یک روش جدید به این معنی است که تخمک ها را می توان از تخمدان مردان تراجنسیتی، حتی پس از سال ها درمان با تستوسترون، رشد داد. می تواند راه های جدیدی برای تشکیل خانواده به آنها ارائه دهد.
تخمدان ها حاوی صدها هزار تخمک توسعه نیافته هستند که در نوعی انیمیشن معلق نگهداری می شوند. هر ماه، یکی بالغ می‌شود و آزاد می‌شود – احتمالاً توسط اسپرم بارور شده و جنین ایجاد می‌کند. برای اولین بار، دانشمندان می گویند که موفق شده اند تخمک هایی را از تخمدان مردان ترنس گرفته و آنها را برای لقاح در فرآیندی کاملاً خارج از بدن آماده کنند.
این دستاورد که توسط تیمی به سرپرستی Evelyn Telfer، زیست‌شناس تولید مثل در دانشگاه ادینبورگ انجام شد، نشان می‌دهد که حتی پس از سال‌ها درمان با تستوسترون می‌توان تخمک‌های زنده را از مردان تراجنسیتی به دست آورد که می‌تواند تخمک‌گذاری را متوقف کند.
این به مردان تراجنسیتی که می‌خواهند بچه‌ها را بخواهند اجازه می‌دهد از توقف مراقبت‌های پزشکی تأییدکننده جنسیت خودداری کنند و از پروب‌های واژینال، کلینیک‌های سلامت زنان و درمان‌های مبتنی بر هورمون زنانه اجتناب کنند، که همگی می‌توانند از نظر جسمی یا عاطفی آزاردهنده باشند. تلفر یافته‌های خود را که هنوز توسط همتایان مورد بررسی قرار نگرفته‌اند، در یک ارائه مجازی به انجمن تحقیقات تولید مثل در نشست سالانه آن که ماه گذشته در دنور، کلرادو برگزار شد، مورد بحث قرار داد.
سمیر بابایف، متخصص غدد درون ریز در کلینیک مایو در روچستر، مینه‌سوتا، که در این تحقیق شرکت نداشت، می‌گوید: «این کار بسیار هیجان‌انگیز و بسیار مهم است… و پیشرفت مهمی است که به طور بالقوه به بیماران زیادی کمک خواهد کرد. اما در جلسه ای که تلفر کار خود را ارائه کرد شرکت کرد.
مردان تراجنسیتی در بدو تولد زن تعیین شدند، اما به عنوان مرد شناخته شدند. برخی از مردان ترنس تحت درمان با هورمون تستوسترون قرار می گیرند تا ویژگی های مردانه بیشتری مانند موهای صورت و بدن و صدای عمیق تر ایجاد کنند. دوره درمان متفاوت است و به ترجیحات خود فرد و همچنین سنی که مراقبت های پزشکی بر اساس جنسیت را شروع کرده اند، بستگی دارد.
برای حمایت از روزنامه نگاری MIT Technology Review، لطفاً مشترک شوید .
گزینه های انگشت شماری برای افرادی وجود دارد که چنین درمانی را انتخاب می کنند اما می خواهند روزی فرزند بیولوژیکی داشته باشند. به عنوان مثال، بزرگسالان می توانند تخم های خود را منجمد کنند . اما این معمولاً شامل توقف درمان تستوسترون و اجازه بازگشت چرخه قاعدگی است که می تواند ماه ها طول بکشد. از داروهای مبتنی بر هورمون برای تحریک تخمدان ها برای آزادسازی چندین تخمک بالغ استفاده می شود که سپس در یک روش جراحی که شامل پروب های واژن است جمع آوری می شود. بابایف می گوید که این روش می تواند به ویژه برای مردان تراجنسیتی ناراحت کننده باشد. علاوه بر این، توقف درمان با تستوسترون برای ماه ها می تواند باعث خستگی، تغییرات خلقی و مشکلات خواب شود.
D. Ojeda، سازمان دهنده ارشد ملی در مرکز ملی برابری تراجنسیتی ها در واشنگتن دی سی می گوید که بسیاری از مردان تراجنسیتی دوست دارند بتوانند خانواده خود را بدون چنین اختلالاتی ایجاد کنند.
این گزینه‌ها برای جوانانی که می‌خواهند قبل از رسیدن به سن بلوغ، مراقبت‌های پزشکی با تأیید جنسیت را شروع کنند محدودتر است – به این معنی که نمی‌توانند تخمک‌های خود را فریز کنند زیرا تخمک‌گذاری را شروع نکرده‌اند. کنی رودریگز می‌گوید: ممکن است بخشی یا تمام تخمدان‌هایشان برداشته و منجمد شود، در این صورت بافت می‌تواند بعداً دوباره کاشته شود – اما تعداد کمی از مردان ترنس این روش را انتخاب می‌کنند، زیرا باعث افزایش سطح استروژن در بدن می‌شود. والبرگ، انکولوژیست تولید مثل در انستیتوی کارولینسکا در سوئد، که همچنین شاهد ارائه کار خود تلفر بود.
جایگزینی که Telfer و همکارانش روی آن کار می کنند شامل گرفتن تخمک از تخمدان ها و بلوغ آنها در خارج از بدن، در آزمایشگاه است. این تیم قبلاً در انجام این کار با تخمک‌های گرفته شده از تخمدان‌های زنان موفقیت‌هایی کسب کرده‌اند، اما نمی‌دانستند که آیا می‌توانند تخمک‌هایی را از تخمدان‌های افرادی که قبلاً مراقبت‌های پزشکی تأیید جنسیت را آغاز کرده‌اند، بالغ کنند یا خیر.
اولین وظیفه تلفر این بود که بفهمد تستوسترون درمانی با تخمدان ها چه می کند، موضوعی که در بین پزشکان اختلاف نظر دارد.
برای دریافت ایده واضح تر، Telfer با دو کلینیک تأیید جنسیت در بریتانیا همکاری کرد. از مردان تراجنسیتی که تستوسترون مصرف می کردند و تحت عمل جراحی قرار می گرفتند که شامل برداشتن تخمدان هایشان می شد، پرسیده شد که آیا می خواهند آنها را برای تحقیق اهدا کنند. در مجموع چهار نفر هشت تخمدان اهدا کردند. این تیم تکه‌های تخمدان‌ها را با هشت برش اهدایی زنانی که سزارین می‌کردند و در سنین مشابه بودند، مقایسه کردند.
تخمدان‌های مردان تراجنسیتی واقعاً متفاوت بودند – آنها کلاژن بیشتری داشتند و الاستین کمتری داشتند و بافت را سفت‌تر می‌کردند. این سفتی ممکن است رشد فولیکول‌ها و آزادسازی تخمک‌های بالغ و آماده برای بارور شدن را سخت‌تر کند.
هرچه گزینه های بیشتری [برای تشکیل خانواده] به عنوان افراد ترنس داشته باشیم، بهتر است.
تلفر و همکارانش همچنین 4526 فولیکول را از قطعات هشت تخمدان در معرض تستوسترون ارزیابی کردند. حدود 94 درصد از فولیکول ها در حال رشد نبودند، در مقابل 85 درصد در تکه های تخمدان زنانی که تستوسترون مصرف نکرده بودند.
سپس تیم تلاش کرد تا تخمک ها را از تخمدان مردان ترنس بالغ کنند. روش آنها شامل بریدن بافت اطراف هر فولیکول و سپس کشیدن آن در یک ظرف است. به نظر می رسد که این باعث ایجاد مسیرهای سیگنالینگ در بافت ها می شود که به فولیکول ها اجازه می دهد تا تخم های بالغ را آزاد کنند.
کارساز بود-محققان توانستند تعداد کمی از تخمک ها را به نقطه ای بالغ کنند که برای بارور شدن توسط اسپرم آماده شوند.
در تئوری، تیم می‌تواند از تکنیک‌های IVF برای ایجاد جنین با تخمک‌ها استفاده کند و آن جنین‌ها را می‌توان به رحم شریک یا جانشین منتقل کرد. برای انجام این کار در بریتانیا، تیم باید مجوزی از سازمان لقاح و جنین شناسی انسانی دریافت کند. چنین مجوزی در ایالات متحده مورد نیاز نیست.
اوجدا می‌گوید این تکنیک برای برخی از مردان تراجنسیتی جذاب خواهد بود: «هر چه به عنوان افراد ترنس گزینه‌های بیشتری [برای تشکیل خانواده] داشته باشیم، بهتر است».
اگرچه تلفر و همکارانش هنوز تا این حد پیش نرفتند. اولین تخمک هایی که تیم در آزمایشگاه به بلوغ رسیدند کاملاً عادی به نظر نمی رسید. هنگامی که تخمک ها بالغ می شوند، معمولاً تحت نوع خاصی از تقسیم سلولی قرار می گیرند که تعداد کروموزوم ها را به نصف کاهش می دهد و آنها را برای لقاح آماده می کند. کروموزوم هایی که استفاده نمی شوند به سلول کوچکی به نام جسم قطبی جدا می شوند. اجسام قطبی تخم‌های بالغ شده در آزمایشگاه به‌طور غیرعادی بزرگ به نظر می‌رسند.
یک جسم قطبی بزرگ احتمالاً کاملاً بی ضرر است. اما تیم در حال اصلاح محتویات مایعی است که تخم‌ها در آن بالغ شده‌اند. تلاش‌های اخیر منجر به تولید تخم‌های معمولی‌تر، سلول‌های Telfer شده است. این تیم تاکنون حدود 10 تخمک بالغ کرده است، اما این پروژه ادامه دارد. تلفر می گوید: «من دوست دارم سیستم فرهنگی ما قبل از اقدام به لقاح قوی تر باشد.
او می‌خواهد این روش را در گوسفندان آزمایش کند قبل از اینکه آن را در مردم انجام دهد. این آزمایش ها قرار است اواخر امسال انجام شود. اگر آنها موفق باشند، بابایف پیش بینی می کند که این تکنیک در میان کلینیک ها مطرح خواهد شد. اکثر درمان های باروری قبل از اینکه به طور گسترده توسط کلینیک ها ارائه شوند، آزمایش های بالینی را دور می زنند.
بابایف می‌گوید: «بدیهی است که پیچیدگی‌ها باید برطرف شوند، اما اگر او موفق شود، فکر نمی‌کنم زمان زیادی طول بکشد تا دیگران … خیلی خیلی سریع آن را اجرا کنند. اما او منتظر شواهد بیشتری است تا متقاعد شود که این تکنیک از نظر بالینی کارایی دارد. او می گوید: «من باید یک بچه را ببینم.
رودریگز-والبرگ می‌گوید اگر بتوان از آن برای کمک به مردان تراجنسیتی برای بچه‌دار شدن نوزادان سالم استفاده کرد، این روش می‌تواند در بسیاری از شرایط دیگر نیز مفید باشد. کودکانی که با درمان‌های سرطانی مواجه می‌شوند که ممکن است به تخمدان‌هایشان آسیب برساند، می‌توانند ابتدا قسمت‌هایی از آن‌ها را منجمد کنند، و به آن‌ها راهی برای داشتن فرزندان بیولوژیکی در بزرگ‌تر ارائه می‌دهند.
کوتلوک اوکتای، متخصص غدد درون ریز و متخصص حفظ باروری در دانشکده پزشکی ییل، می‌گوید: این روش همچنین می‌تواند به دیگرانی که برای باردار شدن تلاش می‌کنند کمک کند. انجماد تخمدان می‌تواند جایگزینی برای انجماد تخمک باشد: گرفتن یک نمونه‌برداری از تخمدان ممکن است نسبت به بسیاری از مراحل مربوط به بازیابی تخمک ارجح باشد.
و در حالی که بازیابی تخمک هر بار منجر به حدود 10 تخمک می شود، می توان از یک تکه کوچک تخمدان برای تولید 100 تخمک استفاده کرد. اوکتای می گوید: "بیوپسی کوچک از تخمدان ها … ممکن است برای بسیاری از نوزادان کافی باشد." "اگر بتوانیم بفهمیم که چگونه این کار را به طور موثر انجام دهیم، می توان از آن به طور گسترده استفاده کرد."
او جیانکوی اولین فرزندان اصلاح شده ژنی را ایجاد کرد. قیمت شغل او بود. و آزادی او
این ساعت‌ها نوید اندازه‌گیری سن بیولوژیکی را می‌دهند و به شناسایی داروهای ضد پیری کمک می‌کنند، اما در مورد دقت آنها سؤالات طولانی وجود دارد.
در اولین دنیا، این مرد توانست برای اولین بار از زمانی که کاملاً فلج شده بود، درخواست سوپ، آبجو و حتی صحبت در مورد پسرش کند.
شی ژنگلی سال‌ها در موسسه ویروس‌شناسی ووهان روی ویروس‌های کرونایی که در خفاش‌ها زندگی می‌کنند، تحقیق کرده است. در حالی که جهان تلاش می کند بفهمد کووید-19 از کجا آمده است، کار او مورد انتقاد قرار گرفته است.
پیشنهادهای ویژه، داستان های برتر، رویدادهای آینده و موارد دیگر را کشف کنید.
از اینکه ایمیل خود را ثبت کردید، متشکریم!
به نظر می رسد مشکلی پیش آمده است.
ما در ذخیره تنظیمات برگزیده شما با مشکل روبرو هستیم. سعی کنید این صفحه را بازخوانی کنید و یک بار دیگر آنها را به روز کنید. اگر همچنان این پیام را دریافت می‌کنید، با فهرستی از خبرنامه‌هایی که می‌خواهید دریافت کنید، از طریق customer-service@technologyreview.com با ما تماس بگیرید.
گزارش‌های عمیق ما نشان می‌دهد که اکنون چه خبر است تا شما را برای اتفاقات بعدی آماده کند.
اشتراک در برای حمایت از روزنامه نگاری ما
© 2022 بررسی فناوری MIT

source

توسط techkhabari