برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .

برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
کشورهای جزیره ای در اقیانوس آرام اغلب نقش مهمی در کنفرانس های آب و هوایی سازمان ملل ایفا می کنند. سخنرانی ها و ائتلاف سازی رهبران کشورهایی که به زودی در زیر بالا آمدن سطح دریا ناپدید خواهند شد، به عنوان یادآوری قدرتمند از خطرات واقعی عمل می کند . به دلایل واضح، این رهبران همچنین تمایل دارند به شدت برای توافق های آب و هوایی جاه طلبانه که از آسیب پذیرترین کشورها محافظت می کند، فشار بیاورند.
این داستان در ابتدا در WIRED UK ظاهر شد.
هفته گذشته، مشخص شد که یک سوم از ایالت‌ها و سرزمین‌های جزیره‌ای کوچک اقیانوس آرام هیچ چهره دولتی در COP26 ندارند، که عمدتاً به دلیل دوره‌های قرنطینه‌ای است که در بازگشت به کشورهای عمدتاً عاری از کووید با آن مواجه خواهند شد. این هفته، رویترز گزارش داد که تنها چهار رهبر از این جزایر – فیجی، پاپوآ گینه نو، تووالو و پالائو – در COP26 شرکت خواهند کرد. جزایر کم ارتفاع اقیانوس آرام تحت تأثیر بحران آب و هوایی قرار گرفته اند – نه فقط به دلیل افزایش دما و تغییر الگوهای آب و هوا، بلکه به طور فوری تر زیرا افزایش سطح دریاها تهدید به زیر آب رفتن کل کشورها می شود .
COP26 به‌عنوان رویدادی با ریسک ویژه در نظر گرفته می‌شود، زیرا آخرین مهلت برای دومین دور تعهدات ملی آب و هوایی است که هر پنج سال یک بار انجام می‌شود. بنابراین این یک لحظه حیاتی برای افزایش اهداف آب و هوایی است. سازمان ملل می‌گوید، تعهدات کنونی آب و هوا، جهان را در مسیر افزایش 2.7 درجه سانتی‌گراد دما در قرن حاضر قرار می‌دهد ، که بسیار بالاتر از هدف 1.5 درجه سانتی‌گراد توافق‌نامه پاریس است، که برای بسیاری از کشورهای جزیره اقیانوس آرام فاجعه‌بار خواهد بود.
جزایر اقیانوس آرام همچنان نمایندگانی در کنفرانس خواهند داشت، اما غیبت آن‌هایی که بالاترین مقام را در دولت دارند، مهم است. و آنها تنها افرادی نیستند که در COP26 غایب خواهند بود. محدودیت‌های کووید-19، فرآیندهای طولانی صدور ویزا، افزایش قیمت هتل‌ها و تغییر سیاست‌های قرنطینه، بسیاری از نمایندگان بالقوه را در خانه نگه می‌دارند. در نتیجه، برنامه‌های رئیس COP، آلوک شارما، برای کنفرانسی که « یک اجلاس فراگیر که در آن همه صداها شنیده می‌شود » بیش از کمی تیره به نظر می‌رسد.
سلیمول هوک، مدیر مرکز بین‌المللی تغییر اقلیم و توسعه در بنگلادش، خاطرنشان می‌کند که اکثر کشورهایی که قبلاً در فهرست قرمز سفر بریتانیا قرار داشتند، فقیرترین کشورهای در حال توسعه بودند. او می‌گوید در حالی که اکنون بریتانیا فهرست قرمز را برای اکثر کشورها حذف کرده است، که مطمئناً به بسیاری دیگر کمک کرده است تا در کنفرانس شرکت کنند، او می‌گوید: «بسیاری هنوز موفق نخواهند شد.
تصمیمات مبهم بریتانیا در مورد لیست قرمز این کشور کار را برای برخی دشوارتر کرده است. در پاسخ به فشار گروه‌های جامعه مدنی ، بریتانیا پیشنهاد کرد که هزینه‌های قرنطینه پنج روزه را به طور کامل پوشش دهد (قبلاً مدت اقامت لازم در هتل را از 10 به 5 روز برای نمایندگان COP26 کاهش داده بود). اما الخاندرو آلمان، هماهنگ‌کننده شعبه آمریکای لاتین شبکه بین‌المللی غیرانتفاعی Climate International (CAN)، می‌گوید زمانی که بریتانیا ۴۷ کشور را از لیست قرمز در اوایل اکتبر حذف کرد، بسیاری از کسانی که قبلاً بلیط هواپیما خریداری کرده بودند با پرداخت هزینه مواجه شدند. برای پنج روز اقامت اضافی برای جایگزینی دوره قرنطینه.
المان می‌گوید: «حداقل چهار سازمان از CAN آمریکای لاتین که من می‌شناسم، مشارکت خود را لغو کردند زیرا نمی‌توانستند روزهای اضافی را بپردازند. او تخمین می‌زند که حدود دو سوم اعضای سازمان‌های جامعه مدنی در آمریکای لاتین که معمولاً در مذاکرات آب و هوایی سازمان ملل شرکت می‌کنند، در COP26 شرکت نمی‌کنند.
همچنین ویزا برای نمایندگانی که قصد ورود به بریتانیا را دارند، متوقف شده است. ماریا آگیلار، وکیل وابسته در سازمان غیرانتفاعی کلمبیایی Ambiente y Sociedad می‌گوید که برای شرکت در COP26 در 27 ژوئیه درخواست ویزا داده است، اما این ویزا فقط در 20 اکتبر، یک روز قبل از پروازش به دستش رسیده است. او می گوید: «بنابراین کل برنامه ریزی مملو از عدم قطعیت بود. من می‌توانم تماس بگیرم و بنویسم چون انگلیسی صحبت می‌کنم و کارت اعتباری در دست دارم، اما می‌توانم مشکلات افرادی را که [این چیزها] ندارند، تصور کنم.»
المان می گوید که عدم مشارکت جامعه مدنی از سوی کشورهای آسیب پذیر در برابر تغییرات آب و هوایی تأثیر قابل توجهی بر نتیجه کنفرانس خواهد داشت. برای مثال، CAN آمریکای لاتین از جمله کسانی است که برای ضرر و زیان – ضررهای غیرقابل برگشت به مردم در اثر تغییرات آب و هوایی، مانند از دست دادن خانه یا زمین – به عنوان "ستون مذاکرات" شناخته می شود، چیزی که بسیاری از کشورهای ثروتمند به شدت در برابر آن مقاومت کرده اند. .
در اوایل سپتامبر، انتقادات در مورد COP26 زمانی که CAN خواستار به تعویق افتادن کنفرانس شد ، با این استدلال که "کنفرانس جهانی آب و هوایی ایمن، فراگیر و منصفانه" اکنون غیرممکن است، به اوج رسید. ائتلاف COP26 بریتانیا که از این فراخوان حمایت کرد، گفت که زمان برای یک کنفرانس "عادی و فراگیر" به پایان رسیده است.
اما بسیاری از کشورهای آسیب‌پذیر با این استدلال موافق نبودند که با وجود این مسائل، COP26 که قبلاً به دلیل همه‌گیری یک سال به تعویق افتاده بود، باید ادامه یابد . آگیلار می گوید او معتقد است که به تعویق انداختن COP26 در کل آن یک گزینه نیست. او می‌گوید: «ما آسیب‌های ناشی از تعویق آن را به دلیل کووید-19 و تأخیر اقدامات اقلیمی دیده‌ایم.
در همین حال، بسیاری از ثروتمندترین کشورها قصد دارند با هیئت های بزرگ در COP26 شرکت کنند. بنا بر گزارش ها، ایالات متحده – که از لحاظ تاریخی یک بازیگر بسیار قدرتمند در مذاکرات سازمان ملل بود – 13 عضو کابینه و مقامات ارشد دولت را در کنار ده ها نماینده دیگر اعزام خواهد کرد. به گزارش پولیتیکو ، سازمان دهندگان کنفرانس با پرسش هایی از سوی ثروتمندان و قدرتمندانی که قصد شرکت در آن را دارند، غرق شده اند. عالمان می گوید: «احساس من این است که شکاف مشارکت بین کشورهای قدرتمند و کشورهای آسیب پذیر در حال افزایش است.
همچنان محتمل به نظر می رسد که شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در کنفرانس شرکت نخواهد کرد ، اگرچه به عنوان رئیس بزرگترین تولیدکننده گازهای گلخانه ای جهان، می توانید مطمئن باشید که هر پیامی که او دارد منتقل خواهد شد. ملکه الیزابت و پاپ هر دو به دلایل پزشکی حضور خود را لغو کردند. و اتحادیه اروپا، در حالی که هنوز تعداد زیادی نمایندگان اعزام می کند، به آنها دستور داده است که از رویدادهای اجتماعی در کنفرانس به دلیل افزایش موارد ابتلا به کووید-19 در بریتانیا، که در حال حاضر پس از ایالات متحده، دومین کشور در سطح جهان هستند، اجتناب کنند.
COP ها به هیچ وجه تنها محل انجام اقدامات اقلیمی نیستند، اما تصمیمات مهمی در آنجا گرفته می شود، و فرصت های مهمی را برای کسانی که بیشتر تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته اند ارائه می دهند تا صدایشان شنیده شود. با توجه به اینکه جهان در حال حاضر در مسیر فراتر رفتن از 1.5 درجه سانتیگراد در حدود یک دهه آینده قرار دارد ، عدم وجود کشورهای در معرض خطر چیزی است که ما و آنها نمی توانیم از عهده آن برآییم.
این داستان در ابتدا در WIRED UK ظاهر شد.


© 2021 Condé Nast. تمامی حقوق محفوظ است. استفاده از این سایت به منزله پذیرش ماست توافقنامه کاربر و خط مشی رازداری و بیانیه کوکی و حقوق حریم خصوصی شما در کالیفرنیا. Wired ممکن است بخشی از فروش را از محصولاتی که از طریق سایت ما به عنوان بخشی از شراکت های وابسته ما با خرده فروشان خریداری می شوند، به دست آورد. مطالب موجود در این سایت را نمی توان تکثیر کرد، توزیع کرد، انتقال داد، ذخیره کرد یا در موارد دیگر استفاده کرد، مگر با اجازه کتبی قبلی Condé Nast. انتخاب های تبلیغاتی

source

توسط techkhabari