برای تجدید نظر در این مقاله ، از نمایه من دیدن کنید ، سپس داستانهای ذخیره شده را مشاهده کنید .
برای تجدید نظر در این مقاله ، از نمایه من دیدن کنید ، سپس داستانهای ذخیره شده را مشاهده کنید .

برای تجدید نظر در این مقاله ، از نمایه من دیدن کنید ، سپس داستانهای ذخیره شده را مشاهده کنید .
برای تجدید نظر در این مقاله ، از نمایه من دیدن کنید ، سپس داستانهای ذخیره شده را مشاهده کنید .
این داستان در ابتدا در Yale Environment 360 ظاهر شد و بخشی از همکاری Climate Desk است.
نخلستان های معروف پارک ملی Sequoia با درختان تنومند و 300 پا به ارتفاع بالا در ضلع غربی سیرا نوادا ، بالای دره سان خواکین کالیفرنیا قرار گرفته است. آنها مانند گذشته تهدید می شوند: آتش سوزی های جنگلی قسمت اعظم جنگل را سوزانده است و اکنون ، برای اولین بار ، حشرات سکویوها را می کشند.
همچنین تهدیدی مخفیانه برای این درختان باشکوه و اکوسیستم جنگلی که آنها بخشی از آن هستند وجود دارد. سطح ازن در Sequoia و پارک ملی مجاور آن ، King's Canyon ، به دلیل مه دود ناشی از مناطق شهری و فعالیت های کشاورزی و صنعتی در دره San Joaquin در زیر ، از بالاترین سطح در ایالات متحده است. میزان دود در اینجا گاهی به مراتب بیشتر یا بیشتر از لس آنجلس است.
مدتهاست که شناخته شده است که ازن سطح زمین یا تروپوسفریک با تأثیر بر روی بسیاری از فرایندهای بیولوژیکی در سطح سلولی ، به درختان و سایر گیاهان آسیب می رساند. مطالعات نشان داده است که سطوح بالای ازن بر رشد گیاه ، شادابی ، فتوسنتز ، تعادل آب ، روند گلدهی و توانایی گیاهان در دفاع از خود تأثیر منفی می گذارد.
اخیراً ، محققان توجه خود را به این معطوف کرده اند که چگونه اثرات مخرب ازن بر روی گیاهان می تواند در کل اکوسیستم ها موج بزند و بر تنوع زیستی تأثیر بگذارد و به حشرات ، حیات وحش و حتی خاک آسیب برساند.
مطالعات نشان می دهد که این اثرات ضعیف می تواند شامل کاهش ارزش مغذی گیاهان باشد. کاهش بوی معطر گرده افشانها برای یافتن هدف خود. تغییر زمان ریزش برگ ، تحت تأثیر قرار دادن کف جنگل و جوامع میکروبی ساکن آن. تأثیر بر سیستم ریشه گیاهان و درختان و میکروب ها ، قارچ ها و دیگر موجودات زنده که در آنجا زندگی می کنند. و حتی کاهش برداشت محصولات اصلی غذایی مانند ذرت و گندم. و دانشمندان پیش بینی می کنند که این اثرات منفی با گرم شدن کره زمین بدتر می شود ، زیرا ازن سطح زمین با افزایش دما افزایش می یابد.
تاثیرات ازن در سیراس و جاهای دیگر کاملاً قابل درک نیست ، زیرا مطالعه اثرات آن دشوار است و تحقیقات به خوبی تأمین نشده است. به سختی می توان اثرات ازن را از سایر عوامل استرس زا مانند خشکسالی و دمای گرمتر تحت تأثیر قرار داد و بسیاری از تغییرات ازن ممکن است سالها یا دهه ها قابل تشخیص نباشند.
نمایی از راک سوسک در پارک ملی سکویا ، کالیفرنیا. دود حاوی سطوح بالای ازن از دره سن خوآکین خارج می شود.
اما تحقیقات تا به امروز نشان می دهد که افزایش سطح ازن در حال حاضر بر تنوع زیستی به طرق بی شمار تأثیر می گذارد.
Evgenios Agathokleous ، استاد منابع زیست محیطی در انستیتوی اکولوژی در دانشگاه علوم و فناوری اطلاعات نانجینگ در چین و یکی از محققان برجسته در این زمینه ، گفت: "ازن مضرترین آلاینده در جهان است." "این وسیع ترین آسیب را به گیاهان وارد می کند و تهدیدی جدی برای تنوع زیستی است." به گفته وی ، در برخی از مناطق آسیا ، سطح ازن 10 برابر آستانه بحرانی است.
ازن – یک گاز نامرئی و بی بو در قسمت فوقانی جو – برای حیات ضروری است زیرا زمین را در برابر اشعه های مضر فرابنفش خورشید محافظت می کند. پروتکل مونترال 1987 حذف مواد شیمیایی صنعتی که باعث تخریب لایه ازن شده بودند ، یکی از موفق ترین اقدامات بین المللی زیست محیطی محسوب می شود. اما در سطح زمین ، ازن برای زندگی سمی است. "خوب بالا ، بد نزدیک" این عبارتی است که برخی دانشمندان از آن استفاده می کنند. این گاز همچنین یک گاز گلخانه ای است – سومین گاز بد بعد از دی اکسید کربن و متان.
ازن سطح زمین عمدتاً توسط انسان ها ایجاد می شود که از آلاینده ها-مانند اکسید نیتروژن ، متان و ترکیبات آلی فرار-که توسط اتومبیل ها ، کامیون ها ، پالایشگاه ها ، نیروگاه ها و توسعه نفت و گاز ساطع می شوند ، تشکیل شده است. از نظر شیمیایی شبیه کلر است ، اما سمی نیست.
وقتی این آلاینده های هوا با نور خورشید و دمای گرم برخورد می کنند ، واکنش شیمیایی را پشت سر می گذارند و ازن می شوند. در ایالات متحده ، به دلیل مقررات حاکم بر انتشار اکسید نیتروژن و سایر آلاینده های پیش ساز ، ازن در دهه های اخیر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. با این حال ، مکانهایی وجود دارد که ازن در آنها بالاست ، از جمله قسمت اعظم غرب. علاوه بر پارک ملی سکویا ، سطح ازن در سایر پارک ها ، از جمله درختان جاشوا و پارک های ملی راکی کوه ، بسیار بالا باقی می ماند. دنور ، سالت لیک سیتی و آلبوکرکی ، در میان دیگر مناطق شهری در غرب ، اغلب به سطح ازن تهدید کننده سلامتی می رسند.
مطالعات نشان می دهد که سطح ازن در سراسر منطقه آسیا-اقیانوسیه ، آفریقا و اروپا به طور پیوسته در حال افزایش است. منبع بیشتر آن چین ، هند و جنوب شرقی آسیا است. و ازن می تواند مسافتهای زیادی را طی کند – از شمال هند بالا می رود تا هیمالیا را در بر بگیرد یا از اقیانوس آرام از آسیا عبور می کند تا به عاملی در سطح ازن در ساحل غربی تبدیل شود ، از جمله ازن که سکویاها را تحت تاثیر قرار می دهد. ازن نیز در آسیب گیاهان در قطب شمال ذکر شده است.
علاوه بر این ، هوای گرمتر ازن سطح زمین را افزایش می دهد ، مشکلی که پیش بینی می شود تشدید شود. دانیل جیکوبز ، استاد شیمی اتمسفر در دانشگاه هاروارد که ازن ، آلودگی هوا و متان را مطالعه می کند ، می گوید: "اگر با گرم شدن آب و هوا در شرایط آلوده قرار دارید ، ازن بیشتری دریافت می کنید." "سه دلیل: رکود و تجمع هوای آلوده بیشتر است ، واکنش هایی که باعث ازن می شوند با گرم شدن سریعتر اتفاق می افتند و اکسید نیتروژن (پیش ساز) در دماهای گرمتر عمر طولانی تری دارد." گاهی اوقات بدتر شدن آلودگی هوا ناشی از تغییرات آب و هوا را "مجازات آب و هوا" می نامند.
در همین حال ، سطح متان در جو از سال 2006 به سرعت در حال افزایش بوده و سال گذشته به بالاترین حد خود رسیده است. متان علاوه بر اینکه یک گاز گلخانه ای قوی است ، یک پیش ساز ازن نیز هست.
به خوبی ثابت شده است که قرار گرفتن مداوم در معرض سطوح بالای ازن تهدیدی جدی برای سلامت انسان است و مشکلات قلبی و ریوی مانند آسم و آمفیزم را تشدید می کند و باعث کاهش وزن هنگام تولد می شود. یک مطالعه نشان داد که سالانه بیش از 1 میلیون مرگ زودرس در سطح جهان به دلیل سطح بالای ازن ایجاد می شود.
تحقیقات همچنین نشان می دهد که محصولات و جنگل ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم توسط ازن آسیب می بینند یا از بین می روند ، زیرا ازن آنها را بیشتر در برابر حشرات ، بیماری ها و خشکسالی مستعد می کند. به گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده ، ازن بیشتر از همه آلاینده های دیگر هوا به گیاهان آسیب می رساند. پیش بینی می شود که این گاز باعث کاهش قابل توجه تولید غذا در جهان شود. یک مطالعه اخیر پیش بینی کرد که تا سال 2050 ، عملکرد گندم 13 درصد ، سویا 28 درصد و ذرت 43 درصد به دلیل افزایش دما و ازن کاهش می یابد.
در حالی که روشن است که ازن می تواند بر همه موجودات زنده تأثیر بگذارد ، تحقیقات تا این اواخر به تاثیرات آن بر تنوع زیستی توجه نکرده اند. با این حال ، دانشمندان معتقدند که تأثیرات قابل توجهی است. در این ماه اتحادیه بین المللی سازمان های تحقیقاتی جنگل ، شبکه جهانی دانشمندان ، کنفرانسی با عنوان تهدیدهای آلودگی هوا برای اکوسیستم های گیاهی برگزار می کند. ازن در بالای لیست قرار دارد.
در مقاله ای که سال گذشته منتشر شد ، 20 محقق در اروپا و آسیا ، از جمله Agathakleous ، آنچه را که ممکن است در دهه های آینده در نتیجه آلودگی ازن برای اکوسیستم ها اتفاق بیفتد ، مدل سازی کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که ازن بر "ترکیب و تنوع جوامع گیاهی با تأثیر بر ویژگی های کلیدی فیزیولوژیکی" تأثیر می گذارد و می تواند مجموعه ای از تغییرات را که تنوع زیستی را کاهش می دهد ، ایجاد کند. در مقاله خود ، محققان از مقامات خواستند که ازن را در تلاش برای حفاظت و بازیابی تنوع زیستی در نظر بگیرند و گفتند که اثرات آن باید در ارزیابی آلودگی جو و تغییرات آب و هوا گنجانده شود.
تحقیقات نشان می دهد که ازن به طرق مختلف روی گیاهان تأثیر می گذارد.
هوارد نوفلد ، بوم شناس گیاهی در دانشگاه ایالتی آپالاچی می گوید: "این امر روزنه گیاهان را فلج می کند ،" بنابراین آنها آب بیشتری از آنچه دریافت می کنند آزاد می کنند. " روزنه ها دهانه های میکروسکوپی روی سطح برگ ها هستند که در آن درختان گاز را با اتمسفر تبادل می کنند. ازن به آنها آسیب می رساند و در فرایندهای مختلف از جمله فتوسنتز دخالت می کند.
ازن همچنین به برگها آسیب می رساند و پیری آنها را تسریع می کند. "با آسیب دیدن برگها ، فتوسنتز کاهش می یابد. نوفلد می گوید: یک گیاه قند کمتری تولید می کند و منابع کمتری دارد. "همچنین بر حرکت قندها به ریشه تأثیر می گذارد ، که باعث کاهش رشد ریشه می شود و آنها را مستعد خشکسالی و کمبود مواد مغذی و بیماری می کند."
آسیب ازن همچنین می تواند زمان ریزش برگ و کوچک شدن اندازه برگ را تغییر داده ، میزان زباله را کاهش داده و بر جوامع میکروبی که در تجزیه برگ ها رشد می کنند تأثیر بگذارد. میکروبهای موجود در بستر و خاک برای جذب مواد مغذی بسیار مهم هستند ، به درختان کمک می کند تا در برابر بیماریها مقاومت کرده و از آب به طور م useثر استفاده کنند.
تاثیرات ازن بر خاک بر ریزوسفر – سیستم ریشه و میکروب های مرتبط با آن ، قارچ ها و دیگر موجودات زنده نیز تأثیر می گذارد. آگاتوکلوس می گوید: "وقتی گیاهان به ازن واکنش نشان می دهند ، انرژی مصرف می کنند." هنگامی که آنها اینقدر انرژی مصرف می کنند ، کمتر چیزی برای تأمین موجودات موجود در خاک وجود دارد و ترکیب شیمیایی می تواند تحت تأثیر قرار گیرد. " برگهای کمتر مغذی نیز می تواند بر چرخه زندگی حیواناتی که از آنها تغذیه می کنند ، تأثیر بگذارد.
ازن یک آلاینده فرصت برابر نیست – برخی از گیاهان بسیار مستعد گازهای سمی و برخی دیگر کمتر هستند. به عنوان مثال ، در ایالات متحده ، گیلاس سیاه ، گوزن سیاه و کاج سفید از جمله گونه هایی هستند که بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. این تأثیرات متفاوت در پشت یکی از تأثیرات عمده ازن بر اکوسیستم ها قرار دارد – این ترکیب جامعه گیاهی را تغییر می دهد و از غنای گونه ها می کاهد. برخی از گونه های گیاهان ممکن است کاهش یا ناپدید شوند ، در حالی که برخی دیگر رشد می کنند زیرا دیگر رقابت یکسانی ندارند. حشرات و گونه های حیات وحش وابسته به آن گیاهان نیز تحت تأثیر قرار می گیرند.
نمای کلی منطقه شهری دره کاتماندو را در میان شرایط مه آلود در کاتماندو نشان می دهد.
مطالعات انجام شده در کوه های سان برنادینو در کالیفرنیا نشان داده است که ازن حساسیت جنگل را در برابر آتش سوزی افزایش می دهد زیرا گونه های کاج حساس به ازن و مقاوم در برابر آتش با گونه هایی جایگزین شده اند که احتمال سوختن آنها بیشتر است.
جنبه های شیمیایی یک اکوسیستم نیز در نتیجه ازن تغییرات بی شماری را تجربه می کند. این گاز میزان نیتروژن در برگ گیاهان را کاهش می دهد ، به عنوان مثال ، یک ماده مغذی کلیدی که پویایی حشرات را هدایت می کند.
ازن ترکیبات آلی فرار بیولوژیکی که توسط گیاهان منتشر می شود را تغییر می دهد ، از ایزوپرن گرفته تا ترپن ها. این مواد شیمیایی نحوه سیگنال دهی گیاهان به سایر گیاهان ، حشرات و حیوانات است. روابط بین حشرات و مواد شیمیایی که این گیاهان از خود ساطع می کنند بسیار پیچیده است و برای عملکرد اکوسیستم بسیار مهم است.
به عنوان مثال ، در یک مقاله مشخص شد که ازن بوی گل را که گرده افشان را جذب می کند ، کاهش می دهد. این بوهای پیام رسان به زنبور عسل یا گرده افشان دیگر در نیم مایلی دور بودن گرده ، کیفیت و نوع آن می گوید. اما سطوح بالاتر ازن رایحه را تضعیف می کند و گرده افشان ها در یافتن گیاه موردنظر کمتر موفق هستند. مقاله اخیر نشان داد که ازن همچنین توانایی بویایی گرده افشان ها را کاهش داده و توانایی آنها را در تشخیص منابع گرده کاهش می دهد.
کارشناسان می گویند سایر حشرات ، پستانداران و پرندگان نیز مانند انسان ها از اثرات مخرب ازن رنج می برند. آگاتوکلئوس گفت که تحقیقات نه تنها برای درک تهدیدهای تنوع زیستی موجود بلکه برای هدایت تلاش های بازسازی مهم است. اما ماهیت نامرئی تهدید مانع جذب منابع مالی لازم شده است.
آگاتاکلوس می گوید: "تغییرات آب و هوایی را می توان دید یا احساس کرد ، خواه باران زیاد باشد ، یا خشکسالی یا گرما." آلودگی ازن یک مشکل پنهان است. معمولاً نمی توان آن را دید یا احساس کرد. مردم به چیزی که نمی توانند ببینند توجه نمی کنند. "
تحقیقات این مقاله توسط مرکز بیل لین برای غرب آمریکا در دانشگاه استنفورد پشتیبانی شد.


© 2021 کونده نست. همه حقوق محفوظ است. استفاده از این سایت به منزله پذیرش سایت ما است توافقنامه کاربر و خط مشی رازداری و بیانیه کوکی و حقوق حریم خصوصی شما در کالیفرنیا. Wired ممکن است بخشی از فروش محصولات خود را که به عنوان بخشی از مشارکتهای وابسته ما با خرده فروشان از طریق سایت ما خریداری شده است ، بدست آورد. مطالب موجود در این سایت را نمی توان تکثیر ، توزیع ، انتقال ، ذخیره یا ذخیره دیگری کرد ، مگر با اجازه کتبی قبلی Condé Nast. انتخاب آگهی

source

توسط techkhabari