شاید پس از اینکه یک فایل اکسل درست کردید، خواهان جلوگیری از ویرایش سلول‌های آن توسط افرادی دیگری باشید. برای چنین هدفی می‌توانیم سلول‌ها را بطور جداگانه یا کل فایل اکسل را قفل کنید و به همین دلیل می‌خواهیم قفل کردن یک یا چند سلول در اکسل را به شما آموزش دهیم.
جلوگیری از اعمال تغییرات در سلول‌های ورک‌ شیت اکسل دو مرحله دارد. اول، شما باید سلول‌های موردنظرتان که می‌خواهید قابل ویرایش باشند را انتخاب کنید و سپس تنظیمات قفل بودن آن‌ها را غیرفعال کنید. در ادامه نیاز به فعالسازی قابلیت محافظت از ورک شیت در اکسل دارید تا از هرگونه تغییر در سلول‌های دیگر جلوگیری کنید.
اکسل بطور پیش فرض با فعال کردن حالت محافظت، تمام سلول‌ها را قفل می‌کند و اگر به دنبال محافظت از ورک شیت در برابر ویرایش و تغییرات باشید، امکان تغییر در هیچ‌کدام از سلول‌ها وجود نخواهد داشت. در ابتدا نحوه قفل کردن تمام سلول‌ها در یک ورک شیت اکسل را آموزش می‌دهیم و سپس به سراغ چنین کاری برای یک یا چند سلول می‌رویم. تا پایان همراه دیجیاتو باشید.
زمانی که از سلول‌ها در یک شیت یا ورک بوک محافظت می‌کند، تمام سلول‌ها بطور پیش فرض قفل می‌شوند. این موضوع به معنای آن است که نمی‌توانید فرمت آن‌ها را تغییر دهید، حذفشان کنید یا اینکه محتوای درون سلول‌ها را ویرایش کنید. بطور پیش فرض امکان انتخاب سلول‌های قفل شده وجود دارد، اما می‌توانید چنین موضوعی را با مراحل زیر تغییر دهید:
پس از اینکار زمانی که شما یا هر فرد دیگری بخواهد هرکدام از سلول‌های قفل شده را ویرایش کند، پیام زیر ظاهر می‌شود:
سلول‌ها تنها در زمانی که صفحه تحت محافظت نباشد، آنلاک می‌شوند. برای چنین کاری می‌توانید به تب Review بروید و در بخش Unprotect Sheet، پسورد را وارد کنید.
برخی مواقع می‌خواهیم از هرگونه تغییر در سلول‌های خاص جلوگیری کنیم، اما امکان ویرایش سایر سلول‌ها وجود داشته باشد. برای مثال شاید در یک ورک شیت مربوط به اجناس مغازه، به دنبال بروزرسانی تعداد اجناس و قیمتشان باشید اما نخواهید نام یا توضیحاتشان تغییری کند.
زمانی که از یک شیت محافظت می‌کنید، تمام سلول‌ها بطور پیش فرض قفل می‌شوند. با این وجود می‌توانید با استفاده از فرمت، قفل بودن یا نبودن سلول‌ها را بطور جداگانه مشخص کنید. برای چنین کاری مراحل زیر را انجام دهید:
باید به این موضوع توجه داشته باشید که قفل یا آنلاک کردن سلول‌های مدنظرتان تا زمانی که چهارمین مرحله یعنی محافظت از شیت را انجام ندهید، اعمال نمی‌شود.
اگر می‌خواهید سریعا سلول‌هایی که در کنار یکدیگر قرار ندارند را قفل یا آنلاک کنید، می‌توانید از یک شورتکات کیبورد استفاده کنید. پس از انتخاب سلول خاص یا گروهی‌ از سلول‌ها، از پنجره Format Cells مانند بالا برای قفل کردن یا آنلاک آن‌ها استفاده کنید. در ادامه سلول‌ یا سلول‌های بعدی را انتخاب کنید و برای تکرار فرایند قبلی، کلید F4 را بزنید.
با همین چند مرحله ساده بالا می‌توانید کل شیت یا اینکه تعدادی از سلول‌ها را در اکسل قفل کنید و برای آنلاک آن‌ها پسورد هم درنظر بگیرید.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

بازگشت به فرم ورود

source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *