برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .

برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
پاییز گذشته، یکی از همکاران سوفیا شیخ پیامی را در کانال Slack گروهش پست کرد، جایی که اعضای همکاری Breakthrough Listen Search for Intelligence Extraterrestrial (SETI) در مورد سیگنال های تلسکوپ رادیویی که در حال تجزیه و تحلیل برای نشانه های احتمالی ارتباطات از فضا هستند صحبت می کنند. بسیاری از مواردی که آنها تا کنون تجزیه و تحلیل کرده بودند مشخص شد که به وضوح ناشی از تداخل رادیویی در زمین هستند، مصنوعات بسیاری از فناوری های انسانی و دستگاه هایی که سیگنال هایی را در محدوده فرکانسی منتشر می کنند که دانشمندان در حال مطالعه بودند. اما یکی امیدوارکننده تر به نظر می رسید.
این پیام توسط دانش‌آموزی ارسال شد که در حال مطالعه داده‌های رادیو تلسکوپ بود که در ابتدا برای نظارت بر شراره‌های ستاره‌ای منتشر شده توسط ستاره پروکسیما قنطورس گرفته شده بود. او یک سیگنال غیرعادی را دریافت کرده بود و شیخ نمی‌دانست که از آن چه بگوید. او می‌گوید: «ویژگی‌های زیادی داشت که ما آن‌ها را با سیگنالی که از فضا می‌آید مرتبط می‌کنیم». سیگنال شناسایی شده در نزدیکی 982 مگاهرتز، که "blc1" برای "Breakthrough Listen Candidate 1" نامیده می شود، از همان ابتدا آنها را مجذوب خود کرد، زیرا از یک تلسکوپ آموزش دیده بر روی نزدیکترین منظومه ستاره ای به منظومه ستاره ای ما می آید، تلسکوپی که ممکن است میزبان یک جهان قابل سکونت باشد. و در طیف الکترومغناطیسی باریک به نظر می رسید و نشان می داد که توسط فناوری تولید شده است. اما که فن آوری؟
شیخ و تیمش با همکاری ستاره شناسان دیگر، مجموعه ای از آزمایش ها را بر روی سیگنال آغاز کردند – امواج رادیویی در طیفی از فرکانس ها اندازه گیری می شوند که بالاتر از نویزهای فراگیرتر، مانند صدای ضعیف ایستگاه رادیویی دور، قابل تشخیص از ایستا هستند. آنها می خواستند تعیین کنند که آیا سیگنال به همان صورتی که چیزی در آسمان حرکت می کند یا نه، و آن را با تداخل رادیویی که در فرکانس های دیگر با آن مواجه شده اند مقایسه کردند. و در یک جفت مطالعه جدید که این هفته در مجله Nature Astronomy منتشر شد، آنها خبر بد خود را منتشر کردند: این یک هشدار نادرست بود. سیگنال وسوسه انگیز بالاخره از فضا نیامد، بلکه مانند سایرین از فناوری زمینی سرچشمه گرفت.

شیخ، اخترشناس دانشگاه کالیفرنیا برکلی و نویسنده اصلی یکی از مقالات، می‌گوید: «این امیدوارکننده‌ترین سیگنالی بود که تا به حال با پروژه Breakthrough Listen پیدا کردیم. اما، او می‌گوید، تلاش یک ساله آنها برای مطالعه سیگنال مرموز و درک منشأ آن "هیجان‌انگیزترین تحقیق در کار من تا کنون بوده است" و به دانشمندان کمک کرده تا ابزارهای خود را در حالی که برای تجزیه و تحلیل سیگنال‌های آینده آماده می‌شوند، توسعه دهند.
Breakthrough Listen، یک برنامه تحقیقاتی که در سال 2015 آغاز شد، از داده‌های تلسکوپ‌های رادیویی در استرالیا، ویرجینیای غربی و کالیفرنیا برای گوش دادن به سیگنال‌های بالقوه موجودات فضایی از ستاره‌های مجاور به عنوان بخشی از جستجوی مداوم برای تمدن‌های فرازمینی استفاده می‌کند. از آنجایی که گرفتن زمان بر روی تلسکوپ رادیویی می تواند رقابتی باشد، که گاهی اوقات شامل "پیگگیبک" از مشاهدات دیگران می شود، به طوری که آنها و سایر ستاره شناسان از داده های مشابه بهره مند می شوند.
به نظر می رسد پروکسیما قنطورس کاندیدای خوبی برای جستجوی حیات در خارج از منظومه شمسی است. این ستاره "فقط" کمی بیشتر از چهار سال نوری یا حدود 25 کوادریلیون مایل از زمین فاصله دارد. این نزدیکی است، از منظر کیهانی، و در فاصله انتقال پیامی از زندگی هوشمند قرار دارد. در سال 2016، اخترشناسان وجود سیاره‌ای را تأیید کردند که به دور ستاره می‌چرخد و این امید را تقویت کرد که ممکن است برای حیات بیگانه مهمان‌نواز باشد. اگر و زمانی که کسی یک ماموریت فضایی را به ستاره دیگری بفرستد، احتمالاً مقصد او خواهد بود. در واقع، Breakthrough Starshot قصد دارد سیستمی را برای پرتاب یک پرتو لیزر قدرتمند ایجاد کند تا یک فضاپیمای کوچک را با سرعت بالا به سمت یکی از همسایگان ستاره، آلفا قنطورس، ببرد تا عکس بگیرد و آنها را به خانه بازگرداند. (هر دو Breakthrough Listen و Starshot توسط یوری میلنر، نیکوکار میلیاردر، Breakthrough Initiatives تأمین مالی می شوند.)
یکی از سیاراتی که به دور پروکسیما قنطورس می چرخد تقریباً به اندازه زمین است و در "منطقه قابل سکونت" ستاره می چرخد – نه خیلی نزدیک و نه خیلی دور – به این معنی که ممکن است آب مایع داشته باشد که یکی از الزامات حیات است. آی تی. با این حال، جهان های اطراف پروکسیما قنطورس ممکن است دوستانه ترین جهان برای زندگی نباشد. این ستاره یک کوتوله قرمز است، و آنهایی که اغلب شعله های ستاره ای و تشعشعات مضری را که می توانند جو سیاره را بسوزانند و میکروب های بیگانه روی سطح را سرخ کنند، پرتاب می کنند.
کار شیخ و همکارانش زمانی آغاز شد که تلسکوپ رادیویی پارکس موریانگ در منطقه نیو ساوت ولز استرالیا را در پروکسیما قنطورس نشانه گرفتند. (Murriyang یک نام بومی است که سال گذشته داده شد و نشان دهنده دنیای آسمانی Wiradjuri است که در آن یک روح خالق زندگی می کند.) آنها ابتدا مشاهده کردند که آیا Proxima Centauri شعله هایی مانند ستاره های مشابه تولید می کند یا خیر. (اینطور است.) اما این امر حیات را رد نمی کند: بیگانگان هاردی ممکن است برای مقاومت در برابر تشعشعات فضایی تکامل یافته باشند. یا می توانند زیر زمین زندگی کنند. یا ممکن است سیاره دارای جو غلیظ و میدان مغناطیسی برای محافظت باشد. یا شاید این سیاره اصلاً دنیای خانه بیگانگان نباشد، و در عوض ممکن است به عنوان پاسگاهی عمل کند که فانوس‌هایی را برای هر کسی که بیرون برای شنیدن است منتشر می‌کند. آنها حتی ممکن است به ما گوش کنند .
سپس تیم آزمایش کردند که آیا سیگنال با نشانه گیری تلسکوپ خود به سمت یا دور از هدف ناپدید می شود یا خیر. انجام داد. این نوید خوبی داشت. اگر سیگنال در همه جا نشان داده می شد، پس می توانست از یک برج سلولی یا یک مسیریاب وای فای در نزدیکی تلسکوپ آمده باشد. شیخ می‌گوید: «حتی چیزهایی مانند دوشاخه‌های استارت خودروها می‌توانند باعث تداخل فرکانس رادیویی شوند.
اما سپس چیزی به نام نرخ رانش سیگنال را بررسی کردند و میزان حرکت آن را ردیابی کردند. به نظر می رسید که به آرامی حرکت می کند و با منبعی در آسمان ناسازگار است. این نشانه بدی بود. و میخ در تابوت زمانی بود که آنها حدود 60 سیگنال مشابه را شناسایی کردند که blc1 را در فرکانس‌های دیگر منعکس می‌کردند و به راحتی تأیید شد که این شباهت‌ها ناشی از تداخل هستند. تیم نمی‌توانست تعیین کند که کدام یک از شبیه‌ها فرکانس اصلی سیگنال است، و نمی‌توانستند منبع دقیق آن را مشخص کنند – اما اکنون مطمئن شده‌اند که از فضا نمی‌آید.
شیخ و همکارانش حدس می زنند که بسیاری از سیگنال ها می توانند توسط نوسانگرهای ساعت که در الکترونیک دیجیتال استفاده می شوند تولید شده باشند. اگر وسایل الکترونیکی به نحوی کار نمی‌کردند – مثلاً اگر کسی در پنجره‌ای که نور خورشید می‌نشست و ژنراتور سیگنال گرم می‌شد، می‌توانست فرکانس را تغییر دهد و سیگنالی ایجاد کند که فرستنده متحرک را تقلید کند.
همانطور که آنها تجزیه و تحلیل خود را تکمیل کردند، آنها همچنین یک چارچوب کامل برای بررسی سیگنال های آینده ایجاد کردند. این یک فلوچارت با مجموعه‌ای از حداکثر نه آزمایش است که با اطمینان از عملکرد صحیح تلسکوپ شروع می‌شود، سپس سیگنال را با منابع شناخته‌شده تداخل مقایسه می‌کند و شامل تأیید سیگنال با مشاهدات اضافی می‌شود. سیگنال blc1 فقط برخی از تست ها را گذراند. هیچ کس هنوز سیگنالی را ندیده است که از همه آنها عبور کند.
هنگامی که یک سیگنال جذاب مانند blc1 ظاهر می شود، مردم دوست دارند سوالاتی مانند: "آیا ما پیام ارسال می کنیم؟" دنی پرایس، ستاره شناس مرکز بین المللی تحقیقات نجوم رادیویی در پرث، استرالیا و نویسنده مقاله جدید دیگر می گوید. اما پس از تشخیص اولیه، قبل از اینکه اخترشناسان بتوانند تماس بگیرند، خواه سیگنال واقعی باشد یا فقط تداخل زمین، کار زیادی لازم است. فکر نمی‌کنم وقتی چیزی را پیدا می‌کنیم، لزوماً یک سیگنال کاملاً واضح باشد، مانند تماس . این سیگنال سیگنال به نویز کم و تفسیر آن دشوار است که نیاز به تأیید زیادی دارد.
تماس ، رمان کارل سیگان، در سال 1997 به یک فیلم سینمایی تبدیل شد. ساگان بر اساس شخصیت اصلی فیلم که توسط جودی فاستر در فیلم بازی می‌شود، جیل تارتر ، رهبر حوزه SETI و بنیانگذار موسسه SETI در مانتین ویو، کالیفرنیا، ساخته شد. جیسون رایت، اخترشناس دانشگاه ایالتی پن، می‌گوید در حالی که تارتر و دیگر محققان اولیه SETI گاهی اوقات برای تامین بودجه و حمایت تلاش می‌کردند، این دیگر واقعاً اینطور نیست. او استدلال می‌کند که Breakthrough Listen، مستقر در نزدیکی مؤسسه SETI در مرکز تحقیقات SETI دانشگاه کالیفرنیا برکلی، در این وضعیت بهبود یافته نقش داشته است.
«فکر می‌کنم Breakthrough Listen جان تازه‌ای در این زمینه دمیده است. به این رشته شهرت و اعتبار علمی بسیار بیشتری بخشیده است. رایت می‌گوید: «من فکر می‌کنم کاملاً مناسب است که آن‌ها بالاخره زمان تلسکوپ را درخور سؤالی که می‌خواهند به آن پاسخ دهند، دریافت کنند. (او قبلاً به عنوان مشاور پایان نامه شیخ خدمت می کرد اما در این پروژه شرکت نداشت.)
زمانی که تحقیقات SETI آغاز شد، اخترشناسان مجبور نبودند با تداخل رادیویی زیادی مقابله کنند. اما به لطف تکثیر برج‌های سلولی، ماهواره‌ها و صور فلکی ماهواره‌ای بدتر شده است و امروزه مکان‌های کمی وجود دارد که به اندازه کافی دور از آن اجتناب کنند. تنها جایی در کل منظومه شمسی که تقریباً عاری از تداخل رادیویی است، سمت دور ماه است. رایت می گوید: «تقریباً» چون مدارگردهای ماه وجود دارد، بنابراین شروع شده است. (ناسا به دو پروژه که در حال ارائه طرح هایی برای تلسکوپ رادیویی ماه هستند، بودجه اولیه داده است.)
آرایه های تلسکوپ زمینی جدید و به روز شده به زودی به گسترش جستجوی سیگنال های رادیویی از بیگانگان کمک می کند، با امکان رصد حساس بسیاری از ستارگان در یک زمان، به امید اینکه سیگنال واقعی بیگانه از هر یک از آنها مشاهده شود. اندرو سیمیون، ستاره شناس موسسه SETI و یکی از نویسندگان مطالعات جدید، می گوید: «مؤسسه SETI با توسعه آرایه تلسکوپ آلن، در زمینه فناوری آرایه پیشگام بود. او می گوید که این آرایه در حال حاضر در حال بازسازی و ارتقاء با فناوری های جدید است. از 42 آنتن تشکیل شده است و در رصدخانه هات کریک، در حدود 300 مایلی شمال سانفرانسیسکو قرار دارد. آتش دیکسی در سپتامبر در چند مایلی آرایه سوخت، اما تلسکوپ ها در امان ماندند.
شیخ، پرایس و همکارانشان قصد دارند به نظارت بر پروکسیما قنطورس و سایر اهداف با یک آرایه تلسکوپ رادیویی دیگر در دماغه شمالی آفریقای جنوبی به نام MeerKAT ادامه دهند. در حال حاضر دارای 64 دیش ماهواره است که هر کدام 13.5 متر قطر دارند.
و در این میان، شیخ از این که این سیگنال یک تماس از راه دور از سوی ET نبود، احساس ناامیدی نمی کند. او برای ادامه جستجو آماده است. او می‌گوید: «من فکر می‌کنم بسیاری از مردم این نتیجه را خواهند دید و می‌گویند: «اوه، مرد، تو دوباره بیگانه‌ها را پیدا نکردی». اما ما توانستیم به طور قطع ثابت کنیم که این تداخل مبتنی بر زمین است و برای انجام این کار باید الگوریتم‌های جدید، ابزارهای جدید و چارچوب جدیدی را توسعه می‌دادیم که در بررسی‌های آینده بسیار مهم خواهد بود.»


© 2021 Condé Nast. تمامی حقوق محفوظ است. استفاده از این سایت به منزله پذیرش ماست توافقنامه کاربر و خط مشی رازداری و بیانیه کوکی و حقوق حریم خصوصی کالیفرنیا شما. Wired ممکن است بخشی از فروش را از محصولاتی که از طریق سایت ما به عنوان بخشی از شراکت های وابسته ما با خرده فروشان خریداری می شوند، به دست آورد. مطالب موجود در این سایت را نمی توان تکثیر کرد، توزیع کرد، انتقال داد، ذخیره کرد یا از آن استفاده کرد، مگر با اجازه قبلی کتبی Condé Nast. انتخاب های تبلیغاتی

source

توسط techkhabari