در مورد معنی کلمه «آلفا» تعاریف و برداشت‌های متفاوت و گاهاً متضادی وجود دارد. اما مهم‌تر از همه باید به این نکته اشاره کرد که ویژگی‌های آلفا هیچ ربطی به مردانگی سمی یا سندرم زنبور ملکه ندارند. بدون شک در جامعه این گروه از زنان، به عنوان زنانی مستقل و بااراده در نظر گرفته می‌شوند که دیگران برای آن‌ها احترام بیشتری قائل هستند. کسانی که دیگران به عنوان الگو و نمونه به آن‌ها نگاه می‌کنند و از آن‌ها پیروی می‌کنند.
غالباً در جامعه نگرشی منفی به زنان آلفا وجود دارد که این مسأله به هیچ وجه تعجب‌آور نیست، زیرا ما هنوز در جامعه‌ای مردسالار زندگی می‌کنیم که به زنان دارای اعتماد به نفس و مستقل برچسب‌های رفتاری از پیش تعیین شده‌ای می‌زند و سعی دارد که آن‌ها را محدود می‌کند. در حالی که مردان با افتخار صفات و ویژگی‌های آلفای خود را به رخ دیگران می‌کشند، زنانی که همین ویژگی‌ها را از خود ارائه می‌دهند، زنانی دارای روحیه و صفات مردانه خوانده می‌شوند و با دید منفی به آن‌ها نگریسته می‌شود، که البته این مسأله برای این گروه از زنان اهمیتی هم ندارد.
زنان آلفا دقیقاً همان زنان قوی و مستقلی هستند که رهبران باورنکردنی دنیای امروز هستند، از دنیای تجارت گرفته تا عرصه‌ی سیاست. ویژگی‌های برجسته و متمایز زنان آلفا در زندگی حرفه‌ای، زندگی شخصی، سرگرمی‌ها، ارتباطات اجتماعی و تقریباً در همه‌ی جنبه‌های زندگی آن‌ها ظاهر می‌شود.
این زنان قاطع و با اعتماد به نفس در ابتدا ممکن است کمی ترسناک و سلطه‌گر به نظر برسند، اما آن‌ها زنانی هستند که همه‌ی ما می‌توانیم به آن‌ها تکیه کنیم و در همه‌ی شرایط پشت ما هستند.
در واقع ویژگی‌های این زنان ویژگی‌هایی است که هر زنی باید آن‌ها را در خود پرورش دهد تا تبدیل به فردی شود که باید باشد.
در ادامه‌ی این مقاله از دیجی‌کالا مگ آنچه را که لازم است شما در مورد صفات و ویژگی‌های زنان آلفا بدانید آمده است. پس از خواندن این مطلب، شما می‌توانید ویژگی‌های کلیدی زنان آلفا را هم در دیگران تشخیص بدهید و هم در خودتان آن‌ها را پرورش دهید. با ما همراه باشید.
زنان آلفا
اگر برایتان این سؤال مطرح است که آیا شما هم یک زن آلفا هستید یا خیر، این مسأله می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید باید به دنبال چه ویژگی‌هایی باشید. این مسأله همچنین برای درک تمایز بین زن آلفا در مقابل زن بتا هم بسیار مهم است.
در حقیقت جامعه بسیاری از صفات افراد بتا را با صفات افراد آلفا اشتباه می‌گیرد. به عنوان مثال، اگر زنی دائماً سعی کند که دیگران را کنترل کند، برخی تمایلات سمی او را با تسلط افراد آلفا نسبت به محیطشان، اشتباه می‌گیرند.
اما یک آلفای واقعی نیازی به کنترل کردن و سلطه بر دیگران ندارد تا احساس کند که اوضاع تحت مدیریت او است.
هدف ما در این مقاله این است که ویژگی‌های یک زن آلفا را به طور شفاف و واضح از ویژگی‌های یک زن بتا تفکیک بدهیم، آن وقت شما می‌دانید که چه ویژگی‌هایی را باید در خودتان پرورش دهید و به دنبال چه ویژگی‌هایی باشید.
ویژگی‌های شخصیتی آلفا لزوماً در مورد تمام زنانی که دارای آن‌ها هستند یکسان به نظر نمی‌رسد.
اما ۱۹ ویژگی زیر این گروه از زنان را از زنان بتا و کسانی که هنوز برای پرورش این ویژگی‌های شخصیتی در خود تلاشی نکرده‌اند، متمایز می‌کند.
خبر خوب این است که در هر مقطع از زندگی خود که تصمیم به تغییر بگیرید دیر نیست. علاوه بر این لازم نیست که همه‌ی این ویژگی‌ها را به‌ صورت یک‌جا در خودتان پرورش دهید. یکی را که قصد دارید روی آن کار کنید انتخاب کنید و برای پرورش آن در خودتان یک سری عادات روزانه در برنامه‌تان ایجاد کنید و همان موارد را تکرار کنید.
زن مستقل
زن آلفا دارای شخصیت و رفتاری مستقل است و منتظر نمی‌ماند تا شخص دیگری به او بگوید چه کار کند یا او را تشویق به انجام کاری کند. زن آلفا به سرعت برای انجام هر ایده‌ای که در سر دارد اقدام می‌کند. او همچنین از کسانی که دوستشان دارد نیز در مورد انجام وظایفشان حمایت می‌کند.
زنان آلفا اجازه نمی‌دهند که کسی در مورد ارزش آن‌ها و انتظارات آن‌ها از خودشان یا دیگران تصمیم بگیرد. زن آلفا پیش هیچ‌کس خودش را خار و ذلیل نمی‌کند و با دیگران هم‌چنین رفتاری نمی‌کند. او برای بالا بردن ارزش و احترام خودش، شخصیت یا عزت هیچ‌کس را زیر پای نمی‌گذارد.
در هر جمعی، زن آلفا به خوبی می‌داند که چگونه افراد را دور هم جمع کند و بحث‌های جالبی راه بی اندازد. زنان آلفا نیازی ندارند که مرکز توجه جمع باشند تا از این طریق قدرت خود را به دیگران اثبات کنند یا از آن استفاده کنند.
اولویت آن‌ها کمک به دیگران برای رشد استعدادها و توانایی‌هایشان در راستای منفعت همه است.
زنان بتا اغلب احساس می‌کنند که باید کسانی را که رهبری و مدیریت آن‌ها را قبول ندارند مجازات کنند یا کسانی را که به آن‌ها احساس حقارت و کوچکی می‌دهند، به شکل بی‌رحمانه‌ای قضاوت کنند. از طرف دیگر، زنان آلفا نیازی به قضاوت یا مجازات دیگران ندارند تا به این طریق احساس قدرت یا حس ارزشمندی خود را بازیابند.
اگر دیگران مانند آن‌ها رفتار نکنند یا همانند آن‌ها فکر نکنند، زنان آلفا این مسئله را اصلاً شخصی نمی‌بینند.
زن خودخواه
تنها زنان بتا برای سوءاستفاده و دست‌کاری عواطف دیگران روی آن‌ها تکنیک‌های مختلف سوءاستفاده و بازی‌های فکری را پیاده می‌کنند. زن آلفا نیازی به انجام این‌گونه رفتارها ندارد و با هر نوع سوءاستفاده و بازی با دیگران مخالف است. زنان آلفا در مورد آنچه که می‌خواهند صریح و رو راست هستند. آن‌ها هیچ علاقه‌ای به فریب دادن افراد برای رسیدن به خواسته‌هایشان ندارند.
آن‌ها برای اصالت ارزش زیادی قائل هستند و سعی می‌کنند همیشه دارای شخصیتی اصیل و واقعی باشند، به دور از هر گونه فریب و ریاکاری.
از آنجا که زنان آلفا به خودشناسی و رشد شخصی اهمیت می‌دهند، وقتی آن‌ها چیز جدیدی درباره خودشان می‌آموزند، آن مسأله را پنهان نمی‌کنند تا با این کار دیگران را راضی نگه دارند. آن‌ها از کسانی که به آن‌ها علاقه دارند انتظار پذیرش و مهربانی دارند و از کسانی که آن‌ها را دوست ندارند، به سادگی هیچ انتظاری ندارند.
مهم نیست که چه اتفاقی ممکن است بیفتد، زن آلفا هرگز نمی‌تواند برای همیشه زمین‌گیر شود و شکست را بپذیرد. او انتظار ندارد کسی هنگام شکست به او کمک کند یا راه را برایش هموار کند.
حتی اگر مجبور باشد مدتی را به فرایند مداوا یا اندوه اختصاص دهد، او آن‌قدر مقاوم هست تا دوباره برخیزد و در مسیری که می‌خواهد حرکت کند.
زنان بتا معمولاً در سکوت خود منتظر می‌مانند تا ببینند آیا دیگران در مورد اعتقادات مشترک‌شان با او صحبت می‌کنند یا نه، اما زنان آلفا در دفاع از آنچه به آن اعتقاد دارند تردید نمی‌کند و هر جا که لازم باشد عقاید خود را ابراز می‌کنند و از آن‌ها دفاع می‌کنند.
آن‌ها همچنین احتمال زیادی وجود دارد که از عقاید دیگران هم دفاع کنند، اما تا وقتی که این اعتقادات حقوق کسی را نقض نکند.
درمان
هیچ‌کس به اندازه‌ی زن آلفا به خانواده خود وفادار نیست. او مانند یک شیر زن از تمام افرادی که برایش اهمیت دارند به شدت محافظت می‌کند اما هرگز سعی نمی‌کند آن‌ها را کنترل کند. در واقع هر حرکتی که او در دفاع یا پشتیبانی از دیگران انجام می‌دهد، کاملاً سنجیده و هدفمند است.
یک زن بتا غالباً بدون در نظر گرفتن عواقب تصمیماتش و بدون کمترین آینده‌نگری، سعی می‌کند خود را به وسیله‌ی پذیرش هرگونه چالشی که در سر راهش قرار می‌گیرد ثابت کند. از طرف دیگر، زن آلفا همیشه سعی می‌کند چند گام جلوتر از چالش‌هایی که در مسیرش قرار می‌گیرند را ببیند و می‌داند چه موقع باید با آن‌ها روبرو شود و چه زمانی باید از کنار بگذرد و به مسیرش ادامه دهد.
در حالی که اعتماد به نفس ظاهری زنان بتا آن‌ها را تا قسمتی از مسیر پیش می‌برد، اعتماد به نفس واقعی زن آلفا او را تا آنجا که نیاز دارد پیش می‌برد و به همین خاطر هیچ‌گاه از تصمیمات و برنامه‌هایش دست نمی‌کشد. او هرچه با چالش‌های ارزنده و آموزنده بیشتری روبرو شود که مسیرهای جدیدی را پیش روی او می‌گشایند، اعتماد به نفسش نیز افزایش می‌یابد.
سوءاستفاده
همان‌طور که قبلاً به آن اشاره شد، زن آلفا برای اینکه احساس کند بر زندگی خود مسلط است نیازی به کنترل کردن دیگران ندارد. نظم و انضباط شخصی برای او بسیار مهم‌تر از کنترل دیگران است. زن آلفا همچنین نیازی به گروهی از حامیان در اطرافش ندارد تا از این طریق احساس خوبی نسبت به خودش داشته باشد.
او معمولاً انتظار دارد که دیگران از آزادی و حق انتخابی که دارند بهتر استفاده کنند.
زنان بتا معمولاً با این رفتارشان شناخته شده هستند که به یک گروه از افراد یک چیز می‌گوید و برعکس آن را به گروه دیگر می‌گویند، تا به این طریق همدلی و تأیید همه را جلب کند.
زن آلفا دقیقاً منظور خود را بیان می‌کند و پیام خود را تحت هیچ شرایطی نادیده نمی‌گیرد و هیچ‌گاه برای جلب نظر همه در بیان مواضعش از ابهام یا معانی دوپهلو استفاده نمی‌کند.
خودشیفته
زنان بتا از این که به مردم اجازه دهند خود واقعی آن‌ها را ببینند می‌ترسند، زیرا انتظار ندارند که شخصیت واقعی آن‌ها از طرف دیگران مورد قبول واقع شوند. از طرف دیگر زنان آلفا به مردم اجازه می‌دهند آن‌ها را همان‌طور که هستند ببینند، با اینکه می‌دانند خطر طرد شدنشان توسط کسانی که به آن‌ها اعتماد کرده‌اند، وجود دارد. آن‌ها خود را با نگاهی عاشقانه می‌پذیرند.
زنان بتا معمولاً تلاش چندانی برای دستیابی به آنچه که می‌خواهند نمی‌کنند، به این امید که شاید روزی دستیابی به آرزوها و خواسته‌هایشان آسان‌تر بشود، یا حتی اینکه کائنات خواسته‌های آن‌ها را به آن‌ها بدهد.
در مقابل، زنان آلفا انتظار ندارند که کسی آنچه را که می‌خواهد به آن‌ها بدهد. آن‌ها به دنبال آن می‌روند و برای این کار به تأیید یا اجازه‌ی هیچ‌کس نیاز ندارند.
وقتی که شرایط سخت می‌شود، معمولاً افراد بتا سریع جا می‌زنند و تصمیم به رفتن می‌گیرند. اما زنان آلفا رفتار متفاوتی نسبت به آن‌ها دارند. زن آلفا نیاز به شرایط سهل و آسان ندارد که بتواند در آن تصمیمات و خواسته‌هایش را عملی کند. برای آن‌ها همه‌چیز امکان‌پذیر است و هر کاری که لازم باشد برای رسیدن به خواسته‌های ارزشمند خود انجام می‌دهند و در این راه به دیگران هم کمک می‌کنند.
سرزنش
افراد بتا معمولاً به هر مشکلی که برخورد می‌کنند، سریع دیگران را به خاطر وقوع آن سرزنش می‌کنند و شاید هیچ‌وقت هم نفهمند که خودشان مقصر مشکلات و ویرانی‌هایی هستند که ایجاد کرده‌اند.
اما یک زن آلفا بر اشتباهات خود مشرف است و مسئولیت آن‌ها را بر عهده می‌گیرد. او به جای بهانه آوردن و سرزنش دیگران سعی می‌کند روش رفع مشکلات را سریع ارزیابی و اجرا کند.
افراد بتا از اینکه در برابر دیگران آسیب‌پذیر باشد، به شدت می‌ترسند. آن‌ها از عذرخواهی یا اعتراف به اشتباه خود بیزارند.
اما در مقابل زنان آلفا آسیب‌پذیری را ضعف نمی‌دانند و ترجیح می‌دهند با تحقیر دیگران روبرو شوند تا اینکه کسی را که برایشان اهمیت دارد تنها بگذارند یا کم ارزش جلوه دهند.
از آنجا که شخصیت بتا از آسیب‌پذیری بیزار است، او اغلب منتظر می‌ماند تا دیگران با ریسک رد شدن یا شکست مواجه شوند و بعد از اینکه موقعیت را ارزیابی کرد آنگاه خودش اقدام می‌کند.
اما در مقابل زنان آلفا از پیشگام شدن در امور مختلف نمی‌ترسند، در درجه‌ی اول به این دلیل که ارزش خود را در شیوه رفتار دیگران با خود نمی‌بینند. به علاوه اینکه آن‌ها می‌دانند که رشد شخصی مستلزم پذیرش ریسک و مخاطرات است.
ارتباط با زنان آلفا
رفتار زنان آلفا به ویژه در روابطشان امری قابل توجه است. زن آلفا دقیقاً همان‌طور که می‌خواهد با او رفتار شود با دیگران رفتار می‌کند. او واقعاً به مردم اهمیت می‌دهد، تا آنجا که حاضر است برای بودن در کنار کسانی که دوستشان دارد، هر نوع چالش و ریسکی را هم بپذیرد.
او این کار را برای جلب توجه دیگران انجام نمی‌دهد. بلکه این کار را به این دلیل انجام می‌دهد که واقعاً به اطرافیانش اهمیت می‌دهد و سعی می‌کند در قبال آن‌ها رفتاری درست و اخلاقی داشته باشد.
همان‌طور که قبلاً ذکر شد، زن آلفا نیازی به سوءاستفاده و بازی‌های فکری با دیگران ندارد. او هیچ‌گاه دیگران را در برابر یکدیگر قرار نمی‌دهد تا آن‌ها را مشغول نگه دارد و از این طریق بدون حضور افراد مزاحم به اهداف خود برسد.
برخی دیگر از ویژگی‌های زنان آلفا نیز شامل موارد زیر است:
با این زنان آلفا هم انسان‌های کاملی نیستند. آن‌ها هم ممکن است مرتکب اشتباه می‌شوند و گاهی اوقات به دیگران آسیب برسانند. اما یک زن آلفا معمولاً مسئولیت اقدامات خودش را بر عهده می‌گیرد و برای جبران آن هر چه در توان دارد انجام می‌دهد.
زنان آلفا
اکنون که با ویژگی‌های غالب زنان آلفا آشنا شدید، چگونه می‌توانید این ویژگی‌ها را در خودتان پرورش دهید؟ در مورد برخی از زنان، شاید برخی از این ویژگی‌ها به طور طبیعی در آن‌ها وجود داشته باشد. اما این مسأله به خودی خود آن‌ها را تبدیل به یک زن آلفا نمی‌کند.
تبدیل شدن به یک زن آلفا به تلاش واقعی و مستمر نیاز دارد. اما باید بدانید که رسیدن به این هدف برای همه امکان‌پذیر است. فقط با اقدام کردن، شما یکی از بارزترین ویژگی‌های زنان آلفا را از خود بروز داده‌اید، یعنی تعهد به رشد شخصی.
زنان آلفا
حالا که تا اینجا پیش آمده‌اید، پاسختان به این سؤال چیست: «آیا شما یک زن آلفا هستید؟»
اگر فکر می‌کنید که «هنوز نه، اما روی آن کار می‌کنم»، شما در مسیر درستی قرار دارید. آلفاترین زنان کسانی هستند که همیشه تلاش می‌کنند ویژگی‌های توصیف شده در بالا را در خودشان پرورش دهند. آن‌ها همچنین کسانی هستند که شفقت و فروتنی را از سختی‌هایی که پشت سر گذاشته‌اند آموخته‌اند.
به این فکر کنید که چه چیزی را پشت سر گذاشته‌اید؟ از اشتباهات خود چه آموخته‌اید؟ و با چه چیزهایی را در مورد خودتان آشنا شده‌اید؟ از همه‌ی این موارد می‌توانید استفاده کنید. علاوه بر این سعی کنید که روی گذشته هم زیاد تمرکز نکنید.
در واقع شمایی که این مقاله را خوانده‌اید یک زن آلفا هستید که در حال ساخته شدن است. این حقیقت را بپذیرید و همین امروز اقدامی ساختارشکنانه در راستای رسیدن به شخصیت ایدئال‌تان انجام دهید.
منبع: Yahoo, Live Bold and Bloom


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *