طبق گزارش‌های منتشر شده، در سال اول عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهمی، ایکس‌باکس سری اس در بعضی از بازارهای کلیدی بیشتر از ایکس‌باکس سری ایکس فروش داشته است.
بر اساس داده‌های جدیدی که به دست Ampere Analytics رسیده، آن‌ها تخمین زده‌اند که کنسول تمام دیجیتالی و ضعیف‌تر ایکس‌باکس سری اس از نظر فروش در بعضی از بازار نسبت به برادر قوی‌تر خود عملکرد بهتری داشته است. البته، آن‌ها ذکر کرده‌اند که بخشی از آن به دلیل محدودیت‌های عرضه و کمبود قطعات است که باعث شده مایکروسافت نتواند به اندازه‌ی تقاضای کاربران کنسول سری ایکس را تولید کند.
پیرز هاردینگ-رولز (Piers Harding-Rolls)، تحلیلگر بازی‌های ویدیویی در Ampere Analytics، درباره‌ی این موضوع نوشته است: «استراتژی محصول مایکروسافت برای عرضه‌ی دو کنسول نسل نهمی با سخت‌افزار متفاوت یک حرکت جسورانه در ابتدای این نسل بود. کنسول ایکس‌باکس سری اس که قدرت کمتری دارد، در پس‌زمینه‌ی کمبود قطعات و محدودیت‌های موجود برای عرضه‌ی ایکس‌باکس سری ایکس توانسته خود را نشان دهد.»
نمودار فروش کلی کنسول‌های پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس سری و سوییچ تا پایان سپتامبر ۲۰۲۱
نمودار فروش کنسول‌ها در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۱
کنسول ایکس‌باکس سری اس با قیمت ۳۰۰ دلار / ۲۵۰ پوند به‌طور قابل‌توجهی ارزان‌تر از سری ایکس با قیمت ۵۰۰ دلار / ۴۴۹ پوند است. با سخت‌افزار ضعیف‌تر، این کنسول به جای رزولوشن ۴K نیتیو، رزولوشن ۱۴۴۰p را هدف خود قرار داده است.
بر اساس گزارش Ampere؛ از آنجایی که سری ایکس دیسک درایو ندارد و فقط بازی‌های آن به‌صورت دیجیتالی قابل خریداری است، موفقیت آن تأثیر زیادی روی سهم بیشتر فروش دیجیتالی بازی‌ها در ایکس‌باکس داشته است. این در حالی است که سونی توانسته نسخه‌ی استاندارد پلی‌استیشن ۵ را بیشتر تولید و روانه‌ی بازار کند، به همین خاطر سهم فروش فیزیکی و دیجیتالی آن متعادل‌تر است اما برای ایکس‌باکس این رقابت با اختلاف به نفع فروش دیجیتالی بازی‌ها است.
فیل اسپنسر، رییس بخش بازی مایکروسافت، قبلا گفته بود که انتظار دارد که ایکس‌باکس سری اس در طول نسل کنسول، فروش بیشتری از ایکس‌باکس سری ایکس داشته باشد.
طبق داده‌های موجود، Ampere تخمین زده است تا پایان سپتامبر ۲۰۲۱ حدود ۶٫۷ میلیون کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس به فروش رفته است. این در حالی است که تا پایان سپتامبر حدود ۱۲٫۸ میلیون پلی‌استیشن ۵ فروخته شده است که این تقریبا دو برابر بیشتر از کنسول‌های ایکس‌باکس سری است. البته، هر دو کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن ۵ به‌سختی در بازار پیدا می‌شوند و اگر شرکت‌ها می‌توانستد تولید بیشتری از آن‌ها داشته باشند، احتمالا فروش بالاتری را هم تجربه می‌کردند. با این حال، این آمار نشان می‌دهد که سونی در میزان تولید پلی‌استیشن ۵ بسیار موفق‌تر بوده است. اگر بخواهیم سهم هر کدام از کنسول‌های سری ایکس و سری اس را ۵۰ درصد از ۶٫۷ میلیون کنسول در نظر بگیریم، تفاوت تولید پلی‌استیشن با ایکس‌باکس سری ایکس به چیزی بیش از سه برابر می‌رسد. اینجاست که وجود سری اس تأثیر مثبتی در کمتر کردن این فاصله گذاشته است. از کنسول نینتندو سوییچ هم که بیش از ۳ سال از عرضه‌ی آن سپری شده، ۸۹٫۷ فروش داشته است.
باید منتظر بمانیم تا رفته‌رفته مشکل کمبود جهانی تراشه و نیم‌رساناها برطرف شود تا شرکت‌ها بتوانند راحت‌تر جوابگوی تقاضای طرفداران باشند. با این حال، همان‌طور که گفته شد، سری اس در این شرایط فرصتی را برای ایکس‌باکس ایجاد کرده که حداقل توجه برخی از مخاطبان را به خود جلب کند.
منبع: VGC
صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ


source

توسط techkhabari