فیلم‌ها برای بسیاری از مردم یک رسانه‌ی محبوب هستند. یک راه دلچسب برای فرار از واقعیات و غرق شدن در دنیایی داستانی. اما گاهی اوقات زندگی از داستان‌های سینمایی هم عجیب‌تر پیش می‌رود. گاهی به موازات داستان‌های سینمایی پیش می‌رود. مثل همین شرایطی که ویروس کووید-۱۹ برای جهان واقعی ما پیش آورده. ویروس کرونا بعضی از فیلم‌های مطرح و خوب درباره‌ی پاندمی‌ها را به واقعیت تبدیل کرده است. در شرایطی که انتظار داریم پایان قصه‌ی کرونا خوش‌تر از وضعیت آخرالزمانی و تلخ فیلم‌های مذکور باشد، دیدن این فیلم‌ها برای بشری که کرونا را تجربه کرده خالی از لطف نیست و می‌تواند سرگرم‌کننده و حتی آموزنده باشد.
در این مطلب ۲۰ فیلم مطرح در مورد پاندمی‌ها، ویروس‌ها و قرنطینه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

یکی از شناخته‌ترین فیلم‌های مربوط به پاندمی‌ها و احتمالا محبوب‌ترین آن‌ها «شیوع» است. یک تریلر اکشن در میانه‌های دهه‌ی ۹۰ درباره‌ی همه‌گیری یک ویروس کشنده و شبیه ابولا که در کالیفرنیا و بخش‌هایی از ایالات متحده در حال گسترش است.

یک فیلم فاجعه‌ای بسیار هوشمندانه و ترسناک. «سرایت» یک مطالعه‌ی جامعه‌شناختی هوشمندانه است در این باره که مردم در هنگام مواجهه با یک بیماری همه‌گیر چگونه رفتار می‌کنند. به ما اعتماد کنید، این فیلم بسیار به شرایط امروز جهان اطراف ما شبیه است!

نیمی پاندمی و نیمی یک آخرالزمان زامبی‌گونه، «جنگ جهانی زد» می‌تواند دنیای پس از گسترش یک ویروس و تبدیل شدن افراد جامعه به هیولا را به‌خوبی برایمان مجسم کند.

ماجرای فیلم در شهر لندن اتفاق می‌افتد و قصه‌اش به «جنگ جهانی زد» شباهت دارد؛ یک فیلم زامبی‌ای و پساپاندمی آخرالزمانی. داستان فیلم از جایی شروع می‌شود که ویروسی به اسم «ویروس خشم» که انسان‌ها را به زامبی تبدیل می‌کند، در سراسر انگلستان در حال انتشار است.

فیلم که بر اساس رمان فوق‌العاده‌ی «مایکل کرایکتون» ساخته شده، داستان گروهی از دانشمندان است که در حال تحقیق روی ویروس ناشناخته‌ای هستند که در حال کشتن مردم یک شهر کوچک است.

طرفداران فیلم «پروژه‌ی جادوگر بلر» قطعا این فیلم را دوست خواهند داشت. چرا؟ چون ساختار این فیلم جوری است که انگار قصه‌ی آن را از طریق یک حلقه فیلمی که پیدا شده تماشا می‌کنیم. فیلم داستان گیر افتادن یک گزارشگر و یک فیلمبردار داخل ساختمانی است که توسط «مرکز کنترل بیماری» قرنطینه شده.

داستان چند سال بعد از این‌که یک عامل بیماری‌زای جهش‌یافته بخش اعظمی از بشریت را کشته یا به هیولا تبدیل کرده شروع می‌شود. «رابرت نویل» ویروس‌شناس ارتش آمریکا در تلاش برای یافتن درمان و هم بازماندگان این همه‌گیری کشنده است.

منبع اقتباس اصلی «من افسانه هستم» همین فیلم است. داستان سفر دکتر «رابرت مورگان» برای کشف درمان و یافتن بازماندگان ویروسی که نصف جهان را کشته و سایرین را به هیولا تبدیل کرده است.

فیلم هم درباره‌ی پاندمی است و هم سفر در زمان. داستان سفر «جیمز کول) (بروس ویلیس) از سال ۲۰۳۰ به سال ۱۹۹۰ برای کشف ریشه‌ی یک ویروس ناشناخته‌ی دست‌ساز بشر که انسان‌ها را در آینده به کشتن می‌دهد.

در «مرگ در ونیز»، «گوستاو اشنباخ» آهنگساز برای فرار از استرس‌های شخصی و هنری‌اش به یک اقامت‌گاه در ونیز سفر می‌کند. آخرین چیزی که او در ونیز انتظار دارد، مواجهه با مشکل است. اما با شیوع ناگهانی وبا در شهر، زندگی او مورد تهدید قرار می‌گیرد.

داستان فیلم مربوط به قرن چهاردهم در انگلستان و دوره‌ی شیوع طاعون خیارکی است. زمانی که طاعون شیوع پیدا می‌کند، شوالیه‌ای یک راهب جوان را استخدام می‌کند تا گروهی از سربازها را از طریق باتلاق‌ها به دهکده‌ای مرموز هدایت کند.

فیلمی ترسناک بر اساس رمانی به همین نام از «ادگار آلن‌پو». در روستايی کوچک در ايتاليای قرن دوازدهم دو تن از اهالی که از فرامين شاهزاده‌ی شيطان‌پرستان سرپيچی کرده‌اند، مورد غضب او واقع می‌شوند. فیلم اتمسفری هراس‌آور دارد و با وجود گذشت چند دهه از ساختش همچنان قبراق و ترسناک است.

«آنفلوانزا» به تصویر کشنده‌ی هراس و هرج‌ومرج ناشی از انتشار یک ویروس از طریق هوا در کره‌ی‌ جنوبی است. ویروسی که عمدا در شهری در ۲۰ کیلومتر سئول پایتخت این کشور منتشر شده و شهر را دچار ترس و وحشت فراوان و آشوب می‌کند.

یک کلاسیک درجه‌یک دیگر با ترکیبی از بازیگران جذاب و موسیقی بی‌نظیر «جری گلداسمیت». قدرنادیده‌ترین فیلم این فهرست که درباره‌ی یک همه‌گیری و روایتی است پیرامون عشق، تروریسم و یک ویروس ناشناس.

هنگامی که یک ویروس جدید هاری مردم را به زامبی‌های تهاجمیِ غرق در عفونت تبدیل کرده است، مردی برای نجات جان پسرش به جنگ زمان می‌رود.

یک درام آخرالزمانی دیگر درباره‌ی شیوع یک ویروس ناشناخته که باعث خودکشی کردن افراد می‌شود.

اقتباس از رمان مشهور «کوری» نوشته‌ی ژوزه ساراماگو که درباره‌ی شیوع یک اپیدمی است که به کوری انسان‌ها منجر می‌شود.

یکی از محصولات اریجینال نتفلکیس که این یکی هم پیرامون سفر مادری همراه دو فرزندش هنگام شیوع ویروسی است که باعث می‌شود افراد خودکشی کنند.

هنگام شیوع ویروسی که در معرض نابودی بشریت است، چهار دوست به امید جلوگیری از این همه‌گیری مشغول سفری صحرایی می‌شوند. با این وجود آن‌ها در طول سفر و با گذشت لحظات متوجه می‌شوند که تاریکی درون‌شان از هر ویروسی ممکن است مهلک‌تر باشد.

زامبی‌آباد را نمی‌توان یک فیلم آخرالزمانی معمول درباره‌ی پاندمی‌ها دانست. فیلم یک اثر مفرح و سرخوشانه درباره‌ی یک همه‌گیری است که به‌خوبی سرگرمتان می‌کند.
منبع: PARADE


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *