درمان خونریزی مهم‌ترین اقدامی است که باید در حوادث و سوانح انجام داد. اگر یک پنجم خون خود را از دست بدهید، فشارخونتان افت می‌کند و قلب برای انتقال خون به اندام‌های داخلی بدن دچار مشکل می‌شود. این موضوع به بروز وضعیتی به نام «شوک هیپوولمیک» منجر می‌شود که درمان نکردن آن کشنده است. شوک هیپوولمیک یا شوک ناشی از کاهش حجم خون، شایع‌ترین شوکی است که در افراد مصدوم مشاهده می‌شود.
با توجه به اینکه کدام یک از عروق بدن آسیب دیده باشد، خونریزی به ۳ دسته‌ی خونریزی سرخرگی، سیاهرگی و مویرگی تقسیم می‌شود. خونریزی سرخرگی در عروقی که خون را از قلب به سایر نقاط بدن منتقل می‌کنند و خونریزی سیاهرگی در عروقی که خون را به قلب بازمی‌گردانند، رخ می‌دهد. خونریزی مویرگی در کوچک‌ترین عروق خونی که سرخرگ‌ها را به سیاهرگ‌ها متصل می‌کنند، اتفاق می‌افتد. خونریزی شدید می‌تواند خطرناک باشد. به همین دلیل، این مقاله از دیجی‌کالا مگ را به آشنایی با انواع خونریزی اختصاص داده و نکاتی را درباره‌ی کمک‌های اولیه ارائه خواهیم داد.
انواع اصلی خونریزی از جهات مختلف با هم تفاوت دارند. خون سرخرگ‌ها با فشار از بدن خارج می‌شود. اما خروج خون سیاهرگ‌ها به‌آرامی و به صورت جریان مداوم و خروج خون مویرگ‌ها به صورت چکه کردن است.
خونریزی از سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها می‌تواند شدید باشد و به همین دلیل باید بلافاصله برای درمان خونریزی اقدام کرد. خونریزی مویرگی که رایج‌ترین نوع خونریزی محسوب می‌شود، خفیف بوده و راحت‌تر کنترل می‌شود.
درمان خونریزی سرخرگی
خونریزی سرخرگی، شدیدترین نوع خونریزی است که معمولا از آسیب‌دیدگی اندام‌ها و عروق خونی ناشی می‌شود. خونی که از سرخرگ‌ها خارج می‌شود، با خون سایر عروق بدن متفاوت است. به‌عنوان مثال، رنگ آن به دلیل داشتن اکسیژن قرمز روشن است. علاوه بر این، با جهش و فشار از بدن خارج می‌شود.
با توجه به اینکه میزان فشارخون در سرخرگ‌ها در مقایسه با سیاهرگ‌ها بیشتر است، پاره شدن سرخرگ‌های بزرگ باعث می‌شود خون قابل‌توجهی از بدن خارج شود. کنترل این نوع خونریزی می‌تواند سخت باشد. چون فشار آن از تپش قلب ناشی شده و به‌راحتی لخته یا متوقف نمی‌شود. راهکارهای زیر می‌توانند به درمان خونریزی سرخرگی کمک کنند؛
شدت خونریزی سیاهرگی از نوع سرخرگی کمتر است. با این حال می‌تواند به مرگ بیمار منجر شود. بنابراین، به درمان اورژانسی نیاز دارد. خونی که از سیاهرگ‌ها خارج می‌شود اکسیژن زیادی نداشته و به همین دلیل رنگ آن قرمز تیره است. علاوه بر این، چون سیاهرگ‌ها تحت فشار مستقیم قرار ندارند، خون به طور پیوسته و با شدت کمتری نسبت به سرخرگ‌ها از بدن خارج می‌شود. برای درمان این نوع خونریزی باید همان اقداماتی را که برای سرخرگ‌ها ذکر شد، انجام دهید.
درمان خونریزی مویرگی
مویرگ‌های ریز، کوچک‌ترین عروق خونی بدن بوده و قطر آن‌ها فقط ۱۰-۵ میکرومتر است. این عروق در نزدیکی سطح پوست و همچنین در اندام‌هایی مثل چشم و ریه‌ها وجود دارند.
خونریزی مویرگی در مقایسه با سایر انواع خونریزی شایع‌تر بوده و معمولا به دلیل آسیب‌دیدگی پوست رخ می‌دهد. خون از مویرگ‌ها به شکل چکه‌ای خارج می‌شود. این نوع خونریزی شدید نبوده و به همین دلیل به‌راحتی کنترل می‌شود. چون مویرگ‌ها برخلاف سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها در قسمت‌های سطحی بدن قرار دارند. اقدامات زیر می‌توانند به درمان خونریزی مویرگی کمک کنند؛
ممکن است این نوع خونریزی مشکل بزرگی به نظر نرسد، اما باید جدی گرفته شود. اگر خروج خون متوقف نشد یا بیمار احساس سرگیجه یا حالت تهوع داشت و نمی‌توانست بایستد، با اورژانس تماس بگیرید. چون احتمال دارد این علائم نشانه‌ی یک مشکل جدی‌تر باشند.
خونریزی خارجی زمانی اتفاق می‌افتد که خون از بدن خارج می‌شود. به‌عنوان مثال، می‌توان به خونریزی بینی و خونریزی ناشی از بریدن پوست اشاره کرد. اما اگر خونریزی در داخل بدن رخ دهد، به آن خونریزی داخلی گفته می‌شود. این نوع خونریزی از آسیب اندام‌ها یا قسمت‌های داخلی بدن ناشی می‌شود.
مفاصل ران، زانو، آرنج و مچ پا، شایع‎‌ترین نواحی هستند که معمولا خونریزی داخلی در آن‌ها رخ می‌دهد. مغز، عضلات بزرگ، روده یا فضای اطراف ریه‌ها هم ممکن است به این نوع خونریزی دچار شوند.
علائم خونریزی داخلی
خونریزی داخلی جزئی بسیار شایع بوده و به صورت لکه‌های قرمز کوچک روی پوست یا کبودی مختصر مشاهده می‌شود. اما نوع شدید آن می‌تواند کشنده باشد. چون بیمار حجم قابل‌توجهی خون از دست داده و دچار شوک هیپوولمیک می‌شود. علائم خونریزی داخلی بسته به محل وقوع آن متفاوت بوده و می‌تواند شامل بخش‌های زیر باشد؛
این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که عروق خونی داخل جمجمه پاره شده و در اطراف یا داخل مغز خونریزی می‌کنند. معمولا ضعیف شدن دیواره‌ی سرخرگ‌ها که از ابتلا به فشارخون بالا ناشی می‌شود، در ایجاد این مشکل نقش دارد. از علائم خونریزی داخل جمجمه می‌توان به ضعف در یک طرف بدن، حالت تهوع، استفراغ و سردرد اشاره کرد.
حفره‌ی پلورال (فضای جنب) در اطراف ریه‌ها قرار دارد. خونریزی در این ناحیه از انبساط طبیعی ریه جلوگیری کرده و روی تبادل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن بین ریه‌ها و خون تأثیر می‌گذارد. این مشکل با علائمی مثل درد قفسه‌ی سینه، تنگی نفس و سرگیجه مشخص می‌شود.
خونریزی شکمی در حفره‌ی بزرگ تنه که شامل معده، کبد و کلیه است، رخ می‌دهد. فشارخون پایین، درد شکم، استفراغ خونی، غش کردن، وجود خون در ادرار و کبودی شکم از مهم‌ترین علائم این نوع خونریزی محسوب می‌شوند. رایج‌ترین دلایل خونریزی در داخل شکم در ادامه آورده شده‌اند؛
استخوان‌ها دارای شبکه‌ی گسترده‌ای از عروق خونی هستند. در نتیجه، درمان نکردن شکستگی استخوان می‌تواند به خونریزی کشنده منجر شود. این موضوع به‌ویژه زمانی که یک استخوان بلند مثل استخوان بازو، ران یا لگن دچار شکستگی می‌شود، از اهمیت زیادی برخوردار است.
التهاب روده‌ی بزرگ، معده یا مری و تومورها از علل احتمالی خونریزی دستگاه گوارش محسوب می‌شوند. این نوع خونریزی با علائم زیر مشخص می‌‌شود؛
کمک‌های اولیه برای درمان خونریزی
شواهد نشان می‌دهد که در جراحت‌ها و آسیب‌دیدگی‌ها عدم درمان خونریزی مهم‌ترین دلیل مرگ است. عمل به توصیه‌های زیر در درمان خونریزی خارجی مؤثر است؛
اگر شخص به خونریزی شدید خارجی دچار شده، کمک‌های اولیه را انجام داده و به دنبال کمک‌های اورژانسی پزشکی باشید. چنانچه به خونریزی داخلی مشکوک هستید، به پزشک مراجعه کنید تا از بروز شوک و مرگ جلوگیری شود. صرف نظر از نوع خونریزی یا جراحت، اگر خونریزی شدید باشد باید با اورژانس تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید.
خونریزی سرخرگی، سیاهرگی و مویرگی، ۳ نوع اصلی خونریزی هستند که بر اساس عروقی که خون از آن‌ها خارج می‌شود، نامگذاری شده‌اند. علاوه بر این، با توجه به کانون خونریزی، خونریزی می‌تواند داخلی یا خارجی باشد.
خونریزی شدید، یک وضعیت اورژانسی است که ممکن است به شوک و مرگ منجر شود. اگر فردی دچار خونریزی شدید خارجی شود یا به خونریزی داخلی مشکوک شود، باید بلافاصله کمک پزشکی دریافت کند.
منابع: medicalnewstoday, northwestcareercollege


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *