درحالی‌که بتمن در دنیای دی‌سی بسیار شناخته‌شده و پرطرفدار است، قهرمانان دیگری مانند او، بدون قدرت‌های ماورائی، هستند که به اندازه‌ی او جذاب و قابل‌توجه‌اند.
اگر از طرفداران دوآتیشه‌ی بتمن بپرسید که چرا از او خوششان می‌آید، احتمالا اکثر آن‌ها این‌چنین پاسخ می‌دهند: «او یک آدم معمولی است.» وقتی که بتمن را با خدایان دیگری که در دنیای او زیست می‌کنند مقایسه می‌کنیم، درمی‌یابیم که او تنها یک انسان است و همین انسان‌بودنش او را تبدیل به قهرمانی در دسترس برای طرفداران می‌کند.
بااین‌حال بسیاری دیگر از قهرمان‌هایی که درست مانند بتمن یک انسان هستند و فاقد قدرت‌های ماورایی، وجود دارند که به اندازه‌ی او شناخته شده‌ نیستند و طرفدار ندارند.

اگرچه او همواره به عنوان نیروی پشت‌پرده شناخته می‌شود، اما نیک فیوری یکی از انسانی‌ترین شخصیت‌های دنیای ابرقهرمانان است. او هم در صحنه‌های نبرد، بدون ترس، حضور دارد و هم انجام کارهایی حیاتی مانند شکل‌دهی به سازمان شیلد را برعهده دارد.
سوال اصلی‌ای که در رابطه با شخصیت نیک فیوری مطرح می‌شود، این است که آیا او واقعا یک قهرمان است؟‌ در نهایت، تمام تصمیم‌های سختی که او می‌گیرد و تمام کارهایی که انجام می‌دهد، در خدمت تنها اصلی هستند که او به آن ایمان دارد؛ صلاح جامعه.

پرسش، با نام اصلی ویکتور زز، توسط استیو دیتکو افسانه‌ای خلق شده‌است. درست مانند قهرمان‌های مردمی روزگاران قدیم، ویکتور زز با یک ماسک و لباسی معمولی در خیابان‌ها با خلافکاران زد و خورد می‌کرد. آن چه امروزه درباره‌ی پرسش می‌گویند، این است که او توطئه‌ها را با هنرهای رزمی پاسخ می‌دهد.
زز هم‌چنین کارآگاهی خارق‌العاده است که در این زمینه هوش او را در کنار بتمن قرار می‌دهند. میراث پرسش خودش را در سری کتاب‌های کمیک کلاسیک نگهبانان (Watchmen) نشان می‌دهد؛ درحالی‌که سایر شخصیت‌ها براساس قهرمان‌های چارلزتون ساخته شده‌اند، شخصیت رورشاخ براساس پرسش آفریده شده‌است.

برای مخاطبان گسترده‌ای که کتاب‌های کمیک را دنبال می‌کردند، شانگ-چی قهرمانی بود که برای مبارزه با حریفان، تنها هنرهای رزمی خود را داشت، تا زمانی که در داستان شانگ-چی و افسانه‌ی ده حلقه، او توانست قدرت‌هایی ماورائی هم به دست آورد.
بااین‌حال به نظر می‌آید این استاد کونگ فو زمانی در اوج است که تنها به مهارت‌های انسانی خود تکیه می‌کند. شانگ-چی در کتاب‌های کمیک سیاه‌وسفید مارول متولد شد. از آن زمان او برای سازمان ام‌آی‌سیکس کارکرده‌است، به استخدام بعضی سازمان‌های دیگر درآمده‌است و چندبار به گروه انتقام‌جویان پیوسته‌است.
شانگ-چی، پیش از یافتن قدرت‌های ماورائی، یک‌مرتبه در مقابل مرد عنکبوتی قرار گرفت تا به او اثبات کند، وقف کردن خود در مسیر کسب مهارت، نتیجه‌بخش‌تر از داشتن نوعی قدرت غیرمعمولی است.

شخصیت نایت ترشر (Night Thrasher) رهبر نسل جدید مبارزان است؛ ابرتیم جوانان مارول. در یک داستان غیراقتباسی، دووین، به عنوان یک کودک، شاهد مرگ والدین ثروتمند خود می‌شود و همین اتفاق او را تبدیل به یک نیروی مبارز با جرم و جنایت می‌کند.
از نظر طراحی، نایت ترشر به کلی با بتمن متفاوت است، اگرچه هردوی آن‌ها از نقاب و لباس مخصوص استفاده می‌کنند، اما نایت ترشر بیش‌تر از تجهیزات ورزشی بهره می‌برد، کاری که او را شبیه به قهرمان‌های دهه‌ی نود میلادی می‌کند. این لباس به‌شدت برای نایت ترشر مناسب است، چرا که او اغلب در صحنه‌های نبرد از تخته اسکیت استفاده می‌کند. او حتی یک‌مرتبه توانست جاگرنات را با همین تخته اسکیت خود رام کند.

اگرچه ممکن است شخصیت پیکان سبز تاثیرگرفته از مبارزان جنگ‌های صلیبی بوده باشد، اما این شخصیت از زمان متولدشدنش، تابه‌امروز، رشد فراوانی داشته‌است. از زمانی که اونیل و آدامز از این شخصیت در داستان خودشان رونمایی کردند، پیکان سبز تبدیل به قهرمانی با هوش اجتماعی شده است.
تمایل فراوان الیور کوئین در راستای کمک کردن به مردم، باعث شد که او تبدیل به شهردار استار سیتی شود. پیکان سبز اجازه دارد منعطف‌تر از بتمن باشد. او به همکار جوان خود، روی هارپر، بی‌محلی می‌کند و این باعث می‌شود روی هارپر به استعمال مواد مخدر روی بیاورد.
او نسبت به قناری سیاه بی‌وفایی می‌کند و یکی از پرطرفدارترین روابط عاشقانه‌ی کتاب‌های کمیک را از بین می‌برد. اگرچه این شکست‌ها او را تبدیل به قهرمانی بهتر نمی‌کنند، اما تلاش‌های صادقانه‌ی او برای جبران کردن اشتباهاتش، چنین می‌کنند.

احتمالا شناخته‌شده‌ترین شخصیت وسترن کتاب‌های کمیک مارول، پسر دوتفنگه (Two-Gun Kid) است که با گرگ‌نماها، ابرشیطان‌ها و سایر شخصیت‌های منفی شکست‌ناپذیر، تنها با تکیه بر دو اسلحه‌ی کلت خود مفابله کرده‌است.
مت هاکز عدالت‌طلبی دیوانه‌وار خود را به دنیای مدرن مارول هم آورده‌است. او دوستی نزدیکی با هاکای (Hawkeye) و شی-هالک (She-Hulk) برقرار کرده‌است و تبدیل به یکی از اعضای اصلی انتقام‌جویان شده‌است.
اگرچه امکانات جنگی هاکس به گرد پای بتمن هم نمی‌رسد، اما مهارت تیراندازی خارق‌العاده‌ی او و اعتمادبه‌نفس‌اش او را تبدیل به قهرمانی جذاب می‌کند. دوتفنگه قهرمانی بامزه هم هست، چرا که درست مانند کاپیتان آمریکا یک مرد دورافتاده از زمانه‌ی خویش است.

تد گرانت ابرقهرمان سنگین‌وزن بکس است. او هیچ‌چیز به‌جز هوش و مشت‌هایش ندارد و بااین‌حال یکی از اعضای اصلی نخستین تیم ابرقهرمانی تاریخ بوده‌است؛ جامعه‌ی عدالت آمریکا. در بعضی دنیاهای موازی، وایلدکت کسی بوده‌ که به بتمن و سایر اعضای لیگ عدالت آموزش بکس داده‌است.
باید به مردی که، در دنیای دی‌سی، تنها با مهارت بکس و یک لباس گربه‌ای با دشمنان روبه‌رو می‌شود، احترام گذاشت. در واقع وایلدکت یک توانایی خاص هم دارد که اثری بر مهارت بکس وی ندارد؛ نام این توانایی او نه جان داشتن است. این توانایی به دست فراموشی سپرده شده‌است و اکثر خوانندگان و طرفداران آن را فراموش کرده‌اند.

فانتوم ابرقهرمانی است که برای چند سال توانست عناوین پرفروش‌تری نسبت به سوپرمن به دنیای کتاب‌های کمیک هدیه کند. فانتوم از نظر پوشش شبیه به قهرمان‌های کلاسیک است، اما امکانات بصری مدیوم کمیک استریپ به او اجازه می‌داد که لباس‌های رنگی بپوشد. این رسمی است که از زمان فانتوم در ابرقهرمان‌های مدرن هم به جا مانده‌است.
مانند سایر قهرمان‌های آن دوران، کیت واکر بر توانایی‌های فراانسانی تکیه نمی‌کرد. در عوض او قدرت فیزیکی، هوش و تکنولوزی را مبنای کار خود قرار می‌داد، درست همان‌کاری که بتمن چند سال بعد انجام دادنش را ادامه داد.

خرقه‌ی یونیون جک توسط سه مرد پوشیده شده‌است؛ جیمز فالس‌ورث، برایان فالس‌ورث و جو چپمن. برایان در نهایت یک سرم ابرسرباز به خودش تزریق کرد و جو برای مدتی توسط روح پندراگون تسخیر شده‌بود، اما یونیون جک همواره یک نیروی اجرایی، بدون قدرت ماورایی، برای دولت بریتانیا بوده‌است.
جو همراه با شش‌لول و چاقوی مخصوص خودش، مبارزی آموزش‌یافته‌است که از بریتانیا و متحدینش محافظت می‌کند. یونیون جک گاهی با استیو راجرز همکاری می‌کند و در صفحاتی از کتاب‌های کمیک کاپیتان آمریکا ظاهر می‌شود.

اگرچه دیک گریسون فعالیت خود را به عنوان یک دستیار آغاز کرد، اما با موفقیت توانست زیر سایه‌ی بتمن بدرخشد. اگرچه شاید او نتوانسته باشد قدرت فیزیکی‌اش را به اندازه‌ی استاد خود افزایش دهد، اما بزرگ‌شدنش در سیرک باعث شده‌است که انعطاف خارق‌العاده‌ای داشته باشد، علاوه بر این، با توجه به تجربه‌ی او در داستان قهرمان‌های جوان، او، نسبت به بتمن، رهبر بهتری است.
آن‌چه در حقیقت او را از سایرین جدا می‌کند و باعث می‌شود، نسبت به پدرخوانده‌اش، قهرمان بهتری باشد، شخصیت‌اش است. دیک شوخی‌های به‌موقع و جذابی می‌کند و نزدیک‌شدن و اعتمادکردن به او آسان‌تر از بتمن است. نایت‌وینگ هم‌چنین یکی از شخصی‌های ارزشمند دی‌سی است که همواره در مواقع بحرانی توانسته داستان‌ها را نجات دهد.
منبع: cbr


source

توسط techkhabari