احتمالا تا به امروز چندین بار عبارت دیفرگ (Defrag) یا همان یکپارچه سازی هارد دیسک را شنیده‌اید، اما شاید ندانید دیفرگ چیست و چه کاربردی دارد. در این مطلب شما را با این مفهوم آشنا می‌کنیم و نحوه دیفرگ کردن هارد دیسک در ویندوز ۱۰ و ۱۱ را آموزش می‌دهیم. در همین ابتدا باید بگوییم که نباید حافظه SSD را دیفرگ کنید و بجای اینکار، باید اس اس دی را تریم کنید که در این مقاله چنین کاری را هم آموزش می‌دهیم.
زمانی که برنامه‌ها یا فایل‌ها را روی هارد دیسک خود نصب و پاک می‌کنید، اطلاعات در بخش‌های مختلفی از آن قرار می‌گیرند که می‌تواند روی عملکرد هارد تاثیر منفی داشته باشد. برای آشنایی کامل با دیفرگ هارد تا پایان همراه دیجیاتو باشید.
هارد دیسک یا HDD دارای یک بازوی مکانیکی برای خواندن بلوک‌های دیتا روی یک دیسک فیزیکی چرخان است. اگر داده‌ها به صورت قطعه قطعه و جدا جدا روی هارد قرار داشته باشند، زمان بیشتری برای دسترسی به فایل‌ها و فولدرها نیاز است چرا که اجزای مکانیکی هارد با سرعت ثابتی می‌چرخند.
حالا هرچقدر داده‌ها بیشتر نوشته و پاک شوند، احتمال تکه تکه شدن دیتا بیشتر می‌شود، بنابراین هارد دیسک برای دسترسی به آن‌ها باید بیشتر حرکت کند و زمان بیشتری نیاز دارد. از آنجایی که حرکت بیشتر به زمان بیشتر نیاز دارد، کامپیوتر در خواندن و نوشتن داده‌ها عملکرد کندتری از خودش نشان می‌دهد.
در این زمان به سراغ دیفرگ کردن (Defrag) یا یکپارچه سازی هارد می‌رویم. با اینکار فاصله میان داده‌ها از بین می‌رود تا از هرگونه حرکت اضافه جلوگیری شود که نتیجه‌اش عملکرد سریعتر هارد در خواندن داده‌ها خواهد بود. از آنجایی که هارد دیسک دارای قطعات متحرک است و چنین موضوعی در SSD صادق نیست، فقط HDD را دیفرگ می‌کنیم و برای اس اس دی به سراغ تریم کردن می‌رویم.
همانطور که می‌بینید دیفرگ کردن اهمیت بالایی دارد و می‌توانید هرچند وقت یکبار هارد دیسک و نه SSD را دیفرگ کنید. در ادامه چنین کاری را در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ به شما آموزش می‌دهیم.
اگر در سیستم‌تان از هارد دیسک استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را دیفرگ کنید. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:
بجای اینکه به صورت دستی هارد دیسک را یکپارچه سازی کنید، می‌توانید چنین کاری را به صورت خودکار انجام دهید. برای چنین کاری مراحل زیر را دنبال کنید:
با انجام مراحل بالا، سیستم مجهز به ویندوز ۱۰ بطور منظم هارد دیسک را دیفرگ می‌کند و دیگر نیازی به انجام اینکار به صورت دستی نخواهد بود. همانطور که بالاتر گفتیم، حافظه SSD را دیفرگ نکنید. برای اینکه متوجه شوید نوع حافظه ذخیره‌سازی سیستم‌تان چیست، در پنجره Optimize Drives، زیر عبارت Media Type نوع آن مشخص شده است. نوع آن می‌تواند Solid state drive یا همان SSD یا Hard disk drive یا همان HDD باشد.
ویندوز ۱۱ هم مانند ویندوز ۱۰ به ابزار داخلی دیفرگ هارد دیسک مجهز شده و می‌توانید این کار را در جدیدترین سیستم عامل مایکروسافت هم به صورت خودکار انجام دهید. برای دیفرگ هارد دیسک در ویندوز ۱۱ مراحل زیر را دنبال کنید:
همانطور که مشاهده می‌کنید، فرایند دیفرگ هارد دیسک در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ تفاوتی با یکدیگر ندارند.
پس از آموزش دیفرگ هارد دیسک، به سراغ تریم کردن حافظه SSD می‌رویم. تریم یا TRIM یک دستور است که برای اینکه حافظه اس اس دی بهترین عملکرد را در طول عمرش نشان دهد، طراحی شده است.
قابلیت تریم در ویندوز ۱۰ یا دیگر سیستم‌ عامل‌های مورد پشتیبانی، به حافظه SSD داده‌های بلااستفاده را اطلاع می‌دهد تا بدون نگرانی آن‌ها را با پاک کند تا امکان نوشتن مجدد داده‌ها روی آن‌ها وجود داشته باشد. تریم کردن حافظه SSD، عملکرد آن را افزایش می‌دهد چرا که در زمان نیاز به فضا برای ذخیره‌سازی داده‌ها، به زمان برای حذف بلوک‌های داده‌ها نیاز ندارد.
در حالی که سیستم عامل معمولا بطور خودکار حافظه SSD را تشخیص می‌دهد و قابلیت TRIM را بطور خودکار فعال می‌کند، برخی مواقع چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. در ادامه نحوه فعالسازی و البته غیرفعالسازی ویژگی TRIM را آموزش می‌دهیم.
برای اطمینان از فعال بودن TRIM در کامپیوتر ویندوزی، باید از یک دستور در کامند پرامپت با دسترسی ادمین استفاده کنید. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:
fsutil behavior query DisableDeleteNotify
پس از اجرای این دستور، اگر جلوی عبارت DisableDeleteNotify نتیجه صفر بود، یعنی قابلیت TRIM فعال است و نباید کار دیگری انجام دهید. اما اگر نتیجه ۱ باشد، یعنی این ویژگی غیرفعال است.
اگر TRIM فعال نباشد، باید مراحل زیر را دنبال کنید:
fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0
پس از اجرای این دستور، عبارت DisableDeleteNotify = 0 ظاهر می‌شود که به معنای فعال بودن قابلیت تریم حافظه SSD است.
اگر به هر دلیل بخواهید قابلیت تریم را غیرفعال کنید، باید مراحل زیر را انجام دهید:
fsutil behavior set DisableDeleteNotify 1
برای استفاده از قابلیت تریم، علاوه بر سیستم عامل باید حافظه SSD هم از آن پشتیبانی کند.
در حالت کلی با دیفرگ هارد دیسک و تریم حافظه SSD عملکرد سیستم‌تان را افزایش می‌دهید و سرعت بالاتری را تجربه خواهید کرد.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


بازگشت به فرم ورود

source

توسط techkhabari