برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .

برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
لوک هارتفورد برای اولین بار به لطف یکی از پاسخگویان از ارز دیجیتال جدید و رو به رشد مطلع شد. این توییت در زیر پستی توسط کارل مارتین ، تحلیلگر سوئدی ارز دیجیتال و یوتیوبر، در 27 اکتبر قرار گرفت. مارتین در حال بحث درباره قیمت سکه شیبا اینو آلت بود که معتقد بود ممکن است به صفر برسد.
در آنجا بود که هارتفورد، یک مهندس سازه از سیدنی، استرالیا، نکته‌ای از کاربر به نام @jonhree112 خواند که به او در مورد آخرین ارز دیجیتال در حال افزایش هشدار داد. قیمت آن 1000 درصد افزایش یافته بود و به نظر می رسید که فضای سر برای 200 درصد بیشتر داشته باشد. در آن زمان قیمت هر سکه 72 سنت بود. @jonhree112 نوشت: "بهتر است قبل از 1.00 دلار بخرید."
این سکه Squid Game نام داشت که بر اساس – اما نه وابسته به – سریال فراری نتفلیکس به همین نام بود. کاترین وولر، مدیر عامل پلتفرم ثروت کریپتو در بریتانیا، داکسی، می‌گوید: «این سکه با ارائه ظاهراً به گیمرهای وسواسی دسترسی به یک بازی برای کسب درآمد را برای بازی‌های مرکب سری نتفلیکس مهار کرد. وایت پیپر پروژه که در وب‌سایت از بین رفته آن منتشر شد، وعده‌های بزرگی را برای سرمایه‌گذاران می‌داد، اما به طرز وحشتناکی شبیه یک طرح پونزی به نظر می‌رسید. این وعده داده شده است: «هرچه افراد بیشتری بپیوندند، استخر پاداش [sic] بزرگتر خواهد بود.
هارتفورد یک معامله گر باتجربه ارزهای دیجیتال بود که از سال 2017 در جهان فعالیت می کرد. او رشد شهاب سنگی شیبا اینو را دیده بود، یک سکه میم شوخی ظاهری که در کمتر از یک ماه از رشد 900 درصدی برخوردار بود و به 10 مورد برتر راه پیدا کرد. ارزهای دیجیتال در جهان در حال انجام است. و او سکه Squid Game را دید که به روشی مشابه زیتگیست را به تصویر می کشد. می خواست وارد طبقه همکف شود. بنابراین در 28 اکتبر خرید کرد.
هارتفورد یک تازه کار نبود، بنابراین قبل از سرمایه گذاری به BscScan که همه تراکنش ها را در پلتفرم بایننس ثبت می کند، نگاه کرد. نظراتی از سوی مردم وجود داشت که هشدار می‌دادند سکه Squid Game ممکن است یک کلاهبرداری باشد: به نظر می‌رسید که از هیچ کجا نمی‌آید، درست به نظر می‌رسید، و احتمالاً علائم تجاری را نقض می‌کرد و در نهایت هیچ نتیجه‌ای نداشت. اما هارتفورد آنها را نادیده گرفت. او می‌گوید: «می‌خواستم هر چه زودتر وارد شوم. او 300 دلار سکه بازی ماهی مرکب را زمانی که هر کدام حدود 90 سنت ارزش داشت خرید، عقب نشست و تماشا کرد. ابتدا از 1 دلار گذشت و 10 درصد بازده سرمایه گذاری را برای او به همراه داشت. سپس 2 دلار. سپس 3 دلار. او به یاد می‌آورد: «من تماشا کردم که آن شب همچنان بالا می‌رود و از اینکه پولم را در عرض چند ساعت دو یا سه برابر کردم، بسیار هیجان‌زده شدم. صبح روز بعد وقتی هارتفورد از خواب بیدار شد، سکه Squid Game به 5 دلار رسیده بود. 300 دلار او به بیش از 1660 دلار تبدیل شده بود. او بسیار خوشحال شد.
اما اتفاق عجیبی در حال رخ دادن بود. صبح روز 29 اکتبر، هنگامی که او هشتگ $SQUID را در توییتر جستجو کرد، افرادی را دید که توییت می‌کردند که نمی‌توانند دارایی‌های خود را بفروشند. دیگران کسانی را که برای پول نقد تلاش می کردند اصلاح کردند و توضیح دادند که برای فروش باید تیله هایی را خریداری کنند که از طریق یک بازی پرداخت به بازی که توسط صاحبان پروژه سازماندهی شده بود به دست آمده بود. هارتفورد لحظه ای مکث کرد. او می‌گوید: «در آن مرحله مطمئن نبودم که فریب خورده‌ام یا نه.
هر تردیدی که او داشت با افزایش قیمت سکه فروکش کرد: سکه Squid Game مدام افزایش یافت و توجه رسانه های خبری بزرگی مانند BBC ، CNBC و دیگران را به خود جلب کرد، که به طور غیرقابل انتقادی از افزایش باورنکردنی آن گزارش دادند. وولر می‌گوید: «پوشش رسانه‌ای نتوانست به این موضوع اشاره کند که هیچ ارتباط رسمی با سریال نت‌فلیکس وجود ندارد، بنابراین یک پوشش بی‌دلیل از احترام ارائه می‌کند. "پوشش رسانه ای مسئولانه تر مورد نیاز است. کسانی از ما که در این صنعت کار می‌کنند، اغلب از برخی از نادرستی، شایعات، و انگیزه‌های صریح که اغلب در مورد کریپتو منتشر می‌شوند، ناامید می‌شویم.
هارتفورد تصمیم گرفت در 31 اکتبر 50 دلار سنگ مرمر بخرد تا ببیند آیا راهی برای بیرون آوردن پولش وجود دارد یا خیر. سرمایه اولیه 300 دلاری هارتفورد 200000 دلار ارزش داشت زیرا سکه Squid Game به 600 دلار در هر توکن افزایش یافت. در نهایت به اوج 2861 دلار می رسد که باعث می شود هارتفورد فقط یک میلیون دلار کمتر کند. در تئوری. در واقع، کل ماجرا کلاهبرداری بود. و هارتفورد تنها یکی از قربانیان متعدد آن بود.
درست بعد از ساعت 1:38 بعد از ظهر UTC در 1 نوامبر، 3.36 میلیون دلار که در سکه Squid Game سرمایه گذاری شده بود توسط سازندگان آن از پروژه خارج شد. استخر نقدینگی در صرافی در یک لحظه ناپدید شد و در عرض 10 دقیقه سکه تقریباً بی ارزش شد و با یک سوم سنت معامله شد.
پاتریک مک کوری، مدیر عامل PISA Research و سابقاً استادیار ارزهای دیجیتال و مهندسی امنیت در کینگز کالج لندن، می‌گوید: «هرکسی می‌تواند یک توکن و استخر نقدینگی ایجاد کند، بنابراین این یک ریسک رایج برای پروژه‌های جدیدی است که توسط anons اجرا می‌شوند.
هارتفورد زمانی که شروع به خواندن توییت‌های بیشتر و بیشتری در مورد آن کرد، متوجه شد که این خیلی خوب است که واقعیت داشته باشد. این واقعیت که نمودار هرگز یک بار به سمت پایین حرکت نکرد، در عوض دائماً به سمت بالا رفت، یک هدیه دیگر بود. با این حال، او نه از پوشش غیرقابل انتقادی افزایش سکه عصبانی است و نه از 300 دلاری که از دست داده است. او می‌گوید: «از نظر من، کریپتو یک بازار آزاد بدون مقررات است. «فکر نمی‌کنم افرادی که خواهان مقررات‌زدایی هستند، بتوانند وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، شکایت کنند. با شمشیر زندگی میکنی با شمشیر میمیری. این رمزارز است.»
صاحبان پروژه به درخواست ارسال نظر به ایمیل پشتیبانی موجود در کاغذ سفید تولید شده برای تبلیغ پروژه خود پاسخی ندادند. اما کلاهبرداری سکه Squid Game اولین باری نیست که سرمایه‌گذاران متوجه می‌شوند که با فرار سازندگان سکه با سرمایه‌شان، از دست داده‌اند. یکی از نمونه‌های قابل‌توجه اخیر در میان بسیاری، نشان داد که خالق SushiSwap، یکی دیگر از توکن‌های بسیار محبوب، با ۱۳ میلیون دلار در سپتامبر ۲۰۲۰ ناپدید شد ، چیزی که سرمایه‌گذاران از آن می‌ترسیدند که «کشش فرش» باشد. خالق پس از یک فریاد، سکه ها را پس داد، اما پس از مدت کوتاهی ناپدید شد.
مک‌کوری می‌گوید: «کشش فرش زمانی اتفاق می‌افتد که دارندگان بزرگ سکه وجود داشته باشند که بتوانند آزادانه آن را معامله کنند، و بازار آن توکن عمیق یا روان نباشد.
روشی که کلاهبرداری با سکه Squid Games کار می‌کرد، تا آنجایی که کریپتو پیش می‌رود، ساده است. از استخر نقدینگی که بین توکن‌های Squid صادر شده و توکن‌های متناسب (توکن‌های BNB) صادر شده توسط Binance، صرافی ارزهای دیجیتال، وجود دارد، استفاده می‌کند. تیم پشت سکه Squid Games توکن های خود را منتشر کرد و اکثریت عرضه را در اختیار داشت. این به آن‌ها اجازه داد تا ارزش سکه‌های Squid Games را به توکن‌های BNB منتقل کنند و سپس آن‌ها را دزدیدند. سرقت عمومی است، اما کلاهبرداران از یک سرویس مخلوط کردن و غلتیدن به نام Tornado Cash برای پنهان کردن ردیابی خود استفاده کردند. مک کوری می‌گوید: «اگر شما تعداد زیادی توکن دارید، در اصل می‌توانید معاملاتی را انجام دهید که تمام BNB را از استخر خارج کند.
بر اساس گزارش BscScan، هشت کیف پول از 43455 آدرس مرتبط با سکه های Squid Games بیش از 1 درصد از تمام توکن های در گردش را در خود جای داده اند. یکی از این حساب‌ها، که توسط شرکت تحلیلی اتریوم Etherscan به عنوان حسابی که به طور قطعی فرش را از زیر دست سرمایه‌گذاران بیرون کشید، برچسب‌گذاری شد، 5 درصد از کل توکن‌ها را در اختیار داشت. همین حساب 3.36 میلیون دلار را به کیف پول دیگری منتقل کرد. مک کوری می‌گوید: «توانایی قالی‌کشی فقط به میزان نقدینگی بازار بستگی دارد. به عنوان مثال، بستگی به این دارد که با ربودن تمام سکه های با ارزش برای خود، چه تعداد سکه لازم است تا بازار را تخلیه کند.
مک‌کوری می‌گوید کلاهبرداری Squid Game تقریباً مطمئناً آخرین مورد نخواهد بود، به‌ویژه اگر مردم بدون انجام بررسی‌های لازم اقدام به خرید کنند. اما برای مقابله واقعی با این مشکل، مقررات لازم است. وولر می‌گوید: «این باید جهانی، جامع و متناسب با صنعت 2.6 تریلیون دلاری باشد.


© 2021 Condé Nast. تمامی حقوق محفوظ است. استفاده از این سایت به منزله پذیرش ماست توافقنامه کاربر و خط مشی رازداری و بیانیه کوکی و حقوق حریم خصوصی کالیفرنیا شما. Wired ممکن است بخشی از فروش را از محصولاتی که از طریق سایت ما به عنوان بخشی از شراکت های وابسته ما با خرده فروشان خریداری می شوند، به دست آورد. مطالب موجود در این سایت را نمی توان تکثیر کرد، توزیع کرد، انتقال داد، ذخیره کرد یا در موارد دیگر استفاده کرد، مگر با اجازه کتبی قبلی Condé Nast. انتخاب های تبلیغاتی

source

توسط techkhabari