اگر سمت درست تاریخ ایستاده باشید و از بازی محبوب Call Of Duty هم به اندازه‌ی کافی درس گرفته باشید، می‌دانید که بهترین فیلم‌های مربوط به جنگ جهانی اول قاعدتا باید ضدجنگ باشند.
با توجه به اینکه این جنگ بزرگ ویران‌گر جان ۴۰میلیون انسان را گرفته است، اکثر فیلم‌های مربوط به این جنگ در راستای تجلیل از کسانی است که مجبور به جنگ شدند یا در میانه‌ی آن قرار گرفتند و جان باختند. درباره‌ی فیلم‌هایی صحبت می‌کنیم که درباره‌ی انسان‌هایی است که همه‌چیزشان را (جسما و به‌لحاظ مادی) در این جنگ از دست داده‌اند.
یادتان باشد هرقدر به‌تصویر کشیدن ماجراهای جنگ در فیلم‌های تحسین‌شده روی پرده‌ی بزرگ iMax باشکوه است، در واقعیت زندگی درون سنگرهای جنگ بسیار وحشتناک و تلخ بوده است. تخت‌های مملو از مجروح بیمارستان‌ها، بیماری و تمام این موارد و سایر ابعاد وحشتناک جنگ نمی‌تواند به‌طور کامل توسط دوربین‌های سینمایی ثبت شود؛ اما مجموعه‌ی این فیلم‌ها به ما یادآوری خواهد کرد که جنگ چه پدیده‌ی شوم و وحشتناکی است.
در این مطلب ۱۱ فیلم مهم و تأثیرگذار درباره‌ی جنگ جهانی اول را به شما معرفی می‌کنیم.

برای برخی افراد ۱۹۱۷ که در زمستان ۲۰۱۹/۲۰۲۰ به سینماها آمد، آخرین تجربه‌ی عالی آن‌ها از تماشای فیلم در یک سینمای واقعی و زنده در دوران پیش از شیوع کرونا بود. یک اثر قابل توجه درباره‌ی جنگ اول جهانی. سال ۱۹۱۷ دو سرباز انگلیسی دستورات مرگباری را برای اجرا دریافت می‌کنند و ما از طریق دوربین با آن‌ها همراه می‌شویم. فیلم‌ به همان اندازه که نفس‌گیر است، ویران‌گر هم به نظر می‌رسد.

شاید حضور این فیلم در این فهرست به دلیل مستند بودنش کمی تقلب‌آمیز به‌نظر برسد، اما داستان فیلم آن‌قدر قوی است که نمی‌شود آن را کنار گذاشت. این مستند شبکه‌ی «هیستوری» درباره‌ی هنگ ۳۶۹ پیاده‌نظام آمریکاست که بیشتر از هر واحد آمریکایی دیگری در جنگ حضور داشت.
اعضای این هنگ که متشکل از مردان سیاه‌پوست بودند وقتی در پایان جنگ به خانه آمدند، به‌جای ستایش و تجلیل با نژادپرستی و جدایی نژادی روبه‌رو شدند. فیلم «جنگ بزرگ جنگجویان هارلم» داستان باورنکردنی این گروه را با همراهی بصری از رمان گرافیکی خیره‌کننده‌ی «مکس بروکس» درباره‌ی هنگ، بازگو می‌کند. به امید روزی که یک فیلم داستانی خوب از روی این ماجرا ساخته شود.

چیزی به اسم «فیلم حال‌خوب‌کن» جنگ جهانی اول وجود ندارد، اما «اسب جنگی» لااقل الهام‌بخش است. پیوند بین «آلبرت» و اسب او «جوی» لرزه به اندام انسان می‌اندازد. تمام مسیر فیلم با زیبایی و انسانیت توسط اسپیلبرگ نقاشی شده است.

وقتی «پیتر جکسون» دوران تصویرسازی‌اش را به پایان برساند، از «آن‌ها نباید پیر شوند» به‌عنوان بزرگ‌ترین دستاورد او نام برده خواهد شد. جکسون با استفاده از تکنولوژی «بی‌بی‌سی» و «موزه جنگ سلطنتی» موفق شده تصاویر بایگانی‌شده از جنگ جهانی اول را بازیابی کند. نتیجه؟ پرتره‌ای دلهره‌آور، صمیمی و زیبا که ما آن‌ها را به جنگ و اکثرا به کام مرگ فرستادیم.

مطمئنا «غلاف تمام‌فلزی» عنوان بهترین فیلم جنگی کوبریک را در اختیار دارد، اما «راه‌های افتخار» را هم نباید نادیده گرفت. کوبریک با محوریت قرار دادن قصه‌ی یک ژنرال فرانسوی، بی‌معنی بودن جنگ را نشان می‌دهد. فیلم در زمان خودش آن‌قدر بحث‌برانگیز بود که نمایش آن در فرانسه ممنوع اعلام شد!

«در جبهه‌ی غرب خبری نیست» فقط یک فیلم کلاسیک سینمای جنگ نیست، بلکه یک فیلم عالی در تاریخ سینماست. فیلم با روایت قصه‌ی گروهی از سربازان آلمانی که به جبهه‌ی غرب اعزام شده‌اند، سختی این جنگ بزرگ را نشان می‌دهد. فیلم اقتباسی است از رمان «اریک ماریا رمارک» با همین عنوان.

اقتباسی درخشان از رمان «ارنست همینگوی». اجراهای فراموش‌نشدنی «هلن هایس» و «گری کوپر» برای تماشای شاهکار «بورزیگی» کافی است. داستانی عاشقانه بین یک راننده‌ی آمبولانس ارتش ایتالیا و یک پرستار بریتانیایی صلیب سرخ در دل جنگی خونین.

بعید است چیزی قادر به شکست رمان «دالتون ترومبو» به اسم «جانی تنفگش را برداشت» که بسیاری آن را یکی از بهترین داستان‌های ضدجنگی که تاکنون گفته شده می‌دانند، باشد. البته به‌جز فیلم «جانی تنفنگش را برداشت» به کارگردانی خود «ترومبو». متأسفانه داستان زدوخورد «جو بانام» در هر عصر و زمانه‌ای تازه است.

فیلم‌های کمی وجود دارند که دردهای جنگ را با جزئیاتی بهتر از فیلم «شاه و ملت» نشان داده باشند. فیلم با روایت محاکمه‌ی «سرجوخه آرتور هامپ» هزینه‌ها و دردهایی را که بر سربازان بریتانیایی در طول جنگ تحمیل شده را به خوبی نشان می‌دهد.

هیچ‌کس انتظار نداشت که «زن شگفت‌انگیز» تصویری هولناک از زندگی در جنگ جهانی اول ارائه دهد. اما این دقیقا همان چیزی است که در صحنه‌ی شگفت‌انگیز و بی‌مانند «جنگ در منطقه‌ی بی‌طرف» به ما داد. بررسی یک حقیقت مهم: ملکه‌ی آمازون در واقعیت در جنگ بزرگ حاضر نشد، اما اگر شده بود این جنگ لعنتی خیلی زودتر تمام می‌شد!)

چه بازیگرانی! هیچ فیلمی از جنگ جهانی اول بدون حضور «لورنس عربستان» کامل نمی‌شود. این فیلم که تاحدی در امپراطوری عثمانی در دوران جنگ جهانی اول روایت می‌شود، داستانش براساس شخصیت «لورنس» از کتاب «هفت ستون حکمت» گرفته شده است. فیلم به‌طور کلی یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما (چه در ژانر جنگی و چه در خارج از آن) و نامزد ۱۱ جایزه اسکار بود.
منبع: esquire


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *