به گزارش فاکس نیوز «دونالد ترامپ»، رییس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا دیروز طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که در صورت بازگردانی حساب توییتری وی، باز هم به توییتر بر نخواهد گشت. این مصاحبه به فاصله کوتاهی پس از اعلام خرید توییتر توسط ایلان ماسک به مبلغ ۴۴ میلیارد دلار در رسانه‌های خبری منتشر شد.
باید اشاره کنیم از زمانی که ایلان ماسک سهام‌دار اصلی توییتر شد، طرفداران رییس جمهور سابق آمریکا خواستار بازیابی حساب کاربریش در این شبکه اجتماعی شدند. این شایعات منجر به گمانه‌زنی‌هایی شد که ترامپ ممکن است در صورت بازیابی حساب توییترش دوباره به این پلفترم محبوب برگردد. اما به نظر می‌رسد که او علاقه‌ای به انجام این کار ندارد و می‌خواهد کار خود را در شبکه‌ی اجتماعی جدیدش یعنی Truth Social با انتشار پست‌هایی طی چند روز آینده آغاز کند.

او در مصاحبه‌ی خود با فاکس‌نیوز گفت: «به توییتر نمی‌روم و در TRUTH باقی می‌مانم. امیدوارم ایلان ماسک توییتر را بخرد چرا که آن را بهبود می‌دهد و ماسک آدم خوبی است، اما من باز هم در TRUTH می‌مانم.» اگرچه ترامپ علاقه‌ای برای بازگشت به توییتر نشان نمی‌دهد، اما شاید بسیاری از سیاستمداران جمهوری‌خواه که از خرید توییتر توسط ثروتمندترین فرد جهان استقبال کرده‌اند، مجدداً به این پلفترم محبوب برگردند. همانطور که می‌دانید پس از انتشار شایعات و گمانه‌زنی‌های بسیار، ایلان ماسک توانست موافقت هیات مدیره توییتر برای خرید این شبکه‌ی اجتماعی با قیمت ۴۴ میلیارد دلار را بدست آورد. ثروت‌مندترین فرد کره‌ی زمین برای انجام این کار، حدود ۲۵/۵ میلیارد دلار وام دریافت کرده و ۲۱ میلیارد دلار را هم شخصاً پرداخت خواهد کرد.
بد نیست یادآوری کنیم که توییتر در ژانویه ۲۰۲۱، دو روز پس از شورش مرگبار ۶ ژانویه که در ساختمان کنگره‌ی آمریکا و توسط حامیان طرفدار ترامپ در تلاش برای جلوگیری از تأیید پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ انجام شد، حساب ‌کاربری توییتر دونالد ترامپ را برای همیشه از فعالیت منع کرد. توییتر در ابتدا پس از انتشار توییت‌هایی که دروغ های انتخاباتی نامیده می‌شد، حساب کاربری رییس‌جمهور سابق آمریکا را به دلیل نقض مکرر و شدید سیاست‌های مدنی به مدت ۱۲ ساعت ممنوع کرد. این پلتفرم دو روز بعد این ممنوعیت را دائمی کرد. دیگر پلتفرم‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک، اسنپ‌چت و یوتیوب هم رییس‌جمهور سابق آمریکا را پس از شورش‌های ۶ ژانویه منع فعالیت کردند.
پس از این اقدام، ترامپ برای پس گرفتن حسابش از توییتر شکایت کرد. رییس‌جمهور سابق آمریکا اعلام کرد که توییتر با اجبار اعضای کنگره‌ی ایالات متحده او را تحت‌فشار قرار داده است. ترامپ به دنبال این بود که ممنوعیت حساب‌کاربری آن به طور موقت در توییتر لغو شود تا بتواند برای برداشتن دائمی این حکم تلاش کند. در متن این شکایت آمده که توییتر تا حد زیادی از قدرت و کنترل خود بر گفتمان سیاسی در این کشور استفاده می‌کند که این رفتار توییئر از لحاظ تاریخی بی سابقه است و برای باز کردن بحث‌های دموکراتیک امری خطرناک به حساب می‌آید. دونالد ترامپ از صفحه‌ی توییتر خود برای اعلام تصمیمات مربوط به سیاست پرسنل‌ها (اغلب سازمان‌ها و افراد درگیر)، انتقاد از دشمنان سیاسی و انتشار اطلاعات نادرست درباره‌ی نتایج انتخابات استفاده کرد.

بعد از اینکه شکایت ترامپ راه به جایی نبرد، او از انتشار شبکه‌ی اجتماعی جدید خود با نام Truth Social در تاریخ ۲۱ فوریه (۲ اسفند ماه) خبر داد.  این اپلیکیشن توسط گروه رسانه و فناوری (TMTG) و شرکت رسانه‌ای جدید ترامپ به رهبری نماینده‌ی سابق ایالات متحده آمریکا یعنی «دوین نونز» ساخته شده است. شباهت طراحی پلتفرم Truth Social ترامپ با توییتر به هیچ عنوان تصادفی نیست. توییتر سال‌ها شبکه‌ی اجتماعی محبوب ترامپ بود، تا اینکه او در ژانویه ۲۰۲۱ و مدت کوتاهی پس از شورش ۶ ژانویه در ساختمان کنگره آمریکا برای همیشه از توییتر طرد شد.
منبع: Techcrunch


source

توسط techkhabari