پیدا کردن مناسب‌ترین روتین برای مراقبت از پوست ترکیبی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. اگر پوستتان ترکیبی است، نیازی نیست نگران شوید. همان‌طور که گفتیم، مراقبت از پوست ترکیبی آسان نیست، اما قطعا با تلاش و حوصله می‌توانید یک روتین مراقبت از پوست را پیدا کنید که خشکی پوستتان را برطرف کرده و با براق بودن بیش از حد آن (به دلیل چربی پوست) مبارزه کند. در مقاله‌ای که امروز برایتان در نظر گرفته‌ایم، قرار است شما را با پوست ترکیبی و بهترین روتین برای مراقبت از آن آشنا کنیم. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید، تا پایان این مقاله از مجله‌ی دیجی‌استایل با ما همراه باشید.
افرادی که پوست ترکیبی دارند، بخشی از پوستشان چرب و بخشی دیگر خشک است‌. برای مثال ممکن است پیشانی، بینی و چانه‌ی شما چرب و گونه‌هایتان خشک باشند. پوست به دلیل خاصی ترکیبی نمی‌شود، اما تغییرات هورمونی و آب‌وهوایی می‌توانند در این زمینه اثرگذار باشند. گاهی اوقات با افزایش سن، به دلیل تغییرات هورمونی پوست خشک‌تر می‌شود و میزان چربی آن کاهش پیدا می‌کند.
پوست ترکیبی
چربی و خشکی می‌توانند به روش‌های مختلف و به میزان متفاوت روی پوست ظاهر شوند. این‌طور نیست که همه‌ی افرادی که پوست مختلط دارند، برای مثال ۵ درصد خشکی و ۵۰ درصد چربی پوست را تجربه کنند. باید صورتتان را بررسی کنید تا متوجه شوید پوست ترکیبی شما چطور خود را نشان می‌دهد. نشانه‌های چربی پوست در ادامه آورده شده‌اند‌.
در ادامه علائم خشکی پوست را در اختیارتان قرار داده‌ایم.
اگر پوستتان ترکیبی باشد، موارد زیر را تجربه می‌کنید.
روتین مراقبت از پوست ترکیبی با روتین‌های دیگر متفاوت است. زمانی که متوجه شدید پوستتان ترکیبی است، باید بلافاصله به دنبال بهترین روتین برای مراقبت از پوست خود باشید. ما کار را برایتان آسان کرده‌ایم. در ادامه بهترین روتین برای مراقبت از پوست ترکیبی در صبح و شب را در اختیارتان قرار داده‌ایم.
نکته‌ی مهم در مراقبت از پوست ترکیبی این است که باید از محصولات ملایم استفاده کنید که بخش‌های خشک پوست را مرطوب می‌کنند و در عین حال باعث چرب شدن بیشتر پوست نمی‌شوند. باید از محصولات درمانی فقط روی نواحی مدنظر استفاده کنید.
برای اینکه پوستتان متعادل شود، از محصولات زیر به ترتیبی که آورده شده است استفاده کنید.
استفاده از کلینزر یا پا‌ک‌کننده‌ی صورت به برطرف کردن تمام محصولات و سلول‌های پوستی مرده‌ی جمع شده روی پوست طی شب کمک می‌کند. یک کلینزر مناسب را برای پاکسازی پوست خود انتخاب کنید.
تونر برای پوست ترکیبی
تونر هر گونه چربی که کلینزر از پوست پاک نکرده را برطرف کرده و PH پوست را متعادل می‌کند. حتما از یک تونر بدون الکل استفاده کنید تا پوستتان تحریک نشود.
سرم‌ها پوست را مرطوب و هیدراته می‌کنند. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که از سرم حاوی هیالورونیک اسید استفاده کنید.
افرادی که پوست ترکیبی دارند، باید از دو نوع مرطوب‌کننده استفاده کنند. یک مرطوب‌کننده‌ی کرمی برای نواحی خشک پوست و یک مرطوب‌کننده‌ی سبک و بر پایه‌ی آب برای قسمت‌های چرب پوست.
استفاده از ضدآفتاب برای همه‌ی افراد اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. افرادی که پوست ترکیبی دارند، باید از یک کرم مرطوب‌کننده استفاده کنند که سبک بوده و SPF آن دست‌کم ۳۰ است.
مشخص است که این قدم از روتین مراقبت از پوست ترکیبی اجباری نیست، اما اگر می‌خواهید آرایش کنید، باید از لوازم آرایشی سبک استفاده کنید. کانسیلر و کرم ‌پودری که به کار می‌برید، باید بدون چربی باشند.
برای مراقبت از پوست ترکیبی در شب، مراحل زیر را به ترتیب ذکر شده طی کنید.
اولین قدم در روتین شبانه‌ی مراقبت از پوست ترکیبی، پاک کردن آرایش به شمار می‌رود. استفاده از یک آرایش‌ پاک‌کن به باز شدن منافذ مسدود شده‌ی پوست کمک می‌کند و به پوست فرصت نفس کشیدن می‌دهد. میسلار واتر یک محصول ملایم برای پاک کردن آرایش محسوب می‌شود.
شب‌ها هم باید پوستتان را با یک کلینزر مناسب پاکسازی کنید‌. این مرحله به پاک شدن باقیمانده‌ی لوازم آرایشی و هر ترکیب دیگر روی پوست کمک می‌کند.
لایه‌بردار
لایه‌برداری پوست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اما زیاده‌روی کردن در انجام این کار می‌تواند پوست را با مشکلات زیادی مواجه کند. بنابراین فقط هفته‌ای یک بار پوستتان را لایه‌برداری کنید.
این مرحله از روتین مراقبت از پوست به از بین بردن سلول‌های پوستی مرده و در نتیجه تمیز نگه داشتن منافذ و تسکین نواحی خشک پوست کمک می‌کند.
هفته‌ای یک بار از ماسک صورت مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید. می‌توانید ماسک‌ها را به‌طور آماده از بیرون خریداری کرده یا خودتان در اینترنت جست‌وجو کنید و طرز درست کردن چند ماسک صورت خانگی متناسب برای پوست ترکیبی را پیدا کنید.
قدم آخر از روتین شبانه‌ی مراقبت از پوست ترکیبی، استفاده از سرم، محصولات درمانی یا کرم مرطوب‌کننده است. برای رفع خشکی پوست، از یک مرطوب‌کننده‌ی مناسب استفاده کنید.
در راستای مراقبت از پوست ترکیبی نکات زیر را در نظر داشته باشید.
اگر پوستتان ترکیبی است و جوش هم دارید، به نکات زیر توجه کنید.
با افزایش سن کم‌کم خطوط ظریف، لکه‌های پیری، افتادگی پوست و چین‌وچروک را تجربه می‌کنید. در ادامه به چند نکته برای مبارزه با پیری پوست اشاره کرده‌ایم.
برای اینکه بتوانید خشکی پوست خود را کنترل کنید، باید همیشه پوستتان را هیدراته نگه دارید. نوشیدن مقدار کافی آب در طول روز در این زمینه اهمیت دارد. از مرطوب‌کننده‌هایی استفاده کنید که پوست را به‌شدت هیدراته می‌کنند.
محصولات برای پوست ترکیبی
محصولات بسیار زیادی برای مراقبت از پوست ترکیبی در بازار وجود دارند. با این حال همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم، پیدا کردن محصولات مناسب می‌تواند کار دشواری باشد‌. باید از بعضی از محصولات دوری کنید‌. از جمله‌ی این محصولات می‌توانیم به آن‌هایی اشاره کنیم که هم رتینوئید و هم اسید دارند.
چنین محصولاتی منجر به خشک شدن پوست می‌شوند. دقت کنید که همزمان می‌توانید از کرم ضدآفتاب و آنتی‌اکسیدان‌ها استفاده کنید. افرادی که پوست ترکیبی دارند، باید روتین جداگانه‌ای را برای مراقبت از پوست خود در صبح و شب دنبال کنند.
دقت کنید که از هر محصول باید روی بخش خاصی از پوست خود استفاده کنید. برای مثال اگر پیشانی، بینی و چانه‌ی شما چرب و بقیه‌ی صورتتان خشک است، از محصولات حاوی اسید فقط شب‌ها روی تی زون صورت خود استفاده کنید.
برای شستن پوست و پاک کردن آرایش خود، از کلینزر‌های هیدراته‌کننده و میسلار واتر استفاده کنید. بعضی از ترکیبات مفید برای پوست ترکیبی را در ادامه معرفی کرده‌ایم.
به جای خرید محصولات گران‌قیمت مراقبتی پوست که معمولا حاوی مواد شیمیایی هستند و ممکن است پوست را تحریک کنند، می‌توانید از ترکیباتی که در خانه دارید، برای مراقبت از پوست خود استفاده کنید. در ادامه طرز درست کردن تونر و ماسک صورت هیدراته‌کننده را در اختیارتان قرار داده‌ایم.
چای سبز موجود در این تونر با قرمزی پوست و جوش مبارزه می‌کند و سرکه‌ی سیب هم یک گزینه‌ی عالی برای متعادل کردن سطح PH پوست به شمار می‌رود.
ماسک صورت هیدراته‌کننده برای پوست خشک
این ماسک صورت خانگی به هیدراته و مرطوب کردن بخش‌های خشک شده‌ی پوست کمک می‌کند. عسل یک جاذب رطوبت (هومکتانت) است که یعنی بدون اینکه پوست را چرب کند، رطوبت آن را حفظ می‌کند.
برای اینکه بتوانید از پوست خود به بهترین نحو مراقبت کنید، نباید یک سری کارها را انجام دهید. در ادامه نبایدهای مراقبت از پوست چرب را توضیح داده‌ایم.
هر نوع پوستی که داشته باشید، باید از مرطوب‌کننده استفاده کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که مرطوب‌کننده باید متناسب با نوع پوستتان باشد. می‌توانید روی بخش‌های خشک پوستتان بیشتر مرطوب‌کننده بزنید.
باید سلول‌های پوستی مرده را که روی پوست جمع شده‌اند، از طریق لایه‌‌برداری کردن پوست از بین ببرید. هفته‌ای یک بار پوست خود را با یک لایه‌بردار ملایم لایه‌برداری کنید. می‌توانید فقط نواحی از پوست را که لازم است لایه‌برداری کنید.
پوست ترکیبی می‌تواند تغییر کند و به همین ترتیب مراقبت از آن هم متفاوت می‌شود. حتما روتین مراقبت از پوست خود را با تغییرات پوستتان وفق دهید و با توجه به نیاز فعلی پوستتان از محصولات متفاوت استفاده کنید.
اگر پوست ترکیبی دارید، حتما می‌دانید که پیدا کردن بهترین و مناسب‌ترین روتین برای مراقبت از چنین پوستی چقدر سخت است. گاهی اوقات مدتی طول می‌کشد تا بتوانید یک روتین مراقبتی متناسب را برای پوستتان پیدا کنید. همچنین ممکن است یک تا دو ماه طول بکشد تا نتیجه‌ی خوبی بگیرید و شرایط پوستتان بهتر شود. استفاده از محصولات مناسب روی بخش‌های مناسب پوست می‌تواند تغییرات مثبت قابل‌توجهی را روی پوست ایجاد کند. اگر بعد از امتحان کردن روتین‌های متفاوت برای مراقبت از پوست هیچ نتیجه‌ی مثبتی را تجربه نکردید، حتما به متخصص پوست مراجعه کنید.
منبع: health line, style craze


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *