برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .

برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
در اوایل ماه گذشته، یک پست مملو از اصطلاحات تخصصی توسط یک توییتر با نام مستعار طوفانی را در دنیای ارزهای دیجیتال به راه انداخت.
این حساب خود را Gabagool.Ξth (ترکیبی از ارجاعات به سوپرانوها و بلاک چین اتریوم) نامید و یک سحابی فوشیا را به عنوان تصویر نمایه نشان داد. این شرکت آنچه را که به عنوان بازی ناپسند در امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi می‌دانست، کهکشانی از برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین است که خدمات وام‌دهی و مبادله ارزهای دیجیتال را ارائه می‌کند، خواند. سازندگان پروتکل‌های DeFi اغلب با راه‌اندازی «airdrops» وفاداری کاربران را تقویت می‌کنند: توزیع توکن‌های ارزهای رمزنگاری‌شده بدون اطلاع کاربرانی که مقدار مشخصی ارز رمزنگاری شده را در شبکه واریز کرده‌اند، بارید. در ماه می، سرویسی به نام Ribbon چنین ایردراپی را انجام داد و 30 میلیون توکن ریبون را به 1620 کیف پول داد. این توکن ها به گونه ای طراحی شده بودند که تا 8 اکتبر نتوان آنها را نقد کرد.
در 8 اکتبر، گاباگول چیزی مشکوک را مشاهده کرد. مجموعه‌ای متشکل از 36 کیف پول که توکن‌های ریبون را دریافت کرده بودند، به سرعت آن‌ها را با ارز دیجیتال رایج اتر مبادله کردند، سپس اتر را به یک کیف پول رمزنگاری منتقل کردند. گاباگول فکر می‌کرد که شخص یا افرادی که پشت آن کیف پول هستند، احتمالاً حساب‌های ۳۶ ریبون را اندکی قبل از ایردراپ ایجاد کرده‌اند تا شانس خود را برای دریافت توکن به حداکثر برسانند. بر اساس محاسبات گاباگول، کیف پولی که آنها به آن منتقل شدند حداقل 652 اتر به ارزش 2.3 میلیون دلار در آن زمان جمع آوری شد. مردی که دستگیره گاباگول را اداره می‌کند در یک تماس تلفنی به من می‌گوید: «خوب، این شخص به نوعی با ایردراپ بازی کرد.»
این نوع شیطنت در معاملات ارزهای دیجیتال غیرعادی نیست، حوزه ای که در آن هویت های جعلی و عروسک های خیمه شب بازی فراوان است. سپس گاباگول متوجه شد که صاحب کیف پول کیست: با ارجاع متقابل آدرس با اطلاعاتی از توییتر و دامنه های ثبت کیف پول رمزنگاری ENS، گاباگول به این نتیجه رسید که متعلق به بریجت هریس، یک کارمند جوان در Divergence Ventures، یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر مستقر در سانفرانسیسکو است. در بیش از 50 پروژه ارز دیجیتال از جمله ریبون سرمایه گذاری کرده است.
گاباگول آن را نادرست می دانست. او به این فکر کرد که آیا دیورجنس ونچرز به‌عنوان حامی ریبون، ممکن است دانش پیشرفته‌ای از ایردراپ داشته باشد و سپس از این اطلاعات برای دوشیدن میلیون‌ها نفر از آن با تبدیل توکن‌های ریبون به اتر استفاده کرده باشد. او با مقایسه این اقدامات با معاملات داخلی، می‌گوید: «آنها سعی کردند از این اطلاعات برای استخراج سود سوء استفاده کنند، و این کار را در حالی انجام دادند که علناً در مورد ریبون بسیار خوش‌بینانه و هیجان‌زده هستند.» او می‌گوید گاباگول اطلاعات خود را در توییتی تقطیر کرد، که به محض شلیک آن "به نوعی منفجر شد".
Divergence Ventures اطلاعات خودی در مورد ایردراپ را رد کرد، اما بعداً به "عبور از یک خط" اعتراف کرد. در نهایت اتر را به ریبون برگرداند. در پی این حادثه، اشاره به سرمایه گذاری ریبون از وب سایت Divergence Ventures ناپدید شد. Divergence Ventures به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد و هریس به چندین درخواست برای مصاحبه از طریق توییتر پاسخ نداد.
گاباگول یکی از گونه‌های نوظهور کاراگاه است که به دنبال کشف، ردیابی و افشای شیوه‌های مشکوک در دنیای نوظهور DeFi هستند. ارز دیجیتال به عنوان پول الکترونیکی در نظر گرفته شده است که کاربران می توانند به صورت ناشناس و بدون واسطه آن را مبادله کنند. اما این ناشناس بودن همراه با شفافیت است: تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در یک دفتر کل دیجیتال باز، زنجیره بلوکی، ثبت می‌شوند که سابقه‌ای از نحوه جریان دارایی‌ها از طریق سیستم را ارائه می‌دهد. شرکت‌هایی مانند Chainalysis و Elliptic نرم‌افزاری را برای کمک به تحقیقات اجرای قانون در مورد فعالیت‌های غیرقانونی مربوط به ارزهای دیجیتال ایجاد کرده‌اند. در مقابل، این کارآگاهان آماتور جدید به گمان ها و نکات دیگران تکیه می کنند، از ابزارهای رایگان برای بررسی فعالیت بلاک چین استفاده می کنند و یافته های خود را از حساب های توییتر مستعار مانند Gabagool، Zach و Sisyphus منتشر می کنند . گاباگول می‌گوید هنگام بررسی Etherscan، ابزاری برای پیگیری تراکنش‌های بلاک چین، متوجه فعالیت مشکوک ریبون شده است. او و دیگر کاراگاه‌ها می‌گویند که آنها با تمایل به کارهای تحقیقاتی، رنجش یا ناامیدی از گستاخی برخی از افراد در این فضا متحرک شده‌اند. آنها می گویند که سعی می کنند DeFi را از دست خود نجات دهند – با تبدیل شدن به کلانتر آن.
DeFi مسلماً وحشی‌ترین شکاف در غرب وحشی ارزهای دیجیتال است. طرفداران آن آن را به عنوان یک جزیره دیجیتال شاد معرفی می کنند که در آن سرمایه گذاران واسطه های مالی را برای تعامل بر اساس همتا به همتا حذف کرده اند. در عمل، گاهی اوقات می تواند شبیه معادل دیجیتالی تور لاس وگاس با ال اس دی باشد. پروتکل‌های DeFi اغلب به‌عنوان سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز اجرا می‌شوند: عملیات‌های فقط آنلاین که ادعا می‌کنند به‌جای C-suite، به‌طور جمعی توسط کاربران مدیریت می‌شوند. اکثر DAO ها خدمات مالی را از طریق برنامه های نرم افزاری خود اجرا کننده ارائه می کنند، که کاربران می توانند آنها را با هم ترکیب کرده و استراتژی های معاملاتی منحصر به فردی را طراحی کنند. رمزارزهای براق جدید به طور مداوم در بلاک چین اتریوم راه اندازی می شوند. کاربران با پارک کردن ارز دیجیتال در یک صرافی غیرمتمرکز یا فقط با انجام بازی‌های ویدیویی، توکن‌هایی را به عنوان بهره به دست می‌آورند. توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFTها – پایه‌های رمزنگاری برای میم‌ها و قطعات هنر دیجیتال – گاهی اوقات به عنوان وثیقه برای وام‌های ارز دیجیتال پذیرفته می‌شوند.
حتی در حالی که سایر گوشه‌های دنیای ارزهای دیجیتال به سمت جریان اصلی می‌روند، این دنیای آینه‌ای سریع و پوچ‌گرایانه از توکن‌های گرانبها و میم‌کوین‌های فراری تا حد زیادی فراتر از صلاحیت قانون‌گذاران باقی می‌ماند – همانطور که ارزش کلی ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری شده در پلتفرم‌های DeFi نشان داده است. به گفته دفی لاما، گردآورنده داده، از 250 میلیارد دلار فراتر رفت. به طور قابل پیش بینی، DeFi مملو از رفتارهایی است که در جاهای دیگر مشکوک تلقی می شوند. کلاهبرداری‌های خروج یا «قال‌کشی» وجود دارد که در آن خالق پروژه DeFi از ارز دیجیتال کاربران فرار می‌کند، و همچنین بدعت‌های ظریف‌تر «یقه سفید»، مانند تبلیغ یک پروژه بدون افشای پرداخت‌های سازندگان آن، یا سوءاستفاده از ارتباطات. و برای به دست آوردن یک مزیت ناعادلانه در بازار نفوذ کند.
به گفته Zach، یکی دیگر از کارآگاهان مبتنی بر توییتر، فقدان نظارت نظارتی در DeFi، خود پلیسی را ضروری می کند. زک در یک گفتگوی تلگرامی می‌گوید: «در هر صنعت دیگری، قوانینی در حداقل [لایه] وجود دارد. این افراد نام بدی به صنعت می دهند و مردم را خاموش می کنند. زاک، که بر افشای مروجینی تمرکز می‌کند که روابط خود را با حامیان یک نشانه پنهان می‌کنند، می‌گوید کاراگاه‌ها شروع به افشای «بازیگران بد» کردند، زیرا از اینکه به نظر می‌رسد هیچ عواقبی برای سوء استفاده از مردم وجود ندارد، عصبانی بودند. زک، که در بیوگرافی توییترش "10x Rug pull survivor" خوانده می‌شود، ممکن است تبر شخصی برای خرد کردن داشته باشد. زک می‌گوید که مرجع 10x یک شوخی است، اما می‌افزاید: «اگر برای مدتی در این فضا باشید، تقریباً غیرممکن است که در برخی ظرفیت‌ها [از شما کلاه‌برداری نشده است».
گاباگول فکر می‌کند که او و بازرسان همکارش می‌خواهند از بقای DeFi اطمینان حاصل کنند. او می‌گوید: «یک امکان واقعی در داخل DeFi برای ایجاد نوع متفاوتی از سیستم مالی وجود دارد. اما این مستلزم آن است که فعالانه تلاش کنیم تا از کاربران خرده فروشی در برابر بازیگران پیچیده ای که اطلاعات ممتاز دارند محافظت کنیم.
گاباگول – که می گوید یک دانشگاهی مقیم ایالات متحده است و از افشای نام واقعی خود برای جلوگیری از آسیب رساندن به حرفه معلمی خود امتناع می ورزد – می گوید که در ابتدای همه گیری همه گیر، تجارت رمزنگاری را در پلتفرم های DeFi شروع کرده است و به اندازه کافی خوب انجام داده است که اکنون "پرداخت می کند. ] اجاره به صورت توکن.» سپس او شروع به بررسی فعالیت‌های دیگر در این شبکه‌ها کرد، در درجه اول با استفاده از فناوری‌های منبع باز. از زمان حادثه ریبون، او با گروهی متشکل از سه تا هفت کفش دیجیتال آماتور دیگر در تحقیقات همکاری می‌کرد و توکن خود را با هدف ایجاد یک راه‌اندازی کرد. در اوج Ribbon hoo-ha، Gabagool و Sisyphus یک برنامه جایزه با سرمایه جمعی به نام d igitalwatchers.eth راه اندازی کردند تا به افرادی که نکاتی در مورد "رفتار بد" در DeFi ارائه می دهند پاداش دهد. بر اساس داده های Etherscan ، digitalwatchers.eth ارائه کرده است. حدود هفت اتر از کیف پول های دیگر دریافت کرد و کمی بیش از دو اتر را به سه کیف پول انتقال داد.سیزیف از مصاحبه برای این داستان خودداری کرد، مگر اینکه برای وقت خود پولی پرداخت شود.
البته مشکل اصلی تحقیقات آماتور کمبود دندان است. رشته‌های توییتر یا پست‌های وبلاگی که در آن کارگزاران رمزنگاری یافته‌های خود را فاش می‌کنند، فقط برای هشدار به قربانیان احتمالی یا شرمساری مجرمان خوب هستند. امید این است که مردم به اندازه کافی به شهرت خود اهمیت دهند تا جبران کنند. این اتفاق در مورد Divergence Ventures و پیش از آن در بازار NFT OpenSea رخ داد، که در ماه سپتامبر پس از اینکه یکی از کاربران توییتر رئیس خود را به احتکار NFT توسط هنرمندانی که قرار بود در OpenSea نمایش داده شوند متهم کرد، در مرکز یک رسوایی دیگر "معاملات داخلی" قرار گرفت. صفحه اصلی، بنابراین از افزایش تبلیغات سود می برد. رئیس محصول مجبور به استعفا شد.
اما وقتی شرم باعث تغییر نمی شود، کار کمی می تواند انجام دهد. بسیاری از رفتارهایی که کارآگاهان رمزنگاری در معرض نمایش قرار می دهند در خلاء نظارتی رخ می دهد. نیک پرایس، متخصص اختلافات دارایی‌های رمزنگاری شده در شرکت حقوقی آزبورن کلارک، می‌گوید: «معامله داخلی معنای بسیار خاصی دارد – استفاده از اطلاعات غیرعمومی هنگام معامله در بازار سهام». «این توکن‌ها سهام و سهام نیستند. NFTها تنظیم نشده اند، بنابراین تجارت داخلی نیست.
به گفته پرایس، موارد کلاهبرداری، مانند سرقت رمزارز یا دستکاری قرارداد هوشمند، می تواند به پلیس گزارش شود. اما او می‌گوید که سطح بررسی‌های جامعه ارزهای دیجیتال و کیفیت اطلاعاتی که می‌تواند جمع‌سپاری کند، «بی‌سابقه» است. به عنوان مثال، در ماه اکتبر، کاربران پروتکل DeFi Indexed Finance گفتند که نقاب شخصی را که دزدی 16 میلیون دلاری را در شبکه انجام داده بود، آشکار کردند – اگرچه مذاکرات با هکر برای بازیابی وجوه در نهایت به نتیجه نرسید. طبق پست اخیر توییتر، این تیم در حال کار "برای تعیین اینکه کدام مقامات صلاحیت حمله را دارند."
دفتر کل باز بلاک چین یک مزیت بزرگ برای بررسی شرارت است. پرایس می‌گوید: «مسیر حسابرسی بسیار بهتری نسبت به سایر بخش‌ها بر جای می‌گذارد. اطلاعات بیشتری برای افرادی که مایل به انجام تحلیل تکنیکال هستند وجود دارد.
با این حال، اتکا به حساب‌های ناشناس توییتر برای کنترل یک فضای آنلاین پرمخاطره و پرمخاطره، خطراتی دارد. در ماه مه، @WARONRUGS ، یک نگهبان مستقر در توییتر که به عنوان یک شکارچی آتشین کلاهبرداری شناخته شد، ظاهراً با تقریباً 500,000 دلار رمزنگاری سرقت شده فرار کرد. حتی با کاهش موارد عدم صداقت شدید، برخی نگران هستند که سیستمی که مبتنی بر تماس‌های آنلاین است بیش از حد مستعد سوء استفاده است. میچل آمادور، موسس Immunefi – شرکتی که معاملات "باگ بوونتی" بین هکرها و توسعه دهندگان DeFi را کارگزاری می کند – از آنچه او "پانوپتیکون جمع آوری شده" می نامد انتقاد دارد و به سوء استفاده توئیتر از هریس، کارمند جوان Divergence Ventures اشاره می کند. کیف پول مورد استفاده برای هماهنگی عملیات airdrop را اجرا کنید. هریس که هنوز دانشجوی کالج است با ده ها توئیت تمسخر آمیز، تمسخر و توهین آمیز هدف قرار گرفت. Divergence Ventures گفت که او مقصر اقدامات شرکت نیست، اما هریس همچنان بیوگرافی توییتر خود را حذف کرد و در رسانه های اجتماعی سکوت کرد.
گاباگول تصدیق می‌کند که یک «سمت شوم» پلیس توسط توییتر وجود دارد. "من فکر می کنم، برای برخی از مردم، این یادآور نوعی "فرهنگ لغو" است. اما واقعاً قصد من این نبود.» برای او، خود تنظیمی هنوز بهترین راه برای حفظ فضای آزادی و نوآوری DeFi است. در صورت عدم موفقیت، او می ترسد که «چیز دیگری ظاهر شود. و من نمی توانم تضمین کنم که جایگزینی برای جامعه مفید باشد.» او می گوید.
ممکن است برای جلوگیری از این سناریو خیلی دیر باشد. در ماه سپتامبر، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده تحقیقاتی را در مورد Uniswap Labs ، توسعه دهنده صرافی DeFi Uniswap آغاز کرد. گری جنسلر، رئیس SEC، گفته است که برخی از پروتکل‌های DeFi ممکن است در نهایت مشمول مقررات اوراق بهادار شوند .
سوال این است که آیا ما از یک سیستم باز استفاده می کنیم که مردم خودشان ایجاد کرده اند؟ یا از بازوی بلند دولت استفاده می کنیم؟» آمادور می گوید. در هر صورت، ما در نهایت به نوعی از مقررات دست خواهیم یافت – هیچ شکی در مورد آن نتیجه وجود ندارد. در حال حاضر، ما هنوز در آن دوره تطبیق هستیم.»


© 2021 Condé Nast. تمامی حقوق محفوظ است. استفاده از این سایت به منزله پذیرش ماست توافقنامه کاربر و خط مشی رازداری و بیانیه کوکی و حقوق حریم خصوصی کالیفرنیا شما. Wired ممکن است بخشی از فروش را از محصولاتی که از طریق سایت ما به عنوان بخشی از شراکت های وابسته ما با خرده فروشان خریداری می شوند، به دست آورد. مطالب موجود در این سایت را نمی توان تکثیر کرد، توزیع کرد، انتقال داد، ذخیره کرد یا از آن استفاده کرد، مگر با اجازه قبلی کتبی Condé Nast. انتخاب های تبلیغاتی

source

توسط techkhabari