اپل در صفحه‌ی پشتیبانی وب‌سایت رسمی خود به نکته‌ی جالبی در رابطه با گوشی‌های آیفون اشاره کرد و آن هم این بود که لرزش با شدت زیاد مثل لرزش حین راندن موتور سیکلت می‌تواند باعث کاهش کیفیت دوربین آن‌ها شود.
گوشی‌های آیفون از لحاظ کیفیت ساختاری یکی از بهترین محصولاتی هستند که کاربران می‌توانند به عنوان پرچم‌دار خریداری کنند. شکی نیست اپل هر سال کیفیت ساخت این گوشی‌ها را به نسبت سال گذشته افزایش می‌دهد؛ مثلا اینکه آیفون‌ها بیشترین مقاومت را در مقابل نفوذ آب دارند (طبق اطلاعات منتشر شده در بخش مشخصات فنی)، بدنه‌ای از جنس فولاد ضد زنگ دارند تا در برابر ضربه بسیار مقاوم باشند و بسیاری موارد دیگر که آن‌ها را به یک گوشی مطمئن تبدیل کرده است.
اما اینطور که به نظر می‌رسد، دوربین گوشی‌های آیفون اندکی حساس است و این حساسیت هم وقتی گوشی را در معرض لرزش قرار دهید بیشتر خود را نشان می‌دهد. طبق توضیحاتی که خود اپل منتشر کرده است، ظاهرا اگر گوشی آیفون خود را در معرض لرزش‌های شدید مثل لرزشی که حین رانندگی با موتور سیکلت بوجود می‌آید قرار دهید کیفیت دوربین آن کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه توصیه می‌کند اصلا هنگام رانندگی با موتور سیکلت، آیفون را در شرایطی قرار ندهید که لرزش به آن صدمه بزند.
توضیح فنی اپل را پیرامون دلیل بوجود آمدن مشکل در دوربین آیفون به خاطر قرار گرفتن در معرض لرزش‌های شدید می‌توانید در زیر بخوانید:
اگر هنگام ثبت تصاویر گوشی را به صورت ناگهانی تکان دهید، تصویر ثبت شده تار خواهد شد. برای اینکه این مشکل رفع شود، برخی از گوشی‌های آیفون به لرزشگیر اپتیکال مجهز شده‌اند. در درجه‌ی اول این سیستم قدرتمند به شما اجازه می‌دهد تصاویر باکیفیت و خوبی ثبت کنید حتی اگر دوربین را ناخواسته تکان دهید. لرزشگیر اپتیکال به واسطه‌ی ژیروسکوپ که تکان خوردن دوربین را تشخیص می‌دهد قادر است لرزش‌ها را خنثی کند. برای اینکه این حرکات ناخواسته و در نتیجه تاری تصویر کاهش پیدا کند، لنز با توجه به زاویه‌ی ژیروسکوپ حرکت می‌کند.
به علاوه، برخی از گوشی‌های آیفون از قابلیت فوکوس خودکار حلقه بسته بهره می‌برند. فوکوس خودکار حلقه بسته در مقابل تاثیر جاذبه و لرزش مقاوم است تا بدین ترتیب کاربر بتواند تصاویر باکیفیتی ثبت کند، ویدیوهای خوبی را ضبط کند و مواردی از این دست. به لطف فوکوس خودکار حلقه بسته، سنسورهای مغناطیسی که درون گوشی وجود دارند جاذبه و تاثیر لرزش را اندازه‌گیری و موقعیت لنز را مشخص می‌کنند تا بدین ترتیب حرکتی که در راستای خنثی‌سازی حرکت دست صورت می‌گیرد دقیق باشد.
لرزشگیر اپتیکال و فوکوس خودکار حلقه بسته در گوشی‌های آیفون از لحاظ مقاومت و ماندگاری عملکرد بسیار خوبی دارند. اما با این حال، قرارگیری گوشی مجهز به سیستم لرزشگیر اپتیکال در معرض لرزش‌های شدید با فرکانس خاص می‌تواند باعث کاهش کیفیت تصاویر و ویدیوها شود. این مشکلی نیست که فقط برای آیفون‌ها پیش بیاید بلکه تمام گوشی‌های مجهز به سیستم یادشده ممکن است چنین شرایطی را داشته باشند. بنابراین پیشنهاد می‌شود آیفون خود را برای جلوگیری از کاهش کیفیت دوربین در معرض لرزش‌های شدید قرار ندهید.
طبق گفته‌های وب‌سایت MacRumors که اولین‌بار این اعلامیه را در وب‌سایت اپل خواند، از زمانی که اپل آیفون ۶s و ۶s پلاس را رونمایی کرد تاکنون، تمام گوشی‌های آیفون به‌نوعی از لرزشگیر اپتیکال و فوکوس خودکار حلقه بسته بهره می‌برند. هر دوی این قابلیت‌ها در برابر تداخلات مغناطیسی که به خاطر برخی از لوازم جانبی‌های اپل بوجود می‌آید هم مقاومت خاصی ندارند و اپل هم این موضوع را اوایل امسال گوشزد و توصیه کرد تا لوازم جانبی با شرایط خاص را از گوشی دور کنند.
علاوه بر این موارد، اپل در پست جدید خود گفت که اگر قصد دارید حین راندن اسکوتر یا موتور سیکلت گوشی آیفون را با خود به همراه داشته باشید، یک ابزار تعدیل لرزش هم تهیه کنید تا خطر کاهش کیفیت دوربین یا صدمه وارد شدن به آن کاهش پیدا کند. از طرفی باید سعی شود کمتر هنگام استفاده از چنین ماشین‌هایی گوشی در دست داشت.
منبع: The Verge


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *