مقامات فرانسوی در اوایل سال جاری به خرید ابزار نظارتی بحث برانگیز Pegasus از NSO نزدیک بودند. اکنون ایالات متحده این شرکت اسرائیلی را تحریم کرده است و خودی ها می گویند که این شرکت در طناب است.
این داستان به‌روزرسانی شده است تا شامل انکار وزارت امور خارجه فرانسه مبنی بر اینکه در فرآیند خرید ابزارهای NSO Group بوده است، باشد.
در ماه ژوئیه، اتهاماتی مبنی بر اینکه نرم افزارهای جاسوسی از گروه NSO، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه را هدف قرار داده است، مطرح شد که باعث جنجال بزرگی شد. این شرکت این ادعاها را رد کرد – بخشی از یک رشته اتهامات در مورد استفاده از نرم افزار Pegasus گروه هکر اسرائیلی . در همین حال، مقامات نظامی اسرائیل برای پایان دادن به یک بحران دیپلماتیک با همتایان فرانسوی خود عجله کردند و وعده تحقیق درباره اتهامات را دادند.
در همان زمان، MIT Technology Review دریافته است که مقامات دولت فرانسه در آخرین مراحل مذاکرات قرارداد برای خرید ابزارهای هک پگاسوس از NSO بودند. فرانسوی‌ها در آستانه خرید این ابزار بودند – در نوع معامله‌ای که معمولاً میلیون‌ها دلار ارزش دارد – علی‌رغم اینکه سال‌ها ادعا می‌کردند که به طور منظم برای نظارت و آزار و اذیت مخالفان ، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر در سراسر جهان استفاده می‌شود.
اما منابع آشنا با این قرارداد می گویند که این روند پس از اتهاماتی مبنی بر اینکه سیاستمداران فرانسوی به طور بالقوه در میان افراد هدف قرار گرفته اند، از هم پاشید و مذاکرات تنها چند روز قبل از فروش قطع شد. پس از انتشار، وزارت امور خارجه فرانسه این موضوع را رد کرد که در حال خرید ابزارهای NSO Group است.
یک رابطه مهم دیگر در اوایل این ماه از هم پاشید، زمانی که ایالات متحده NSO Group را با افزودن آن به لیست موجودیت خود تحریم کرد، در نتیجه قوانین و محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای را بر آمریکایی‌ها اعمال کرد که از این شرکت اسرائیلی خرید یا به آنها می‌فروشند.
ایالات متحده این اقدام را به این دلیل انجام داد که گفت NSO در حال ساخت و فروش "جاسوس افزارها به دولت های خارجی" است که از آن برای اهداف مخرب استفاده می کنند . وزارت بازرگانی در اطلاعیه خود اعلام کرد، این اقدام "بخشی از تلاش های دولت بایدن هریس برای قرار دادن حقوق بشر در مرکز سیاست خارجی ایالات متحده، از جمله با تلاش برای جلوگیری از گسترش ابزارهای دیجیتالی مورد استفاده برای سرکوب است."
در حالی که اسرائیل از آن زمان توانسته اوضاع را با فرانسه آرام کند، تلاش برای بهبود روابط با ایالات متحده بسیار دشوارتر بوده است.
به گفته افراد آشنا با این تلاش، علیرغم تلاش های مکرر و طولانی برای برقراری ارتباط با واشنگتن، این شرکت در برقراری تماس معنادار با مقامات آمریکایی شکست خورده است. NSO در تلاش است تا تحریم ها را لغو کند، فرآیندی که شامل درخواست تجدید نظر کتبی به وزارت بازرگانی است.
مدیران این شرکت نامه ای به مقامات دولتی اسرائیل ارسال کردند و از آنها درخواست کمک برای تغییر تصمیم واشنگتن کردند، اما به آنها گفته شد که ایالات متحده نیز در این مورد با آنها صحبت نمی کند. در اورشلیم و تل آویو، مقامات اسرائیلی در حدس زدن این که چرا در مورد تصمیم تحریم NSO تا آخرین ثانیه در تاریکی رها شده‌اند، گیر کرده‌اند. وزارت امور خارجه اسرائیل به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد، در حالی که وزارت بازرگانی ایالات متحده روند تجدید نظر و جدول زمانی را توضیح داد اما از اظهار نظر در مورد جزئیات پرونده NSO خودداری کرد.
کارمندان این شرکت که نخواستند نامشان فاش شود، می‌گویند تحریم‌ها و رسوایی‌ها NSO را با یک بحران وجودی مواجه کرده است. NSO هنوز تا زمان انتشار این داستان به درخواست اظهار نظر پاسخ نداده بود.
محصول اولیه گروه NSO Pegasus است، ابزار جاسوسی که موضوع انتقاد جهانی و تقاضای جهانی برای یک دهه بوده است. این برنامه مالک را قادر می‌سازد تا به گوشی هدف نفوذ کند تا از قربانی استراق سمع کند و به همه چیز روی دستگاه از جمله پیام‌ها، مخاطبین و عکس‌ها دسترسی پیدا کند. بسیاری از کشورهای دموکراتیک از جمله آلمان ، اسپانیا و مکزیک این محصول را خریداری کرده‌اند: مقامات این کشورها می‌گویند که مجری قانون و سازمان‌های اطلاعاتی برای نظارت بر اهداف قانونی، مانند اعضای گروه‌های جنایتکار سازمان‌یافته یا شبکه‌های تروریستی، به ابزارهایی مانند پگاسوس نیاز دارند. اما منتقدان می‌گویند که این ابزار بدون نظارت و پاسخگویی کافی به جاسوسی اجازه می‌دهد – که منجر به سوء استفاده منظم می‌شود.
NSO همچنین Pegasus را به چندین کشور اقتدارگرا، به ویژه در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا فروخته است و ده ها اتهام مستند به رفتارهای توهین آمیز توسط مشتریان آن وجود دارد.
در بیشتر موارد، NSO از خود دفاع کرده و گفته است که صرفاً ابزار می‌سازد و کنترل نمی‌کند که دولت‌های خارجی چه کاری با پگاسوس انتخاب می‌کنند، و به طور معمول به فعالیت خود ادامه داده است.
با این حال، توالی افشاگری ها در سال 2021 به گونه ای متفاوت به آن برخورد کرده است.
"مسأله NSO"، همانطور که هجوم رسوایی های امسال در اسرائیل نامیده می شود، میلیون ها دلار از فروش از دست رفته شرکت را به همراه داشته است. گزارش‌های اوایل سال جاری مبنی بر سوء استفاده گسترده در سرتاسر جهان خبرساز شد، اما این شرکت می‌گوید این اتهامات مبتنی بر توصیف نادرست پایگاه داده استاندارد شماره تلفن‌ها به عنوان اهداف جاسوسی گروه NSO است.
تحریم های ایالات متحده تأثیر فوری و بسیار بیشتر از رسوایی های قبلی بر این شرکت داشته است. بلومبرگ گزارش داد که وال استریت از NSO دوری می کند و با آن به عنوان یک دارایی آسیب دیده برخورد می کند. با بیش از 500 میلیون دلار بدهی و خطر رو به رشد ورشکستگی مواجه است. در همین حال، مدیرعامل تازه منصوب شده شرکت تنها یک هفته پس از انتصاب استعفا داد.
تحریم‌ها محدودیت‌های عملی در نحوه فعالیت شرکت ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، نمی تواند به طور قانونی بسیاری از ابزارهایی را که برای توسعه اکسپلویت ها استفاده می کند، مانند لپ تاپ های دارای سیستم عامل ویندوز یا آیفون، بدون تأیید صریح دولت ایالات متحده خریداری کند. ایالات متحده گفته است که تصمیم پیش فرض خود در مورد فروش به گروه NSO منفی خواهد بود.
تصمیم ایالات متحده تأثیر عمیق تری بر این شرکت نیز دارد. به گفته تعدادی که به شرط ناشناس ماندن با MIT Technology Review صحبت کردند، روحیه پایین است و کارمندان ویران و سردرگم هستند. در بالاترین سطوح در مورد آینده NSO اگر نتواند از لیست موجودیت ایالات متحده خارج شود، تردید واقعی و شدیدی وجود دارد.
ارتباط NSO با رهبری اسرائیل نیز وضعیت را پیچیده کرده است. مانند بسیاری از تولیدکنندگان تسلیحات، NSO Group رابطه بسیار نزدیکی با دولت خود دارد و ثابت کرده است که در دهه گذشته یک ابزار سیاسی و دیپلماتیک حیاتی برای اسرائیل بوده است. زمانی که گروه NSO شروع به فروش ابزارهای هک به دولت امارات متحده عربی کرد، برای مثال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر وقت اسرائیل، به گفته افراد مطلع از فروش، به طور خاص اصرار به این معامله کرد.
در واقع، برنامه استراتژیک اسرائیل برای توسعه روابط نزدیکتر با همسایگان خود – همسایگانی که از نظر قانونی وجود اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناختند – با فناوری هک NSO که به شدت مورد طمع کشورهای منطقه قرار داشت، تقویت شد. پگاسوس به عنوان شیرین کننده معامله برای تقویت روابط اسرائیل با کشورهایی از جمله امارات متحده عربی، مراکش و بحرین استفاده شده است.
همه این کشورها همچنین مکرراً به سوء استفاده از پگاسوس برای جاسوسی و زندانی کردن مخالفان متهم شده اند – و متحمل عواقب عمومی اندکی شده اند. پس از شش سال سوء استفاده ادعایی، دسترسی امارات متحده عربی به پگاسوس تنها در سال 2021 توسط NSO مسدود شد ، زیرا فاش شد که حاکم دبی با استفاده از این ابزار، تلفن همسر سابقش را هک کرده است.
گروه NSO اصرار دارد که این شرکت به شدت تحت نظارت است و به طور مستقل تمام اتهامات معتبر سوء استفاده را بررسی می کند، و مقامات ارشد گفته اند که این شرکت بیش از 300 میلیون دلار قرارداد را به دلیل سوء استفاده لغو کرده است.
کارمندان NSO می گویند که رابطه صمیمی و پیچیده این شرکت با دولت اسرائیل باعث شد تصمیم ایالات متحده برای اعمال تحریم ها مانند تیراندازی غیرمنتظره ای به برخی از مقامات اسرائیلی باشد. برای کارشناسان و فعالانی که سال‌هاست گروه NSO را متهم می‌کنند که امکان سوءاستفاده اقتدارگرایان را فراهم می‌کند، این یک پیروزی است که مدت‌ها دیر شده است.
یک راه حل برای P در مقابل NP می تواند مشکلات محاسباتی بی شماری را باز کند – یا آنها را برای همیشه دور از دسترس نگه دارد.
شرکت هلندی ASML 9 میلیارد و 17 سال صرف ساخت راهی برای ادامه ساخت تراشه های کامپیوتری متراکم کرد.
دولت ایالات متحده در حال آغاز یک نبرد نسل بعدی در برابر تهدیدی است که رایانه های نسل بعدی برای رمزگذاری ایجاد می کنند.
QuEra Computing که توسط فیزیکدانان هاروارد و MIT راه اندازی شده است، در حال تلاش از یک رویکرد کوانتومی متفاوت برای مقابله با وظایف محاسباتی غیرممکن است.
پیشنهادهای ویژه، داستان های برتر، رویدادهای آینده و موارد دیگر را کشف کنید.
از اینکه ایمیل خود را ثبت کردید، متشکریم!
به نظر می رسد مشکلی پیش آمده است.
ما در ذخیره تنظیمات برگزیده شما با مشکل روبرو هستیم. سعی کنید این صفحه را بازخوانی کنید و یک بار دیگر آنها را به روز کنید. اگر همچنان این پیام را دریافت می‌کنید، با فهرستی از خبرنامه‌هایی که می‌خواهید دریافت کنید، از طریق customer-service@technologyreview.com با ما تماس بگیرید.
ماموریت ما این است که از طریق روزنامه نگاری معتبر، تأثیرگذار و قابل اعتماد، تصمیمات آگاهانه تر و آگاهانه تر در مورد فناوری را اتخاذ کنیم.
اشتراک در برای حمایت از روزنامه نگاری ما
© 2021 بررسی فناوری MIT

source

توسط techkhabari