روزنامه‌ی وال استریت ژورنال ساعاتی قبل به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که توییتر و ایلان ماسک در حال مذاکرات پیشرفته برای انتقال مالکیت این شرکت هستند و احتمالا تا چند روز دیگر این کار انجام خواهد شد. حدود ۱۰ روز قبل ایلان ماسک اعلام کرد که قصد دارد کل شرکت توییتر را با پرداخت ۴۳ میلیارد دلار تصاحب کند. اگرچه این مذاکرات در مراحل نهایی قرار دارد، ولی هنوز چیزی قطعی نشده است.
در ابتدا مقامات توییتر می‌گفتند که پیشنهاد ایلان ماسک جدی نیست زیرا او در حال حاضر منابع مالی لازم برای انجام چنین کاری را ندارد. اما آقای ماسک چند روز قبل اعلام کرد که او ۴۶٫۵ میلیارد دلار منابع مالی برای خرید توییتر آماده کرده و در نتیجه هیأت مدیره توییتر هم موضع خود را تغییر داده است. ایلان ماسک گفته که قیمت نهایی او برای هر سهم توییتر ۵۴٫۲۰ دلار است و دیگر از این قیمت بالاتر نمی‌رود.
اگرچه در ابتدا هیأت مدیره این شرکت به طور کامل با این تصاحب مخالفت کرده بود، ولی طی روزهای گذشته آقای ماسک با تعدادی از سهام‌داران مهم این شرکت دیدار کرده که به نظر می‌رسد این سهام‌داران فشار را بر هیأت مدیره توییتر به طور قابل توجهی افزایش داده‌اند. آقای ماسک به تعدادی از سهام‌داران گفته که مدیریت فعلی توییتر با توجه به مشکلاتی که دارد به هیچ عنوان نمی‌تواند قیمت سهام این شرکت را به اندازه‌ی پیشنهاد او برساند. هنوز مشخص نیست که او دقیقا چه برنامه‌هایی برای توییتر دارد ولی گویا کاهش اتکا به تبلیغات و امکان انتشار توییت‌های طولانی‌تر بخشی از برنامه‌های او محسوب می‌شود.
توییتر ایلان ماسک
از زمانی که آقای ماسک پیشنهاد خرید توییتر را مطرح کرده، سهام این شرکت همچنان زیر قیمت پیشنهادی او معامله می‌شود که معمولا از شک و تردید سهام‌داران درباره‌ی فروش این شرکت خبر می‌دهد. البته یک روز بعد از انتشار خبر فراهم شدن منابع مالی کافی برای خرید این شرکت، قیمت سهام توییتر با افزایش ۴ درصدی به ۴۸٫۹۳ دلار رسید. ایلان ماسک اعلام کرده که در صورت شکست مذاکرات، او ممکن است ۹ درصد سهام توییتر را که در اختیار دارد، به فروش بگذارد. با این کار قیمت سهام این شرکت به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند که مطمئنا سهام‌داران چنین چیزی را نمی‌خواهند.
ایلان ماسک برای خرید توییتر اعلام کرده که حدود ۲۵ میلیارد دلار وام از تقریبا تمام بانک‌های سرمایه‌گذاری مهم جهان دریافت می‌کند و حدود ۲۱ میلیارد دلار هم شخصا پرداخت می‌کند که گویا این کار با فروش بخشی از سهام شرکت‌هایی مانند تسلا انجام خواهد شد. باید خاطرنشان کنیم حدود ۸ سال از سهامی عام شدن توییتر می‌گذرد ولی طی این سال‌ها اگرچه شرکت‌های رقیب با رشد شگفت‌انگیزی روبه‌رو شده‌اند، ولی توییتر نتوانسته رشد زیادی را برای سهام‌داران فراهم کند.
روی هم رفته هیأت مدیره توییتر نمی‌تواند پیشنهاد ایلان ماسک را بدون ارائه‌ی راهکار جایگزین بهتر کنار بگذارد. بنابراین اگرچه برخی شایعه‌ها از تلاش هیئت مدیره برای پیدا کردن مشتریان بهتر خبر می‌دهند، اما هنوز مشخص نیست که آیا کسی حاضر است برای خرید توییتر قیمت بالاتری نسبت به ایلان ماسک پیشنهاد دهد یا نه.
منبع: WSJ


source

توسط techkhabari