پرستاری از جمله مشاغلی است که در یکی دو سال اخیر و به خاطر پاندمی ویروس کرونا بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و حساسیت و نیاز جامعه به وجود پرستاران و تلاش آن‌ها در خدمت‌رسانی به بیماران چه در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها و مطب‌ها و چه به صورت خصوصی، بیشتر از قبل برای ما ثابت شده است. در این مطلب ۲۵ سریال برتر با موضوع پرستاری را نام بردیم تا با دیدن آن‌ها علاوه بر گذراندن اوقاتی سرگرم کننده، با سختی‌ها و مشکلات کاری و شخصی پرستاران آشنا شویم.
محور اصلی هر مرکز مراقبت بهداشتی موفق، وابسته به پرستارانی است که مدیریت بیمار را همراه با مراقبت‌های فوری، تکمیلی و مداوم بر عهده دارند. این کارکنان در مرکز مدار بیمارستانی یا مطب پزشکی فعالیت می‌کنند که شامل عملیات روزانه‌ی مراقبت‌ها و عملکردهایشان برای نجات زندگی بیماران می‌شود.
بسیاری از سریال‌های تلویزیونی تلاش‌های این قهرمانان گمنام را برجسته می‌کند. برخی حتی یک قدم فراتر رفته و از پرستاران واقعی در فیلم‌هایشان استفاده می‌کنند و به آثارشان اصالت و دقت می‌بخشند.
لیستی که تهیه کردیم یک لیست متنوع است که پرستاران را در محل کار و خارج از آن نشان می‌دهد. بعضی از این پرتره‌ها شامل یک پرستار در حال مبارزه با اعتیاد است، یا یک پرستار که مادری مجرد است و باید بین کار و مسئولیت مادر بودنش تعادل برقرار کند، یا ماماهایی که بچه‌ها را به دنیا می‌آورند و یا شاهد چند پرستار مرد هستیم که با باورهای اجتماعی منسوخ شده مبارزه می‌کنند. برخی از این سریال‌ها پرستاران را به عنوان شخصیت‌های اصلی معرفی می‌کنند، در حالی که در برخی دیگر آن‌ها در نقش‌های مکمل ظاهر می‌شوند. سریال‌هایی هم از گذشته و حال در این لیست وجود دارد و برخی از آن‌ها مدت‌هاست که فراموش شده‌اند، در حالی که برخی دیگر همچنان در حال پخش هستند. این سریال‌ها در ژانرهای مختلف از جنایی، درام تا کمدی قرار می‌گیرند و محدودیت جغرافیایی هم ندارند.
هاثورن
جیدا پینکت اسمیت در نقش کریستینا هاثورن بازی می‌کند، زنی که بر گروهی از پرستاران به عنوان پرستار ارشد در بیمارستان ترینیتی ریچموند نظارت می‌کند. او همچنین یک مادر مجرد بیوه است که سعی دارد عذادار مرگ همسرش باقی بماند و از دختر نوجوانش نگهداری کند. «هاثورن» برخلاف بسیاری از درام‌های پزشکی دیگر بر پرستاران بیمارستان متمرکز است، نه پزشکان.
درمانگاه خصوصی
این مجموعه که اسپین‌آفی از سریال «آناتومی گری» (Grey’s Anatomy) است، بر زندگی و عشق چندین پزشک، همسر سابق درک شپرد، ادیسون مونتگومری، در یک درمانگاه خصوصی در کالیفرنیای جنوبی متمرکز است. دل پارکر، یکی از معدود پرستارانی که نقش مهمی ایفا می‌کرد، در ابتدا به عنوان پذیرش در این درمانگاه کار می‌کرد، اگرچه که یک پرستار هم بود. او در دوران حضور خود در گروه درمانی اوشنساید به پیشرفت‌های مهمی دست پیدا کرد، برای مثال مامایی یاد گرفت!
مرسی
سریال «مرسی» که بر تیمی از پرستاران در بیمارستان مرسی نیوجرسی، به سرپرستی ورونیکا کالاهان، جانباز جنگ عراق با اختلال اضطراب پس از سانحه متمرکز است، فقط یک فصل طول کشید. در حالی که این سریال نقدهای چندان جالبی دریافت نکرد، پرستاران این مجموعه به عنوان حامیان قدرتمند بیماران معرفی می‌شوند.
شیفت شب
ترکیبی از پزشکان غیرنظامی و ارتشی شیفت شب در بیمارستان سان آنتونیو در این درام محصول NBC که به مدت چهار فصل پخش شد کار کردند. یکی از شخصیت‌های اصلی سریال پرستار مرد سیاه پوست بود. پرستار کنی فورنت در طول این مجموعه به عنوان یک پرستار توانمند و باهوش معرفی شد.
نجات امید
این درام پزشکی ماوراطبیعی بر روی کارکنان بیمارستان ساختگی هوپ زیون (Hope Zion) تمرکز دارد. اگرچه «نجات امید» یک مجموعه‌ی بسیار پزشک محور بود، اما پرستار مرد جکسون وید نقش برجسته‌ای در این درام کانادایی داشت.
گلدز
این مجموعه‌ی جنایی به تهیه کنندگی شبکه‌ی A&E با تمرکز بر رابطه‌ی بین کارآگاه پلیس و پرستار بخش فوریت‌های پزشکی ساخته شد. پرستار کالی کارگیل در حالی که دانشجوی پزشکی بود، سعی می‌کرد بین مادر مجرد بودن و پرستاری تعدل ایجاد کند.
تیم پزشکی شیکاگو
سومین قسمت از سه گانه‌ی«شیکاگو» (Chicago) ساخته‌ی دیک وولف، به نام «تیم پزشکی شیکاگو» به عنوان یکی از دقیق‌ترین درام‌های پزشکی در تلویزیون مورد استقبال قرار گرفته است. این سریال بر اسناد پزشکی عمومی و منتشر شده متکی است و هدایت آن را اندرو دنیس تهیه کننده و مشاور پزشکی بر عهده دارد. چند پرستار واقعی نیز در این مجموعه حضور دارند که ثابت می‌کند پرستاران چقدر در زمینه‌ی مراقبت‌های بهداشتی مهم هستند، چه در فیلم و چه در دنیای واقعی.
رودخانه ی بکر
این سریال محصول نتفلیکس، ملیندا مونرو پرستار متخصص را وقتی از لس‌آنجلس به یک شهر کوچک در شمال کالیفرنیا نقل می‌کند، دنبال می‌کند. ملیندا به عنوان یک پرستار متخصص و ماهر به تصویر کشیده می‌شود که همه را از یک زن باردار گرفته تا کسی که تیر خورده درمان می‌کند.
آناتومی گری
«آناتومی گری» طولانی‌ترین درام پزشکی در تلویزیون است. اگرچه داستان حول محور شخصیت مریدیت گری می‌چرخد، اما این درام بر گروهی از کارآموزان متمرکز است که در نهایت پزشکان بخش فوریت‌های پزشکی می‌شوند. در حالی که این سریال روی پزشکان متمرکز است، یک پرستار به نام بوخی را نشان می‌دهد که در واقعیت هم یک پرستار است و طرفداران خود را دارد و از ابتدای سریال برای بسیاری از جراحی‌های مهم تلاش کرده است.
رزیدنت
«رزیدنت» یک درام پزشکی مدرن در مورد زندگی چند پزشک و پرستار در بیمارستان مموریال چستین است. این سریال تنها یک شخصیت اصلی پرستار به نام نیکولت نوین دارد. او شخصیتی قدرتمند دارد که عقل و مهارت را با یکدیگر به کار می‌برد و اغلب اوقات درس‌های مهمی به پزشکان می‌دهد.
پرستار جکی
این سریال یکی از معدود درام‌های پزشکی است که پرستار شخصیت اصلی آن است و بر پرستار جکی پیتون با بازی ادی فالکو تمرکز دارد. در حالی که این کاراکتر مشکل‌ساز است و با اعتیاد به مواد مخدر و سایر مسایل شخصی مبارزه می‌کند، پیتون از بیماران خود دفاع می‌کند و برای محافظت و تامین آن‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.
بخش فوریت های پزشکی
قبل از سریال «آناتومی گری»، مجموعه‌ی تلویزیونی «بخش فوریت‌های پزشکی» طولانی‌ترین درام پزشکی تلویزیونی بود. این سریال در اورژانس شلوغ شیکاگو می‌گذرد و در حالی که پرستاران غالبا در سریال‌ها و فیلم‌ها بعد از پزشکان قرار می‌گیرند، این امر در مورد پرستاران این سریال از جمله کارول هاتاوی، سامانتا تاگارت و ابی لاکهارت که همه نقش‌های قابل توجه و مهمی در این درام داشتند صادق نبود.
پیوند
این درام پزشکی کانادایی نشان می‌دهد که یک پزشک سوری از کشورش فرار می‌کند و سعی می‌کند زندگی جدیدی را در کانادا آغاز کند، جایی که او همچنین سعی می‌کند به حرفه‌ی پزشکی خود بازگردد. کلر مالون سرپرست پرستاری اورژانس است، اگرچه به نظر می‌رسد تنها پرستار حاضر در این درام باشد، اما او کار آسانی در پیش ندارد.
سنت السور
«سنت السور» یک مجموعه‌ی پزشکی در زمینه‌ی پزشکان در یک بیمارستان آموزشی تخیلی در بوستون بود. این سریال در طول شش فصل پخش، ۱۳ جایزه‌ی امی را از آن خود کرد. پرستار هلن روزنتال، با بازی کریستینا پیکلز، سعی می‌کند در یک زندگی شخصی پرتنش تعادل برقرار کند و با حمایت از بیماران، کمبود کارکنان و سرعت وحشتناک بخش فوریت‌های پزشکی در شهر سروکار دارد.
مدیک
این اولین درام سریالی پزشکی بود که در لس‌آنجلس ساخته شد و دکتر کنراد استاینر را دنبال می‌کند. بسیاری از صحنه‌های سریال در بیمارستان‌ها فیلمبرداری شد و این مجموعه به همین دیلی به دقت خود افتخار می‌کرد. در حالی که این سریال در ژانر درام پزشکی پیشگام بود و اولین فیلم زایمان واقعی بود، در آن پرستاران در نقش‌های برجسته حضور نداشتند.
کد سیاه
بر اساس مستندی به همین نام، این درام CBS بر وضعیتی تمرکز می‌کند که در بخش فوریت‌های پزشکی اتفاق می‌افتد زمانی که تعداد منابع با تعداد بیماران همخوانی ندارد و با محدودیت مواجه است. در حالی که این سریال به خاطر ارایه‌ی یک شخصیت اصلی که یک پرستار مرد است اعتبار می‌گیرد، پرستار جسی سالاندر اغلب به عنوان یک کاراکتر کمدی ظاهر می‌شود.
آمستردام جدید
در این سریال می‌بینیم که رییس جدید بیمارستان، دکتر مکس گودوین وعده می‌دهد که تغییراتی را در قدیمی‌ترین بیمارستان دولتی آمریکا ایجاد کند. در این سریال که بر اساس بیمارستان بلوو در شهر نیویورک ساخته شده است، بیشتر پزشکان دیده می‌شوند. هرچند پرستار مرد کیسی آکوستا (با بازی آلخاندرو هرناندز) همه چیز را پیش می‌برد.
امروز رو بچسب
این سریال بازسازی مجموعه‌ی طنز کلاسیک ۱۹۷۵ نورمن لیر بوده و یک درام پزشکی نیست بلکه سریالی است که روی یک مادر تنها لاتینایی، پنه لوپه آلوارز، که به عنوان پرستار کار می‌کند تمرکز دارد. این شخصیت به دلیل اینکه به عنوان پزشک در افغانستان خدمت کرده بود، از PTSD و افسردگی رنج می‌برد. آلوارز با بازی جاستینا ماچادو قوی، تحصیل کرده و سخت کوش است.
دکتر خوب
درام پزشکی ABC، «دکتر خوب»، حول محور نوجوان مبتلا به اوتیسم می‌چرخد که همچنین جراح بیمارستان سن‌خوزه سنت بوناونتوره است. این مجموعه از پرستاران واقعی استفاده می‌کند، که لایه‌ای از اصالت و دقت را به صحنه‌های جراحی اضافه می‌کند.
اسکرابز
مجموعه‌ی کمدی «اسکرابز» بر زندگی سه پزشک در بیمارستان قلب مقدس، یک بیمارستان ساختگی در کالیفرنیا، تمرکز دارد. در حالی که اکثر شخصیت‌ها پزشک هستند، یکی از شخصیت‌های اصلی پرستار کارلا اسپینوسا، یک زن لاتین قوی و شایسته است که مهارت‌های پرستاری فوق‌العاده‌ای از خود نشان می‌دهد. این مجموعه همچنین به چندین موضوع مربوط به پرستاران از جمله درس‌های غیررسمی که بسیاری از پرستاران به بیماران می‌دهند، تنش موجود بین پرستاران و پزشکان و تعصبی که نسبت به پرستاران مرد وجود دارد، پرداخته است.
قابله را خبر کن
این درام طولانی بریتانیایی زندگی ماماهای مقیم لندن در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ را دنبال می‌کند. این مجموعه بر اساس خاطرات جنیفر ورث با عنوان «ماما»، بر پرستارها و ماماها و راهبه‌های آموزش دیده‌ که مراقبت‌های پزشکی تخصصی ارایه می‌دهند، متمرکز است.
مش
این مجموعه‌ی طولانی، که بر اساس فیلمی با همین نام از رابرت آلتمن ساخته شده است، بر زندگی تیمی از پزشکان و پرستاران در بیمارستان جراحی ارتش متحرک ایالات متحده (MASH) در طول جنگ کره متمرکز است. سرپرست پرستاران، سرگرد مارگارت هولیان، به اندازه‌ی پزشکان اطرافش قوی، توانا، باهوش و مصمم بود. لورتا سوییت برای بازی در نقش سرگرد هولیان دو جایزه‌ی امی دریافت کرد.
غریبه
در این داستان حماسی می‌بیند که یک پرستار مبارز از دهه‌ی ۴۰ به طرز مرموزی به گذشته و به سال‌های ۱۷۰۰ منتقل می‌شود. این سریال همچنین نگاه جذابی به پزشکی و تاریخ پزشکی دارد.
نیک
این درام تلویزیونی محصول سینمکس (Cinemax) زندگی کادر پزشکی بیمارستان نیکرباکر نیویورک (نیک) در اوایل دهه‌ی ۱۹۰۰ را شرح می‌دهد. این مجموعه دکتر استنلی برنز را به عنوان مشاور فنی و متخصص در زمینه‌ی تاریخ پزشکی و عکاسی پزشکی معرفی کرد. «نیک» همچنین چندین پرستار را به عنوان کاراکترهای اصلی نشان می‌داد.
دکتر هاوس
«دکتر هاوس» یک درام پزشکی محصول شبکه‌ی فاکس است که حول یک پزشک ضد اجتماعی و تیمش که به دنبال گیج کننده‌ترین معماهای پزشکی هستند می‌چرخد. در حالی که این سریال بسیار محبوب بود و هشت فصل روی آنتن رفت، تعداد کمی از پرستارانش در نقش‌های برجسته حضور داشتند.
منبع: stacker


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *