آیا می‌دانید در زندگی به دنبال چه چیزی هستید؟ چقدر رسیدن به این اهداف برای شما مهم است؟ چقدر حاضرید از تفریحات خود کم کنید و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی کنید؟
این‌ها سوالاتی است که خیلی از ما در طول زندگی به آن‌ها فکر کرده‌ایم و برای آن‌ها نقشه کشیده‌ایم. هدف شما، نیروی محرکه‌ای است که صبح‌ها شما را از رختخواب بیرون می‌کشد، این همان چیزی است که به زندگی شما معنا می‌دهد و باعث می‌شود یک زندگی منحصربه‌فرد و خلاقانه بسازید. چیزی که موقع تمام شدن فرصت زندگی، می‌توانید به آن افتخار کنید و شجاعانه بگویید که وقت خود را تلف نکرده‌اید.
در این مقاله از دیجی‌کالا مگ، لیستی از اهداف مهم زندگی گرد آورده‌ایم، لیستی که همین امروز باید دست به کار شوید و یکی شبیه به آن را برای خود بنویسید. مهم نیست الان کجای زندگی هستید و چه می‌کنید، مهم این است که هیچ‌وقت برای نوشتن این لیست دیر نیست. پیشنهاد می‌کنیم پیش از این کار، حتما این مقاله را بخوانید. این مطلب، علاوه بر ایده‌های خوبی که به شما خواهد داد، مهم‌ترین مزایای تعیین اهداف را برای شما بازگو می‌کند تا با دیدگاه روشن‌تری لیست خود را تهیه کنید. با ما همراه باشید.
مزایای تعیین اهداف
اگر برای نوشتن لیست اهداف تردید دارید و نمی‌دانید که دقیقا چرا باید چنین کاری را انجام دهید، باید کمی بیشتر درباره‌ی مزایای این کار بدانید. به قول آنتونی رابینز: «تعیین هدف، اولین قدم در تبدیل نامعلوم به معلوم است.»
با این کار شما از حالت انفعال خارج شده و کم کم وارد میدان عمل می‌شوید. نوشتن، ذهن شما را بیدار کرده و در حال آماده باش قرار می دهد.
اگر در حال خواندن این مطلب هستید، یعنی اولین جرقه‌های تغییر در وجود شما زده شده است. لحظه‌ای توقف کنید و به چیزهایی که می‌خواهید فکر کنید. این کار، جسارت بالایی می‌طلبد، اما پاداش آن، یک زندگی آگاهانه است. زندگی‌ای که خیلی از مردم، جرأت آن را ندارند.
با نوشتن اهداف، سکان زندگی‌تان را خودتان به دست بگیرید و به سمتی برانید که می خواهید. مسئولیت همه‌ی تصمیمات خود را به عهده بگیرید و نگران چیزی نباشید. فراموش نکنید که زندگی بدون هدف، دور باطلی است که دستاوردی با خود به همراه ندارد.
نوشتن باعث می‌شود به جای اینکه عقب بنشینید و منفعلانه منتظر وقوع اتفاقات باشید، خود را برای رسیدن به بهترین نتایج، تحت فشار قرار دهید. در واقع شما با این کار، چشم‌اندازی روشن ترسیم کرده‌اید و می‌دانید که قرار است به کجا برسید. در این صورت تلاش‌های شما بهتر به بار می‌نشیند و انرژی خود را بیهوده هدر نمی‌دهید. فراموش نکنید هر کاری که سنجیده و حساب شده انجام شود، نتایج بهتری در بر خواهد داشت.
خود را در یک، سه یا پنج سال آینده کجا می‌بینید؟ وقتی اهداف خود را تعیین می‌کنید، به آینده فکر می‌کنید و یک برنامه‌ی عملی ترتیب می‌دهید. تضمینی نیست که همه چیز مطابق انتظار شما پیش رود، اما مهم این است که شما اهداف مشخصی دارید. می‌توانید دوباره برنامه‌های خود را مرور و تنظیم کنید و به سمت چشم‌انداز خود پیش بروید.
تعیین اهداف، شما را به خواسته‌های اصلی‌تان پیوند می‌دهد. اهداف شما یک یادآوری ثابت و دائمی در مورد چیزهایی است که حقیقتا آن‌ها را دوست دارید. این کار، ذهن شما را بر خواسته‌هایتان متمرکز می‌کند و باعث می‌شود از چالش‌های به وجود آمده از موانع منفی، دور بمانید. هنگامی که رسیدن به اهداف خود را تجسم می‌کنید، انگیزه‌ی عمل پیدا می‌کنید. هر بار که به هدف خود فکر می‌کنید، یک حس انرژی نو به دست می‌آورید که بر رفتارهای شما تأثیر مثبت می‌گذارد.
وقتی هدف داشته باشید، مسئولیت‌پذیر می‌شوید و به جای اینکه فقط حرف بزنید و ادعا کنید، باید وارد عمل شوید. برای این منظور، بعضی اهداف کوچک‌تر را هم در لیست خود قرار دهید تا همیشه حداقل نسبت به بخشی از اهداف خود توان پاسخگویی داشته باشید. بر عملکرد خود نظارت کنید و اقدامات لازم بر رفع کم کاری‌ها و سهل‌انگاری‌ها را انجام دهید.
برای پاسخ به این سوال باید به دنبال ارزش‌ها و علاقه‌های خود باشید. بخشی از این ارزش‌ها، چیزهایی هستند که با آن‌ها بزرگ شده‌اید و بخشی دیگر، خواسته‌هایی هستند که شما را واقعا خوشحال می‌کنند.
اولین چالش این است که یاد بگیرید چگونه ارزش‌های خود را بسازید و هم سو با آن‌ها زندگی کنید. زندگی در راستای ارزش‌ها به این معنی است که افراد، فعالیت‌ها و تجربیاتی که نماینده‌ی این ارزش‌ها هستند را در اولویت قرار دهید. برای یافتن ارزش‌ها و علایق زندگی‌تان، به صدای قلبتان گوش دهید. وقت بیشتری با دوستان قدیمی بگذرانید و بیشتر مطالعه کنید. ببینید واقعا در زندگی به دنبال چه هستید و چه چیزهایی برای شما مهم ترند، آنگاه اهداف خود را بر اساس آن‌ها تنظیم کنید.
نکته‌ی دیگر این است که لیست اهداف شما، یک وحی منزل نیست! فراموش نکنید که زندگی، پیوسته در حال تغییر است و همان‌طور که شما و شرایط زندگی‌تان تغییر می‌کنند، لیست اهداف هم می‌تواند تغییر کند، پس انعطاف‌پذیر باشید و از لیست خود به عنوان یک منبع الهام‌بخش در زندگی روزمره‌ی خود استفاده کنید. این یک طرح کلی است تا پیوسته به شما یادآوری کند که از زندگی، چه می‌خواهید.
لیست اهداف تناسب اندام
داشتن سلامتی و تناسب اندام، یک هدف بسیار مهم در زندگی است. به این ترتیب می‌توانید یک زندگی سالم و پویا داشته باشید. لیستی که در ادامه می‌آید، اهداف متنوعی را در این زمینه پوشش می‌دهد. بعضی مربوط به انعطاف‌پذیری است و بعضی دیگر قدرت و استقامت بدن را افزایش می‌دهد.
نکته‌ی کلیدی این است که در هیچ سطحی متوقف نشوید و وقتی به هر یک از این اهداف رسیدید، با افزایش شدت، تکرار یا زمان تمرینات، به سطح بعدی بروید:
لیست اهداف خلاقانه
برای بسیاری از مردم خلاق بودن مترادف با ساخت یک شاهکار بی‌نظیر است، اما واقعیت این است که پروژه‌های خلاقانه می‌توانند هر چیزی باشند. هر چیزی که از الگوی ثابت همیشگی جدا شده و به مسائل از زاویه‌ی دیگری نگاه می‌کند.
خلاقیت بر توانایی شما در ارائه‌ی ایده‌های اصلی تمرکز دارد و می‌تواند بین این ایده‌ها و مطالب به ظاهر غیر‌مرتبط ، ارتباط ایجاد کند.
جامعه‌ی پرشتاب امروزی به افراد مبتکر و خلاق نیاز دارد و این چیزی نیست که در مدارس آموزش داده شده باشد.
افزایش خلاقیت به شما کمک می‌کند تا یاد بگیرید چطور در زمانی که منابع لازم برای یافتن پاسخ را ندارید، از عهده‌ی مشکلات خود بر‌آیید.
لیست اهداف اجتماهی
درک نقاط قوت و محدودیت‌های اجتماعی فعلی، نیازمند کسب مهارت است. این مهارت به شما کمک می‌کند که ضمن شناخت این محدودیت‌ها، تأثیر آن‌ها را بر زندگی خود بسنجید.
خودآگاهی در این زمینه می‌تواند به تقویت روابط شخصی و حرفه‌ای شما کمک کند. به علاوه، داشتن اهدافی که مربوط به روابط اجتماعی است، ارتباطات و سیستم پشتیبانی شما را تقویت می‌کند.
لیست اهداف شغلی
تعیین اهداف شغلی در زندگی، راهی موثر برای ترسیم آینده است. با آگاهی از مسیری که می‌خواهید در زندگی طی کنید، انرژی خود را بر فرصت‌های شغلی معنادار و هم‌سو متمرکز کنید.
لیست اهداف معنوی
افرادی که اهداف معنوی دارند نسبت به افرادی که اهداف معنوی ندارند، شادترند. به علاوه آن‌ها، احساس رضایت و هدفمندی بیشتری در زندگی دارند.
این اهداف بلند‌مدت را باید بر اساس معیارهای اخلاقی و معنوی و ایجاد تغییراتی در جهت بهبود آن‌ها تعیین کرد. اهداف معنوی به شما این امکان را می‌دهد که باورهای خود را شناسایی کرده و تعیین کنید که آیا اهداف فعلی شما با این باورها مطابقت دارد یا خیر.
لیست اهداف علمی
اغلب مردم یادگیری را یک چالش مادام‌العمر می‌دانند. با جدیت در کسب دانش بیشتر می‌توانید شانس موفقیت خود را در تصمیم‌های آگاهانه‌تر بالا ببرید. به علاوه، این کار، قدرت خلاقیت شما را افزایش می‌دهد.
وقتی در زندگی خود برای کسب دانش بیشتر، برنامه داشته باشید، می‌پذیرید که اگرچه تغییر، اجتناب‌ناپذیر است، اما رشد، یک امر ارادی است نه اختیاری.
لیست اهداف مالی
داشتن اهداف مالی به شما کمک می‌کند تا در مورد امور مالی خود، تصمیمات درست بگیرید و مسؤولانه‌تر برخورد کنید. با داشتن هدف، شما در عملکردهای مالی خود مطمئن‌تر قدم برمی‌دارید، چون اهداف شما مشخص است و می‌دانید که می‌خواهید به کجا برسید. در ضمن، شما مراقب بودجه و هزینه‌های خود خواهید بود و به این ترتیب، تلاش‌های مالی شما به بار می‌نشینند.
لیست اهداف سلامتی
اگر می‌خواهید یک زندگی سالم داشته باشید و از طول عمر خود بدون درگیری با بیماری‌های مزمن لذت ببرید، حتما در این مورد هم لیست اهداف داشته باشید. سلامت و رفاه جسمی شما ترکیبی از عوامل مختلفی است که سبک زندگی شما را شکل می‌دهند، بنابراین تعیین اهداف مربوط به سلامتی هم باید روی برقراری تعادل بین سلامت و سبک زندگی شما متمرکز باشد.
لیست اهداف بلند‌مدت
همان‌طور که از نامشان پیدا است، قرار نیست اهداف بلند‌مدت، فوری محقق شوند؛ رسیدن به آن‌ها نیازمند صرف زمان و انرژی است و در این میان، هدف داشتن، به شما نیرویی مضاعف خواهد بخشید.
احتمالا با خواندن این ۹۹ هدف، آمادگی بیشتری برای نوشتن لیست اهداف خود پیدا کرده‌اید، پس زودتر دست بکار شوید و از آنچه خواندید به عنوان یک منبع الهام استفاده کنید.
برای این کار، این قدم‌ها شما را زودتر به مقصد می‌رسانند:
یک دفترچه‌ی مناسب بردارید و هر بخش را به یک دسته از اهداف خود اختصاص دهید.
برای هر بخش باید چند ستون داشته باشید؛ یکی مربوط به تاریخ رسیدن به اهداف، یکی مربوط به لیست اقدامات لازم و دیگری مربوط به زمان‌بندی انجام هر مرحله از اقدامات.
تمام این موارد را در دفترچه ثبت کنید و نسبت به انجام آن‌ها متعهد باشید.
با تعیین و تنظیم اهداف، تعهد و تمرکز بیشتری خواهید داشت. مسئولیت زندگی خود را می‌پذیرید و  خودتان را تحت فشار قرار می‌دهید تا بهترین فردی که می‌توانید، باشید. اهدافتان به شما این امکان را می‌دهند تا نقاط عطف جدیدی تعیین کرده و احتمال رسیدن به موفقیت را افزایش دهید. به علاوه، با رسیدن به اهداف، از زندگی‌تان هم راضی‌تر خواهید بود.
امیدواریم اطلاعات این مقاله برای شما مفید بوده باشد. فراموش نکنید که نوشتن اهداف به تنهایی کافی نیست و شما باید متعهد به عمل باشید. به علاوه باید سعی کنید از لحظه لحظه‌ی مسیر هیجان‌انگیز رسیدن به اهداف، لذت ببرید و هر هدف را به یک چالش پر رمز و راز برای رسیدن به موفقیت بیشتر ببینید.
منبع: liveboldandbloom


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *