جهان احتمالاً طی پنج سال آینده شاهد رونق باد و خورشید خواهد بود، زیرا هزینه ها کاهش می یابد و کشورها جاه طلبی های آب و هوایی خود را افزایش می دهند.
ساخت مزارع خورشیدی، توربین‌های بادی و سایر منابع انرژی تجدیدپذیر طی پنج سال آینده افزایش می‌یابد زیرا کشورها سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تری برای آب و هوا و اهداف بلندپروازانه‌تری برای انتشار گازهای گلخانه‌ای تعیین می‌کنند.
بر اساس گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی، ظرفیت برق تجدیدپذیر جدید امسال رکورد دیگری را با 290 گیگاوات ثبت خواهد کرد. این تقریباً معادل ساخت نزدیک به 300 راکتور هسته ای یا تقریباً 150 سد هوور است، و علیرغم مشکلات زنجیره تامین جهانی، افزایش هزینه های مواد و محدودیت های کووید، این اتفاق می افتد.
این سازمان تحقیقاتی بین دولتی اکنون پیش بینی می کند تا سال 2026، ظرفیت جهانی این منابع بدون کربن بیش از 60 درصد نسبت به سطوح سال گذشته افزایش یابد. این مقدار به حدود 4800 گیگاوات می رسد که برابر با تمام نیروگاه های سوخت فسیلی و هسته ای جهان امروزی است.
علاوه بر این، انرژی های تجدیدپذیر 95 درصد از رشد ظرفیت کلی در بخش برق در آن دوره را تشکیل می دهند.
ساخت نیروگاه‌های بادی و خورشیدی جدید لزوماً به این معنی نیست که انرژی‌های تجدیدپذیر جایگزین سوخت‌های فسیلی شده‌اند، زیرا تقاضا برای انرژی نیز در حال افزایش است. و هنوز باید دید که منابع بدون کربن با چه سرعتی به منبع اصلی الکتریسیته در سطح جهان تبدیل خواهند شد و به سرعت جایگزین زغال سنگ، گاز طبیعی و سایر منابع آلاینده خواهند شد.
در حالی که انرژی‌های تجدیدپذیر در حال حاضر بیشتر ظرفیت جدید ساخته شده را تشکیل می‌دهند، سطح تولید برق توسط منبع می‌تواند به میزان قابل توجهی از سال به سال افزایش یابد، بسته به هزینه‌های جابجایی، شرایط آب و هوایی و موارد دیگر. به گفته بلومبرگ NEF، اما در چند سال گذشته، تولید زغال سنگ کاهش یافته است و انرژی خورشیدی، آبی و باد افزایش یافته است. در واقع، با کاهش تولید برق از زغال‌سنگ، گاز طبیعی و نیروگاه‌های هسته‌ای، این سه منبع عامل رشد تولید برق در سال گذشته بودند.
برآوردهای انرژی های تجدیدپذیر آژانس بین المللی انرژی برای سال 2026 یک بازنگری قابل توجه به سمت بالا است که بیش از 40 درصد بیشتر از پیش بینی های سال گذشته بود. از جمله، این آژانس به بهبود اقتصاد، افزایش تعهدات کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ملی پیش از کنفرانس اخیر آب و هوای سازمان ملل و تحولات و سیاست های داخلی اشاره کرد.
این موارد شامل تعهد چین به دستیابی به اهداف انتشار کربن صفر خالص تا سال 2060 بود. تمدید اعتبارات مالیاتی فدرال ایالات متحده به عنوان بخشی از لایحه Build Back Better که مجلس نمایندگان آن را تصویب کرده است. و هم تلاش های ملی و هم شرکتی برای انطباق با سیاست ها و اهداف انتشار در اتحادیه اروپا.
چین، اروپا، ایالات متحده و هند نزدیک به 80 درصد از ظرفیت های تجدیدپذیر اضافه شده را تشکیل خواهند داد.
با این حال، با وجود نعمت در ظرفیت های تجدیدپذیر، جهان هنوز از هدف ایجاد یک بخش انرژی خالص صفر عقب است، که در نهایت برای متوقف کردن گرمایش جهانی ضروری است. برای اینکه کشورها تا سال 2050 در مسیر آن سناریو قرار گیرند، میانگین سالانه اضافه شدن انرژی های تجدیدپذیر باید بیش از سطحی که آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد طی پنج سال آینده ببیند، دو برابر شود.
در میان چیزهای دیگر، احتمالاً به سیاست‌ها و اهداف اقلیمی بسیار تهاجمی‌تری نیاز دارد. هنوز هم ارزان تر باد، خورشیدی، و دیگر منابع بدون کربن. و توسعه سریع فناوری های اضافی مورد نیاز برای متعادل کردن سهم فزاینده انرژی های تجدیدپذیر در حال نوسان در شبکه.
استارت‌آپ فرانسوی Carbios به تازگی یک کارخانه نمایشی افتتاح کرده است و امیدوار است منوی جهانی گزینه‌های بازیافت را گسترش دهد.
کاهش شدید قیمت‌های خورشیدی در روز آفتابی، شرایط اقتصادی برای ساخت مزارع خورشیدی بیشتر را تضعیف می‌کند – و اهداف آب و هوایی را به خطر می‌اندازد.
قوانین تصویب شده در کنفرانس آب و هوای COP26 شامل خلاءهای بزرگی است و می تواند باعث ایجاد اعتبارات کربن مشکوک در سایر بازارها شود.
مواد آند جدید سیلا انرژی بسیار بیشتری را برای پوشیدن لباس تناسب اندام Whoop بسته بندی کرد. این شرکت امیدوار است به زودی همین کار را برای خودروهای برقی انجام دهد.
پیشنهادهای ویژه، داستان های برتر، رویدادهای آینده و موارد دیگر را کشف کنید.
از اینکه ایمیل خود را ثبت کردید، متشکریم!
به نظر می رسد مشکلی پیش آمده است.
ما در ذخیره تنظیمات برگزیده شما با مشکل روبرو هستیم. سعی کنید این صفحه را بازخوانی کنید و یک بار دیگر آنها را به روز کنید. اگر همچنان این پیام را دریافت می‌کنید، با فهرستی از خبرنامه‌هایی که می‌خواهید دریافت کنید، با ما از طریق customer-service@technologyreview.com تماس بگیرید.
ماموریت ما این است که از طریق روزنامه نگاری معتبر، تأثیرگذار و قابل اعتماد، تصمیمات آگاهانه تر و آگاهانه تر در مورد فناوری را اتخاذ کنیم.
اشتراک در برای حمایت از روزنامه نگاری ما
© 2021 بررسی فناوری MIT

source

توسط techkhabari