جنیفر دودنا به سوالات ما پاسخ می دهد.
روزی که با جنیفر داودنا صحبت کردم روز سختی بود: اداره ثبت اختراعات ایالات متحده به تازگی علیه دانشگاه او در مورد مهمترین کاربردهای CRISPR حکم صادر کرده بود و حقوق تجاری را به رقبای او در موسسه Broad MIT و هاروارد واگذار کرده بود.
دودنا یکی از کاشفان ویرایش CRISPR است، روشی انقلابی برای مهندسی ژن‌ها که 10 سال پس از پیشرفت اولیه او، اکنون راه خود را به آزمایش‌های انسانی باز می‌کند. لیست گسترده ای از برنامه های کاربردی در تشخیص و کارخانه های مهندسی وجود دارد. در حال حاضر محققان در حال بررسی درمان های بالقوه برای درمان بیماری سلول داسی شکل، نابینایی و بیماری کبدی هستند. در سال 2020، او جایزه نوبل را با دانشمند همکار امانوئل شارپنتیه دریافت کرد. این دو ششمین و هفتمین زن برنده این جایزه در رشته شیمی شدند.
داودنا ریاست مؤسسه ژنومیک نوآورانه در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی را بر عهده دارد و کار از آزمایشگاه او همچنان بر جزئیات مولکولی نحوه عملکرد سیستم CRISPR متمرکز است. شاید بیش از هر کسی، او توانسته است قدرت شگرف ویرایش ژن همه کاره و همچنین معایب احتمالی فناوری را به عموم مردم منتقل کند. من در مورد این موضوع و مسائل دیگر با او صحبت کردم، از جمله واقعیت غافلگیر کننده یک سیستم حقوقی که در آن حق اختراع کلیدی می تواند به شخصی غیر از کسی که جایزه نوبل را برای کشف می پذیرد، برسد.
AR: همین دیروز اداره ثبت اختراع علیه برکلی در یک پرونده طولانی مدت ثبت اختراع بر روی CRISPR حکم داد. واکنش شما به آن چیست؟
JD: واقعاً برای من منطقی نیست، [اما] من خوشحالم که ما 45 اختراع صادر شده، 40 پتنت در انتظارمان را، همه در ایالات متحده داریم. و 30 پتنت اروپایی ما تحت تأثیر این حکم قرار نگرفته است. و راستش، ببینید، من به تحقیقاتم ادامه می دهم.
AR: من همیشه فکر می‌کردم که منشا دعوای ثبت اختراع پول نیست. خوانش خود من از اینکه چرا اینقدر با آن مبارزه شد این بود که این موضوع بر سر کنترل تجاری نبود، بلکه بر سر اعتبار کسی که علم را انجام داد و حقیقت بود.
JD: این حدس و گمان شماست. گفتنش سخت است، اینطور نیست؟ نمی دانم انگیزه دیگران ممکن است چه بوده باشد، بدیهی است که تجدید نظر خواهد شد. بدیهی است که ما با این تصمیم موافق نیستیم. و بدیهی است که 30 کشور و کمیته جایزه نوبل نیز موافق نیستند، اگر در ابتدا در مورد اینکه چه کسی چه چیزی را اختراع کرد صحبت می کنید.
AR: چه چیزی در مورد نحوه عملکرد سیستم ثبت اختراع به شما می گوید که ممکن است یک نفر جایزه نوبل را بپذیرد اما پس از آن پتنت به جای دیگری برود؟ آیا این باید برای مردم منطقی باشد؟
JD: واقعاً برای من منطقی نیست. نمی دانم برای دیگران منطقی است یا نه. در جامعه علمی فکر نمی‌کنم در مورد اتفاقی که افتاده است سؤال زیادی وجود داشته باشد.
AR: شما موضوع کتابی از والتر ایزاکسون بوده‌اید که زندگی‌نامه استیو جابز و لئوناردو داوینچی را نیز نوشته است. شرکت در بیوگرافی شما چگونه بود؟
JD: اگر صادق باشم، متواضع و کمی وحشتناک است. اگرچه باید بگویم که احساس خوشبختی کردم که فردی به استعداد والتر به داستان علاقه مند شد، زیرا او نویسنده فوق العاده ای است. او در تلاش برای به تصویر کشیدن احساسی که همه ما از بخشی از این تحول باورنکردنی که با CRISPR رخ داد، داشتیم، کار بسیار خوبی انجام داد.
AR: شما اخیراً مشاور ارشد علمی یک شرکت وال استریت به نام خیابان ششم شده اید. در آنجا چه برنامه ای دارید و چرا آن نقش را بر عهده گرفتید؟
JD: من هیجان‌زده هستم که در خیابان ششم می‌توانیم تیم‌های مناسب، فرصت‌های مناسب، فرصت‌های مناسب را شناسایی کنیم که تامین مالی می‌تواند واقعاً علم و فرصت‌های تجاری را تسریع کند. یکی از زمینه هایی که من فکر می کنم پتانسیل زیادی در آن وجود دارد، استفاده از یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل داده هایی است که از CRISPR خارج می شوند. می دانیم که یکی از فرصت های مهم CRISPR در آینده، درک ژنومیک به معنای عملکرد ژن ها است. و صادقانه بگویم که نه ژن‌های منفرد، بلکه مجموعه‌ای کامل از ژن‌ها و مسیرها و انواع سلول‌های مختلف به طور جامع. انواع داده‌هایی که از این تلاش‌ها به دست می‌آیند به وضوح حاوی حجم عظیمی از اطلاعات هستند که بیشتر آن‌ها ظریف هستند. و بنابراین، استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی برای استخراج این نوع مجموعه‌های داده، به نظر من، بسیار قدرتمند خواهد بود. می توانید تصور کنید که از این نوع استراتژی برای درک ژنتیک بیماری – استعدادهای فردی ما – و شناسایی درمان های جدید استفاده کنید.
AR: من همیشه شما را به عنوان یک دانشمند دانشمند می دانم. من یک بار عکسی از شما دیدم که روی شانه یک دانش آموز خم شده اید و این همان کسی هستید که در ذهن من هستید. اما این از شما می خواهد که کاری کمی متفاوت انجام دهید. چرا فکر می‌کنید برخلاف جذاب‌ترین سؤالات علمی، می‌توانید در انتخاب فناوری‌ها برای سرمایه‌گذاری تجاری خوب عمل کنید؟
JD: من عاشق علم هستم و بهترین روزهای من زمانی است که روی یک دانش آموز در آزمایشگاه تکیه می دهم و به داده ها نگاه می کنم. اما من متوجه شدم که برای تأثیرگذاری CRISPR در دهه آینده نیاز به سرمایه گذاری واقعی از تیم های مناسب دارد.
AR: یک نظرسنجی در هاروارد بیزینس ریویو نشان داد که تنها 2.3 درصد از پول VC به استارت‌آپ‌هایی می‌رفت که توسط زنان رهبری می‌شدند . آیا از دانستن آن شوکه شدید؟
سه کتاب در مورد ماجرای He Jiankui و معنای ویرایش ژن برای آینده بشریت تحقیق می کنند.
JD: ناامید، شاید. با این حال، شوکه نشدم، زیرا اکنون آنقدر در آن دنیا بوده ام که بتوانم آن را از نزدیک ببینم.
AR: شما چند دانشجوی سابق دارید، راشل هاورویتز، مدیر عامل شرکت Caribou Biosciences، و Janice Chen ، یکی از بنیانگذاران Mammoth Biosciences. اینها نمونه های برجسته ای از زنانی هستند که شرکت های CRISPR را راه اندازی کرده اند. درک شما از تفاوت چالش ها یا موانع پیش روی زنان در صنعت و دانشگاه چیست؟
JD: زنان اغلب در دنیای بیوتکنولوژی و سرمایه گذاری به آن اندازه با هم مرتبط نیستند. توضیح دقیق یا درک کامل چرایی آن دشوار است، اما به نظر می رسد که اینطور است. بنابراین یکی از کارهایی که ما در اینجا به دنبال انجام آن در موسسه هستیم، حمایت از کارآفرینان زن است. ما به تازگی یک اطلاعیه در مورد برنامه زنان در علم کارآفرینی خود داشتیم. این فرصتی است که توسط بشردوستانه تامین می شود و ما امیدواریم از تنوع بیشتر، به ویژه در بیوتکنولوژی حمایت کنیم. این به زنان نوع ارتباطاتی است که به آنها نیاز دارند – نوعی آموزش که به آنها کمک می‌کند در گروه‌های مخاطره‌آمیز، تیم‌هایی بسازند، نقش‌های رهبری را به عهده بگیرند و به توانایی‌های خود برای اداره تیم‌ها اعتماد داشته باشند. من فکر می کنم اینها همه چیزهایی هستند که می توانیم در آنها مفید باشیم.
AR: وضعیت تجاری سازی CRISPR در حال حاضر چگونه است؟ چطور بود؟
JD: به طرز شگفت انگیزی. فقط زمان باورنکردنی است. تعدادی از شرکت‌هایی که در دهه گذشته راه‌اندازی شده‌اند، در حال حاضر عمومی شده‌اند، و بسیاری دیگر در مراحل مختلف تلاش‌های خود هستند. ما شاهد اعلان‌های بسیار هیجان‌انگیزی از آزمایش‌های بالینی هستیم و شاهد تأثیر پایدار و طولانی مدت بر بیماران هستیم. به طور فزاینده ای شاهد پیشرفت های هیجان انگیز در سایر بخش ها نیز خواهیم بود. کشاورزی به ذهن می رسد.
تمرکز زیادی روی کاربردهای پزشکی بالینی CRISPR شده است. با این حال، من گمان می‌کنم که در دهه آینده، وقتی به تأثیر جهانی و تأثیر آن بر زندگی روزمره فکر می‌کنیم، اینجاست که استفاده‌ها در کشاورزی و حتی برای رسیدگی به تغییرات آب و هوایی تأثیر بسیار گسترده‌تری خواهند داشت. Pam Ronald که استاد دانشگاه UC Davis و یکی از اعضای هیئت علمی وابسته به ما در IGI است، توانسته است از CRISPR برای مهندسی برنج مقاوم به خشکی استفاده کند و در حال آزمایش میدانی این گیاهان در اینجا، به صورت محلی، در کالیفرنیا است. چیزی که دورتر است، اما فکر می‌کنم تأثیر بالقوه بسیار بالایی نیز دارد، استفاده از CRISPR در جوامع میکروبی، در خاک یا در آب است که به ما امکان می‌دهد قابلیت‌های آنها را برای جذب کربن افزایش دهیم.
AR: من می خواستم دو سوال در مورد ویرایش ژنوم ارثی بپرسم. نوزادان کریسپر از آنچه من می فهمم، شما هرگز طرفدار آن نبوده اید. اما شما همچنین نمی خواستید در تلاش برای ممنوع کردن آن ثبت نام کنید. تکامل تفکر شما چگونه بوده است؟
JD: احساس من در مورد آن به طور مداوم این است که در حال حاضر نباید از آن به صورت بالینی استفاده شود. من فکر می‌کنم ما هنوز در نقطه‌ای هستیم که استفاده از CRISPR در جنین انسان به منظور ایجاد بارداری مناسب نیست. چرا که نه؟ خوب، زیرا این فناوری در آن سیستم به خوبی بررسی نشده است. و من فکر نمی کنم که ما استدلال روشنی برای نیاز واقعی پزشکی به این رویکرد دیده باشیم. ثالثاً، فرصتی برای بررسی گسترده اجتماعی در مورد پیامدهای این نوع استفاده برای ایجاد تغییرات ارثی در انسان وجود نداشته است.
برای حمایت از روزنامه نگاری MIT Technology Review، لطفاً مشترک شوید .
AR: تشخیص کاربرد پزشکی ضروری دشوار است. اما تشخیص استفاده از بهبود حدس و گمان کمی ساده تر است. به عنوان مثال، احتمالاً نسخه‌هایی از ژن‌هایی وجود دارد که از افراد در برابر آلزایمر محافظت می‌کنند. اگر بتوانم یکی از آن ها را به فرزندم بدهم، عالی خواهد بود. نظر شما در مورد استفاده آتی از CRISPR برای بهبود افراد از طریق افزایش مقاومت آنها در برابر بیماری چیست؟
JD: من فکر می کنم این مسیری است که CRISPR می تواند در آن حرکت کند. من به دلایلی که شما گفتید کاملاً به آن علاقه مند هستم. نه برای به اصطلاح بهبود، بلکه برای بهبود کیفیت زندگی مردم، چه در بیماری هایی مانند آلزایمر که برای بسیاری از خانواده ها مخرب است و تأثیر اقتصادی زیادی دارد، یا چیزی مانند بیماری قلبی عروقی، با یک بیماری مشابه. تاثیر اجتماعی و مالی داشته باشد. اگر در آینده راهی برای استفاده از CRISPR برای محافظت از افراد، به طور کلی، از حساسیت به آن نوع بیماری ها از طریق تغییرات ژنتیکی وجود داشته باشد، فکر می کنم که باید در نظر گرفته شود.
او جیانکوی اولین فرزندان اصلاح شده ژنی را ایجاد کرد. قیمت شغل او بود. و آزادی او
این ساعت‌ها نوید اندازه‌گیری سن بیولوژیکی را می‌دهند و به شناسایی داروهای ضد پیری کمک می‌کنند، اما در مورد دقت آنها سؤالات طولانی وجود دارد.
در اولین دنیا، این مرد توانست برای اولین بار از زمانی که کاملاً فلج شده بود، درخواست سوپ، آبجو و حتی صحبت در مورد پسرش کند.
شی ژنگلی سال‌ها در موسسه ویروس‌شناسی ووهان روی ویروس‌های کرونایی که در خفاش‌ها زندگی می‌کنند، تحقیق کرده است. در حالی که جهان تلاش می کند بفهمد کووید-19 از کجا آمده است، کار او مورد انتقاد قرار گرفته است.
پیشنهادهای ویژه، داستان های برتر، رویدادهای آینده و موارد دیگر را کشف کنید.
از اینکه ایمیل خود را ثبت کردید، متشکریم!
به نظر می رسد مشکلی پیش آمده است.
ما در ذخیره تنظیمات برگزیده شما با مشکل روبرو هستیم. سعی کنید این صفحه را بازخوانی کنید و یک بار دیگر آنها را به روز کنید. اگر همچنان این پیام را دریافت می‌کنید، با فهرستی از خبرنامه‌هایی که می‌خواهید دریافت کنید، از طریق customer-service@technologyreview.com با ما تماس بگیرید.
گزارش‌های عمیق ما نشان می‌دهد که در حال حاضر چه خبر است تا شما را برای اتفاقات بعدی آماده کند.
اشتراک در برای حمایت از روزنامه نگاری ما
© 2022 بررسی فناوری MIT

source

توسط techkhabari