دورهمی، کیفش بیشتره!
بازی‌هایی که مخصوص جمع‌های دوستانه یا خانوادگی باشند بسیار زیادند، اما تعداد اندکی از آنها می‌توانند شما و رفقایتان را تا ساعت‌ها درگیر خود سازند و برخی از بهترین لحظات زندگی‌تان را رقم بزنند. آثار دورهمی، چه مثل ماریو کارت شما را در مسابقه ماشین‌سواری قرار دهند و چه مثل Overcooked در آشپزخانه جریان داشته باشند، کیف و نشاط خاص خود را دارند و گزینه‌ای مناسب برای گذراندن وقت برای زمانی که با اعضای خانواده یا دوستان‌تان جمع شده‌اید هستند. در مقاله پیش رو می‌خواهیم ۱۰ بازی برتر دورهمی که همین حالا قابل تجربه هستند را به شما معرفی کنیم. این لیست از هیچ ترتیب خاصی پیروی نمی‌کند. همراه ما باشید.
۱ تا ۸ نفره / PlayStation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4, Xbox One, Switch, PC, Mac, iOS, and Android
Jackbox Games بازی‌های دورهمی فوق‌العاده‌ای ساخته که آخرین آن‌ها، یعنی The Jackbox Party Pack 7 را می‌توان گل سرسبدشان دانست. این محصول مجموعه‌ای است از ۵ بازی مختلف: Quiplash 3, The Devils and the Details, Champ’d Up, Talking Points, و Blather Round. شما می‌توانید با قیمت ۲۹.۹۹ دلار همه این عناوین را در یک کالکشن داشته باشید.
Quiplash شما را در مقابل ۷ نفر دیگر قرار می‌دهد و حس شوخ‌طبعی شرکت‌کنندگان را می‌آزماید که برای دورهمی‌ها خیلی مناسب است و لحظات جذابی خلق می‌کند. The Devils and the Details هم بازی‌ای پر از هرج و مرج است که گروهی از بازیکنان را در قالب شیاطین قرار می‌دهد و آنان موظف هستند که افراد باقی‌مانده را گول بزنند. در Champ’d Up شما باید نقاشی‌هایی با الهام از دیگر بازیکنان بکشید که بهترین نقاشی برنده می‌شود. Talking Points مثل ارائه فایل پاور پوینت است، همانقدر سخت و همانقدر ترسناک؛ بازیکن متنی که به او داده شده را می‌خواند و به شکل ناگهانی با تصویری مواجه می‌شود و در آن لحظه باید هر چه به ذهنش رسید را به زبان بیاورد، با توجه به خلاقیت هر بازیکن، به او نمراتی داده می‌شود. آخرین بازی یعنی Blather Round هم به حدس زدن اختصاص دارد و بهترین حدسیات و توضیحات، فرد را برنده می‌کند.
۱ تا ۴ نفره/ نینتندو سوئیچ
همانطور که از نام بازی پیداست، ماریو پارتی مخصوص دورهمی‌هاست و می‌تواند تجربه‌ای به شما ارائه دهد که این بار نه تنها، بلکه همراه با دوستان‌تان خوش بگذرانید. این عنوان مینی‌گیم‌های بسیار زیادی دارد و پکیجی کامل از بازی‌های دورهمی را گرد آورده که اگر از طرفداران قدیمی سری باشید، قطعا با موارد آشنایی روبه‌رو خواهید شد که انتظارشان را داشتید، اگر هم تازه واردِ این مجموعه شده باشید یکی از بهترین تجربه‌های دورهمی عمرتان را رقم خواهید زد.
ماریو پارتی بزرگ‌ترین برگ برنده‌ نینتندو در جمع عناوین دورهمی است، چرا که جهانِ اختصاصی این برند (ماریو) را به ژانر مذکور می‌آورد و با گیم‌پلی جذاب و موسیقی سرگرم‌کننده و کلی چیزهای دیگر، نشان می‌دهد که در سبک آثار دورهمی رقیبی ندارد. این عنوان که بازی روی میزی نیز هست، شما را در موقعیت‌های مختلفی قرار خواهد داد؛ آیا به دوست‌تان خیانت می‌کنید و نفع خودتان را در ارجحیت می‌گذارید؟ یا می‌خواهید تا اواخر بازی آیتم جمع کنید و در همان لحظه‌ نهایی کار را یکسره کنید؟ هر کاری که دل‌تان می‌خواهد انجام دهید و در دنیایی که ماریو، لوئیجی، پیچ و باقی کاراکترهای این دنیا درست کرده‌اند غرق شوید!
۱ تا ۸ نفره/ نینتندو سوئیچ
سوپر اسمش برادرز آلتیمیت نیز مثل ماریو پارتی یک عنوان رقابتی و رفاقتی است که تا ۸ نفر نیز امکان تجربه‌اش را دارند. این بازی همان روح اصلی سوپر اسمش را دارد و پر شده با کاراکترهای خفن و جذاب از دنیای بازی‌های ویدیویی. شما علاوه بر مبارزه، باید استراتژی هم بچینید و پلتفرمینگ‌های زیادی هم تجربه کنید. این عنوان هم‌اکنون در کامل‌ترین وضعیت خود قرار دارد و با تعداد بی‌شماری مبارز، انتظار شما را در میادین نبرد می‌کشد.
یکی دیگر از نکاتی که باعث می‌شود سوپر اسمش برادرز آلتیمیت را جرو بهترین بازی‌های دورهمی بگذاریم، این است که حتی دوستِ غیرگیمر شما هم بسیاری از کاراکترهای داخل بازی را خواهد شناخت: ماریو، سونیک، پیکاچو و بسیاری دیگر. برخی از شخصیت‌های اسطوره‌ی صنعت گیم مثل کلاود از فاینال فانتزی و اسنیک از متال گیر هم از طریق دی‌ال‌سی به بازی اضافه شده‌اند تا بیش از پیش کامل باشد و تبدیل به یکی از برترین عناوین دورهمی موجود در بازار گردد.
۱ تا ۶ نفره/ PlayStation 5, PlayStation 4, iOS, and Android
That’s You یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که همدیگر را می‌شناسند و ترجیحا دوست هستند، و اشخاص غریبه واقعا نمی‌توانند در این بازی مشارکت داشته باشند، چون این عنوان قویا روی شناخت شما از دوستان‌تان تمرکز دارد و می‌خواهد این میزان را بسنجد و از طریق چالش‌های بامزه، لحظات جذابی برای‌تان فراهم آورد.
در یکی از دورها شاید مجبور به توصیف اخلاق دوست‌تان شوید، در یک دور غذای مورد علاقه‌اش را تشخیص دهید و در دورهای بعدی درمورد او جوک بسازید. بازی حسابی هوای کاربر را دارد و او را بدون پاداش رها نمی‌کند. این پاداش نه فقط به افرادی که جواب درست داده‌اند، بلکه به بازیکنانی که جواب‌های خلاقانه و خنده‌دار داده‌اند هم داده می‌شود تا سرگرم‌کننده بودن بازی حفظ شود و روی دور یکنواختی نیفتد.
۱ تا ۴ نفره/  PlayStation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4, Xbox One, Switch, Luna, PC, Mac, Linux
تصور کنید در یک مهمانی شرکت کرده‌اید و باید کارهای مراسم را هم انجام دهید، حال فکر کنید استرس این کار ۱۰ برابر می‌شد و وظایف‌تان نیز به همین مقدار افزایش می‌یافت، عجب کابوسی، نه؟ این دقیقا چیزی است که Overcooked 2 برای‌تان تدارک دیده. شما و ۳ نفر دیگر باید با همکاری هم در آشپزخانه‌ای حضور پیدا کنید و در عین حال که مواد اولیه برای غذا را آماده می‌کنید و ظرف‌ها را مرتب می‌سازید، باید مراقب باشید که هیچ چیزی آتش نگیرد و کل کار به قهقرا نرود.
Tam17 و Ghost Town Games عناصر چندنفره‌ بازی را به خوبی پیاده کرده‌اند و Overcooked 2 را تبدیل به یکی از بهترین تجربه‌های دورهمی ساخته‌اند. بازی به‌قدری هیجان‌انگیز است که حتی صرفا با تماشای آن هم استرس خواهید گرفت و اگر خیلی آدم صبوری نباشید، کلی فحش به بازی و سازنده‌ بازی خواهید داد!
۱ تا ۶ نفره/ PlayStation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4, Xbox One, Switch, Stadia
شکسپیر زمانی چنین گفت: «آن چه مهمانی است که آواز و ترانه‌های شیرین ندارد؟!» با وجود آواز و موسیقی هم چه کاری بهتر از رقصیدن! جاست دنس 2022 آخرین نسخه از این مجموعه‌ محبوب است که کالکشنی از موسیقی‌ها و حرکات نمایشی مختلف است تا در دورهمی‌ها همراه یکدیگر پایکوبی کنید و برقصید. مطمئنا اگر به جای من، شکسپیر نویسنده مقاله بود، باز هم جست دنس را بین بازی‌های برتر دورهمی‌اش ذکر می‌کرد!
یکی از نکات بسیار خوب جاست دنس 2022 این است که موقع پخش موسیقی، حرکاتی گه باید انجام دهید را به شما نشان می‌دهد تا استرسِ عدم توانایی رقصیدن را نداشته باشید. بازی ساده و راحت هم طراحی شده تا در اغلب دورهمی‌ها و برای بیشتر اقشار سنی مناسب باشد. اگر به هر یک از پلتفرم‌های بالا دسترسی دارید و از رقصیدن بدتان نمی‌آید، جاست دنس 2022 از بهترین بازی‌هایی است که حتی اگر در دورهمی نباشید هم لذت‌بخش خواهد بود.
۱ تا ۴ نفره/ نینتندو سوئیچ
با انتشار مجدد Super Mario 3D World برای نینتندو سوئیچ، بخش جدیدی به اسم Bowser’s Fury نیز به این عنوان اضافه شد. این بخش جهان‌باز است و ورژن جالبی از دنیای سه‌بعدی ماریو ارائه می‌دهد، اما نهایتا از ۲ بازیکن پشتیبانی می‌کند پس چندان مناسب دورهمی‌های چند نفره نیست. Super Mario 3D World اما قضیه‌اش جداست؛ شما می‌توانید تا ۴ نفر نیز در بازی داشته باشید و لحظات جذاب و البته پر هرج و مرجی را در دنیای لوله‌کش محبوب‌تان بگذرانید.
اگر به دنبال یافتن تمامی آیتم‌های بازی هستید، قطعا حضور ۳ نفر دیگر به شما کمک خواهد کرد که این کار را زودتر انجام دهید و در طی راه نیز ماجراجویی‌های جالبی داشته باشید. بازی دست شما را برای تجربه چندنفره باز می‌گذارد و انعطاف‌پذیری زیادی دارد، چه بخواهید با هم مبارزه کنید و چه دنبال مسابقه دادن باشید، Super Mario 3D World یک گزینه‌ عالی برای دورهمی‌های شماست.
۱ تا ۴ نفره (روی سوئیچ تا 8 نفر) – PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X/S, Xbox One, Switch, PC, Mac, Linux
Towerfall یکی از واجبات برای دورهمی‌هایی است که از دوستان گیمرتان تشکیل شده. علاوه بر جلوه‌های بصری زیبای بازی که پیکسلی هم هستند، بازی اکشن جذابی هم دارد و با موسیقی متن شنیدنی‌اش، تجربه‌ای به‌یاد ماندنی برای‌تان خلق می‌کند. گیم‌پلی اما حرف اول را می‌زند: سریع، مهیج و شراکتی. شما باید در نقش کمان‌داری ظاهر شوید و سعی کنید دیگر بازیکنان را نابود کنید. بازی هم به مهارت نیاز دارد و هم جوری است که تنها با فشردن بی‌امان دکمه‌ها نیز می‌توانید به پیروزی برسید.
بعد از گذراندن مراحل ابتدایی و آشنا شدن با حرکات اولیه، بازی چالش‌برانگیزتر می‌شود و به شما و هم‌تیمی‌های‌تان اجازه‌ طرح استراتژی برای بردن مسابقات بعدی را می‌دهد. از همین جهت می‌توان گفت بازی در تعادل بسیار خوبی قرار دارد و می‌تواند ساعت‌ها شما را بدون خسته کردن، سرگرم نماید.
۱ تا ۴ نفره/ نینتندو سوئیچ
WarioWare: Get It Together را می‌توان برادر کوچک‌تر و صد البته عجیب‌تر ماریو پارتی دانست. این عنوان که همین چند هفته‌ پیش منتشر شد، مجموعه‌ای از بازی‌های مختلف است که حتی نمی‌توان آن‌ها را مینی‌گیم خطاب کرد و باید اسم میکروگیم‌ روی‌شان گذاشت، چون بسیار کوتاه هستند و خیلی سریع تمام می‌شوند. کارهایی که باید در Get it Together انجام دهید عجیب و بامزه‌اند؛ گاهی باید گنج پیدا کنید و گاهی هم باید خودتان را از داخل شکم واریو نجات دهید.
برخی از این میکروگیم‌ها بهتر از دیگری هستند و آن‌هایی هم که خیلی جالب نیستند، انقدر زود تمام می‌شوند که اصلا یادتان می‌رود وجود داشته‌اند! دکمه‌ها و کنترل بازی نیز به چند مورد محدود شده تا افراد غیرگیمر نیز بتوانند سراغ WarioWare: Get It Together بروند و لحظات خوشی برای خود رقم بزنند. این نسخه قابلیت بازی کوآپ را نیز اضافه کرده که باعث می‌شود انتخاب‌های بیشتری برای نحوه بازی کردن خود داشته باشید.
۱ تا ۸ نفره/ نینتندو سوئیچ
اولین گزینه‌ای که قبل از شروع مقاله به ذهن من و احتمالا ذهن شما رسید، ماریو کارت بود که واقعا هم لایق حضور در چنین فهرستی است و اگر بگوییم بهترین بازی دورهمی هم هست، بی‌راه نگفته‌ایم. Mario Kart 8 Deluxe آخرین نسخه از این مجموعه‌ به شدت محبوب است که هنوز هم در جداول فروش هفتگی بازارها حضور دارد و افراد زیادی در حال تجربه‌اش هستند. هشتمین نسخه از این فرنچایز دارای مسابقه‌دهنده‌های بیشتر و قطعه موسیقی‌های بیشتر هم هست و این بار دنیای ماریو را به مسابقات کارتینگ می‌برد.
هر شخصی و از هر سن و سالی می‌تواند Mario Kart 8 Deluxe را بازی کند و لذت ببرد. گیم‌پپلی جذاب و موسیقی متنی که بیشتر با محوریت سبک جَز نوشته شده، شما را با کاراکترهای قدیمی و دوست‌داشتنی‌ای همراه می‌کند که تعداد زیادی از آن‌ها را می‌شناسید و با آنان خاطره دارید. بازی در ابتدا یک اثر مسابقه‌ای ساده و روان است، اما وقتی مکانیزم‌های گیم‌پلی را یاد بگیرید، تبدیل به عنوانی فوق‌العاده رقابتی می‌شود که به راحتی می‌تواند ساعات بی‌شماری از زندگی‌تان را به خود اختصاص دهد.
لیست بهترین بازی‌های دورهمی ما همینجا به پایان رسید و دیدیم که نینتندو در این سبک چه یکه‌تازی می‌کند. نظر شما در این خصوص چیست؟ دوست داشتید کدام بازی در لیست حضور داشته باشد؟ در بخش کامنت‌ها همراه‌مان باشید.
منبع: Game Informer
من به چنتا از دوستام گفتم بیاید سوپر اسمش بروز(به قول یک دوست : سوپر مشت برادران)
گفتن بازی های نینتندو بچه گونه اس
گفتم خب بیاید لجند آف زلدا فور اسورد بازی کنیم(خودشون خیلی فکر می کنن تو بازی های دوبعدی حرفه ای هستن و اینا)
گفتن باشه
انقدر مردن، انقدر مردن الان بهشون میگم بیاید ماریو پارتی می ترسن میگن نه سخته
فکر کنم استیکمن پارتی هم خوب باشه برای اندروید
از اینا فقط دوتا که برای اندرویدن رو همین الان میتونم تجربه کنم😂
البته به جز خواهرم کسی نیست که باهاش گیم بزنم
یادش بخیر قبلا با رفیقم میشستیم یه بازی انتخاب میمردیم نوبتی میرفتیم جلو، چقدر حال میداد
اکثرا که‌ بازی های نینتندو سویيچ بودن
ولی ممنون بابت مقاله
بعد از دیدن این مقاله و دیدن چرا باید نیتندو بخریم،میخوام خودمو پاره کنم برای مامانم یک دونه از این نیتندوها بگیرم چون خیلی بازی های فمیلی فرندلی داره
بعدش قول بده با مامانتم بازی کنیم
اگه شما داری بیا با من بازی کن
فقط یه سوال
چرا امانگ آس و کراش نبودن؟🤔
مقاله رو وا کردم گفتم الان توش هست ولی نیست..😕
نصفش بازی های نینتندو بود
نشون از خلاقیت بازی های این کنسوله:)))
نه نشون دهنده خلاقیت کم نویسنده است که بازی های نینتندو که تعداد قابل توجهیشون ۲ نفره میشه بازی کرد رو نوشته
عزیز کاری با نظرت ندارم ، ولی حق توهین به نویسنده رو نداری.
همین مقاله کلی زحمت پاش خورده پس حق توهین نداری ، حتی اگه مقاله غلط باشه
من که چون فعلاً ps3 دارم هیچ کدوم این ها رو نمی تونم انجام بدم و بعدشم کسی نیست باهاش بازی کنم برادرم که همین که آوردمش ماینکرافت بازی کنیم فقط یکم زمین رو کند و بعدش گفت چه مسخرس این بازی😐
پدرم هم که فقط یه کوچولو بلده کالافدیوتی باهام بازی کنه که اون خیلی حال میده اما کار و مشغله زیاد داره و نمی تونه فعلاً.
خب دیگه من موندم تنها و باید برم تو دارک سولز ها و تو تم تاریک و سنگین شون حرص هامو سر موجودات بدبخت اون بازی خالی کنم و بخش های داستانی بازی هارو برای هزارمين بار جر بدم و دارک سولز ها رو برای هزارمين برا تمام کنم.😆
.
.
پ.ن: البته آقای مدرسی بازم دمت گرم
.
.
پ.ن۲:اوضاع اونقدر هم بد نیست و همه چی خوبه فقط یکم از چاشنی مبالغه استفاده کردم😅
It takes two هم از اون بازی هاست که با رفیقت میتونی بازی کنی
بیشترش برای سوییچ بود🤔🤔
لینک هم توی تصاویر بود اما دیگه شبیه باقالی نیست چرا🔫😑
کلا تو مجورا ماسک یه بار لینک شبیه باقالی شد تو همون رو می زنی تو سرش
یه کم لینک رو درک کن بیچاره از ۱۰۰ سال خواب ناز بیدار شده هنوز هیچی یادش نمیاد زلدا بهش دستور میده و اون انجام میده
Just like Super Smash Bros. Ultimate
کینکت بنظرم خیلی خوبه
مثلا بولینگش رو ما قبلا انجام دادیم خیلی حال داد
به نظرم مقاله زیاد خوب نبود، چون اکثرش از ماریو و نینتندو بود. کلی بازی خوب داریم، چرا فقط از نینتندو گفتید خب، اصلا نینتندو کنسولی واسه دورهمی هاست اکثر بازیاش چند نفره است. بهتر بود از کنسول ها و PC میگفتید، کلی بازی هست مثل گنگ بیست ، استیک فایت و …
کسی نیست باهاش بازی کنم ، ولی ممنون پیشنهادات خوبی بودن .
این خیلی دردناک بود :)))))))
خیلی خیلی دردناک بود جناب مدرسی :((((((
بیشتر ما هم اینطوری هستیم XD
آره خودمم همین شکلی‌ام حالا ریا نباشه :دی
وقتی داشتم می‌نوشتمشون با خودم می‌گفتم یعنی کسی پیدا میشه بین بچه‌های سایت که همراه ۷ نفر دیگه از دوستاش بشینه ماریو یا جاست دنس بازی بکنه؟ و همونجا از ته دلم بهش حسادت می‌ورزیدم :))))
اقای مدرسی چقد ریا کاری : مرداد
داخل ویجیاتو که هیچ داخل ایران کم پیدا میشه یکی با هفت نفر دیگه این بازی هارو کنه
هععععییی آقای مدرسی چی بگم که هم دردم باهتون.
ما که از بچگی حتی برای منچ هم همبازی پیدا نمی کردیم. دیگه با این همه غری که سر بازی کامپیوتری می زنن چجوری بشینیم باهاشون بازی کنیم؟
#وقتی_که_پسر داییت_که_هم سنته_میره_اون-ور-کشور-و-تو-میمونی-و-بچه های-۳-ساله ی-فامیل.هععععیییی!😪
هعی.تاسف برانگیزه
این همه زور می زنی کنسول و tv باشه، حالا همنشین نباشه😔
باز خداروشکر من یه برادر کوچک تر دارم لااقل
یه سوال جناب مدرسی
همیشه کنجکاو بودم بدونم این “دی” که شما و بعضی کاربران می نویسید دقیقا یعنی چی؟ 🙂
ببین چیز خیلی خاصی نیست، همون D: هستش که چون کمی خسته هستیم و حوصله نداریم هر بار از کیبورد انگلیسی به فارسی سوئیچ کنیم، می‌نویسیم :دی :)))
صحیح😂👌🏻
توی شعاع ۳۰ کیلومتری خونه ی ما هیچکی نیست باهام بازی کنهc:
من بدبخت هم سیستمی ندارم بازی دونفره بریزم :فروردین
تنها بودن …
هر بازی یه قسمت کامیونیتی داره که اگر انلاین بازی کنی اونجا میتونی عضو تیمشون بشی یا خودت تیم بسازی، من تو پرو کلاب فیفا خیلی ازش استفاده کردم و کلی حال کردم
امانگ اس هم از نظر من باحاله
فقط جاست دنس😐
فقط ریمن تمام
اره ریمن خیلی خوبه
راستی جاست دنس رو ندیدم،بازی قح😐ط بود
۱۰ بازی دورهمی برتر که هرگز نمی‌توانید تجربه کنید
میدونستین توی سوپر اسمش بروز استیو هم هست؟🙃😐
استیو که با دستش چوب میشکونه فکر نکنم کسی جرئت مبارزه باهاش رو داشته باشه😬😂😂
کریتوس هم جلوش لنگ میندازه😐😂
واسه اندروید هم من یکی میگم که اصن نیاز به به پیشرفت های قبلی نداره و راحت همه با هم برابر لذت میبرید:
بمب اسکواد
پ ن میدونم همتون میدونید😐
فقط GTA V
بسیار اموزنده
این بود آرمان های امام؟
نه. این آرمان های دشمنان کافر و بی وجدان و بی اعتقاده. باید خجالت بکشن!😡😡😡🙄🙄🙄😂😂😂
اموزنده 😑
تو چرا هرجا میای باید یه چیزی بگی که فوراً ده تا دیس بخوری؟!
حالا نگاه که میکنم خوشحالم که بخاطر دیس لایک زیاد بن نمی شیم وگرنه نفر اولی که بن شده بود تو بودی
این بازی کجاش برای دورهمی هاست؟؟
آموزش خرید کفش
.ااا
نصف اینا فقط برا نینتندو هست . بیخود نیست انقدر فروش داره
کراش بندیکوت نیست ؟
من اصن مقاله رو باز کردم فکردم بندیکت توش هست
والا تو دورهمی های ما گیم نمیشه زد بس که میگن کور میشی،بده بچه فامیل،
حقققققققققققققققققققققققققققثققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققق
گیم زدن وقت تلف کردنه
وای خدااااااااااااا
سر این جمله دلم می خواد با تمام قدرت سرم رو بکوبم تو دیوار جوری که قد دیوار تیکه گوشت جم کنن و راحت بشم😐😢
این حرف از طرف کی بود که من بدونم باید دیس بدم با لایک
یه دکمه میزنه خونه و کنسول با هم منفجر میشن بعد یقشو میخوای بگیری میگن بچه است نمیفهمه
ویموت نینتندو وی رو بچه فامیل پرتش کرد ریز ریز شد
حالا ایکاش فقط اون خراب میشد، وقتی ریز ریز شد قشنگ سه تا تیکه تیزش رفت تو پام
تا ۱ ماه باند پیچی کرده بودم اونجا رو
همچنین: با پیتزا داگ آشنا شوید
دستورالعمل افتادن از اسب و اصل

source

توسط techkhabari