افسردگی دوران نوجوانی یک اختلال روحی و روانی جدی است که با احساس مستمر ناراحتی و بروز بی‌انگیزگی مفرط برای انجام فعالیت‌های مختلف و حضور در جامعه شناسایی می‌شود. این نوع افسردگی روی نحوه‌ی تفکر، احساس‌ها و رفتارهای نوجوانان تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث ایجاد مشکل‌های عاطفی، عملکردی و جسمی شود. با وجود اینکه افسردگی می‌تواند در هر برهه از زندگی رخ دهد، افسردگی دوران نوجوانی، شدت و علائم متفاوتی دارد.
پدیده‌هایی همچون فشار‌های روحی وارد شده توسط گروه هم‌سالان، توقع‌های تحصیلی والدین و تغییرهای جسمی که در دوران بلوغ صورت می‌گیرد، دوران نوجوانی را تبدیل به مسیری پرپیچ‌و‌خم کرده است. تحمل این فشارها برای بعضی از نوجوانان دشوارتر است و باعث می‌شود در دام افسردگی و احساس مخرب ناکافی بودن بیفتند.
در این مقاله از دیجی‌کالا مگ، علائم بروز افسردگی دوران نوجوانی را معرفی می‌کنیم و ضمن پرداختن به دلایل وقوع آن، ۱۰ راهکار علمی برای بهبود ارائه می‌کنیم. با ما همراه باشید.
افسردگی دوران نوجوانی نشانه‌ی ضعف نیست و به صرف اراده کردن نمی‌توان به آن فائق آمد. این نوع افسردگی می‌تواند پیامدهای جدی داشته باشد که در بلند مدت آثار منفی خود را نشان می‌دهند. خوشبختانه، درمان افسردگی دوران نوجوانی در اکثر مواقع با مشاوره‌ی صحیح و در صورت نیاز، مصرف دارو ممکن است. علائم این نوع افسردگی اغلب مرتبط با تغییرهای رفتاری هستند که معمولا از مشکل‌های موجود در فضای خانه یا مدرسه نشأت می‌گیرند. برخی از این علائم به شرح زیر هستند.
اهمیت والدین در دوران نوجوانی
تشخیص فراز و نشیب‌های مسیرهایی که نوجوانان در آن‌ها قدم می‌گذارند کار ساده‌ای نیست. در مواقعی، حتی خودشان هم نمی‌دانند چه چیزی باعث بروز افسردگی شده است. سردرگمی در این زمینه عادی است. در چنین شرایطی، به عنوان والدین نوجوان، سعی کنید تعارف را کنار بگذارید و به صحبت جدی با او خود بنشینید. سعی کنید به گونه‌ای ارتباطی مبتنی بر اعتماد با او ایجاد کنید تا بتواند احساس‌های پیچیده‌اش را با شما در میان بگذارد و به تشخیص افسردگی کمک کند.
به خاطر داشته باشید که دوران نوجوانی بهترین زمان برای مراجعه به روان‌درمانگر و تصحیح رفتارها و افکار اشتباه و مخرب است. در سنین نوجوانی، مغز هنوز قدرت پذیرش تغییر و شکل‌گیری دوباره را دارد. بنابراین، اگر نوجوان‌تان ۵ تا (یا بیشتر) از علائم معرفی شده را دارد، در دریافت کمک تخصصی تردید نکنید.
علائم افسردگی به هیچ‌وجه به خودی‌خود بهبود نمی‌یابند، اما می‌توانند به راحتی تشدید شوند و مسیر را برای ابتلا به اختلال‌های روحی و روانی دیگر هموار کنند. بروز علائم افسردگی، مخصوصا ابراز تمایل به خودکشی، را جدی بگیرید. در مواقعی، این افکار، در صورت درمان نشدن، می‌توانند عملی شوند و فاجعه‌های بسیاری را به بار آورند. سعی کنید ارتباط نزدیک و دوستانه‌ای با نوجوان برقرار کنید تا در زمان دشواری، بتواند برای درخواست کمک به شما مراجعه کند و از عواقب حرف‌هایش نترسد.
بروز افسردگی دوران نوجوانی دلیل کاملا مشخصی ندارد و معمولا نتیجه‌ی رفتارها و افکار مخربی است که نوجوان مدت‌ها در معرض آن‌ها قرار داشته است. با این حال، چندین عامل احتمالی برای وقوع این اختلال وجود دارد که در ادامه آورده شده‌اند.
افسردگی دوران نوجوانی
عوامل زیر نقش مهمی را در آماده‌سازی مسیر منتهی به افسردگی نوجوانان ایفا می‌کنند.
در همین راستا، تاریخچه‌ی سلامت روحی و روانی خانواده هم می‌تواند نقش مهمی را در افزایش ریسک ابتلا به افسردگی دوران نوجوانی ایفا کند. برخی از عوامل خانوادگی مسؤول برای افزایش این ریسک به شرح زیر هستند:
بهبود افسردگی دوران نوجوانی
نوجوانان به اقتضای بلوغ و تغییرهایی که حتی یک لحظه هم تنهایشان نمی‌گذارند، گهگاه مسیر درست را گم می‌کنند. در چنین شرایطی، داشتن یک نقشه‌ی دقیق از مسیر پیش رو، کمک بسیاری به از نو شروع کردن می‌کند. در این بخش، ۱۰ راهکار علمی، که در صورت به کار گرفته شدن به صورت روزمره، می‌توانند این اختلال را تا حد زیادی بهبود دهند معرفی شده است. اگر از این اختلال رنج می‌برید، سعی کنید هر روز این کارها را انجام دهید. مطمئن باشید پس از گذشت مدتی، نتیجه‌ی مثبت آن‌ها را خواهید دید.
انسان به صورت ذاتی موجودی اجتماعی است و تمایل به برقراری ارتباط با هم‌نوعان خود دارد. با این حال، وقتی ابر تیره‌ی ناراحتی آسمان ذهن را فرا گرفته باشد، برقراری ارتباط دشوار خواهد شد. در دوران نوجوانی، دوستان و هم‌سالان گزینه‌های خوبی برای برقراری ارتباط هستند، اما توجه داشته باشید که حضور حداقل یک شخص بزرگسال قابل اعتماد در زندگی‌ شما به عنوان یک نوجوان ضروری است.
در طول تاریخ، طبیعت بهترین دوست بشر بوده است. طبیعت توانایی پذیرش، بهبود و کمک به انسان‌ها را دارد و بدون هیچ چشم‌داشتی به ما یاری می‌رساند. با این وجود، دغدغه‌های زندگی مدرن ما را از توجه بیشتر به طبیعت باز داشته است و همین عامل بروز بسیاری از اختلال‌های روحی و روانی است. سعی کنید قدم زدن در طبیعت را به برنامه‌‌ی روزانه‌ی خود اضافه کنید و تا جایی که می‌توانید خود را در معرض زیبایی‌های طبیعی قرار دهید.
مطالعه‌های علمی بسیاری در رابطه با تأثیرهای مثبت ورزش و تحرک روی بهبود سلامت روح و روان صورت گرفته است. از دیدگاه اکثر روان‌درمانگران، ورزش کردن نخستین مکانیسم دفاعی در برابر افسردگی محسوب می‌شود. این شیوه سال‌ها است که به عنوان روشی درمانی در کلینیک‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. توصیه می‌شود که نوجوانان حداقل روزی یک ساعت را به ورزش ملایم یا سنگین اختصاص دهند.
نوجوانی در حال نقاشی کشیدن
دوران نوجوانی زمان مناسبی برای کاوش و یافتن علایق جدید است. به انگیزه و علایق خود بها دهید و هر روز زمانی، هر چند کوتاه، را به پرداختن به این علایق اختصاص دهید. انجام دادن کارهایی که دوست دارید به شما حس سودمند بودن می‌دهد. فعالیت‌هایی همچون خیاطی، نقاشی، خوشنویسی و اوریگامی که با تولید یک محصول نهایی همراه هستند، بهترین گزینه‌ها برای تخلیه‌ی استرس و افزایش انگیزه‌ محسوب می‌شوند.
بدون شک کمک کردن به دیگران باعث می‌شود حس بهتری نسبت به خودمان داشته باشیم. با کمک به دیگران، احساس می‌کنیم که زندگی‌مان جهت گرفته است و ارزشی ورای آنچه برایش قائل هستیم دارد. به علاوه، کمک کردن به دیگران باعث می‌شود مدام با آن‌ها در ارتباط باشیم و از تشدید شدن ناراحتی جلوگیری کنیم.
یکی از پیامدهای این اختلال، تشویق به انزوا گزیدن از جامعه است. به خاطر داشته باشید که وقت گذراندن در خارج از خانه برای حفظ سلامت روح و روان ضروری است. اگر میلی به وقت گذراندن در کنار افراد دیگر ندارید، فعالیت‌هایی را برای به تنهایی انجام دادن انتخاب کنید و هر روز آن‌ها را بیرون از خانه انجام دهید.
مطالعه‌های علمی بسیاری نشان داده‌اند که گذراندن مدت زمان مدیدی در معرض مانیتورهای مختلف، واقعیت زندگی را تحریف می‌کند و به بروز ناراحتی شدید دامن می‌زند. این روزها، نوجوانان ساعت‌های بسیاری را به برقراری ارتباط با دوستانشان در فضای مجازی، بازی کردن و کسب اطلاعات از شبکه‌ی جهانی اینترنت می‌گذرانند.
در این میان، بسیاری از آن‌ها به سوژه‌هایی ساده تبدیل می‌شوند که هر آنچه در اینترنت موجود است را بدون هیچ تردیدی مصرف می‌کنند و هویت خود را در میانه‌ی راه گم می‌کنند. بحران هویت ناشی از استفاده‌ی بیش از حد از وسایل الکترونیکی، ابتلا به افسردگی دوران نوجوانی را تسهیل می‌کند. از سوی دیگر، استفاده‌ی مدید از مانیتورهای مختلف، مشکل‌های سلامتی متعددی را هم به دنبال دارد.
قدردان بودن، یک شیوه‌ی نامحسوس برای مقابله با اندوه است. در دوران نوجوانی، غافل شدن از موهبت‌های زندگی طبیعی است، اما گهگاه، یادآوری اهمیت داشتن آن‌ها می‌تواند امید به آینده را افزایش دهد. سعی کنید هر روز نام چندین چیز که بابت وجود داشتن‌شان قدردان زندگی هستید را یادداشت کنید. پس از مدتی، لیستی طولانی ایجاد می‌‌شود که بررسی دوباره‌ی آن می‌تواند برای بهبود بسیار مؤثر واقع شود.
در طول هر روز، زمانی، هر چند کوتاه، را به خلوت کردن با خودتان اختصاص دهید. به روند زندگی‌تان فکر کنید و سعی کنید راهکارهایی برای بهبود شرایط کنونی پیدا کنید. اگر چیزی به ذهنتان نرسید، به خودتان حق بدهید، اما این کار را تبدیل به یک روتین روزمره کنید. پس از مدتی به درک درستی از نیازهای خود و مسیری که دوست دارید در آن قدم بردارید می‌رسید و این قدم بزرگی در جهت بهبود است.
به خاطر داشته باشید که منعطف‌تر شدن در برابر ناملایمات، از شما موجودی قوی‌تر و آماده‌تر برای مواجهه با چالش‌های متعدد زندگی می‌سازد. اگر نیاز به کمک دارید، از درخواست کمک کردن واهمه نداشته باشید. با دوستان و آشنایان مورداعتماد درباره‌ی احساس‌هایتان حرف بزنید و ارتباط خود را با دیگران حفظ کنید. سعی کنید در برابر شیوه‌های بهبود، ذهن بازی داشته باشید و با سخت‌گیری بی‌جا، روند بهبود را متوقف نکنید.
افسردگی دوران نوجوانی اختلالی شایع و در مواردی اجتناب‌ناپذیر است. این برهه از زندگی، با پیچیدگی‌های بسیاری همراه است که اگر به درستی مدیریت نشوند، می‌توانند یک عمر آسیب روحی و جسمی را به دنبال داشته باشند. در مسیر بهبود این افسردگی، به نیازهای خود توجه ویژه داشته باشید و ضمن حفظ ارتباط خود با محیط اطراف، امید خود را نسبت به آینده از دست ندهید.
منابع: Psychologytoday, Mayoclinic


source

توسط techkhabari