جین مانچون وانگ تنها با استفاده از توانایی خود در مهندسی کد، فناوری را در حد توان خود نگه می دارد.
اندکی پس از نیمه شب 4 می 2018، جین مانچون ونگ اولین "یافته" خود را در توییتر منتشر کرد. توییتر روی DM رمزگذاری شده سرتاسر کار می کند! او نوشت.
یک زن جوان رنگین‌پوست که در آن زمان فقط 23 سال داشت، برنامه‌های یک شرکت فناوری بزرگ را بدون هیچ ابزاری به غیر از توانایی خود در مهندسی معکوس کد افشا می‌کرد، بسیار رادیکال بود (و هست) و نحوه کار شرکت‌های فناوری را تغییر داد.
این توییت اولین توییتی بود که وانگ ارسال کرد. با ورود به کد منبع عمومی برای شرکت‌هایی مانند توییتر، فیس‌بوک و غیره، او توانسته است قبل از اعلام آن، متوجه شود که شرکت‌ها روی چه ویژگی‌ها و پروژه‌هایی مخفیانه کار می‌کنند. او اطلاعاتی را که پیدا می‌کند می‌گیرد، آن‌ها را همراه با یک اسکرین شات از ویژگی ساختگی منتشر می‌کند، و اینترنت را تماشا می‌کند که کارش را انجام می‌دهد.
وونگ، 27 ساله، توانایی غیر طبیعی در شکستن کدهای دشوار را دارد – همراه با فالوورهای قابل توجهی در توییتر که شامل برخی از بزرگترین نام ها در فناوری و روزنامه نگاری است. همانطور که او وارد قسمت پشتی کد وب سایت ها می شود تا ببیند مهندسان نرم افزار در حال دستکاری هستند، آنها با علاقه منتظر اکتشافات او هستند.
کیسی نیوتن، موسس نشریه فناوری محبوب Substack Platformer می‌گوید: «اساساً، دیگر چیزی به عنوان بتا مخفی برای بزرگترین برنامه‌های جهان وجود ندارد. «اگر در کد باشد، جین می‌تواند آن را پیدا کند. من فکر می کنم که این موضوع بر نحوه تفکر شرکت ها در مورد آزمایش ویژگی های جدید و برقراری ارتباط در مورد آنها تأثیر می گذارد.
این کار وونگ نیست که این کار را انجام دهد. در واقع، او کدهای مهندسی معکوس را به عنوان سرگرمی خود توصیف می کند. او از خانه‌اش در هنگ‌کنگ، جایی که با خانواده‌اش زندگی می‌کند، می‌گوید: «من فقط دوست دارم برنامه‌ها را عمیقاً بررسی کنم و ببینم که ساختار آنها چگونه است. او یک هکر نیست. تمام داده هایی که او اطلاعات خود را از آنها استخراج می کند عمومی است. او بیشتر شبیه نسخه علوم کامپیوتر Gossip Girl است.
فید توییتر وانگ یک کارخانه تقریباً روزانه اسکوپ است، اما او اصرار دارد که هیچ چیزی که پست می‌کند لو رفتن نیست. او می‌گوید: «نشت‌ها به این معنی است که بر اساس اطلاعاتی است که از کارمندان می‌آید و کارمندان منبع هستند. اما من از داده ها و کدهای در دسترس عموم استفاده می کنم. آنها نشتی نیستند.»
وونگ به خاطر همیشه حق با او شهرت پیدا کرده است. روزنامه‌نگاران به کارهای او در مقالاتی اشاره می‌کنند و به او اعتبار می‌دهند. در ابتدا، مردم می‌پرسیدند که او کیست؟ او چگونه این اطلاعات را دارد؟» او می گوید. اما من با گذشت زمان اعتماد ایجاد کردم. شما باید ثابت کنید که اطلاعات شما معتبر است.»
کار به جایی رسیده است که شرکت ها تخم مرغ های عید پاک را برای او می سازند تا پیدا کند. نیوتن می گوید که بسیاری از تلاش برای مخفی کردن کد خود دست کشیده اند و به سادگی با آنها بازی می کنند. او می‌گوید: «حتی مواردی وجود داشته که توسعه‌دهندگان یک پیام به سبک «سلام، جین» را در کد خود قرار می‌دهند. "آنها می دانند که او می آید."
کار وونگ توجه را به بخش های تحقیق و توسعه شرکت ها جلب می کند که اغلب نادیده گرفته می شوند، که می تواند یک پیروزی روابط عمومی باشد. کدنویسان متا آنقدر او را دوست دارند که یک کلوپ طرفداران داخلی جین مانچون ونگ ایجاد کرده‌اند که از اعضای آن اندرو باسورث، مدیر ارشد فناوری شرکت است. یکی از سخنگویان متا می گوید: "ما برای کمک ها و بازخوردهای او که به بهبود محصولات ما کمک می کند، ارزش قائلیم."
اما حتی اگر بدانند که او می آید، به این معنی نیست که همیشه از او استقبال می کنند. نمایشگری و غافلگیری عناصر کلیدی حفظ هاله ای هستند که یک راه اندازی فناوری یا آشکار شدن ویژگی را احاطه کرده است – و وونگ این اسرار را در هم ریخته و دیوارهای شرکت های فناوری را که با دقت ساخته شده اند شکسته است. او با یک توییت، به طور موثری هر گونه انباشته یا روایتی را که درباره یک ویژگی دارند، از بین می برد.
دقیقاً به همین دلیل است که در واقع، وونگ می‌گوید که ویژگی‌ها را قبل از عمومی شدن توییت می‌کند. برای او، پنهان کاری و تبلیغات پس از آن مشکل ساز است. برنامه ها توسط افراد استفاده می شود. آیا این افراد نباید بدانند که در پشت صحنه روی چه به روز رسانی ها و محصولاتی کار می شود؟
تصور اینکه شرکت‌ها ممکن است از افشای بی‌رویه اسرار یک سلبریتی رسانه‌های اجتماعی در توییتر، ناراضی باشند. وونگ به عنوان یک زن آسیایی 20 ساله که جریان ثابتی از بمب‌گذاری‌ها را در مورد شرکت‌های فناوری در توییتر منتشر می‌کند، هدف اصلی آن نوع آزار و اذیت و ترولینگ است که می‌تواند حتی قوی‌ترین انسان‌ها را بشکند. او می‌گوید: «ای کاش افراد بیشتری متوجه می‌شدند که من یک آدم هستم. "من چیزی فراتر از یک ماشین هستم."
این یک پویایی بحث برانگیز است و عمیقاً او را تحت تأثیر قرار داده است. او چندین بار در طول سال‌ها در توییتی درباره افسردگی و احساس اینکه مردم از او متنفر هستند، توییت کرده است. او در مورد مبارزات بهداشت روانی خود صحبت کرده است و می گوید که همچنان با افسردگی دست و پنجه نرم می کند.
و اگر چه وونگ کاری را که انجام می‌دهد به عنوان یک سرگرمی توصیف می‌کند، اما گاهی اوقات این یک وسواس بیشتر بوده است: او تقریباً 18 ساعت در روز را صرف بررسی کدها می‌کرد و بررسی می‌کرد که شرکت‌ها با چه چیزهایی سر و کار دارند. او خواب و سلامتی خود را فدا کرد و گاهی اوقات برای روزهایی که آزار و اذیت بیش از حد می شد خود را در خانه حبس می کرد. چند بار، او تا آنجا پیش رفته که پس از طعنه آنلاین، تهدید به خودکشی کرده است. او دانشگاه ماساچوست، دارتموث را ترک کرد، چند ماه قبل از فارغ التحصیلی به دلیل مسائل پزشکی، چیزی که او از آن پشیمان است.
آیا این همه ارزش دارد؟ وونگ معتقد است که اینطور است و می‌گوید متوجه شده است که شرکت‌ها در مورد آنچه که این روزها روی آن کار می‌کنند شفاف‌تر هستند. او می‌گوید: «و اگر قبلاً بودند، من مجبور نبودم این کار را انجام دهم.
برای حمایت از روزنامه نگاری MIT Technology Review، لطفاً مشترک شوید
در طول این همه گیری، وونگ برنامه خود را تنظیم و ارزیابی مجدد کرده است. او هنوز یک جغد شب است، اما او شروع به یافتن تعادل می کند. او پیاده‌روی در حومه شهر را آغاز کرده است و در یک کافه محلی واقع در کلیسایی نزدیک پناه گرفته است.
قرنطینه همچنین باعث شده او متوجه شود که نمی خواهد این کار را تمام وقت انجام دهد. او می گوید: «از شش سالگی می خواستم مهندس نرم افزار شوم. "من می خواهم چیزهایی خلق کنم." اما او آماده نیست که در فناوری شغلی پیدا کند، حتی اگر پیشنهادهای زیادی دریافت کرده باشد. او می‌گوید: «هنوز به کنجکاوی خود برای این موضوع نرسیده‌ام. وقتی این کنجکاوی را ارضا کردم، متوقف می‌شوم. من ادامه خواهم داد.»
دو محقق هلندی با ضربه زدن به نرم افزاری که شبکه های برق جهان، خطوط لوله گاز و غیره را اجرا می کند، برنده یک قهرمانی بزرگ هک شده اند. این ساده ترین چالش آنها بود.
در جاکارتا، ناوگان رانندگان تاکسی موتور سیکلت گوجک غول سواری، در حال ایجاد نیروی کارگری از طریق جامعه کارگری هستند.
این ساعت‌ها نوید اندازه‌گیری سن بیولوژیکی را می‌دهند و به شناسایی داروهای ضد پیری کمک می‌کنند، اما در مورد دقت آنها سؤالات طولانی وجود دارد.
یک سری بررسی فناوری MIT به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه هوش مصنوعی با سلب مالکیت جوامعی که قبلاً سلب مالکیت شده‌اند، عده‌ای قدرتمند را غنی می‌کند.
پیشنهادهای ویژه، داستان های برتر، رویدادهای آینده و موارد دیگر را کشف کنید.
از اینکه ایمیل خود را ثبت کردید، متشکریم!
به نظر می رسد مشکلی پیش آمده است.
ما در ذخیره تنظیمات برگزیده شما با مشکل روبرو هستیم. سعی کنید این صفحه را بازخوانی کنید و یک بار دیگر آنها را به روز کنید. اگر همچنان این پیام را دریافت می‌کنید، با فهرستی از خبرنامه‌هایی که می‌خواهید دریافت کنید، از طریق customer-service@technologyreview.com با ما تماس بگیرید.
گزارش‌های عمیق ما نشان می‌دهد که اکنون چه خبر است تا شما را برای اتفاقات بعدی آماده کند.
اشتراک در برای حمایت از روزنامه نگاری ما
© 2022 بررسی فناوری MIT

source

توسط techkhabari