دانستن رازهای سرچ گوگل، می‌تواند استفاده از این موتور جستجوی جذاب و کاربردی را بسیار لذت‌بخشتر کند. درضمن آشنایی با این رازها می‌تواند به ما کمک کند از موتور جستجوی گوگل به عنوان یک ابزار جستجوی حرفه‌ای استفاده کنیم و تا جای ممکن از قابلیت‌های آن بهرهمنده شویم.در این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از رازهای سرچ گوگل آشنا کنیم.
بدون تردید موتور جستجوی گوگل بدون رقیب و بی‌همتا است. در حال حاضر ۸۶ درصد از جستجوهای فضای وب با استفاده از این موتور جستجو انجام می‌شود و هر روز چندین میلیارد جستجو در آن انجام می‌شود. تقریبا هر فردی برای جستجوی موضوعات مختلف در اینترنت ابتدا سراغ موتور جستجوی گوگل می‌رود و تقریباً در تمام موارد کاربران این موتور جستجو، محتوایی را کاملاً موردنظر آن‌ها است در کمتر از یک دقیقه یا حداکثر یکی دو دقیقه پیدا می‌کنند.
مطمئناً هرچقدر هم از موتور جستجوی گوگل استفاده کنید، به‌احتمال‌زیاد از بسیاری از ترفندها و رازهای سرچ گوگل اطلاعی ندارید؛ اما بدون تردید اگر با ترفندهای جستجو در گوگل آشنا باشید، بهتر می‌توانید از این موتور جستجو استفاده کنید.
همان‌طور که همه شما می‌دانید گوگل می‌تواند در زمینه ترجمه تعریف مفاهیم و معانی و مسیریابی به ما کمک کند؛ اما توانایی‌های این غول فناوری در زمینه جستجو بسیار فراتر از این موارد است. اجازه دهید ببینیم توانایی‌های کمتر شناخته‌شده گوگل در زمینه جستجو شامل چه مواردی می‌شود؟
درصورتی‌که عملیات چهارگانه را در نوار جستجوی مربوط به موتور جستجوی گوگل تایپ کنید (مثلاً ۴۷*۱۰) نتایج جستجوی گوگل مرتبط را خواهید دید.
همچنین می‌توانید با جستجوی عباراتی نظیر calculator (ماشین‌حساب معمولی) یا tip calculator (ماشین‌حساب طراحی‌شده برای محاسبه درصدهای مختلف هزینه‌های یک سرویس) یا mortgage calculator (ماشین‌حساب طراحی‌شده برای محاسبه محاسبات مربوط به وام) یا هرگونه ماشین‌حساب موردنیاز خود به زبان انگلیسی، ماشین‌حساب موردنظرتان را در ابتدای صفحه نتایج جستجو ببینید.
گوگل توانایی ارائه پیشرفته‌ترین ماشین‌حساب‌ها با قابلیت ترسیم نمودارهای توابعی مثل سینوس و کسینوس و همچنین حل مسائل هندسی مثل محاسبه محیط دایره با شعاع ۴ را نیز دارد؛ بنابراین با استفاده از گوگل می‌توانید حل مسائل ریاضیات دبیرستان خود را بسیار راحت کنید!
تبدیل سریع واحدهای مختلف به یکدیگر در پارامترهای مختلف (به زبان انگلیسی) با گوگل به‌راحتی امکان‌پذیر است. مثلاً می‌توان مانند تصویر زیر فارنهایت را به سانتی‌گراد تبدیل کرد. در سرویس تبدیل واحد گوگل می‌توانید واحدهای زیر را تبدیل کنید. واحدهای قابل‌تبدیل توسط مبدل گوگل به شرح زیر هستند:
در ضمن می‌توانید برای تبدیل سریع ارزها به یکدیگر نیز از موتور جستجوی گوگل استفاده کنید؛ مثلاً عبارت «۱۰۰ دلار به پوند» را در گوگل جستجو کنید.
همچنین می‌توانید با جستجوی عبارت «currency converter» از مبدل ارز گوگل استفاده نیز استفاده کنید.
استفاده از روش‌های مختلف برای یافتن محتوا و اطلاعات خاص یکی از بهترین راز های سرچ گوگل است؛ مثلا درصورتی‌که عبارت آیفون ۱۳ را به همراه کلمه دیجیاتو در گوگل جستجو کنید، تمام مقالات و اخبار مرتبط با این گوشی با این گوشی که در دیجیاتو منتشر شده است برای شما نمایش داده می‌شود.
همچنین روش‌های دیگری برای یافتن اطلاعاتی که دقیقاً موردنظر شما است، نیز وجود دارد که به شرح زیر هستند:
شما می‌توانید با استفاده از قابلیت جستجوی پیشرفته (Advanced Search)، از گوگل بخواهید نتایج جستجو را کاملاً مطابق با آنچه موردنظر شما است، نمایش دهد. با استفاده از این قابلیت می‌توانید اطلاعات موردنظرتان را درست بر اساس مواردی که ذکر کردیم، مشاهده کنید و علاوه بر آن می‌توانید نتایج جستجو را بر اساس موارد زیر نیز فیلتر کنید:
در ضمن شما می‌توانید با فعال کردن گزینه Explicit results filter در منوی تنظیمات موتور جستجو،  از  نمایش محتوای مستهجن و غیر اخلاقی در موتور جستجوی گوگل و گوگل ایمیج جلوگیری کنید.
برای استفاده از این قابلیت تنها کافی است پس از کلیک روی آیکون چرخ‌دنده صفحه نتایج موتور جستجو و انتخاب گزینه جستجوی پیشرفته (Advanced Search) از این قابلیت بهره‌مند شوید.
شما می‌توانید با کلیک بر روی گزینه Tools (ابزار) در کنار کادر جستجوی موتور جستجو، نتایج را بر اساس محدوده زمانی، زبان خاص، مدت‌زمان سپری‌شده از از زمان انتشار محتوای موردنظر، مشاهده کنید. در ضمن می‌توانید در بخش All results (تمام نتایج) مشخص کنید که آیا تمام نتایج مرتبط نمایش داده شوند یا تنها نتایج دربردارنده آن کلمه خاص نمایش داده شوند (Verbatim). همچنین می‌توانید نمایش نتایج را با استفاده از سایر گزینه‌هایی که در زیر نوار جستجو ایجاد شدند نیز فیلتر کنید که شامل موارد زیر می‌شود
درصورت جستجوی تصاویرمی‌توانید تصاویر نمایش‌داده‌شده را با استفاده از گزینه Tools بر اساس موارد مختلف فیلتر کنید که شامل موارد زیر می‌شوند:
حتی می‌توانید با استفاده از منوی Usage Rights می‌توانید مشخص کنید که تصاویر دارای گواهینامه و واتر مارک نمایش داده شوند (Commercial & other Licenses) یا بدون واترمارک (Creative Common licenses) نمایش داده شوند.
فیلتر کردن ویدیوها هم بر اساس موارد زیر امکان‌پذیر است:
اخبار مرتبط با موضوعات جستجوشده را نیز می‌توانید بر اساس زمان انتشار فیلتر کنید که شامل اخبار کاملاً جدید (Recent) و اخبار منتشرشده در ساعت، روز،  ماه و سال گذشته نیز وجود دارد. درضمن شما می‌توانید با استفاده از گزینه Custom Range، تاریخ خاصی برای فیلتر نتایج مشخص کنید. همچنین شما می‌توانید اخبار را بر اساس مرتبط بودن (Sorted by relevance) یا تاریخ انتشار (Sorted by date) مرتب کنید.
فیلتر کردن کتاب‌ها نیز بر اساس موارد زیر امکان‌پذیر است:
شما می‌توانید با کلیک روی آیکون دوربین در کنار نوار جستجو و بارگذاری تصویر موردنظرتان یا واردکردن آدرس URL آن، نتایج جستجوی مرتبط با آن تصویر ببینید
شما می‌توانید با نوشتن کلمه «تعریف» یا «Define» قبل از یک کلمه خاص یا Definition پس از کلمه موردنظر ، تعاریف و معانی ارائه‌شده برای آن در منابع مختلف را ببینید. برای مشاهده ریشه یک کلمه هم باید عبارت etymology را به همراه کلمه موردنظر خود جستجو کنید؛ البته مشاهده ریشه‌ کلمات، تنها برای کلمات انگلیسی امکان‌پذیر است و باید زبان موتور جستجو را هم انگلیسی کنید.
شما می‌توانید با جستجوی عباراتی مانند «تهران به اصفهان» در گوگل، فهرست پروازها و فاصله بین دو شهر با وسایل نقلیه مختلف و سایت‌های عرضه‌کننده بلیط هواپیما، اتوبوس و قطار بین دو شهر را مشاهده کنید. در جستجوی انگلیسی باید بین دو شهر از کلمه «to» استفاده کنید؛ مثل «london to manchester».
درصورتی‌که در خارج از کشور هستید می‌توانید با انتخاب گزینه Flight از منوی More در زیر کادر جستجو بلیط هواپیمای خود را از گوگل خریداری کنید، هتل یا اقامتگاه رزرو کنید، با جاذبه‌های گردشگری مقصد موردنظر خود کارهایی که می‌توانید در آن انجام دهید آشنا شوید
برای مشاهده ساعت در یک شهر خاص تنها کافی است عبارت «time in» را به همراه نام شهر موردنظرتان به فارسی یا انگلیسی را جستجو کنید؛ به‌عنوان‌مثال «time in توکیو»
برای مشاهده زمان طلوع آفتاب در یک شهر تنها کافی است عبارت Sunrise به همراه نام شهر به‌صورت انگلیسی یا فارسی و برای مشاهده زمان غروب آفتاب در آن از عبارت Sunset به‌همراه استفاده کنید؛ به‌عنوان‌مثال «Sunset تهران»
برای مشاهده وضعیت آب‌وهوای شهر موردنظرتان از طریق موتور جستجوی گوگل تنها کافی است کلمه weather به همراه نام شهر به‌صورت فارسی یا انگلیسی جستجو کنید.
شما می‌توانید با کپی کردن کد رهگیری مرسوله پستی، در نوار جستجوی گوگل، وضعیت و موقعیت مکانی مرسوله پستی خود را مشاهده کنید؛ البته این قابلیت در ایران قابل‌استفاده نیست
با جستجوی عبارت «google translate» یا «مترجم گوگل» می‌توانید از طریق موتور جستجوی گوگل مستقیم به مترجم گوگل دسترسی پیدا کنید و از قابلیت‌های آن بهره‌مند شوید
درصورتی‌که قیمت سهام بورس شرکت‌های بزرگ را دنبال می‌کنید، می‌توانید با جستجوی نمادهای سهام شرکت‌های موردنظر خود (مثل AAPL برای اپل یا AMZN برای آمازون) به همراه کلمه «سهم» یا «Stock» قیمت لحظه‌ای هر واحد از سهام این شرکت‌ها را مشاهده کنید؛ بنابراین رازهای سرچ گوگل می‌تواند افراد فعال در حوزه‌های مالی را هم شگفت‌زده کند.
شما می‌توانید تنها با واردکردن شماره پرواز خود تمام اطلاعات مرتبط با آن مثل مبدأ و مقصد، زمان پرواز، زمان فرود، وضعیت پرواز و گیت و پایانه اختصاص یافته به آن را مشاهده کنید
چنانچه گوشی اندرویدی دارید و حساب کاربری گوگل را در آن ایجاد کرده‌اید، می‌توانید با جستجوی عبارت «find my phone» از موتوری جستجوی گوگل برای پیدا کردن گوشی خود کمک بگیرید (این مورد هم یکی از بهترین رازهای سرچ گوگل است) البته برای یافتن گوشی با این روش، گوشی حتماً باید به اینترنت متصل باشد و درصورتی‌که به اینترنت متصل نباشد نمی‌توانید آن را از این طریق پیدا کنید).
پس از جستجوی این عبارت و نمایش نتایج جستجوی مربوط به این عبارت، روی لینک Find your phone – Google Account یا Find My Device – Google کلیک و پس از باز شدن صفحه، گوشی موردنظرتان را انتخاب کنید (درصورتی‌که دارای چند گوشی هستید یا قبل از گوشی دیگری داشته‌اید)، روی play sound کلیک کنید. پس از کلیک روی این گزینه، گوشی به مدت ۵ دقیقه با صدای بلندی زنگ می‌خورد. در ضمن می‌توانید از طریق سرویس find my phone با استفاده از گزینه Secure Device گوشی خود را از راه دور قفل کنید یا با گزینه Erase Devices تمام اطلاعات گوشی خود را از راه دور پاک کنید.
چنانچه از یک سایت زیاد بازدید می‌کنید و معمولاً از طریق جستجوی آن در موتور جستجوی گوگل وارد سایت می شوید، می‌توانید با ایجاد یک میانبر که در حقیقت چند حرف است،  کار خود را راحت‌تر کنید؛  مثلا می‌توانید برای وارد شدن به سایت دیجیاتو از طریق موتور جستجوی گوگل،  تنها سه حرف «dig» را وارد کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:
برای ایجاد این میانبر باید روی منوی سه نقطه مرورگر گوگل کروم (این قابلیت فقط در مرورگر گوگل کروم قابل استفاده است) کلیک گزینه Settings را انتخاب کنید.
گزینه search engines را از منوی سمت چپ مرورگر  انتخاب کنید.
روی گزینه Manage search engines کلیک کنید. 
در قسمت search engines روی گزینه add کلیک کنید.
در صفحه باز شده در بخش Search engine عبارت digiato search site (یا نام هر سایت دیگری را وارد کنید) در بخش Shortcut کلمه کلیدی مورد نظر خود (مثل dig یا هر کلمه کلیدی دیگری) و در قسمت URL with %s in place of query آدرس URL اصلی وب سایت مورد نظر خود یا بخشی را که می‌خواهید از آن بازدید کنید به همراه عبارت site: وارد کنید (مثل site:digiato.com)  و در پایان روی گزینه add کلیک کنید تا میانبر ایجادشده به فهرست میانبر ها اضافه شود.
شما می‌توانید به‌راحتی با جستجوی مناسبت‌های جهانی موردنظر خود تاریخ آن‌ها را مشاهده کنید
چنانچه با عدد چندرقمی بسیار بزرگی مواجه شده‌اید و نمی‌توانید آن را بخوانید می‌توانید برای این کار از گوگل کمک بگیرید؛ چنانچه عدد ی مثل عدد ۶,۵۴۶,۳۴۵,۶۴۵ را در گوگل سرچ کنید (عدد باید به انگلیسی وارد شود)، این عدد به حروف برای شما نمایش داده می‌شود؛ برای انجام این کار باید عدد موردنظر را همراه با عبارت «=english» جستجو کنید؛ متأسفانه این قابلیت برای زبان فارسی قابل‌استفاده نیست و تنها با زبان انگلیسی می‌توان از آن بهره‌مند شد.
شما می‌توانید با کلیک روی آیکون میکروفون در کنار نوار جستجوی گوگل، جستجوی خود را به‌صورت صوتی انجام دهید.پس از کلیک روی این آیکون، پیامی در بالای مرورگر نمایش داده می‌شود که باید با انتخاب گزینه Allow در آن اجازه دهید مرورگر به میکروفون سیستم دسترسی پیدا کند. در صورت جستجوی صوتی، پس از نمایش نتایج جستجو، توضیح صوتی انگلیسی کوتاهی در مورد موضوع جستجوشده پخش می‌شود. 
از مشهورترین بازی‌های موتور جستجوی گوگل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
برای انجام این بازی ها تنها کافی است نام آن‌ها را در موتور جستجو، جستجو کنید و بازی را شروع کنید.درصورت جستجوی یک بازی، گوگل بازی های دیگر را نیز به شما پیشنهاد می‌دهد که می‌توانید با انتخاب این بازی‌ها آن‌ها را هم به‌راحتی بازی کنید
در ضمن می توانید با جستجوی عبارت flip a coin با گوگل شیر یا خط بازی کنید یا با جستجوی عبارت Roll a die با آن تاس بیندازید. اگر می‌خواهید تنفس خود را منظم کنید می‌توانید با جستجوی عبارت  breathing exercise، آیتمی را مشاهده کنید که با استفاده از آن می‌توانید دم و بازدم منظم را تمرین کنید.آیتم‌های دیگری نیز وجود دارد که در صورت جستجوی یکی از آن‌ها که گوگل آن‌ها را ابزار (Tools) نامیده است، سایر آیتم‌ها نیز به شما پیشنهاد می‌شود و می‌توانید تنها با انتخاب این آیتم‌ها آن‌ها را نیز امتحان کنید. 
درضمن اگر دنبال موضوع خاصی نیستید می‌توانید با کلیک روی دکمه Im Feeling Locky یا گزینه یا بخت یا اقبال از گوگل بخواهید مطلبی را به‌صورت تصادفی و شانسی به شما نمایش دهد.
با جستجوی عبارات زیر در گوگل هم شاهد اتفاقات جالبی خواهید بود:
اگر شما هم رازی از رازهای سرچ گوگل را می‌دانید که در این فهرست بیان نشده است،  خوشحال می‌شویم آن را با ما در میان بگذارید
شما می‌توانید از موتور جستجوی گوگل به‌عنوان یک مترجم، ماشین‌حساب حرفه‌ای و مهندسی، مبدل واحد، سرویس ارائه‌دهنده خدمات گردشگری و غیره استفاده کنید.در ضمن می‌توانیم با استفاده از این موتور جستجو اطلاعات موردنیاز روزمره خود مثل اطلاعات مرتبط با سفر را نیز بیابیم
از میان بهترین قابلیت‌های موتور جستجوی گوگل می‌توان به قابلیت یافتن گوشی خود با استفاده از آن و قفل‌کردن یا پاک کردن اطلاعات آن از راه دور و همچنین ترجمه متون و کلمات با این موتور جستجو اشاره کرد.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


بازگشت به فرم ورود

source

توسط techkhabari