عفونت‌های گوش در کودکان بیشتر از بزرگسالان رخ می‌دهند. عفونت گوش می‌تواند در اثر عوامل مختلف ایجاد شود که از جمله‌ی آن‌ها می‌توانیم به عفونت ویروسی یا باکتریایی، جمع شدن جرم یا رطوبت در گوش، آلرژی و حتی عفونت‌های مخمری اشاره کنیم. در زمان‌های قدیم که هیچ مسکن و آنتی‌بیوتیکی وجود نداشت، افراد از روش‌های قدیمی برای درمان عفونت گوش استفاده می‌کردند. درمان‌های خانگی عفونت گوش بی‌خطر و اثربخش هستند و از همه مهم‌تر باعث هیچ عارضه‌ی جانبی نمی‌شوند. بنابراین دفعه‌ی بعد که گوشتان درد گرفت یا فرزندتان دچار گوش‌درد شد، تعدادی از این روش‌های طبیعی را امتحان کنید تا دردتان تسکین پیدا کند و عفونت به‌طور طبیعی درمان شود.
البته دقت داشته باشید که با روش‌های خانگی می‌توان علائم خفیف تا متوسط را درمان کرد و از بدتر شدن علائم پیشگیری کرد. اگر خودتان یا کودکتان علائم هشداردهنده‌ مانند تب بالا و درد واضح را تجربه کردید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. در مقاله‌ی امروز دیجی‌کالا مگ قصد داریم ابتدا شما را با نشانه‌ها و علائم عفونت گوش آشنا کنیم و بعد روش‌های خانگی برای درمان عفونت گوش را در اختیارتان قرار دهیم. در پایان هم به چند سؤال رایج درباره‌ی عفونت گوش پاسخ می‌دهیم. تا پایان مقاله در کنار ما بمانید.
افرادی که از عفونت گوش رنج می‌برند، نشانه‌های زیر را تجربه می‌کنند.
مشخص است که ابراز درد برای بزرگسالان آسان‌تر است، اما درباره‌ی نوزادان و کودکان خردسال تشخیص عفونت گوش می‌تواند دشوار باشد‌. در صورت ابتلا به عفونت گوش نوزاد یا کودک بدون وقفه و صرف نظر از اینکه برای او چکار می‌کنید، گریه می‌کند. علاوه بر این خوابیدن برایش دشوار می‌شود. البته این علامت در بزرگسالان هم دیده می‌شود.
می‌توانید از روش‌های خانگی زیر برای درمان عفونت گوش کمک بگیرید.
روغن لیمو خواص ضددرد دارد و می‌تواند درد را تسکین دهد. روغن اسطوخودوس هم خواص ضدباکتریایی و ضدقارچی دارد. این روغن عفونت گوش را درمان می‌کند و درد گوش را تسکین می‌دهد. ماساژ دادن روغن‌های اسانسی پشت گوش به پاکسازی سیستم لنفاوی و برطرف کردن عفونت گوش کمک می‌کند.
اگر درد گوش دوباره برگشت، بعد از چند ساعت این روش درمانی را تکرار کنید‌‌.
اینکه ببینید فرزندتان به خاطر عفونت گوش درد می‌کشد، قطعا باعث ناراحتی شما می‌شود، اما نگران نباشید. در بیشتر مواقع عفونت گوش یا گوش‌ درد نشانه‌ی وجود جرم در گوش است. جرم را می‌توان به‌راحتی با روغن زیتون برطرف کرد. این روغن جرم را نرم می‌کند.
هیچ‌وقت پنبه را به‌طور کامل وارد گوش خود نکنید، چون می‌تواند پرده‌ی گوشتان را سوراخ کند.
برای درمان گوش درد استفاده از روغن زیتون را هر چند ساعت تکرار کنید.
سیر یک ترکیب ضدمیکروبی است و باکتری‌ها و قارچ‌ها را به‌طرز اثربخشی از بین می‌برد و عفونت گوش را درمان می‌کند. روغن سیر گرم شده جرم را که ممکن است در گوش جمع شده باشد، از بین می‌برد.
دو بار در روز برای استفاده از این روش کافی است.
هیدروژن پراکسید برای درمان عفونت گوش
هیدروژن پراکسید می‌تواند جرم گوش را کاهش دهد. این ترکیب به تسکین گوش درد در اثر تجمع جرم کمک می‌کند. هیدروژن پراکسید خواص ضدقارچی و ضدباکتریایی دارد و به همین دلیل یک داروی خوب برای درمان عفونت گوش به شمار می‌رود.
در صورت نیاز این روش درمانی را تکرار کنید.
نشان داده شده که روغن درخت چای خواص ضدمیکروبی دارد و با باکتری‌ها، قارچ‌ها و حتی ویروس‌های مختلف مبارزه می‌کند. روغن درخت چای به همراه روغن زیتون هرگونه التهاب یا تحریک موجود در گوش را تسکین می‌دهد.
به مدت یک تا دو روز، روزی یک تا دو بار از این روش طبیعی استفاده کنید تا عفونت گوشتان برطرف شود.
اگر نوزادتان دچار عفونت گوش شده است، بهترین روش خانگی برای درمان عفونت گوش او استفاده از شیر مادر است. شیر مادر حاوی آنتی‌بادی‌های طبیعی است که به فرآیند بهبودی هر نوع بیماری از جمله عفونت گوش سرعت می‌بخشند. این روش درمانی برای تسکین فوری التهاب یا گوش درد مزمن عالی است.
با استفاده از قطره‌چکان چند قطره از شیر مادر را درون گوش عفونی نوزاد یا کودک خود بریزید.
هر چند ساعت یک بار برای کنترل و درمان کامل عفونت گوش از این روش درمانی استفاده کنید.
روغن نارگیل خواص ضدمیکروبی، همچنین خواص ضددرد و ضدالتهابی دارد و به همین دلیل یک ترکیب خانگی عالی برای درمان عفونت گوش و علائم مرتبط با آن محسوب می‌شود.
دو بار در روز برای استفاده از این روش خانگی کافی است.
سرکه‎‌ی سیب
سرکه‌ی سیب با عفونت مبارزه می‌کند و استفاده‌ی موضعی از آن میکروب‌های ایجادکننده‌ی عفونت گوش را از بین می‌برد.
دو تا سه بار در روز از این روش درمانی استفاده کنید.
الکل یک ترکیب ضدعفونی‌کننده است و میکروب‌ها را از بین می‌برد. علاوه بر این آب اضافی که ممکن است منجر به گوش درد شده باشد را خشک می‌کند‌. این روش درمانی برای بیماری گوش شناگر و پیشگیری از عفونت گوش یک گزینه‌ی عالی به شمار می‌رود.
اگر بعد از استفاده از الکل برای عفونت گوش دچار احساس سوزش دهید، با پزشک مشورت کنید‌.
پنبه را به الکل آغشته ‌کنید و به‌آرامی دو تا سه قطره از الکل را درون گوش خود بریزید.
دو تا سه بار در روز این روش درمانی را به کار بگیرید.
گرما باعث رفع هرگونه رطوبت موجود در گوش می‌شود و نمک هم رطوبت را جذب می‌کند. این موضوع درد و تورم گوش را کاهش می‌دهد.
هر وقت گوشتان درد گرفت، از این روش طبیعی استفاده کنید.
روغن پونه‌ی کوهی التهاب، تورم و درد را که در اثر عفونت گوش رخ می‌دهند، کم می‌کند. این روغن خواص ضدباکتریایی هم دارد.
هیچ‌وقت روغن پونه‌ی کوهی را درون گوش خود نریزید. علاوه بر این اگر از داروهای رقیق‌کننده‌ی خون استفاده می‌کنید، این روش خانگی را به کار نگیرید.
هر چند ساعت یک بار این روش درمانی را تکرار کنید.
آب پیاز
بسیاری از افراد به دلیل اینکه پیاز بوی بدی دارد و باعث اشک ریختن می‌شود، از آن دوری می‌کنند. با این حال این ماده‌ی غذایی خواص درمانی فوق‌العاده‌ای دارد. آب پیاز گرم شده می‌تواند به تسکین عفونت و تورم گوش کمک کند. این ترکیب مایعات گوش را خشک کرده و عفونت را سریع‌تر درمان می‌کند.
هر چند ساعت این روش درمانی را به کار بگیرید تا عفونت گوش درمان شود و درد گوش کاهش پیدا کند.
سیر به داشتن خواص ضدباکتریایی شناخته می‌شود. علت این موضوع وجود ترکیبی به نام آلیسین در آن است. روغن زیتون خواص ضدالتهابی دارد و پوست را تسکین می‌دهد.
دو بار در روز برای استفاده از این روش درمانی کافی است.
مولین، گل ماهور یا خرگوشک خواص ضدالتهابی دارد و التهاب را از بین می‌برد. علاوه بر این حاوی خواص ضدباکتریایی هم است.
دو بار در روز از روغن گل ماهور استفاده کنید.
روغن کرچک خواص ضدمیکروبی دارد. استفاده‌ی روزانه از این روغن هرگونه باکتری و قارچ ایجادکننده‌ی عفونت گوش را از بین می‌برد. روغن کرچک جریان لنفاوی را هم تحریک می‌کند.
روغن کرچک گرم شده پوست گوش داخلی را تسکین می‌دهد و به از بین بردن جرم گوش کمک می‌کند. این روغن یکی از بهترین ترکیبات خانگی برای درمان عفونت گوش به شمار می‌رود.
یک هفته که از این روش درمانی استفاده کنید، شاهد نتایج قابل‌توجهی خواهید بود.
گیاهان مختلف برای درمان عفونت گوش
در ادامه به دو گیاه مفید برای رفع عفونت گوش اشاره می‌کنیم.
گفته می‌شود که ریحان مقدس خواص درمانی دارد و بعد از چند روز عفونت گوش را درمان می‌کند. این گیاه خواص ضدمیکروبی فوق‌العاده‌ای دارد. دقت کنید که این گیاه همان ریحان شیرین نیست که از آن در پخت‌و‌پز استفاده می‌شود.
هر چند ساعت یک بار از این گیاه برای درمان عفونت گوش استفاده کنید.
گیاه سرخارگل به توانایی خود در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. مصرف روزانه‌ی این گیاه به بدن در مبارزه‌ی سریع‌تر و بهتر با عفونت گوش کمک می‌کند. این گیاه خواص ضدمیکروبی و ضدویروسی دارد و میکروب‌های ایجادکننده‌ی عفونت گوش را از بین می‌برد و عفونت گوش و درد را تسکین می‌دهد.
دو تا سه بار در روز این قرص را بخورید.
اگر دچار عفونت گوش شدید به نکات زیر توجه کنید.
۱. اگر گمان می‌کنید که پرده‌ی گوشتان پاره شده است، هیچ مایعی را درون گوش خود نریزید. ریختن روغن یا مایعات درون گوش فقط باعث بدتر شدن این عارضه می‌شود.
۲. اگر دچار گوش درد شدید، از خوردن مواد غذایی سرد و ترش اجتناب کنید. در صورت ابتلا به عفونت گوش بستنی، سس ترش و خیارشور نخورید.
۳. نکات زیر را در نظر داشته باشید.
در ادامه به چند سؤال درباره‌ی عفونت گوش پاسخ داده‌ایم که شاید سؤال شما هم باشند.
اگر عفونت گوش بعد از دو تا سه روز کاهش پیدا نکرد، حتما به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که علائم زیر را داشتید، بلافاصله نزد پزشک بروید.
عفونت گوش با توجه به شدتی که دارد، ممکن است چند روز تا یک هفته طول بکشد. درد ممکن است برای مدتی قطع شود و دوباره برگردد، اما عفونت همچنان باقی خواهد ماند. از گوشتان به‌خوبی مراقبت کنید و از آنتی‌بیوتیک یا روش‌های خانگی برای درمان عفونت گوش قبل از بدتر شدن آن کمک بگیرید.
اگر تصمیم گرفتید برای رفع عفونت گوش از آنتی‌بیوتیک استفاده کنید، باید سر ساعت مشخص آن را مصرف کنید. آنتی‌بیوتیک طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت تب، درد و سایر علائم را برطرف می‌کند. اگر ۷۲ ساعت بعد از مصرف آنتی‌بیوتیک هیچ بهبودی را تجربه نکردید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
عفونت علت اصلی التهاب داخل و خارج گوش به شمار می‌رود. التهاب همچنین می‌تواند به دلیل جمع شدن مایعات در گوش میانی رخ دهد.
عفونت گوش می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. این عارضه در کودکان رایج‌تر از بزرگسالان است. می‌توانید برای درمان عفونت گوش از روش‌های خانگی مانند روغن‌های اسانسی، بعضی از گیاهان مانند گیاه سرخارگل، روغن کرچک، سیر و روغن زیتون استفاده کنید. اگر دچار عفونت گوش هستید، از این روش‌های خانگی استفاده کنید و نظرات خود را درباره‌ی اثربخشی آن‌ها در بخش کامنت‌ها با ما و مخاطبان دیگر در میان بگذارید.
منبع: style craze


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *