گروهی از باستان‌شناسان شواهدی از یک زلزله عظیم در تاریخ زمین پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد زلزله‌ای در حدود 3800 سال پیش در شیلی رخ داده و به حدی بزرگ و مخرب بوده که مردم حدود هزار سال زندگی در آن ناحیه را کنار گذاشته‌اند.
محققان عقیده دارند این زمین لرزه بزرگ ناشی از یک گسیختگی عظیم در پوسته زمین بوده است که خط ساحلی منطقه را بالا آورد. در نتیجه بالا آمدن خط ساحلی، سونامی عظیمی با امواجی که ارتفاعی در حدود 20 متر داشتند، ایجاد شد.
محققان بر این باورند که سونامی ناشی از زلزه بزرگ شیلی تا نیوزلند پیشروی کرده است – فاصله‌ای در حدود 600 مایل. امواج این سونامی آنقدر قوی بودند که اتومبیل‌ها را تا صدها مایل در به اطراف پرتاب کردند.
زمین لرزه تازه کشف شده رکورد بزرگترین زمین لرزه را شکست. این رکورد پیش از این متعلق به زمین لرزه «والدیویا» در سال 1960 بود. اسناد نشان می‌دهد بزرگی این زلزله 9.4 ریشتر بود و شش هزار کشته برجای گذاشت. سونامی حاصل از این زمین لرزه در سراسر اقیانوس آرام منتشر شد. اما اکنون، مشخص شده است زمین لرزه شیلی 9.5 ریشتر بزرگی داشته است و در مقایسه با پارگی خط ساحلی 500 مایلی در زلزله والدیویا، سبب پارگی خط ساحلی به اندازه 620 مایل شد. ویدئو زلزله والدیویا را در زیر میبینید.
«جیمز گاف» یکی از نویسندگان این مطالعه و زمین‌شناس در دانشگاه «ساوت همپتون» انگلیس می‌گوید: «هیچکس باور نمی‌کرد که زلزله‌ای به این بزرگی در قسمت شمالی شیلی رخ داده باشد.» او ادامه داد: «صحرای آتاکامای شیلی یکی از خشک‌ترین نواحی جهان است که پیدا کردن شواهدی از سونامی در آن دشوار است. با این‌حال، ما شواهدی از رسوبات دریایی و جانوران زیادی پیدا کردیم که در دریا زندگی می‌کردند. پس از انجام مطالعات بیشتر نتیجه گرفتیم آن‌ها با طوفان به این صحرا نرسیده‌اند، بلکه یک سونامی بزرگ در انتقال آن‌ها نقش داشته است.»
درحالیکه زلزله بزرگ شیلی – که در حدود سه هزار سال پیش رخ داد – افراد را برای هزار سال از زندگی در خطوط ساحلی دور کرد، جزایر این منطقه اکنون مکان‌های توریستی زیبایی هستند که طرفداران بسیاری دارند.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


بازگشت به فرم ورود

source

توسط techkhabari