فیلم «مسابقه‌ی رسمی» (Official Competition) به کارگردانی گاستن دوپرات و ماریانو کوهن دیروز در جشنواره ونیز روی پرده رفت و با استقبال خوبی از سوی سینمادوستان و منتقدان مواجه شد.
مسابقه رسمی یک فیلم کمدی اسپانیایی به کارگردانی گاستن دوپرات و ماریانو کوهن با فیلم‌نامه‌ای از دوپرات، کوهن، و آندرس دوپرات است که آنتونیو باندراس و پنه‌لوپه کروز نقش‌های اصلی آن را بازی کرده‌اند. این دو بازیگر محبوب سال ۲۰۱۹ هم در فیلم «درد و شکوه» با یکدیگر هم‌بازی شده بودند.
داستان فیلم مسابقه رسمی بر اساس کهن الگوی نابغه‌ی دیوانه که در راستای کمال قدم برمی‌دارد شکل گرفته و اتفاقات آن از جایی آغاز می‌شود که یک تاجر ثروتمند، فیلم‌ساز سرشناسی به نام لولا کوئواس (با بازی پنه‌لوپه کروز) را استخدام می‌کند تا در ساخت یک فیلم فوق‌العاده به او کمک کند. آنتونیو باندراس و اسکار مارتینز به‌عنوان دو بازیگر کاربلد، اما بسیار متفاوت در زندگی شخصی و حرفه‌ای به این پروژه اضافه می‌شوند.
تا به این ساعت در پایگاه راتن‌تومیتوز بر اساس ۸ بررسی امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰ برای این فیلم به ثبت رسیده است و منتقدان حاضر در جشنواره هم امتیاز ۴٫۱ از ۵ را به مسابقه رسمی داده‌اند.
گام‌های کنترل شده در قصه‌گویی، قاب‌های زیبا و تسلط فیلم‌ساز بر اثر باعث شده با فیلمی کاملا سرگرم کننده و نه کاملا خنده‌دار مواجه باشیم و بازی کمیک شخصیت‌های محوری (آنتونیو باندراس، پنه‌لوپه کروز و اسکار مارتینز) هم جالب توجه است.
یک شوخ‌طبعی دوست‌داشتنی در سبک زیبایی‌شناختی اثر تنیده شده که کارگردانی خوب و فیلم‌برداری استادانه‌ی فیلم در شکل‌گیری آن بسیار تأثیرگذار بوده است. در فیلم‌نامه هر شخصیت به کمال می‌رسد و جزئیات بالای داستان و شخصیت‌پردازی، بیننده را سر شوق می‌آورد.
تماشای اجرای کمدی و کمیک پنه‌لوپه کروز و آنتونیو باندراس بسیار جذاب است و فیلم‌ساز با صحنه‌های خنده‌دار و پوچ‌گرایانه‌ی پایانی، کار را به اوج می‌رساند.
با وجود اینکه عملکرد بازیگران خوب است و آن‌ها استفاده‌ی درستی از میمیک صورت خود دارند، اما گاهی فیلم‌نامه‌ی اثر لنگ می‌زند. ما با قصه‌ای به پیچیدگی و ظرافت «شهروند برجسته» (یک فیلم درام-کمدی اسپانیایی) مواجه نیستیم و برخی از صحنه‌های فیلم اضافی یا غلو شده به‌نظر می‌رسند.
فیلم‌نامه که توسط دو کارگردان فیلم و همکار همیشگی‌اشان آندرس دوپرات نوشته شده است، از ظرافت‌های روان‌شناختی خاصی بهره می‌برد و به‌طور پیوسته شخصیت‌های خود را ارتقاء می‌دهد، اگرچه در فیلم شوخی‌های تکراری و بی‌معنی هم وجود دارد که سبب می‌شوند مسابقه رسمی کمی طولانی شود، اما این فیلم هرگز بیینده‌اش را خسته نمی‌کند. بازی بازیگران هم در این فیلم تیاتری و پرحرف قابل تحسین است. کروز و باندارس از نقش‌های همیشگی خود فاصله می‌گیرند و عملکرد خوبی دارند.
هفتادو‌هشتمین دوره‌ی جشنواره‌ی ونیز از چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته آغاز شده و تا ۲۰ شهریور (۱۱ سپتامبر) ادامه خواهد داشت. فیلم‌های مهم و جالب توجه‌ای همانند «مادران موازی» به کارگردانی پدرو آلمودوار و «قدرت سگ» از جین کمپیون در بخش مسابقه‌ی اصلی برای دریافت شیر طلایی با یکدیگر رقابت خواهند کرد و در کنار آن‌ها فیلم‌های مورد انتظاری همانند «تل‌ماسه» و «دیشب در سوهو» هم در بخش خارج از مسابقه جشنواره ونیز ۲۰۲۱ به نمایش در خواهند آمد تا جشنواره‌ی امسال به یکی از بهترین رویدادهای سینمایی چند سال اخیر تبدیل شود.
در انتها می‌توانید جدول امتیازات منتقدان حاضر در جشنواره به فیلم‌های نمایش داده شده تا به امروز را ببینید.
فیلم مسابقه رسمی
منبع: RottenTomatoes


source

توسط techkhabari

156 دیدگاه برای “فیلم «مسابقه‌ی رسمی» یکی از بهترین کمدی‌های امسال است (جشنواره ونیز ۲۰۲۱)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.