انرژی Dome در حال راه اندازی یک کارخانه آزمایشی برای ذخیره انرژی در گاز فشرده است، اما چالش های مهندسی ممکن است چندان ساده نباشد.
در تلاش برای یافتن راهی بهتر برای ذخیره برق برای شبکه، یک استارت آپ ایتالیایی به منبعی نامحتمل روی می آورد: دی اکسید کربن. این شرکت که انرژی گنبد نام دارد، یک مرکز آزمایشی برای کارکرد گاز گلخانه ای در ذخیره سازی انرژی ساخته است.
انرژی تجدیدپذیر در سرتاسر جهان در حال رشد بوده است، اما منابعی مانند باد و خورشید به طور مداوم در دسترس نیستند و نیاز به راه حل های ذخیره سازی را ایجاد می کند. امروزه، بیشتر ذخیره‌سازی انرژی در مقیاس بزرگ از باتری‌های لیتیوم یونی که گران‌قیمت هستند، یا از انرژی آبی پمپ شده استفاده می‌کنند که فقط در مکان‌های خاصی در دسترس است. سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی ارزانی که می‌توانند در هر مکانی مستقر شوند، می‌توانند پتانسیل جدیدی را برای انرژی تجدیدپذیر باز کنند.
انرژی Dome فکر می کند دی اکسید کربن می تواند نقشی داشته باشد. این شرکت می‌گوید کارخانه نمایش خود، جایی که در آن طراحی و آزمایش‌ها را آغاز کرده است، به زودی قادر خواهد بود با استفاده از دی‌اکسید کربنی که از فروشندگان تجاری تهیه می‌شود، انرژی را به صورت ایمن و ارزان ذخیره کند.
فشرده سازی گازها برای ذخیره انرژی چیز جدیدی نیست: برای چندین دهه، چند تأسیسات در سراسر جهان هوا را تحت فشار به داخل غارهای زیرزمینی عظیم پمپاژ می کنند و سپس از آن برای تولید برق در یک نیروگاه گاز طبیعی استفاده می کنند. اما Energy Dome به دلیل فیزیکش به دی اکسید کربن تبدیل شد.
دی اکسید کربن وقتی به فشار کافی فشرده می شود به مایع تبدیل می شود که هوا انجام نمی دهد مگر اینکه تا دمای بسیار پایین خنک شود. دی اکسید کربن مایع می تواند در مخازن فولادی کوچکتر نزدیک به محل تولید و استفاده از انرژی تجدیدپذیر قرار گیرد.
در طرح های Energy Dome، یک غشای انعطاف پذیر دی اکسید کربن را در یک گنبد بزرگ با فشار کم نگه می دارد. هنگامی که الکتریسیته اضافی در دسترس باشد، گاز از یک کمپرسور عبور می کند تا به فشار بالا برسد. این فرآیند همچنین گرما تولید می کند که ذخیره می شود.
سپس، هنگامی که انرژی مورد نیاز است، از گرمای ذخیره شده برای گرم کردن دی اکسید کربن استفاده می شود که باعث کاهش فشار و چرخش توربین و تولید برق می شود.
مدیر عامل Energy Dome، کلودیو اسپاداکینی، می گوید که اولین نیروگاه های تمام مقیاس آن باید کمتر از 200 دلار به ازای هر کیلووات ساعت (کیلووات ساعت) هزینه داشته باشند، در حالی که امروز برای یک سیستم ذخیره انرژی لیتیوم یونی حدود 300 دلار در هر کیلووات ساعت است. Spadacini می‌گوید که اگر شرکت بتواند تا چند ده تأسیسات بزرگ را افزایش دهد، هزینه‌ها می‌تواند بیشتر کاهش یابد و به حدود 100 دلار در هر کیلووات ساعت برسد.
ادوارد باربور ، محقق سیستم‌های انرژی در دانشگاه لافبورو در بریتانیا، می‌گوید مفهوم ذخیره‌سازی دی اکسید کربن فشرده «واقعا امیدوارکننده است». با این حال، او انتظار دارد که این شرکت با چالش‌های مهندسی مهمی مانند کارکردن مبدل‌های حرارتی برای چندین دهه عمر نیروگاه مواجه شود.
برای حمایت از روزنامه نگاری MIT Technology Review، لطفاً مشترک شوید .
تأسیسات نمایشی که «انرژی دام» اخیراً آزمایشی را در آن آغاز کرده است، ظرفیتی معادل 4 مگاوات ساعت دارد که برای تأمین برق یک خانه متوسط آمریکایی برای حدود چهار ماه و نیم کافی است. اسپاداکینی می‌گوید که پس از راه‌اندازی تأسیسات نمایشی، Energy Dome به سرعت به نیروگاه‌های 200 مگاوات ساعتی در مقیاس تجاری منتقل می‌شود و هدف آن آغاز ساخت‌وساز در اوایل سال آینده در سایتی در ایتالیا است.
باربور می‌گوید: چالش‌های مهندسی "غیرقابل حل نیستند، اما بی‌اهمیت هم نیستند". باربور هشدار می دهد که این بدان معناست که جدول زمانی که اسپاداکینی برای افزایش مقیاس ذکر کرده است ممکن است عملی نباشد: "من فکر می کنم پیچیدگی هایی وجود دارد که باید بررسی شوند که ممکن است کمی بیشتر طول بکشد."
بین افزایش نرخ برق و افزایش هزینه های آب و هوایی، استخراج رمزنگاری عوارض خود را بر جوامع می گذارد.
رتبه بندی 76 اقتصاد در مورد پیشرفت و تعهد آنها به سمت ساختن آینده ای کم کربن.
Prometheus Fuels قراردادهایی برای تحویل میلیون ها گالن سوخت بدون کربن بسته است. اما سال ها از برنامه عقب مانده است و برخی شک دارند که بتواند به ادعاهای خود دست یابد.
استارتاپ Commonwealth MIT دارای آهنربای قدرتمند جدیدی است که در نهایت می تواند قدرت همجوشی را به واقعیت تبدیل کند.
پیشنهادهای ویژه، داستان های برتر، رویدادهای آینده و موارد دیگر را کشف کنید.
از اینکه ایمیل خود را ثبت کردید، متشکریم!
به نظر می رسد مشکلی پیش آمده است.
ما در ذخیره تنظیمات برگزیده شما با مشکل روبرو هستیم. سعی کنید این صفحه را بازخوانی کنید و یک بار دیگر آنها را به روز کنید. اگر همچنان این پیام را دریافت می‌کنید، با فهرستی از خبرنامه‌هایی که می‌خواهید دریافت کنید، با ما از طریق customer-service@technologyreview.com تماس بگیرید.
گزارش‌های عمیق ما نشان می‌دهد که اکنون چه خبر است تا شما را برای اتفاقات بعدی آماده کند.
اشتراک در برای حمایت از روزنامه نگاری ما
© 2022 بررسی فناوری MIT

source

توسط techkhabari