شرکت AMD با پردازنده‌های رایزن عملکرد مناسبی در بازار دارد و مشغول توسعه نسل بعدی آن‌هاست. حالا اطلاعات جدیدی درباره پردازنده‌های رایزن ۷۰۰۰H مخصوص لپ‌تاپ با گرافیک‌های رادئون و پردازنده‌های رایزن ۸۰۰۰ منتشر شده که مشخصات کلیدی آن‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهد.
یکی از منابع حوزه سخت افزار با حساب توییتری «Greymon55» اطلاعات درباره پردازنده‌های آینده AMD را به اشتراک گذاشته. این کمپانی پیش از معرفی پردازنده‌های مذکور، باید از پردازنده‌های رایزن ۶۰۰۰ رونمایی کند که مبتنی بر معماری +Zen 3 و گرافیک RDNA 2 هستند. پس از آن باید منتظر معرفی پردازنده‌های رایزن ۷۰۰۰H و رایزن ۸۰۰۰ با معماری Zen 4 و لیتوگرافی ۵ نانومتری باشیم.
این پردازنده‌ها با نام Phoenix-H و Raphael-H شناخته می‌شوند و احتمالا اواخر ۲۰۲۲ از راه می‌رسند. انتظار می‌رود پردازنده‌های Phoenix در بالاترین نسخه دارای ۸ هسته و ۱۶ رشته باشند و همچنین توان طراحی حرارتی ۴۰ وات داشته باشند.
پردازنده‌های Raphael هم مبتنی بر معماری Zen 4 خواهند بود، با این تفاوت که در بالاترین نسخه از ۱۶ هسته و ۳۲ رشته بهره می‌برند و همچنین توان طراحی حرارتی برابر ۴۵ وات دارند.
بعد ظاهرا نوبت به پردازنده‌های دسکتاپ رایزن ۸۰۰۰ با نام‌های Granite Ridge و Strix Point می‌رسد که مبتنی بر معماری Zen 5 خواهند بود. Granite Ridge از هسته‌های Zen 5 با لیتوگرافی ۳ و ۶ نانومتری بهره می‌برد.
پردازنده‌های Strix Point نسل بعدی APUهای AMD برای دسکتاپ‌ها خواهند بود که از هسته‌های ۳ نانومتری Zen 5 و هسته‌های ۵ نانومتری Zen 4D بهره می‌برد. انتظار می‌رود APUهای دسکتاپ AMD با هسته‌های Zen 4D، طراحی هیبریدی داشته باشند؛ طراحی که مدت‌هاست در گوشی‌های هوشمند شاهدش هستیم و اینتل هم با پردازنده‌های نسل دوازدهمش موسوم به آلدر لیک به این سمت حرکت کرده است.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


بازگشت به فرم ورود

source

توسط techkhabari