برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .

برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
برای بازنویسی مجدد این مقاله، از نمایه من دیدن کنید، سپس داستان‌های ذخیره شده را مشاهده کنید .
این یک کلیشه از زندگی دیجیتال است که " اطلاعات می خواهند رایگان باشند ." اینترنت قرار بود این رویا را به واقعیت تبدیل کند، موانع را از بین ببرد و هر کسی را به هر بیت داده و در هر مکانی متصل کند. اما با گذشت 32 سال از اختراع شبکه جهانی وب ، افراد دارای معلولیت چاپی – ناتوانی در خواندن متن چاپ شده به دلیل نابینایی یا سایر اختلالات – هنوز منتظر تحقق این وعده هستند.
حامیان نابینایان در حال نبردی بی پایان برای دسترسی به کتاب‌های الکترونیکی هستند که افراد بینا آن را بدیهی می‌دانند و بر خلاف قانون کپی‌رایت که از قدرت‌های شرکتی و ناشرانی که نیازهای آن‌ها را برآورده نمی‌کنند حمایت می‌کند، کار می‌کنند. در سال گذشته، آنها یک بار دیگر تحت یک فرآیند طولانی درخواست برای کسب معافیت مهم از قانون حق نسخه‌برداری هزاره دیجیتال در سال 1998 قرار گرفته‌اند که پوشش قانونی برای افراد برای ایجاد نسخه‌های قابل دسترس از کتاب‌های الکترونیکی فراهم می‌کند.
در بخش 1201 DMCA یک فرآیند سه ساله است که از طریق آن کتابخانه کنگره استثناهایی را از قوانینی که در نظر گرفته شده برای محافظت از صاحبان حق چاپ است، در نظر می گیرد. از سال 2002 ، گروه‌هایی که از نابینایان حمایت می‌کنند، اسناد طولانی را جمع‌آوری کرده‌اند و درخواست معافیت‌هایی کرده‌اند که اجازه می‌دهد حفاظت از کپی‌برداری در کتاب‌های الکترونیکی به‌خاطر دسترس‌پذیری دور زده شود. هر سه سال یک بار، آنها باید این روند را تکرار کنند، مانند سیزیف که سنگ خود را به بالای تپه می غلتاند.
روز چهارشنبه، دفتر کپی رایت ایالات متحده گزارشی را منتشر کرد که در آن به کتابدار کنگره توصیه می‌کند یک بار دیگر معافیت سه ساله را اعطا کند. این کار را در یک قانون نهایی که از پنجشنبه اجرا می شود انجام خواهد داد. پیروزی تا حدودی به دلیل مبارزه ای که نشان می دهد لکه دار می شود. اگرچه این معافیت از افرادی محافظت می‌کند که به‌خاطر دسترسی، از حمایت‌های کپی‌رایت دیجیتالی دور می‌زنند – برای مثال با استفاده از برنامه‌های شخص ثالث برای برداشتن متن و ذخیره آن در قالب فایلی متفاوت، اما حتی ضروری است که بسیاری از افراد را یک بی‌عدالتی اساسی می‌داند.
مارک ریکوبونو، رئیس فدراسیون ملی نابینایان می‌گوید: «از آنجایی که جریان اصلی کتاب‌های الکترونیکی را پذیرفته است، دسترسی از بین رفته است. "این یک فکر بعدی است."
ناشران هیچ تعهدی ندارند که نسخه‌های الکترونیکی کتاب‌های خود را از طریق ویژگی‌هایی مانند تبدیل متن به گفتار (TTS) در دسترس نابینایان قرار دهند، که متن روی صفحه را با صدای بلند می‌خواند و در هر دستگاهی که این مقاله را می‌خوانید در دسترس است. بیش از یک دهه پیش، ناشران با آمازون برای فعال کردن ویژگی TTS به طور پیش‌فرض در کتاب‌خوان Kindle 2 مبارزه کردند، با این استدلال که این ویژگی حق چاپ کتاب‌های صوتی را نقض می‌کند. اکنون، ناشران خودشان TTS را روی کتاب‌های جداگانه فعال یا غیرفعال می‌کنند.
حتی با رایج‌تر شدن TTS، هیچ تضمینی وجود ندارد که یک فرد نابینا بتواند از یک رمان خاص از ویترین فروشگاه Kindle آمازون، یا کتاب درسی یا کتابچه راهنمای کاربر لذت ببرد. به همین دلیل است که این معافیت بسیار مهم است – و چرا طرفداران بارها و بارها کار می کنند تا آن را از کتابخانه کنگره حفظ کنند. این یک فرآیند وقت گیر و پرهزینه است که بسیاری ترجیح می دهند آن را کنار بگذارند.
مارک ریچرت، مدیر اجرایی انجمن آموزش و توانبخشی نابینایان و کم بینایان می گوید: «رفتن هر سه سال یک بار سخت است. "ما آنگونه که صاحبان حقوق هستند منابعی دریافت نمی کنیم. تفاوتی در امتیازات و ظرفیت وجود دارد. صرفاً با توجه به این نکته عادلانه، معافیت ها باید دائمی باشند."
برخی از مدافعان اصلاحات DMCA را تحت فشار قرار داده اند که باعث تضعیف یا نفی حمایت های حق نسخه برداری بخش 1201 می شود، بنابراین نیاز به فرآیند درخواست سه ساله را از بین می برد. قانونگذاران در سال گذشته جلسات متعددی را برای ارزیابی مجدد DMCA برگزار کردند. آنها بحث های بیشتری در مورد بهترین مسیر رو به جلو داشته اند، اما هیچ نتیجه مادی تا کنون وجود نداشته است.
در این بین، وضعیت به یک بحران واقعی تبدیل شد زیرا همه‌گیری کووید-19 باعث مهاجرت جهانی به فضای دیجیتال شد. اریک و ربکا بریجز که هر دو نابینا هستند و به عنوان مدافع افراد دارای معلولیت کار می کنند، سال گذشته پس از اینکه فهمیدند منطقه مدرسه آنها مواد در دسترس را ارائه نمی دهد، تصمیم گرفتند پسر 6 ساله خود را در خانه آموزش دهند.
اریک که به عنوان مدیر اجرایی شورای آمریکایی نابینایان کار می کند، می گوید: جهان تغییر کرد. "او دو والدین نابینا دارد که واقعا نمی توانند پیشرفت او را به دقت بررسی کنند. چگونه می خواستیم این کار را انجام دهیم؟"
ربکا، مدیر شرکت نرم‌افزار دسترسی TPG Interactive، می‌گوید: «برنامه‌هایی که منطقه ما از آن استفاده می‌کرد، برای ما به عنوان والدین نابینا قابل دسترسی نبود. "ما احساس می‌کردیم که او واقعاً شکست خواهد خورد… بنابراین، ما این جهش را انجام دادیم."
اگرچه پسرشان بینا است، اما بریج به کتاب‌های درسی و برگه‌های در دسترس برای آموزش و بررسی کارش نیاز داشت. آنها مواد آموزشی را از سه شرکت آموزش خانگی خریداری کردند، اما هیچ یک از آنها در دسترس نبود. برای مثال، کاربرگ‌هایی که کاملاً مبتنی بر متن ظاهر می‌شدند، واقعاً نبودند. در عوض، فایل‌هایی که بریج دریافت می‌کرد، فقط تصاویری از متن بود.
این یک تمایز مهم است. به این موضوع فکر کنید: شما می توانید هر حرف یا کلمه ای را در این مقاله برجسته کنید، آن را کپی و جایگذاری کنید. اما از همان متن یک اسکرین شات بگیرید و ناگهان با یک تصویر ثابت روبرو می شوید که نمی توانید با آن تعامل داشته باشید. این تفاوت بین فایل DOC و JPEG است. بدون نرم افزار خاص، کامپیوتر کلمات را در یک تصویر "نمی بیند".
ربکا به برنامه ای به نام JAWS متوسل شد که از تشخیص نویسه نوری برای ترجمه متن در تصویر استفاده می کند تا برگه های پسرش را بخواند. اینجاست که معافیت بخش 1201 وارد می‌شود: ایجاد یک نسخه قابل دسترسی از یک اثر دارای حق نسخه‌برداری گاهی به معنای تغییر و تکثیر آن اثر در قالبی متفاوت با استفاده از ابزاری مانند JAWS است. بدون معافیت، از نظر فنی نقض حفاظت از حق چاپ برای این منظور غیرقانونی است.
بنابراین، ربکا برگه ها را مدیریت کرد. اما بعد از آن کتاب ها بودند. ربکا از شرکت‌های آموزش خانگی خواست تا نسخه‌های الکترونیکی از کتاب‌های چاپ شده‌ای را که او برای پسرش خریداری کرده است، تهیه کنند تا بتواند به متن دسترسی پیدا کند و به او آموزش دهد. هنگامی که او پرونده ها را دریافت کرد، مجبور شد با مجموعه جدیدی از مشکلات دست و پنجه نرم کند.
ربکا می‌گوید: «هیچ یک سند کاملاً در دسترس نبود، و من بسیاری را دریافت کردم. شرکت‌ها فایل‌های قفل‌شده‌ای را ارسال کردند که او نمی‌توانست به آن دسترسی داشته باشد و دستکاری کند. یا پی دی اف هایی با فرمت ضعیف ارسال کردند که نرم افزار صفحه خوان او را گیج کرد.
حتی کتاب های الکترونیکی که به درستی برای TTS فرمت شده اند نیز می توانند مشکلات دیگری داشته باشند. ریاضی و علوم بدترین هستند. کتاب‌های درسی ممکن است برای تبدیل متن به گفتار 100 درصد دقیق فرمت‌بندی شوند، اما وقتی صحبت از فرمول‌ها، معادلات، نمودارها و جداول به میان می‌آید، دچار تزلزل می‌شوند. اینها معمولاً به‌عنوان تصاویر در یک کتاب الکترونیکی ارائه می‌شوند، که ناشران را ملزم می‌کند تا یک مرحله اضافی برای ضبط «متن جایگزین» برای هر شکل جداگانه انجام دهند – صوتی که تصویری را که یک صفحه‌خوان با آن مواجه می‌شود، توصیف می‌کند.
این به ندرت اتفاق می افتد. در عوض، یک صفحه‌خوان به این تصاویر ثابت برخورد می‌کند، و گاهی اوقات نام فایل را بیهوده می‌خواند، و برای خواننده نابینا راهی برای تشخیص معنی باقی نمی‌گذارد. این به این فرض است که برای شروع یک نسخه قابل دسترس از کتاب درسی وجود داشته باشد. اگر یکی وجود داشته باشد، ممکن است فقط در پلتفرم های خاصی در دسترس باشد.
"از آنجایی که جریان اصلی کتاب های الکترونیکی را پذیرفته است، دسترسی از بین رفته است."
مارک ریکوبونو، فدراسیون ملی نابینایان
ناهماهنگی ها می تواند دیوانه کننده باشد. کتاب حساب دیفرانسیل و انتگرال: Early Transcendentals را بگیرید، یک کتاب درسی محبوب از ناشر Cengage Learning. «کتاب الکترونیکی» موجود در آمازون در واقع فقط یک اسکن ساده از کتاب است، بدون هیچ گونه عملکرد متن به گفتار. Bookshare، یک کتابخانه آنلاین قابل دسترس، نسخه ای از کتاب را ارائه می دهد، اما حتی آن نسخه به طور کامل در دسترس نیست، زیرا حاوی توضیحات متن جایگزین از آن تصاویر ثابت نیست.
برد ترنر، معاون و مدیر ارشد آموزش جهانی و سوادآموزی در Benetech، سازمان غیرانتفاعی Bookshare، می‌گوید که اگرچه شرکت او گاهی اوقات بدون همکاری ناشر ویژگی‌های قابل دسترسی را به کتاب‌های الکترونیکی تزریق می‌کند، اما آنها توضیحات خود را برای تصاویر نمی‌نویسند.
ترنر می‌گوید: "توافق ما با ناشران این است که محتوای خود را به ما بدهید و قول می‌دهیم که اصلاً آن را تغییر ندهیم. ما فقط آن را در دسترس قرار خواهیم داد." "برای بسیاری از تصاویر، گرافیک ها، نمودارها، نمودارها، فرمول ها، معادلات، ما مانند نویسنده یا ناشر واجد شرایط نیستیم."
Emily Featherston، مدیر ارتباطات شرکتی در Cengage، می‌گوید که این شرکت متعهد به ارائه نسخه‌های قابل دسترس از کتاب‌های الکترونیکی خود است و «دستورالعمل‌های دسترس‌پذیری و یک تیم داخلی از متخصصان طراحی یادگیری و دسترسی دیجیتال» برای پشتیبانی از محصول و فناوری خود دارد. تیم ها خوانندگانی که متن را از طریق پلتفرم خود Cengage خریداری می‌کنند و به آن دسترسی دارند، به TTS و متن جایگزین دسترسی خواهند داشت، اما این ویژگی‌ها از طرف شخص ثالثی تضمین نمی‌شوند که ممکن است مردم به خرید از آنها عادت داشته باشند.
Featherston می‌گوید: «در حالی که این کار به نشان دادن تعهد ما به ارائه راه‌حل‌های قابل دسترس کمک می‌کند، ما همچنین می‌دانیم که دسترسی یک سفر است، نه یک مقصد، و همیشه جا برای بهبود وجود دارد.»
آن سفر بسیار طولانی بوده است. مداخلات فن‌آوری سال‌هاست که در دسترس هستند – برخی از افراد از ابزارهایی مانند مبدل Kindle یا Codex برای عبور از مدیریت حقوق دیجیتال، تبدیل کتاب‌های الکترونیکی اختصاصی به قالب‌های قابل دسترس استفاده می‌کنند – اما مشکل اصلی در واقع بسیار ساده است. ناشران می‌توانند نسخه‌های دیجیتالی و کاملاً قابل دسترس کتاب‌های خود را ارائه دهند. آنها مجبور نیستند و اغلب این کار را نمی کنند.
بنابراین، وکلای مدافع در ایالات متحده در ثبت درخواست معافیت از یک قانون 23 ساله، که یک سال قبل از تأسیس Napster امضا شده بود و بسیار زودتر از عصر تلفن های هوشمند، زمانی که یکی از نگرانی های اصلی حق چاپ، بچه ها موسیقی را از سی دی جدا می کردند، گیر کرده اند. توصیه این ماه برای تمدید معافیت کپی رایت برای کتاب‌های الکترونیکی در دسترس خبر خوبی است، اما کل این روند تا سه سال دیگر تکرار خواهد شد.
در آن زمان، یک راه حل دائمی ممکن است نزدیک تر باشد. در سال 2019، قانون دسترسی اروپا به قانون در اتحادیه اروپا تبدیل شد. این قانون در ژوئن 2025 اجرا می‌شود و باید همه کتاب‌های الکترونیکی منتشر شده در اتحادیه اروپا پس از آن نقطه کاملاً در دسترس باشند. برخی امیدوارند که بتواند در اینجا سابقه ای ایجاد کند.
"ما قانون کمربند ایمنی را تصویب کردیم. قانون گاز بدون سرب را تصویب کردیم. چرا نمی توانیم قانون کتاب در دسترس را تصویب کنیم؟" ترنر می گوید.
در همین حال، بریج ها به آینده می نگرند – با کمی ترس.
ربکا می گوید: «ریاضی بد خواهد بود. "هیچ شکی در ذهن من نیست."


© 2021 Condé Nast. تمامی حقوق محفوظ است. استفاده از این سایت به منزله پذیرش ماست توافقنامه کاربر و خط مشی رازداری و بیانیه کوکی و حقوق حریم خصوصی کالیفرنیا شما. Wired ممکن است بخشی از فروش را از محصولاتی که از طریق سایت ما به عنوان بخشی از شراکت های وابسته ما با خرده فروشان خریداری می شوند، به دست آورد. مطالب موجود در این سایت را نمی توان تکثیر کرد، توزیع کرد، انتقال داد، ذخیره کرد یا از آن استفاده کرد، مگر با اجازه قبلی کتبی Condé Nast. انتخاب های تبلیغاتی

source

توسط techkhabari