طبق جدیدترین گزارش مینگ-چی کو، تحلیلگر مشهور محصولات اپل، آیفون ۱۳ احتمالا از قابلیت ارتباط با ماهواره‌های موجود در مدار نزدیک زمین (LEO) پشتیبانی می‌کند و این یعنی کاربران در مناطق فاقد شبکه‌های مخابراتی از طریق ماهواره‌ها قادر به تماس گرفتن یا ارسال پیامک خواهند بود.
گفته می‌شود آیفون ۱۳ دارای چیپ سفارشی کوالکام X60 است که ارتباطات ماهواره‌ای را امکان‌پذیر می‌کند. ظاهرا دیگر برندها برای بهره‌گیری از این قابلیت باید تا سال ۲۰۲۲ صبر کنند زیرا چیپ X65 کوالکام چنین قابلیتی را برای تمام گوشی‌های مبتنی بر آن امکان‌پذیر خواهد کرد.
باید خاطرنشان کنیم پروژه‌ی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک که از طرف شرکت اسپیس‌ایکس انجام می‌شود، این کار را با ارسال ماهواره‌های بسیار کوچک به مدار نزدیک زمین یا LEO انجام می‌دهد. در این مدار ماهواره‌های شرکت‌های مختلفی قرار گرفته‌اند و ظاهرا آیفون ۱۳ با ماهواره‌های شرکت گلوبال استار سازگار خواهد بود. طبق گزارش‌ها، کوالکام برای پشتیبانی از باند N53 برای چیپ‌های X65 مشغول همکاری با این شرکت است.
آیفون 13
آقای مینگ-چی کو خاطرنشان کرده که تاثیر این فناوری قابل مقایسه با امواج میلی‌متری شبکه‌های ۵G است. به نظر می­رسد اپل نسبت به پیشرفت‌های به دست آمده در این حوزه خوش‌بین است و از مدتی قبل یک تیم از متخصصین اپل در حال تحقیق و بررسی فناوری‌های مربوط به این حوزه هستند.
به گفته‌ی این افشاگر، اپل در آینده برای تعدادی از دیگر محصولات خود قابلیت ارتباط ماهواره‌ای را به ارمغان می‌آورد که در این میان احتمالا هدست واقعیت افزوده، اتومبیل برقی و دیگر گجت‌های هوشمند اپل از این مشخصه بهره‌مند خواهند شد.
منبع: CNET


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *