چگونه یک ویروس شناس کهنه کار شواهد تازه ای برای تأیید این نظریه پیدا کرد که کووید از حیوانات به انسان ها در یک بازار بدنام چین جهش کرده است – به جای اینکه از نشت آزمایشگاهی ظاهر شود.
مایکل ووروبی همیشه در مورد منشأ کووید مطمئن نبوده است. در طول همه‌گیری، پروفسور دانشگاه آریزونا چگونگی تغییر ویروس در طول زمان را مطالعه کرده است و در میان گروهی متشکل از 18 دانشمند تأثیرگذار بود که در ماه مه نامه‌ای را امضا کردند و خواستار تحقیقات بیشتر برای کمک به اثبات یا رد نظریه SARS-CoV-2 شدند. از طریق یک تصادف احتمالی آزمایشگاهی پدیدار شد.
اکنون او مطالعه جدیدی را در Science منتشر کرده است که نشان می دهد اولین مورد تشخیص داده شده کووید به درستی درک نشده است – و بازار مرطوب هوانان ووهان تقریباً به طور قطع محل انتشار ویروس SARS-CoV-2 از حیوانات به انسان بوده است. نشت آزمایشگاهی مداخله او و افزایش اعتماد به ایده سرریز طبیعی، احتمالاً بحث در مورد جستجوی منشاء کووید را دوباره شعله ور می کند.
او با تکیه بر منابع بی‌شماری، از جمله مقالات بررسی‌شده، بینش‌های اپیدمیولوژیست‌هایی که به اطلاعات دست اول دسترسی داشتند، و گزارش‌های رسانه‌ای، تلاش کرد تا تعیین کند که آیا زمانی که پزشکان در ووهان تلاش می‌کردند شیوع ویروس را درک کنند، سوگیری رخ داده است یا خیر.
چیزی که او دریافت – نه تنها اینکه هیچ سوگیری آشکاری وجود نداشت، بلکه همچنین اینکه بسیاری از اولین موارد تشخیص داده شده کووید یا افرادی بودند که در بازار کار می کردند یا در نزدیکی آن زندگی می کردند – ذهن او را تسکین داده است که بعید است ویروس از یک ویروس بیرون آمده باشد. نشت آزمایشگاه و اینکه بازار محل سرریز حیوانات بود.
او چگونه این کار را کرد.
هوانان، بازاری شلوغ در مرکز ووهان که هر روز هزاران خریدار از آن بازدید می‌کردند، کانون بحث‌های داغ و اغلب تند درباره منشأ همه‌گیری بوده است. بسیاری از اولین موارد کووید که در نتیجه همه‌گیری بسته شدند، به بازار مرتبط شدند – اما نه همه آنها.
همچنین یک مکان بدنام با پتانسیل تبدیل شدن به محل پرورش بیماری بود.
در اکتبر 2014، مقامات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ووهان ، ادوارد هولمز، ویروس شناس در دانشگاه سیدنی را به بازدید از بازار بردند، جایی که مردم می توانستند حیوانات زنده بخرند و آنها را در محل ذبح کنند. چندین رستوران در آن نزدیکی به خاطر سرو کردن Yewei ("طعم وحشی") از حیواناتی که نه تنها کشته شده بودند، بلکه وحشی بودند، معروف بودند. هولمز و میزبان چینی‌اش در میان ردیف‌هایی از غرفه‌هایی که حیوانات زنده را می‌فروختند – مارها، موش‌های بامبو، سگ‌های راکون – که در قفس‌هایی روی هم قرار گرفته بودند، قدم می‌زدند. هولمز می‌گوید، روز شلوغی نبود، اما محل بوی ادرار، خون و مدفوع می‌داد.
این بازار که هر روز پذیرای هزاران بازدیدکننده بود، نزدیک یک مهدکودک، چند مرکز خرید و ده ها بلوک برج مسکونی است. همچنین فقط نیم مایل از ایستگاه راه‌آهن هانکو فاصله دارد که هر روز هزاران نفر از آن عبور می‌کنند و در طول chunyun ، مهاجرت جشنواره بهار، هر ژانویه به 100000 نفر می‌رسد. (هم سارس و هم کووید-19 در طول چونیون از کنترل خارج شدند. )
هولمز می‌گوید: «آنها بازار را به عنوان مکانی احتمالی که می‌تواند باعث شیوع بیماری در آینده شود، به من نشان دادند.
من یکی از افرادی بودم که فکر می‌کردند [هوانان] فقط یک رویداد تقویت‌کننده است… ما باید به کل شواهد نگاه کنیم.»
نقش دقیق هوانان در گسترش کووید-19 از ابتدای همه‌گیری، محل بحث بوده است. از هر سه نفر از 174 بیمار که در دسامبر 2019 بیمار شدند، یک نفر به بازار رفته بود ، اما اپیدمیولوژیست‌های بیماری‌های عفونی مانند ویلیام هاناژ از هاروارد استدلال کرده‌اند که می‌تواند شاه ماهی قرمز باشد. هنگامی که مردم خوشه هایی از ذات الریه غیر معمول را می بینند، تمایل دارند به دنبال نزدیکترین بازار باشند. آنها می گویند "اوه، نگاه کنید، بازار! باید بازار باشد!» او می گوید. و او می افزاید، اگر این فرض نادرست بود، می توانست به چرخه ای منجر شود که به طور نامتناسبی بر نقش هوانان تاکید می کرد، در حالی که تعداد زیادی از موارد در سایر نقاط شهر نادیده گرفته شدند. هاناژ می‌گوید: «شما تمایل دارید در جایی که انتظار دارید مواردی را پیدا کنید به سختی نگاه کنید و به جایی که نمی‌بینید سخت نگاه نکنید.
به گفته دیوید رابرتسون، ویروس شناس در دانشگاه گلاسکو، بریتانیا، Worobey که به دلیل داشتن "نقطه نرم برای نظریه های وحشی" شناخته می شود، سابقه ای در مقابله با نظریه های بحث برانگیز در مورد ویروس های خطرناک دارد. در اوایل دهه 2000 او به جمهوری دموکراتیک کنگو سفر کرد تا نظریه توطئه را مطالعه کند مبنی بر اینکه HIV ممکن است در نتیجه واکسن های فلج اطفال آلوده به انسان منتقل شده باشد: او بعداً بخشی از گروهی از دانشمندان بود که به رد آن کمک کردند.
در طول همه‌گیری، او می‌گوید که با این پرسش که آیا ارتباط آشکار موارد اولیه کووید-19 با هوانان واقعی است یا یک سراب، سعی کرده است در نظریه منشأ طبیعی «چاله‌هایی» ایجاد کند.
به همین دلیل است که Worobey تصمیم گرفت این سوال را مطرح کند که آیا زمانی که پزشکان در ووهان تلاش می کردند شیوع ویروس را درک کنند، به اصطلاح "سوگیری تشخیص" رخ داده است.
در اینجا راهنمای شما برای جستجوی WHO-چین برای منشا ویروس کرونا است.
وروبی از اطلاعات تکه تکه‌ای که می‌توانست به دست آورد، نحوه تشخیص 20 بیمار اول کووید-19 در سه بیمارستان در ووهان را ردیابی کرد (مجموعاً 27 مورد مشکوک تا 30 دسامبر تشخیص داده شدند). او دریافت که پزشکان موارد را بر اساس تظاهرات بالینی بیماری، به‌ویژه ویژگی‌های سی‌تی اسکن ریه‌ها، بدون توجه به مواجهه قبلی آنها در هوانان، شناسایی کردند. معلوم شد که 9 نفر از آنها کارگر این بازار بودند، در حالی که یک بیمار که در معرض بازار نبود، دوستانی داشت که در آنجا کار می کردند و به خانه او مراجعه کرده بودند.
این همه قبل از اینکه مقامات بهداشت عمومی در ووهان توجه خود را به هوانان معطوف کنند اتفاق افتاده بود، و بنابراین نمی‌توانستند تشخیص را تغییر دهند، این مطالعه نتیجه می‌گیرد: بازار در واقع برای اولین موارد مرکزی بود، نه نتیجه این که پزشکان بیشتر SARS-CoV را مشاهده کردند. -2 در مکان هایی که زمان بیشتری را صرف جستجو کردند.
Worobey همچنین ادعا می کند که ممکن است به اشتباه بیماری که قبلاً تصور می شد اولین مورد مستند کووید-19 را داشته باشد – و قبلاً در هوانان در معرض قرار نگرفته است – اینگونه برچسب گذاری شده باشد. WHO قبلاً گزارش داده بود که یک حسابدار 41 ساله به نام در 8 دسامبر 2019 با علائم شبه کووید تشخیص داده شد که او را به عنوان "مورد شاخص" می شناسند. اما بر اساس گزارش ویدئویی رسانه‌های چینی ، پرونده‌های بیمارستانی که Worobey به صورت آنلاین پیدا کرد و یک مقاله علمی ، در ابتدا تشخیص داده شد که این مرد مشکل دندانی دارد و تا هشت روز بعد علائم کووید-19 را نشان نداد.
اگر آن فرد دیرتر از آنچه در ابتدا تصور می شد به کووید مبتلا شد، به این معنی است که زنی به نام وی گویکسیان، که در 11 دسامبر بیمار شد، در واقع اولین بیمار مبتلا به کووید-19 بود. وی میگو را در هوانان فروخت.
کارآگاهی Worobey همچنین شواهد حیاتی مربوط به پازل دیگری در مورد گسترش زودهنگام بیماری را ارائه می دهد.
مطالعات قبلی که به دنبال توالی ژنوم برخی از اولین بیماران تشخیص داده شده بود، نشان داد که ویروس تا دسامبر 2019 به حداقل دو اصل و نسب تقسیم شده بود: دودمان A، از اولین بیماران گزارش شده که در هفته های قبل از بیماری هرگز به هوانان مراجعه نکرده بودند. ، و نسب ب، از کسانی که داشتند. به طور گیج کننده ای، به نظر می رسد که ژنوم های دودمان A – به جای همتایان مرتبط با هوانان آنها – با خویشاوندان خفاش هایی که تصور می شود اجداد نهایی آنها هستند، بیشتر مرتبط باشند.
ویروس شناسان هنوز به طور کامل نمی دانند که آیا یکی از دودمان باعث پیدایش دیگری شده است یا خیر، یا اینکه آیا آنها خواهر و برادر بوده اند، اما تفاوت ها در مورد اینکه آیا این سرایت واقعاً در هوانان سرایت کرده است یا خیر، تردید ایجاد کرده است.
تحقیقات Worobey نشان می‌دهد که ژنوم‌های دودمان A از اولین خوشه گزارش‌شده از موارد کووید-۱۹ آمده است: یک زوج مسن و پسرشان. اگرچه هیچ یک از آنها اخیراً به هوانان نرفته بودند، این زوج فقط چند بلوک دورتر در محله یانگ چاهو زندگی می کردند و به بازاری در همان نزدیکی رفتند. اعتقاد بر این بود که طیور زنده در بازار به فروش می رسد، اما مشخص نیست پستانداران زنده مستعد ابتلا به SARS-CoV-2 در آنجا فروخته می شوند یا خیر.
اولین نسل بعدی ژنوم از یک بیمار کووید-19 که درست قبل از اینکه بیمار شود در هتلی در نزدیکی هوانان اقامت کرده بود به دست آمد.
Worobey همچنین دریافت که این نزدیکی جغرافیایی به هوانان به اولین خوشه محدود نمی شود. در واقع، بسیاری از بیش از 100 بیمار کووید-19 که در دسامبر 2019 بدون هیچ ارتباط اپیدمیولوژیک شناخته شده ای با هوانان بیمار شدند، در واقع در مجاورت آن زندگی می کردند .
Worobey می‌گوید، این شواهد قوی ارائه می‌کند که نشان می‌دهد انتقال جامعه در سراسر بازار شروع شده است، و از قبل با ظهور اولین موارد کووید-19 در جریان بوده است – که می‌تواند توضیح دهد که چرا بسیاری از موارد اولیه در هوانان در معرض قبلی قرار نگرفته‌اند، به‌ویژه ما اکنون می‌دانیم که بسیاری از موارد افراد آلوده با علائم بسیار خفیف یا اصلاً نمی توانند ویروس را منتشر کنند.
هاناژ هاروارد هنوز متقاعد نشده است که وی، فروشنده هوانان – به جای حسابدار – اولین بیمار مبتلا به کووید مستند شده است. او در یک ایمیل گفت، این ایده آل نیست که در یک تلاش اپیدمیولوژیک به منابع تایید نشده متوسل شوید. اما این چیزی است که ما باید با آن کار کنیم.
با این وجود، هانیج موافق است که مطالعه جدید شواهد قانع‌کننده‌ای در برابر سوگیری احتمالی قطعی ارائه کرده است. و او اضافه می‌کند که مورد شاخص چه کسی بود بر تصویر بزرگ‌تر تأثیر نمی‌گذارد – زیرا با توجه به آنچه در مورد ویروس می‌دانیم، «نباید انتظار داشته باشیم» اولین بیماران مشخص شده اولین مبتلا یا مرتبط با هوانان باشند. بدون شک بازار منبع نهایی همه گیری است.»
با این حال، همه متقاعد نشده اند. ویرجین کورتیر، متخصص ژنتیک و زیست‌شناس تکاملی در دانشگاه پاریس، می‌گوید که بیماران کووید-19 ممکن است تنها کسری از تعداد کل موارد واقعی باشند، بنابراین مطالعه Worobey برخی از سناریوهای جایگزین را رد نمی‌کند.
او موافق است که به نظر می رسد "واقعاً چیزی [در حال وقوع] در بازار بود، اما مطمئن نیستم که انتقال از حیوان به انسان بوده یا از انسان به انسان." او می‌گوید هنوز هم ممکن است یکی از اعضای آزمایشگاه آلوده در اطراف هوانان زندگی کند یا به آنجا رفته و باعث یک رویداد سوپراسپیدر شده باشد، اما هیچ یک از علائم آشکاری که در شیوع‌های بعدی دیده شد وجود نداشت: «ما نمی‌توانیم مطمئن باشیم».
Worobey می‌گوید هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که نشان دهد اولین موارد از یک رویداد فوق‌العاده در حال گسترش بوده است. همچنین بسیار تصادفی به نظر می رسد که ویروس به تازگی به یک بازار مرطوب نسبتا کوچک برخورد کرده است که در آن پستانداران زنده مستعد ابتلا به SARS-CoV-2 به طور مرتب فروخته می شدند – به نحوی که بسیار شبیه به منشأ سارس است – در حالی که احتمالاً می توانست به بسیاری از مکان های دیگر ضربه بزند که با سهولت بیشتری می توانست باعث رویدادهای سوپراسپرادر شود.
او می‌گوید: «ما همچنین باید به مجموع شواهد نگاه کنیم.
این شامل افشای تازه‌ای می‌شود که بسیاری از بیماران مبتلا به علائم اولیه در بخشی از بازار کار می‌کردند که – به گفته منبعی که نخواست نامش فاش شود تا از پیامدهای سیاسی احتمالی جلوگیری شود – پستانداران زنده مستعد ابتلا به SARS-CoV-2 به طور مرتب فروخته می‌شدند. تا اواخر سال 2019. این به طور کلی با محل جمع‌آوری نمونه‌های محیطی که برای SARS-CoV-2 مثبت بودند مطابقت دارد، اگرچه منبع تأکید می‌کند که این اتصالات خشن هستند و باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرند.
Worobey می گوید: «من یکی از افرادی بودم که فکر می کردم [آنچه در هوانان اتفاق افتاد] فقط یک رویداد تقویت کننده بود.
چیز دیگری که به تغییر عقیده او کمک کرد، به دست آوردن درک بهتری از شباهت های چشمگیر بین سارس و کووید بود که به گفته او، اکنون کاملاً آشکار شده است.

اکثر مردم فکر می کنند که داستان منشأ سارس انجام شده و گرد و غبار گرفته شده است. اما وقتی Worobey از نزدیک نگاه کرد، متوجه شد که "کار ناتمام" باقی مانده است. "اغلب سوء تفاهم می شود و به شدت مورد توجه قرار نمی گیرد."
در نوامبر سال 2002، تقریبا دقیقا 17 سال قبل از اولین covid-19 مورد ممکن است پدید آمده -SARS-COV-1 به معامله گران حیات وحش شروع به پریدن کرد از طریق civets، گورکن، و سگ راکون فروخته شده در بازار مرطوب در جنوب استان گوانگدونگ چین از. این بیماری 8000 نفر را بیمار کرد و نزدیک به 800 نفر را کشت. از آن زمان، دانشمندان ثابت کرده‌اند که بازارهای مرطوب محیط مناسبی را برای ترکیب، جهش و تغییر شکل ویروس‌ها برای ایجاد سویه‌هایی که برای انسان کشنده هستند فراهم می‌کند.
در نتیجه نقش بازارهای مرطوب در بیماری سارس، چین مقررات تجارت حیات وحش را تشدید کرد و فروشندگان را ملزم کرد که منبع حیوانات و گواهی قرنطینه آنها را ارسال کنند، و محدود کردن گونه هایی که مجاز به تجارت زنده در بازار هستند.
مسابقه دانشمند برای ردیابی تکامل کووید به یک سیستم کمتر شناخته شده توسعه یافته توسط چند محقق جوان در اسکاتلند.
ژو ژائومین، کارشناس سیاست تجارت حیات وحش چین در دانشگاه عادی چین غرب در نانچونگ می گوید: «مجازات متخلفان می تواند سخت باشد. تجارت گونه های حفاظت شده ممکن است با 15 سال حبس روبرو شود و قاچاق آنها در داخل یا خارج از چین به تعداد کافی می تواند منجر به حبس ابد شود.

اما اجرای قوانین ضعیف بود. چندین محقق به MIT Technology Review گفتند که تجارت غیرقانونی حیات وحش در چین "یک راز آشکار" است.
در واقع، ژو و همکارانش بین سال‌های 2017 و 2019 نظرسنجی انجام دادند که نشان داد چهار بازار در ووهان، از جمله هوانان، مجموعاً نزدیک به 48000 حیوان وحشی از 38 گونه را به فروش رساندند که تقریباً همه آنها زنده، در قفس و روی هم قرار گرفتند. شرایط تنگ و غیربهداشتی مناسب برای انتقال ویروس. این حیوانات – اعم از گونه‌های غیر اهلی صید شده وحشی یا پرورش‌دهی شده – شامل گونه‌های حساس به SARS-CoV-1 و SARS-CoV-2 هستند، مانند سیوت، راسو، گورکن، و سگ راکون.
این مطالعه که در ماه ژوئن در Scientific Reports منتشر شد ، نشان داد که تمام تجارت حیات وحشی که محققان مورد بررسی قرار گرفتند غیرقانونی است. بسیاری از فروشندگان گونه های حفاظت شده را فروختند. هیچ‌کدام گواهی‌های لازم را که منبع حیوانات یا عاری بودن آنها از بیماری را نشان می‌داد، ارسال نکردند.
این بدان معناست که به محض اینکه هوانان در موارد اولیه کووید-19 نقش داشته باشد، فروشندگانی که پستانداران زنده را به احتمال زیاد غیرقانونی می‌فروشند، فرار می‌کنند تا با حبس مواجه نشوند، در حالی که سازمان‌های مجری قانون بعید است که از ابتدا چنین فعالیت‌هایی را بپذیرند. به گفته هاناژ هاروارد، با توجه به این موضوع، جای تعجب نیست که مقامات چینی هیچ سرنخی در مورد فروش حیوانات زنده در بازار هوانان پیدا نکردند.
محدودیت‌ها در تجارت حیات وحش پس از سارس، که به دانشمندان امکان دسترسی تقریباً نامحدود به حیوانات و تاجران در بازارهای مرطوب گوانگدونگ را می‌داد، بسیار ناچیز بود – اما حتی این برای کمک به آنها برای شناسایی منبع سارس کافی نبود. در حالی که آن‌ها به سرعت ویروس‌هایی را در سیوت‌ها، گورکن‌ها و سگ‌های راکون که بیش از 99 درصد مشابه SARS-CoV-1 بودند ، مهار کردند، تحقیقات بعدی به گردش گسترده ویروس، چه در طبیعت و چه در شرایط پرورشی، نشان نداد. دیدگاه غالب این است که سیوت ها ویروس را در طول معاملات دریافت کردند ، به احتمال زیاد از خفاش هایی که همزمان خرید و فروش می شدند.

اکنون، 18 سال بعد، وضعیت به طرز شگفت انگیزی مشابه است. به نظر می رسد که هیچ گردش گسترده ای از SARS-CoV-2 در حیوانات وجود ندارد . هیچ یک از حدود 80000 نمونه آزمایش شده توسط تیم چینی ماموریت سازمان بهداشت جهانی برای شکار منشأ همه گیری – از جمله مظنونان اصلی مانند پانگولین، سیویت، گورکن و موش بامبو – حاوی ویروس نبود.
با این وجود، بسیاری از دانشمندان هنوز به شدت به این نظریه تمایل دارند که بازارهای مرطوب نقش مهمی در شروع کووید-19 ایفا کرده است. اگرچه همه چشم‌ها به یوننان و سایر بخش‌های جنوب شرقی آسیا به‌عنوان محتمل‌ترین مکان‌های منشأ همه‌گیری معطوف شده است، هانیج می‌گوید «احمقانه نیست» اگر بگوییم استان هوبئی ووهان می‌توانست جایی بوده باشد که SARS-CoV-2 به طور طبیعی ظاهر شده است.
در واقع، دانشمندان مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان، ویروس‌های کرونایی شبیه سارس را در خفاش‌های هوبی پیدا کرده‌اند . اگرچه آنها به طور سیستماتیک حیوانات پرورشی را برای عفونت کروناویروس در سراسر استان آزمایش نکرده‌اند، در یک مطالعه کمتر شناخته شده که پس از سارس انجام شد، آنها دریافتند که هفت سیوتی که در سال 2004 در مزرعه‌ای در استان آزمایش کردند، همگی به این ویروس آلوده بودند. بستگان SARS-CoV-1. چندین تیم تحقیقاتی در چین و ایالات متحده در تلاش هستند تا دریابند که حیوانات از کجا به ویروس مبتلا شده‌اند، آیا عفونت کروناویروس در بین سیوه‌ها شایع‌تر از آن چیزی است که قبلاً تصور می‌شد، و چه تأثیری ممکن است بر درک ما از منشأ کووید-19 داشته باشد.
اما بدون شواهدی مبنی بر ابتلای حیوانی به ویروس کرونا که بیش از 99 درصد مشابه SARS-CoV-2 است، برخی از دانشمندان به استدلال علیه منشأ طبیعی ادامه داده‌اند.
یکی از این منتقدان، آلینا چان، زیست شناس مولکولی در مؤسسه Broad MIT و هاروارد است (این نشریه متعلق به MIT است، اما از نظر سرمقاله مستقل از آن است). او در یک وبینار اخیر که توسط مجله ساینس سازماندهی شد ، گفت: سوال اصلی این است که چگونه ویروس از غارهای بیش از هزار مایل دورتر در چین یا سایر مناطق جنوب شرقی آسیا به ووهان رسیده است. او گفت: «مجرای بسیار قوی دانشمندان در ووهان وجود دارد که به این مکان‌ها می‌روند، جایی که [می‌دانستند] ویروس‌های سارس را پیدا می‌کنند و آنها را تا شهر ووهان می‌آورند، مانند هزاران مایل». او می افزاید، با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر وجود چنین مسیرهایی برای تجارت حیات وحش وجود ندارد.
لینفا وانگ، مدیر برنامه بیماری‌های عفونی نوظهور دانشگاه ملی دوک سنگاپور، می‌گوید: چنین عدم شفافیتی منشأ سارس را نیز آزار می‌دهد. غاری که نزدیک‌ترین خفاش SARS-CoV-1 را به وجود آورد، تقریباً 1000 مایل از بازار گوانگدونگ که در آن اولین موارد SARS ظاهر شد فاصله دارد – مشابه فاصله بین ووهان و محلی که یکی از نزدیک‌ترین خویشاوندان خفاش SARS-CoV در آن ظاهر شد. -2 کشف شده است.
و به طور فزاینده ای واضح است که افرادی که در تماس نزدیک با حیات وحش هستند بسیار بیشتر از آنچه قبلا تصور می شد به ویروس کرونا مبتلا می شوند.
بر اساس آنچه اکنون می دانیم، [هوانان] بسیار محتمل تر از سناریوهای دیگر است.
مطالعات نشان می‌دهد که تا ۴ درصد از افرادی که در نزدیکی خفاش‌ها زندگی می‌کنند و از نزدیک با حیات وحش در جنوب چین کار می‌کنند، به ویروس‌های مرگبار منتقله از حیوانات، از جمله کروناویروس، مبتلا شده‌اند. یک تیم لائوسی و فرانسوی، که نزدیک‌ترین خویشاوندان SARS-CoV-2 را کشف کردند، دریافتند که از هر پنج خفاش‌کننده در لائوس، یک نفر آنتی‌بادی علیه این ویروس‌ها دارد .
محققان می گویند اکثر این عفونت های سرریز خود به خود منقرض می شوند. در مطالعه‌ای که در ماه آوریل در Science منتشر شد ، Worobey و همکارانش در شبیه‌سازی رایانه‌ای نشان دادند که برای سرریز SARS-CoV-2 برای ایجاد اپیدمی‌های بزرگ، یک محیط شهری حیاتی است – بدون آن، خیلی سریع از بین می‌رود.
«احتمال صدها، اگر نه هزاران بار بیشتر است» که یک تاجر حیات وحش که در معرض یک مولد SARS-CoV-2 – خواه از خفاش‌ها یا گونه‌های حیوانی دیگر – قرار گرفته بود، این بیماری را به هوانان رساند تا محققی که رفت. وانگ می گوید برای جمع آوری نمونه از خفاش ها با عامل بیماری زا به ووهان بازگشت و سپس آن را به هوانان آورد.
Worobey موافق است. بر اساس بسیاری از شواهد، او اکنون متقاعد شده است که نه تنها ارتباط بیماری همه گیر با بازار هوانان واقعی است، بلکه جایی است که یک مولد SARS-CoV-2 از یک حیوان به انسان می پرد. او می‌گوید: «این بسیار محتمل‌تر از هر سناریو دیگری بر اساس آنچه اکنون می‌دانیم است.
او می افزاید: «همه آنها به یک جهت اشاره می کنند.»
یادداشت سردبیر: این داستان برای روشن شدن هویت مردی که قبلاً تصور می شد اولین مورد تشخیص کووید-19 باشد ویرایش شده است.
گزارش این مقاله با کمک مالی مرکز پولیتزر حمایت شد.
دوربین‌های حسگر گرما و سیستم‌های تشخیص چهره ممکن است به مبارزه با کووید-۱۹ کمک کنند – اما همچنین ما را در سرکوب اویغورها با فناوری پیشرفته شریک می‌کنند.
با افزایش مجدد موارد کووید، محدودیت‌های جدیدی در سراسر اروپا اعمال می‌شود. اما دلایل متعددی وجود دارد که موج جدیدی در حال وقوع است.
اولین حمله هواپیمای بدون سرنشین هدف خود را از دست داد و دو دهه است که غیرنظامیان هنوز کشته می شوند. چرا نمی توانیم بپذیریم که این فناوری کار نمی کند؟
مشارکت با مجری قانون، دوربین های هوشمند را به بازماندگان خشونت خانگی می دهد. اما واقعا به چه کسی کمک می کند؟
پیشنهادهای ویژه، داستان های برتر، رویدادهای آینده و موارد دیگر را کشف کنید.
از اینکه ایمیل خود را ثبت کردید، متشکریم!
به نظر می رسد مشکلی پیش آمده است.
ما در ذخیره تنظیمات برگزیده شما با مشکل روبرو هستیم. سعی کنید این صفحه را بازخوانی کنید و یک بار دیگر آنها را به روز کنید. اگر همچنان این پیام را دریافت می‌کنید، با فهرستی از خبرنامه‌هایی که می‌خواهید دریافت کنید، از طریق customer-service@technologyreview.com با ما تماس بگیرید.
ماموریت ما این است که از طریق روزنامه نگاری معتبر، تأثیرگذار و قابل اعتماد، تصمیمات آگاهانه تر و آگاهانه تر در مورد فناوری را اتخاذ کنیم.
اشتراک در برای حمایت از روزنامه نگاری ما
© 2021 بررسی فناوری MIT

source

توسط techkhabari