طبق اعلام ناسا، تلسکوپ فضایی جیمز وب که اخیرا به فضا پرتاب شده، سوخت کافی برای انجام آزمایش‌های خود به مدت ۱۰ سال را خواهد داشت.
پس از پرتاب انقلابی و موفقیت آمیز تلسکوپ فضایی جیمز وب در روز کریسمس و آغاز کاوش جدید دانشمندان، اکنون ناسا در وبلاگ خود جزئیات جدیدی در مورد آینده این تلسکوپ اعلام کرده است. طبق گزارش منتشر شده، ماموریت علمی تلسکوپ وب احتمالا بیش از ۱۰ سال طول خواهد کشید که این میزان قابل توجه دو برابر بیشتر از حداقل زمان اعلام شده برای ماموریت‌های فضایی است.
در ابتدا دانشمندان پیش‌بینی کرده بودند که جیمز وب به مدت ۵ تا ۱۰ سال قابل استفاده خواهد بود، اما آخرین تحلیل ناسا نشان می‌دهد که این تلسکوپ احتمالا سوخت کافی برای انجام عملیات‌های علمی خود برای مدت طولانی‌تری را داشته باشد.
به گفته ناسا، سوخت اضافی این تلسکوپ به لطف دقت موشک آریان ۵ در پرتاب به وجود آمده که جیمز وب برای ورود به فضا از آن استفاده کرده است. همچنین در این گزارش به دقت مانورهای اصلاحی این موشک اشاره شده که چند روز پس از پرتاب انجام شده و تلسکوپ را در مسیری به سوی مقصد خود در فاصله یک میلیون مایلی زمین قرار داده است.
آنطور که ناسا توضیح می‌دهد، دقت این مانورها باعث می‌شود تا فضاپیما سوخت بیشتری داشته باشد و بتواند موقعیت نهایی خود را برای رصد کیهان حفظ کند. با این حال، آژانس فضایی هشدار داده که عوامل زیادی می‌توانند بر طول عمر تلسکوپ جیمز وب تاثیرگذار باشند.
دقت مسیر پرتاب همچنین باعث شد تا تلسکوپ وب سپر خورشیدی خود را کمی زودتر مستقر کند. در ابتدا قرار بود استقرار آن حدود ۳۳ دقیقه پس از پرتاب آغاز شود اما ناسا در بیانیه مطبوعاتی خود توضیح می‌دهد که این امر حدود ۲۹ دقیقه پس از پرتاب اتفاق افتاده است، زیرا تلسکوپ فضایی پس از جداسازی موفقیت آمیز خود از موشک آریان ۵ در موقعیت صحیح قرار گرفته بود.
با این حال، ظاهرا برخلاف استقرار سپر خورشیدی که به طور خودکار انجام شده است، استقرارهای آینده این تلسکوپ از جمله بخش‌هایی از آینه اولیه آن تحت کنترل انسان‌ها انجام خواهد شد.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


بازگشت به فرم ورود

source

توسط techkhabari