شرکت‌های فایزر/بیون‌تک و مدرنا اعلام کردند که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دوز تقویتی واکسن کرونای آن‌ها را برای تزریق به تمامی بزرگسالان تایید کرده است. این سازمان پیش‌تر به دوز تقویتی فقط برای سالخوردگان و گروه‌های در معرض خطر مجوز داده بود.
دکتر «پیتر مارکس»، رئیس مرکز ارزیابی و تحقیقات بیولوژیک FDA می‌گوید: «سازمان غذا و دارو به این نتیجه رسیده که داده‌های موجود از گسترش دامنه تزریق یک دوز تقویتی واکسن کرونای مدرنا و فایزر-بیون‌تک به افراد بالای ۱۸ سال حمایت می‌کند.»
با وجود این که واکسن‌های کرونای موجود در آمریکا تاکنون تا حد زیادی در پیشگیری از بستری و مرگ ناشی از کووید-۱۹ موثر بوده‌اند، اما اثربخشی آن‌ها در جلوگیری از ابتلا به این ویروس رو به کاهش گذاشته است. با صدور مجوز همگانی تزریق دوز تقویتی واکسن، سطح ایمنی شهروندان آمریکایی در برابر ویروس افزایش پیدا می‌کند.
فایزر در آزمایش‌های بالینی نشان داده که افراد با دریافت دوز سوم تا ۹۵ درصد در مقایسه با کسانی که فقط دو دوز واکسن زده‌اند ایمنی پیدا می‌کنند. با این حساب، سطح ایمنی به همان محدوده‌ای برمی‌گردد که در ابتدای همه‌گیری در آزمایش‌های بالینی واکسن‌ها مشاهده شده بود.
تحقیقات صورت گرفته در بعضی کشورها از جمله بریتانیا که چند وقتی است استفاده از دوز سوم را آغاز کرده‌اند، نشان می‌دهد که این دوز می‌تواند در کاهش تعداد ابتلاها بسیار موثر باشد. در بریتانیا همه افراد بالای ۴۰ سال می‌توانند دوز تقویتی را دریافت کنند.
واکسن تقویتی فایزر و مدرنا در آمریکا تاکنون تنها برای افراد بالای ۶۵ سال، افرادی که در معرض بیماری‌های شدید قرار دارند، کادر درمان و سایر مشاغل پرخطر قرار داشت. با این حال، بعضی ایالت‌ها در هفته‌های اخیر در واکنش به افزایش شمار مبتلایان تزریق دوز تقویتی را برای همه بزرگسالان آزاد کردند. حتی کسانی که واکسن تک دوز جانسون و جانسون را دریافت کرده بودند هم می‌توانند دوز تقویتی را در قالب دوز دوم بزنند.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


بازگشت به فرم ورود

source

توسط techkhabari