بر اساس یک گزارش جدید، تصاحب ۴۰ میلیارد دلاری Arm توسط انویدیا از جانب سازمان نظارت بر رقابت و بازار بریتانیا (CMA) گسترده‌تر از گذشته مورد بررسی قرار می‌گیرد. وزیر فناوری بریتانیا از سازمان CMA خواسته که فاز ۲ تحقیقات این تصاحب را کلید بزنند. گفته می‌شود این تحقیقات حدود ۲۴ هفته طول می‌کشد و طی این مدت نگرانی‌های بالقوه‌ی مربوط به امنیت ملی و نگرانی‌های رقابتی مرتبط با این موضوع را بررسی خواهند کرد.
فاز نخست این بررسی حدود ۳ ماه قبل به اتمام رسید که در بخشی از آن آمده که تسلط انویدیا بر Arm می‌تواند منجر به محدود شدن دسترسی رقبای این شرکت به فناوری‌های شرکت Arm شود. به همین خاطر مقامات سازمان CMA از دولت بریتانیا خواستند که فاز دوم این تحقیقات انجام شود که این خواسته با موافقت آن‌ها روبرو شده است.
در کنار CMA، اتحادیه اروپا هم مدتی قبل از بررسی این قرارداد خبر داد زیرا نگرانی‌های زیادی در مورد افزایش قدرت انویدیا وجود دارد. از طرف دیگر، این احتمال وجود دارد که نهادهای نظارتی آمریکا و چین هم در این زمینه وارد عمل شوند. مدیرعامل انویدیا در ابتدا اعلام کرد که تا مارس ۲۰۲۲ این قرارداد نهایی می‌شود اما بعد از آغاز بررسی‌ها توسط نهادهای مختلف، اعتراف کرد که احتمالا بسیار دیرتر از حد انتظار این قرارداد نهایی خواهد شد.
انویدیا Arm
Arm در سال ۲۰۱۶ توسط یک شرکت ژاپنی در ازای ۳۱ میلیارد دلار فروخته شد. تمام تراشه‌های موجود در گوشی‌های هوشمند مبتنی بر طراحی‌های ارائه شده توسط شرکت Arm هستند که سازندگان این چیپست‌ها بعد از اعمال تغییرات موردنظر خود، این محصولات را تولید و راهی بازار می‌کنند. از آنجایی که انویدیا در بسیاری از حوزه‌ها رقیب مشتریان Arm محسوب می‌شود، نهادهای نظارتی می‌گویند انویدیا ممکن است جلوی ارائه‌ی طرح‌های پیشرفته به رقبا را بگیرد و با این کار آن‌ها را تحت فشار قرار دهد.
مایکروسافت، گوگل و کوالکام هم این نگرانی را مطرح کرده‌اند و می‌گویند انویدیا در صورت تصاحب Arm قدرت بسیار زیادی به دست می‌آورد و می‌تواند قیمت این طرح‌ها را تعیین کند و در زمینه‌ی مشتریان هم دست به انتخاب بزند. چنین چیزی نه‌تنها به ضرر رقبای انویدیا تمام می‌شود، بلکه بر مشتریان هم تاثیر می‌گذارد.
در حال حاضر بحران کمبود جهانی تراشه مشکلات زیادی را برای شرکت‌های مختلف ایجاد کرده و اگر انویدیا از Arm به عنوان یک اهرم فشار استفاده کند، ممکن است تراشه‌های ارائه شده به شرکت‌های رقیب ضعیف‌تر از گذشته شوند و با قیمت بیشتری به دست شرکت‌ها برسند.
منبع: The Verge


source

توسط techkhabari