طی روزهای اخیر خبرهای زیادی پیرامون رابط کاربری One UI 4 منتشر شد مبنی بر اینکه شاهد عرضه‌ی زودهنگام آن برای سری گلکسی S21 خواهیم بود. اما در این رابطه مطمئن نبودیم تا اینکه روز گذشته سامسونگ جزئیات مربوط به این موضوع را اعلام کرد.
سامسونگ سیاست خوب و مشخصی در روند آپدیت گوشی‌های خود دارد. نه تنها مدت زمان آپدیت گوشی‌های این شرکت به نسبت سایر شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی اندرویدی نسبتا بیشتر است، بلکه رویه‌ی مشخص‌تری را هم شاهد هستیم. مثلا گوشی‌های پرچم‌دار به مدت سه‌سال به سیستم‌عامل جدید و به مدت چهار سال از لحاظ امنیتی پشتیبانی می‌شوند. برخی از گوشی‌های میان‌رده‌ی قدرتمند یعنی از گلکسی A51 به بالا هم مشمول همین سیاست می‌شوند. گوشی‌های اقتصادی هم تا دو سال قادر به دریافت سیستم‌عامل جدید هستند.
مشکلی که وجود داشت، عرضه‌ی دیرهنگام آپدیت‌های نرم‌افزاری برای گلکسی‌ها بود که دلیل اصلی آن هم به نظر می‌رسید تغییرات زیادی بود که سامسونگ روی نسخه‌ی خالص اندروید اعمال می‌کرد تا آن را مطابق سلیقه‌ی خود دربیاورد. اما به نظر می‌رسد این مشکل هم هر سال دارد بهتر و بهتر می‌شود در حالی که تغییرات مثبت زیادی هم روی اندروید ۱۲ اعمال می‌شود.
سامسونگ هم مانند تمام شرکت‌های دیگر، بیشتر تمرکز خود را روی گوشی‌های پرچم‌دار منعطف کرده است و زودتر از سایر محصولات دیگر، آن‌ها را به‌روزرسانی می‌کند. طبیعی هم هست چرا که این گوشی‌ها قیمت بسیار بیشتری به نسبت میان‌رده‌ها دارند و کاربران هم انتظار بیشتری از شرکت سازنده در جهت پشتیبانی نرم‌افزاری از این محصولات دارند. به همین خاطر باید انتظار داشته باشیم آپدیت جدید در ابتدا برای جدیدترین نماینده‌های شرکت کره‌ای عرضه شود که سری گلکسی S21 است.
این گوشی‌ها اوایل امسال و با اندروید ۱۱ راهی بازار شدند اما به نظر می‌رسد نسخه‌ی بتای رابط کاربری One UI 4 که مبتنی بر اندروید ۱۲ است را در همین ماه سپتامبر (شهریور – مهر) دریافت خواهند کرد. اتفاقی که معمولا اندکی دیرتر رخ می‌داد اما خوشبختانه هرچه که بوده، به نفع کاربران است.
اینکه در چه روزی دقیقا این آپدیت برای دارندگان گوشی‌های یادشده عرضه می‌شود مشخص نیست اما بعید به نظر می‌رسد تا اواسط این ماه (اواخر شهریور) اتفاق خاصی را شاهد باشیم. اگر قرار به عرضه‌ی این به‌روزرسانی باشد، یا اواخر شهریور و یا در دیرترین حالت ممکن، اوایل مهر ماه باید برای گوشی‌های سری گلکسی S21 در دسترس قرار بگیرد. دلیل اصلی که می‌گوییم تا اواسط ماه سپتامبر این آپدیت برای پرچم‌دارهای سامسونگ عرضه نمی‌شود این است که نسخه‌ی اصلی و رسمی اندروید ۱۲ تا ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) در دسترس قرار نمی‌گیرد.
One UI 4 گلکسی S21
برای اینکه بتوانید جزء اولین دسته از کاربرانی باشید که رابط کاربری One UI 4 را با اندروید ۱۲ روی گوشی‌های سری گلکسی S21 تجربه می‌کنید، باید در ابتدا وارد اپلیکیشن Samsung Members شوید و روی بنر One UI 4 beta ضربه بزنید. این کار شما را به صفحه‌ی ثبت نام هدایت می‌کند. باقی کارها را هم با توجه به دستورالعمل‌های به نمایش درآمده روی صفحه انجام دهید و منتظر دریافت آپدیت جدید باشید.
نکته‌ای که باید توجه کنید این است که معمولا شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های اندرویدی به کاربران توصیه می‌کنند با گوشی که کارهای مهم خود را با آن انجام می‌دهند، نسخه‌ی بتای سیستم‌عامل یا رابط را تست نکنند. سامسونگ هم در راستای انجام این کار، تعداد کاربرانی را که می‌توانند در نسخه‌ی بتا ثبت نام کنند محدود کرد. بنابراین ممکن است حتی در صورت موفقیت‌آمیز بودن تمام مراحل هم نتوانید آپدیت‌ها را دریافت کنید. با این حال کاربران کره‌ی جنوبی و آمریکا ظاهرا در نوبت اول دریافت این به‌روزرسانی هستند. کاربران کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، آلمان و سایر مناطق هم احتمالا چند هفته بعد به این آپدیت دسترسی خواهند داشت.
سامسونگ هنوز به صورت رسمی اعلام نکرد چه تغییراتی قرار است با One UI 4 وارد گوشی‌های این شرکت شود اما شایعه‌ها و خبرهای زیادی را از منابع مختلف پیرامون این موضوع شنیدیم که قرار است با این رابط جدید، تجربه‌ی کاربری کاملا جدیدی را در گلکسی‌ها شاهد باشیم. البته تجربه‌ی متفاوت بیشتر ظاهری و بر اساس زبان طراحی Material You گوگل است.
همچنین قابلیت شخصی‌سازی هم با این رابط جدید بسیار بهتر خواهد شد. از جمله این موارد می‌توان به طراحی جدید آیکون‌ها و رنگ‌بندی‌های جذاب اشاره کرد. علاوه بر این‌ها، عملکرد کلی گوشی نظیر سرعت، مصرف انرژی و مواردی از این دست هم با بهبودی‌های فراوانی همراه بودند.
علاوه بر سری گلکسی S21 که اولین دریافت‌کنندگان رابط کاربری One UI 4 هستند، گوشی‌های سری گلکسی نوت ۲۰ و گلکسی S20 به احتمال بسیار فراوان در صف بعدی قرار خواهند گرفت. همین روند برای گوشی‌های زد فولد ۳، زد فلیپ ۳ و سپس نسخه‌ی سال گذشته‌ی آن‌ها در پیش گرفته خواهد شد.
این‌طور که به نظر می‌رسد، نسخه‌ی نهایی رابط کاربری مورد انتظار سامسونگ یعنی One UI 4 قرار است در ماه دسامبر یعنی آخرین ماه سال جاری میلادی راهی گوشی‌های سامسونگ شود. در نیمه‌ی اول سال آینده (۲۰۲۲) هم خیلی از گوشی‌های شرکت کره‌ای قادر به دریافت سیستم‌عامل جدید خواهند بود. لازم به ذکر است سری گلکسی S22 هم به صورت پیش‌فرض با اندروید ۱۲ و رابط کاربری One UI 4 راهی بازار می‌شوند.
منبع: PhoneArena


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *