بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ که حالا از خواب دو هفته‌ای بیدار شده، با وجود تغییر فصل و رقیق‌تر شدن جو مریخ چهاردهمین پرواز خود را با موفقیت انجام داد.
با گذشت دو هفته از قطع دستورهای زمینی ارسالی به مأموریت‌های مریخی، حالا این ربات‌های کاوشگر کم‌کم فعالیت‌های علمی خود را از سر می‌گیرند. «نبوغ» (Ingenuity) هم که پیش از قطع ارتباط در تلاش برای پرواز چهاردهم ناموفق بود، حالا پس از این دوره یک تلاش موفقیت‌آمیز انجام داده است.
در تلاش قبلی بررسی‌ها نشان داد سازوکارهایی که به کنترل جهت و موقعیت روتورها کمک می‌کنند، باعث مشکل شده بودند اما این مشکل در آزمایش‌های ایستای بعدی دیده نشد و بدین ترتیب تازه‌ترین تلاش برای پرواز خیلی زود به نتیجه رسید.
چهاردهمین پرواز نبوغ در سیاره‌ی سرخ، در حقیقت یک جهش کوتاه بود که در میدان هوایی فعلی بالگرد انجام شد. با توجه به اینکه با تغییر فصل و گرم‌تر شدن هوا در مریخ، جو آن رقیق‌تر شده، پره‌ها باید برای به پرواز درآوردن این ربات کوچک سریع‌تر بچرخند. بدین ترتیب یکی از هدف‌های این پرواز، آزمایش عملکرد پره‌ها در دور بالا بود.
پیش از این بالگرد نبوغ امکان افزایش سرعت پره‌های خود را بررسی کرده بود اما با انجام پرواز چهاردهم، امکان پرواز در جو مریخ که از قبل هم رقیق‌تر شده بررسی شد. این آزمایش همچنین به تیم امکان داد تا در صورت نیاز برای پروازهای آینده سرعت چرخش پره‌ها را افزایش دهند.
بالگرد نبوغ در حقیقت برای انجام ۵ پرواز در جو رقیق مریخ طراحی شده بود اما با نشان دادن عملکرد بسیار مطلوب در فاز نمایش فناوری، مأموریت آن به فاز نمایش عملیات تمدید شد و از آن به بعد این ربات پرنده، چالش‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است و به‌عنوان دستیار مریخ‌نورد «پشتکار» (Perseverance) عمل کرده است.
عکس کاور: سایه‌ی بالگرد نبوغ در چهاردهمین پرواز در مریخ
Credit: NASA/JPL-Caltech
منابع: NASA, UPI


source

توسط techkhabari