اکنون که فیلم «موربیوس» اکران شده و ما به ارتباط او با دنیای مارول پی برده‌ایم، این سوال ممکن است برای مخاطبان پیش بیاید که آیا موربیوس با بازی جرد لتو از ونوم با بازی تام هاردی یا مرد عنکبوتی با نقش آفرینی تام هالند قوی‌تر است یا نه.
دکتر مایکل موربیوس با بازی جرد لتو که به تازگی به شخصیت‌های شرور دنیای مرد عنکبوتی اضافه شده از قدرت، سرعت، استقامت و مجموعه متنوعی از توانایی‌های خون ‌آشامی بهره می‌برد که در نوع خود بی‌نظیر هستند، اما ما هنوز نمی‌دانیم که آیا قدرت‌های او به پای شخصیت‌های شرور نمادینی مانند الکترو و گرین گابلین می‌رسد یا نه چه رسد که بخواهیم این قدرت‌ها را با قهرمانان و ضدقهرمانان دیگر مقایسه کنیم. در حالی که از زمانی که موربیوس توانایی‌های خود را به دست آورده تاکنون، خون‌ آشام‌های بیشتری در سینما ظاهر شده‌اند، این دانشمند مشهور همچنان یکی از بازیگران اصلی و پنهانی جهان مارول است.
موربیوس فقط یک شمه از ویژگی‌های خون آشامی خود را تاکنون ارائه داده است. با این حال، همین اندک قابلیت‌ها سبب شدند که بتواند دوست سابقش لوسیوس را شکست دهد. چراکه لوسیوس که به خون آشام تبدیل شده بود با برخورداری از همین توانایی‌ها مسیر تاریکی را انتخاب کرده بود. اما اگر قرار باشد موربیوس با ونوم و مرد عنکبوتی بجنگد، مشخص نیست چه کسی دیگری را شکست خواهد داد. بنابراین ما در این مطلب می‌خواهیم به مقایسه‌ی قابلیت‌های این قهرمان‌ها و ضدقهرمان‌ها بپردازیم.
موربیوس
قدرت‌های دکتر مایکل موربیوس در فیلم «موربیوس» از دنیای مرد عنکبوتی سونی کاملا با ویژگی‌هایی که در کمیک‌ها برایش عنوان شده مطابقت دارند. درمانی که موربیوس با کمک دی ان ای خفاش اختراع کرده نه تنها یک درمان موقت برای بیماری ژنتیکی خونی و کشنده ایست که او به آن مبتلا شده، بلکه توانایی‌ها و قابلیت‌های او را از سطح انسانی فراتر برده و او را به یک ابر انسان تبدیل نموده است. هر بار که موربیوس خون تازه‌ای را می‌نوشد، قدرت، استقامت، چابکی، واکنش‌ها و فاکتورهای شفا بخشی‌اش افزایش می‌یابند. علاوه‌براین، موربیوس قادر است بدون نیاز به تجهیزات ویژه بر روی باد شناور شود، حواس خود را تا سطوح مافوق بشری تقویت کند و از پژواک صدا برای آگاهی کامل از محیط اطراف خود استفاده نماید. موربیوس مانند اکثر خون آشام‌های موجود در داستان‌های تخیلی، نیش و پنجه نیز دارد. با این حال، بر خلاف سایر خون‌ آشام‌هایی که تاکنون در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی دیدهایم و تنها دو دندان نیش بالایی‌شان تغییر می‌کند، کل دندان‌های موربیوس به دندان‌های نیش بسیار بلند تبدیل می‌شوند.
به‌علاوه موربیوس می‌تواند با خفاش‌ها ارتباط برقرار کند و از آن‌ها به عنوان سلاح استفاده نماید. این توانایی او در مبارزه با لوسیوس در لحظه‌ای که چیزی نمانده بود لوسیوس برنده شود واقعا به کارش آمد. علاوه‌براین شاید موربیوس این توانایی را داشته باشد که انسان‌های معمولی را به خون‌ آشام تبدیل کند درست مانند همان کاری که برای مارتین بنکرافت انجام داد، اگرچه هنوز ویژگی‌های این توانایی‌اش در دنیای مرد عنکبوتی سونی مشخص نشده‌اند. از آنجایی که موربیوس به واسطه‌ی دارو به خون آشم تبدیل شده یک خون‌ آشام مصنوعی است و لذا برخورداری از این توانایی‌ها به این معناست که او در برابر ضعف‌هایی که سایر خون ‌آشام‌ها از آن‌ها رنج می‌برند، مصون است، ضعف‌هایی مانند سیر، نور خورشید، صلیب و گلوله‌ی نقره‌ای. اگرچه در کمیک‌ها، نور خورشید او را ضعیف می‌کند. در نهایت، موربیوس که هنوز در دنیای مرد عنکبوتی سونی ظاهر نشده، توانایی کنترل ذهن انسان‌ها و سایر خون آشام‌ها را نیز خواهد داشت.
موربیوس
به دلیل ماهیت مشابه موربیوس و ونوم، چندین بار در فیلم «موربیوس» به ونوم اشاره شده است. موربیوس و ونوم هر دو انسان‌های معمولی‌ای هستند که می‌توانند به هیولاهای بی‌رحم، نیشدار، گرسنه و تشنه به خون تبدیل شوند اما در نهایت می‌خواهند کار درست را انجام دهند و همتایان شیطانی خود را نابود نمایند. همان‌طور که «ونوم» و «ونوم: بگذارید کارنیج بیاید» نشان دادند، ونوم بسیار قوی و چابک است و ماهیت مایع او سبب می‌شود که در برابر گلوله مصون باشد و همین توانایی‌ها به او اجازه می‌دهند برای اهداف تهاجمی و دفاعی، به راحتی تغییر شکل دهد. ونوم به راحتی هر کسی را که با او مقابله کند نابود می‌کند و تنها نقطه ضعفش صداهای بلند و آتش است. از طرف دیگر موربیوس سریع‌تر و چابک‌تر از اوست، اما ممکن است قدرتش به گرد پای قدرت ونوم نرسد.
در حالی که ادی براک توانسته با ونوم ارتباط برقرار کند، موربیوس مدام به فکر نوشیدن خون است تا بتواند نسخه‌ی خون آشام خود را کنترل نماید. در ابتدا، ادی براک به دلیل نفوذ ونوم در سیستم عصبی‌اش ضعیف شد و مشاجره‌های مداوم ونوم با او بر سلامت ذهنی‌اش تاثیر گذاشت، اما با گذشت زمان، به نظر می‌رسد که ادی و ونوم توانسته‌اند با یکدیگر کنار بیایند و هر کدام زندگی عادی خود را داشته باشند. از سوی دیگر، وابستگی موربیوس به خون هر روز بدتر و بدتر می‌شود و لذا این سوال برای مخاطب به وجود می‌آید که او تا کی می‌تواند بدون نوشیدن خون انسان، خون آشام درون خود را کنترل کند.
اگر قرار باشد ونوم و موربیوس با هم بجنگند، موربیوس می‌تواند از حملات ونوم فرار کند و بعد هم می‌تواند از ضعف ونوم برای ایجاد آتش و سر و صدا سوء استفاده نماید. با این حال، اگر ونوم بتواند موربیوس را بگیرد، فقط با چند ضربه می‌تواند او را از پای در بیاورد.
موربیوس
قطعا موربیوس به عنوان یکی از شرورهای قدرتمند در نظر گرفته می‌شود، اما توانمندی‌های بدنی‌اش نسبت به سایر قهرمانان و ضدقهرمانان بسیار پایین‌تر است. از سوی دیگر، مرد عنکبوتی با بازی تام هالند فرصت‌های بی‌شماری برای نشان دادن قدرت خود داشته و ما با قدرت‌های او کاملا آشنا هستیم. او موفق شد قطعات یک کشتی شکسته را در کنار هم قرار دهد و به تنهایی آوارهای یک ساختمان را بلند کرد و این‌ها فقط دو مورد از شاهکارهای او در «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» هستند.
ارتقای فناوری تونی استارک ممکن است به پیتر پارکر کمک زیادی کرده باشد، اما هنوز جای سوال است که چگونه پیتر توانسته از تمام قابلیت‌های خود در «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» استفاده کند و در زمان مبارزه با کرکس، ابونی ماو، تانوس، میستریو، دکتر استرنج و سایر شرورهای دنیای مرد عنکبوتی، بر آن‌ها پیروز شود. پیتر پارکر حتی در اولین لباسی که در خانه‌اش آن را طراحی کرده بود یعنی درست پس از رویدادهای «راهی به خانه نیست» باز هم قدرت، سرعت و چابکی بیشتری نسبت به موربیوس داشت، به علاوه توانایی‌های خزیدن او بر روی دیوار و تار تنیدن جزو آن دست ویژگی‌هایش هستند که موربیوس از آن‌ها محروم است.
با این حال تا به امروز مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول با شخصیت شروری همانند موربیوس مواجه نشده است حتی کرکس میستریو، شوکر و گرین گابلین تمایلی به صدمه زدن به مرد عنکبوتی نداشتند و فقط اهداف خودشان را دنبال می‌نمودند. تانوس و دکتر اختاپوس بی‌رحم‌تر بودند، اما مرد عنکبوتی توانست از خلاقیت و قابلیت‌هایش برای شکست دادن آن‌ها استفاده کند. بنابراین اگر شخصیت شروری مانند موربیوس، بخواهد خون پیتر پارکر را بمکد، تنها چیزی که پیتر را از این سرنوشت تلخ و شوم باز می‌دارد، حس عنکبوتی اوست که همان‌طور که مشاهده نمودیم بارها در گذشته با شکست مواجه شده است. قطعا موربیوس به مرد عنکبوتی فرصت نمی‌دهد تا با قدرتش او را نابود کند و یا برایش تار بتند. اگرچه مسلم است که مرد عنکبوتی در نهایت در نبرد با موربیوس پیروز خواهد شد، اما برای اینکه این اتفاق بیفتد، باید سریع‌تر از همیشه عمل کند، زیرا همان‌طور که در بالا گفتیم ممکن است ونوم در همان لحظات ابتدایی مبارزه با او نابود شده باشد.
منبع: screenrant


source

توسط techkhabari