کمابیش همه‌ی زنان حداقل یکبار در طول عمر خود از روش‌های کنترل بارداری استفاده می‌کنند. روش‌های پیشگیری از بارداری انواع مختلفی دارند که قرص‌ها از رایج‌ترین آن‌ها محسوب می‌شوند. اثرات این قرص‌ها فقط به رحم محدود نشده و می‌تواند روی سایر بخش‌های بدن هم تأثیر داشته باشد. شواهد نشان می‌دهد که بین مصرف قرص ضدبارداری و ریزش مو ارتباط وجود دارد.
بعضی از زنان در حین مصرف قرص ضدبارداری متوجه می‌شوند که موهایشان نازک شده یا می‌ریزد. بعضی از زنان هم بعد از قطع مصرف قرص به این مشکل دچار می‌شوند. پروژستین، یکی از مواد تشکیل‌دهنده‌ی این محصولات است که ممکن است در ریزش مو نقش داشته باشد. پروژستین، هورمونی است که فعالیت آندروژنی دارد؛ یعنی مشابه‌ی هورمون‌های مردانه عمل می‌کند.
در این مقاله ازدیجی‌کالا مگ درباره‌ی قرص‌های ضدبارداری، عوارض جانبی آن‌ها و تأثیر آن‌ها روی سلامت موها صحبت می‌کنیم. اگر می‌خواهید درباره‌ی ارتباط بین قرص ضدبارداری و ریزش مو و نحوه‌ی مقابله با اثرات منفی آن روی سلامت موها اطلاعات بیشتری کسب کنید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.
قرص‌های ضدبارداری با روش‌های مختلف احتمال باردار شدن را کاهش می‌دهند. این داروها از آزاد شدن تخمک توسط تخمدان‌ها جلوگیری می‌کنند. همچنین با غلیظ کردن مخاط دهانه‌ی رحم مانع رسیدن اسپرم به تخمک می‌شوند. قرص‌های ضدبارداری پوشش داخلی رحم را هم تغییر می‌دهند. درنتیجه، اگر تخمک بارور شود، معمولا به دلیل این تغییر نمی‌تواند در رحم لانه‌گزینی و رشد کند. روش‌های مختلف پیشگیری از بارداری شامل پچ‌های پوستی (چسب ضدبارداری)، ایمپلنت‌ها و حلقه‌های واژن هم به همین شکل عمل می‌کنند.
۱۲ روش طبیعی و آسان برای متعادل کردن هورمون‌ها
انواع قرص ضدبارداری و تاثیر آن روی ریزش مو
قرص‌های ضدبارداری به ۲ نوع ترکیبی و پروژسترونی تقسیم‌بندی می‎شوند. این داروها توسط پزشک تجویز شده و شما می‌توانید آن را ۱ بار در روز در ساعت مشخصی مصرف کنید. بسته به نوع قرص، ممکن است لازم باشد هر ماه ۷ روز از مصرف قرص خودداری کنید.
این نوع قرص‌های ضدبارداری حاوی «پروژسترون» و «استروژن» هستند. پروژستین، شکل سنتتیک (مصنوعی) پروژسترون است. پروژسترون، هورمونی است که تخمدان‌ها به طور طبیعی آزاد می‌کنند. استروژن هم در قرص‌ها به شکل سنتتیک وجود دارد. ممکن است پزشک قرص‌های ترکیبی را برای افراد زیر مناسب ندانسته و تجویز نکند:
به این نوع قرص‌ها «مینی پیل» (Minipill) هم گفته می‌شود. این قرص‌ها فقط حاوی پروژستین بوده و برای افرادی که نمی‌توانند از قرص‌های حاوی استروژن استفاده کنند، گزینه‌ی مناسبی هستند.
هر ۲ نوع قرص ضدبارداری عوارضی ایجاد می‌کنند که می‌تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد.
عوارض جانبی این نوع قرص شامل موارد زیر می‌شود:
قرص‌های ترکیبی می‌توانند احتمال ترومبوز ورید عمقی (لخته شدن خون در سیاهرگ‌های عمقی بدن)، حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی را افزایش دهند.
تغییر خونریزی پریود، شایع‌ترین عارضه‌ی جانبی قرص‌های حاوی پروژستین محسوب می‌شود. ممکن است این تغییرات غیرقابل پیش‌بینی بوده و شامل چرخه‌های کوتاهی از لکه‌بینی باشد. به ندرت، ممکن است افرادی که از قرص‌های حاوی پروژستین استفاده می‌کنند خونریزی شدید داشته باشند یا اصلاً خونریزی نداشته باشند. سایر عوارض این نوع قرص‌ها عبارتند از:
قرص‌ ضدبارداری حاوی پروژستین برخلاف قرص ترکیبی احتمال ترومبوز ورید عمقی و سکته را افزایش نمی‌دهد.
ارتباط بین قرص ضدبارداری و ریزش مو
معمولا موها به صورت چرخه‌ای رشد می‌‌‌کنند. آناژن، فاز فعال این چرخه است. در این مرحله که می‌تواند ۷-۲ سال طول بکشد، موها از فولیکول‌ها رشد می‌کنند. در مرحله‌ی کاتاژن که مرحله‌ی انتقالی است، رشد موها متوقف می‌شود. این مرحله حدود ۲۰-۱۰ روز طول می‌کشد. تلوژن، مرحله‌ی استراحت است. در این مرحله که حدود ۳ ماه طول می‌کشد، موها رشد نکرده و روزانه حدود ۱۰۰-۲۵ تار مو می‌ریزد. معمولا حدود ۹۰-۸۰ درصد موها در مرحله‌ی آناژن، ۵ درصد در مرحله‌ی کاتاژن و ۱۵-۱۰ درصد در مرحله‌‌ی تلوژن قرار دارند.
قرص‌های ضدبارداری باعث می‌شوند که موها خیلی زود و برای مدت طولانی از فاز رشد به فاز استراحت وارد شوند. به این شکل از ریزش مو «تلوژن افلوویوم» (Telogen Effluvium) گفته می‌شود. ممکن است طی این فرآیند موهای زیادی بریزند. اگر سابقه‌ی طاسی در خانواده وجود داشته باشد، قرص‌های ضدبارداری سرعت از دست دادن موها را افزایش می‌دهند.
برخلاف پروژسترون طبیعی، پروژستین فعالیت آندروژنی دارد. بنابراین، می‌تواند در بدن اثراتی مشابه‌ی هورمون‌های مردانه ایجاد کند. فعالیت آندروژنی قرص ضدبارداری ممکن است به مشکلاتی مثل ریزش مو منجر شود. بعضی از پروژستین‌ها اثرات آندروژنی بیشتری نسبت به بقیه دارند.
علاوه بر قرص، سایر روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری هم می‌توانند در ریزش مو یا بدتر شدن آن نقش داشته باشند، از جمله:
عوامل خطر ریزش مو
اگرچه بعضی از قرص‌های ضدبارداری برای درمان طاسی الگوی زنانه استفاده می‌شوند، اما همه‌ی قرص‌ها چنین اثری ندارند. اگر نسبت به تغییرات هورمونی حساسیت زیادی داشته باشید یا مستعد ریزش موی ناشی از هورمون‌ها باشید، احتمال زیادی وجود دارد که موهایتان در اثر مصرف قرص ضدبارداری بریزد. سابقه‌ی خانوادگی ریزش موی هورمونی، احتمال ریختن موها را در هنگام استفاده از قرص ضدبارداری یا قطع مصرف آن افزایش می‌دهد.
شدت ریزش موی ناشی از مصرف قرص می‌تواند خفیف باشد، اما بعضی از زنان مقدار زیادی از موهای خود را از دست می‌دهند. ممکن است هنگام تغییر نوع قرص ضدبارداری هم فرد با مشکل ریزش مو مواجه شود. اگر نگران اثرات منفی قرص‌های ضدبارداری روی موهایتان هستید، می‌توانید با پزشک‌ درباره‌ی قرص‌هایی که فعالیت آندروژنی کمی دارند یا روش‌های غیرهورمونی پیشگیری از بارداری صحبت کنید.
عوامل زیادی می‌توانند به ریزش مو منجر شوند یا شدت آن را افزایش دهند. آکادمی انجمن درماتولوژی آمریکا (AADA) عوامل زیر را در بروز این مشکل مؤثر می‌داند:
درمان ریزش مو
ابتدا باید علت ریزش مو مشخص شود تا بتوانید درمان مؤثری را دریافت کنید. معمولا ریزش موی ناشی از مصرف قرص ضدبارداری موقتی است. بعد از چند ماه که بدن به این قرص عادت کرد، ریزش مو هم متوقف می‌شود. قطع مصرف دارو هم می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.
هر گونه ریزش موی مربوط به قرص‌های ضدبارداری باید ۶ ماه پس از قطع مصرف دارو به پایان برسد. اگر ریختن موها متوقف نمی‌شود یا موها دوباره رشد نمی‌کنند، باید به پزشک مراجعه کنید. استفاده از روش‌های زیر می‌تواند برای درمان کمک‌کننده باشد:
در بعضی از زنان بین مصرف قرص ضدبارداری و ریزش مو ارتباط وجود دارد. فعالیت آندروژنی پروژستین موجود در این قرص‌ها در بروز این عارضه نقش دارد. میزان فعالیت آندروژنی قرص‌های ضدبارداری با هم متفاوت است. بنابراین، بهتر است زنانی که مستعد ریزش مو هستند از قرص‌هایی که فعالیت آندروژنی کمتری دارند، استفاده کنند. استفاده از روش‌های غیرهورمونی پیشگیری از بارداری هم می‌تواند برای این افراد مفید باشد.
منابع: medicalnewstoday, healthline


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *