فیدیبو هر هفته پرفروش‌ترین کتاب‌های خود را برای علاقه‌مندان معرفی می‌کند و این روشی برای تشویق عموم مردم به کتاب‌خوانی است. درباره‌ی اهمیت و نقش کتاب، مقاله‌های بسیاری نوشته شده است و حرف‌های زیادی گفته شده است اما باید بدانیم که برای فرهنگ‌سازی در این خصوص ابتدا نیاز داریم خودمان کتاب بخوانیم و سرانه‌ی مطالعه را بالا ببریم. شروع کتاب‌خوانی شرط لازم است، اما کافی نیست.
مثلا می‌شود مهارت‌های مطالعه را توسط افراد کتاب‌خوان حرفه‌ای آموزش ببینیم و یا رسانه باشیم و رسانه بودن را تبلیغ کنیم. می‌توانیم درباره‌ی کتاب‌هایی که خوانده‌ایم در اینستاگرام بنویسیم یا با دوستانمان صحبت کنیم یا حتی به چالش‌های کتاب‌خوانی بپیوندیم و با سلیقه‌های جمعی آشنا شویم؛ در نهایت اگر به هیچ کدام از روش‌های گفته شده دسترسی نبود، می‌توان هر هفته با اعلام پرفروش‌ترین کتاب‌های فیدیبو همراه شد و از این سلسله مقالات هفتگی کمک گرفت.
دارن هاردی برجسته‌ترین مربی موفقیت امروز است که بیش از ۲۰ سال در صنعت رشد و موفقیت شخصی، رهبر اصلی کسب و کارها بوده است. او سه شبکه‌ی موفق تلویزیونی دارد و به مدت هشت سال ناشر، ویراستار و بنیان‌گذار مجله‌ی موفقیت بود.
دارن هاردی یکی از سخنران‌های برتر در زمینه‌ی موفقیت است و در این زمینه کتاب «اثر مرکب» او به یکی از کتاب‌های پرفروش تبدیل شده است.
اثر مرکب بر این اصل استوار است که تصمیم‌های شما، سرنوشت شما را شکل می‌دهند. تصمیمات کوچک و روزمره، شما را به زندگی دلخواه‌اتان می‌کشاند یا به طور پیش‌فرض به یک فاجعه تبدیل می‌شود. کتاب اثر مرکب، جوهره‌ای از اصول اساسی است که افراد را به سمت خارق‌العاده ترین دستاوردشان در تجارت، زندگی و روابط هدایت می‌کند. این کتاب قدم به قدم همراه شما می‌آید و به شما امکان می‌دهد تا موفقیت خود را چندین برابر کنید، پیشرفت خود را ترسیم کرده و به هر آرزویی که دارید برسید. اگر مصرانه به دنبال زندگی موفقی هستید، از قدرت اثر مرکب برای رسیدن به موفقیت مد نظر خود استفاده کنید. هم نسخه‌ی الکترونیکی و هم نسخه‌ی صوتی این کتاب جزء پرفروش‌های این هفته‌ی فیدیبو قرار گرفته است. نسخه‌ی صوتی را با صدای محمد یزدانی می‌توانید بشنوید.
در قسمتی از کتاب اثر مرکب با ترجمه‌ی لطیف احمدپور و میلاد حیدری می‌خوانیم:
ما همه می‌توانیم انتخاب‌های بسیار خوبی داشته باشیم. ما می‌توانیم همه چیز را کنترل کنیم. این در توانایی ماست که همه چیز را تغییر دهیم. به جای اینکه غرق در گذشته شویم، باید دوباره انرژی خود را جمع کنیم، می‌توانیم از تجربیات گذشته برای حرکت‌های مثبت و سازنده استفاده کنیم.
خرید کتاب اثر مرکب از فیدیبو
تا حالا شده…
· زمان بیش از حد طولانی برای ارائه پاورپوینت صرف کنید؟
· چیزی را که باعث خوشحالی شما می‌شود، فراموش کنید؟
· نتوانسته باشید به یک هدف بلند مدت برسید؟
· از صف، مالیات یا بلیط پارکینگ عصبانی شوید؟
· عهدی را بشکنید که می‌دانید باید به آن عمل کنید؟
از طلوع تمدن تا به حال، ما از خود می‌پرسیدیم زندگی خوب به چه معناست؟ چگونه باید زندگی کنیم؟ زندگی خوب چیست؟ نقش سرنوشت چیست؟ نقش پول چیست؟ آیا داشتن یک زندگی خوب مسأله‌‌ای ذهنی است یا بیشتر به رسیدن به اهداف مربوط می‌شود؟ آیا بهتر است به طور فعال به دنبال خوشبختی باشیم یا فقط از جلوگیری کنیم؟
هر نسلی این سؤالات را از نو مطرح می‌کند و به نوعی پاسخ‌ها همیشه ناامید کننده هستند. چرا؟ زیرا ما دائما در جست‌وجوی یک اصل واحد و یک قانون واحد هستیم. پاسخ ساده‌ای در کار نیست، آنچه ما نیاز داریم مجموعه‌ای از مدل‌های ذهنی‌ و راهنمای زندگی عملی است.
در کتاب هنر خوب زندگی کردن، پنجاه‌ودو میان‌بُر فکری برای فکر بهتر و تصمیم‌گیری بهتر، در خانه و محل کار پیدا خواهید کرد. آن‌ها ممکن است زندگی خوب شما را تضمین نکنند، اما فرصت بیشتری به شما می‌دهند. کتاب هنر خوب زندگی کردن نوشته‌ی رولف دوبلی، مجموعه‌ای است که برای زندگی عملی طراحی شده است.
این کتاب با صدای عادل فردوسی‌پور یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های این هفته‌ی فیدیبو است.
در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:
«در کنار پذیرش بی‌قیدوشرط، به یک جعبه‌ی سیاه هم احتیاج دارید. جعبه‌ی سیاه خودتان را بسازید. هر وقت که تصمیم بزرگی می‌گیرید، آن چه را که در فکرتان می‌گذرد یادداشت کنید؛ فرضیات، سلسله افکار و نتیجه‌گیری‌هایتان را. اگر تصمیمتان درنهایت به دردنخور از آب درآمد به اطلاعات ثبت‌ شده‌ی پروازتان نگاه کنید (قرار نیست که این یکی هم ضد حادثه ساخته شده باشد، یک دفترچه هم کفایت می‌کند)، و دقیق تحلیل کنید چه چیزی باعث بروز اشتباه شده است. به همین سادگی. با تشریح هر افتضاحی که به بار آورده‌اید، زندگی‌تان بهتر می‌شود. اگر نتوانید اشتباهاتتان را شناسایی کنید، یا دنیا را درک نکرده‌اید یا اين که خودتان را نشناخته‌اید. به عبارت دیگر اگر نتوانید تشخیص دهید کجا قدمی به اشتباه برداشته‌اید، دوباره با صورت به زمین خواهید خورد. پافشاری‌تان روی این تحلیل‌ها درنهایت نتیجه‌بخش خواهد بود.»
خرید کتاب هنر خوب زندگی کردن از فیدیبو
انسان‌ها حتی اگر به وضوح بدانند که چه نیازی دارند، باز هم وقت تصمیم‌گیری دچار خطا و اشتباه می‌شوند. روان‌شناسان و دانشمندان علوم مغز و اعصاب از این مواد قابل درک انسانی، تعصبات و تله‌های تفکر به‌عنوان «خطاهای شناختی» یاد می‌کنند. ما برای مشکلات بزرگ و کوچک، در انواع شرایط این خطاها را مرتکب می‌شویم.
«چرخش رفتاری» در علوم اعصاب و اقتصاد در بیست سال گذشته، درک ما از نحوه‌ی فکر کردن و تصمیم‌گیری را افزایش داده است. کتاب هنر شفاف اندیشیدن نشان می‌دهد که چگونه خطاهای سیستماتیک تفکر ما را خراب می‌کنند و تحت چه شرایطی فرایندهای فکری ما بهترین و بدترین عملکرد را دارند. این کتاب همچنین نظریه‌های قانع‌کننده‌ای را درباره‌ی اینکه چرا تفکر ما دچار انحراف شده‌ است، ارائه می دهد. هنر شفاف اندیشیدن با نهایت ظرافت مشخص می‌کند که دقیقا چه اتفاقی می‌افتد که ما به روشنی فکر نمی‌کنیم و تصمیم‌های عجولانه می‌گیریم.
هنر شفاف اندیشیدن نتیجه‌ای جالب از این خطاهای شناخته‌شده به وسیله‌ی تفکر سیستماتیک است. این کتاب در ۱۰۰ فصل کوتاه سازماندهی شده است که هر یک شامل یک خطای شناختی، یک سوگیری یا ابتکار است.
این کتاب در ایران بیشتر به دلیل حضور عادل فردوسی‌پور به شهرت رسیده است. عادل فردوسی‌پور مجری ورزشی محبوب ایرانی که در زمینه‌ی ترجمه هم فعال است، عضوی از تیم ترجمه کتاب هنرشفاف اندیشیدن است. کتاب هنر شفاف اندیشیدن را می‌توانید با صدای عادل فردوسی پور بشنوید. این کتاب در بخش صوتی جزء پرفروش‌های هفته‌ی فیدیبو قرار گرفته است.
در قسمتی از کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» می‌خوانیم:
«کمی بعد، متوجه شد تسلیم یک توهم شده. شناگران حرفه‌ای به این خاطر که با شدت تمرین می‌کنند بدن‌هایشان زیبا نمی‌شود، بلکه بخاطر اندام مناسب‌شان است که شناگران خوبی می‌شوند. فرم کلی بدن آن‌ها یکی از عوامل انتخابشان است، نه نتیجه‌ی فعالیت‌های ورزشی شان. به همین ترتیب، مدل‌های زن در تبلیغات لوازم آرایشی شرکت می‌کنند و به همین خاطر خیلی دیگر از خانم ها فکر می‌کنند به دلیل استفاده از این است که آن‌ها زیبا شده‌اند، اما این لوازم آرایش نیست که آن‌ها را شبیه مدل‌ها کرده. خیلی ساده است« مدل‌ها جذاب به دنیا می‌آیند و تنها به همین دلیل است که از آن‌ها در تبلیغات لوازم آرایش استفاده می‌کنند. درباره‌ی شناگرها هم همین قضیه صدق می‌کند. زیبایی یک عامل انتخاب است، نه نتیجه‌ی آن»
خرید کتاب هنر شفاف اندیشیدن از فیدیبو
 
رابین شارما نویسنده و سخنران انگیزشی اهل کانادا است که در کتاب «باشگاه پنج صبحی‌ها» توصیه‌هایی برای موفق شدن، در اختیار خوانندگانش می‌گذارد. همان‌طور که از اسم کتاب پیداست، این کتاب مبتنی بر یک روال انقلابی صبحگاهی است که به مخاطبش کمک کرده است تا حداکثر بهره وری را داشته باشد، بهترین راه سلامتی را پیش بگیرد و پیش به سوی موفقیت برود. در واقع در این کتاب کاملا به مفهوم «سحرخیز باش تا کامروا باشی» پی خواهیم برد.
داستان این کتاب درباره‌ی دو فرد معمولی است که در دنیای دیجیتالی امروزه، در پی راز موفقیت هستند. در کتاب به این مسأله پی می‌بریم که چگونه نوابغ بزرگ و مدیرهای موفق، صبح خود را برای تولید دستاوردهای شگفت‌آور آغاز می‌کنند.
کتاب باشگاه پنجِ صبحی‌ها یک روش گام به گام برای محافظت از ساکت‌ترین ساعات طلوع روز است تا بتوانید از این زمان برای ورزش، خودسازی و رشد شخصی استفاده کنید.
در قسمتی از کتاب باشگاه پنجِ صبحی‌ها می‌خوانیم:
«این کار خانم کارآفرین نشان داد که هر کسی می‌تواند تغییر کند و این تغییر به لطف باشگاه پنجِ صبحی و مهم‌تر از آن حضور آقای رایلی صورت گرفته بود.‌
بعد از اینکه این ماجرا تمام شد آقای رایلی به خانم کارآفرین گفت که نگران چیزی نباشد، چرا که سهام آن شرکت سرمایه‌گذاری را که شریک خانم کارآفرین بوده را خریده و دیگر کسی مزاحم او نخواهد شد. این نهایت اتفاق خوبی بود که می‌توانست برای خانم کارآفرین رخ دهد. آقای میلیاردر باید درس را ادامه می‌داد و گفت که باید به سراغ ده تاکتیکی برویم که جزء مهمی از باشگاه پنجِ صبحی‌ها است.»
خرید کتاب باشگاه پنج صبحی‌ها از فیدیبو
کتاب «ملت عشق» اثر الیف شافاک، سال ۲۰۱۰ به دو زبان انگلیسی و ترکی منتشر شد. این کتاب در ترکیه با عنوان «چهل قانون عشق» شناخته می‌شود. تاکنون بیش از ۷۵۰ هزار نسخه از این کتاب در ترکیه و فرانسه به فروش رسیده است و در حال حاضر در ترکیه جزء پرفروش‌ترین‌ها است.
کتاب ملت عشق شامل یک مقدمه و پنج فصل است که عبارت‌اند از خاک، آب، باد، آتش و خلا. این کتاب دو داستان موازی را در دو فرهنگ بسیار متفاوت، با فاصله‌ی چند قرن روایت می‌کند. شافاک این دو روایت را به‌حدی ماهرانه به یکدیگر پیوند داده است که گاهی خواننده تغییر زمان را نمی‌فهمد. روایت اول داستان در قرن بیست‌ویک میلادی روایت می‌شود و درباره‌ی یک خانم متأهل و خانه‌دار به نام «الا روبینشتاین» است که در ماساچوست آمریکا زندگی می‌کند. الا در آژانس ادیس کار می‌کند و قرار است کتابی به نام ملت عشق اثر «عزیز زاهارا» را ویرایش کند. الا به‌واسطه‌ی این کتاب با فردی به نام عزیز آشنا می‌شود و این آشنایی زندگی او را متحول می‌کند.
دومین روایت در قرن سیزدهم روایت می‌شود و درباره‌ی زندگی «شمس تبریزی» و سفرهایش است که در نهایت منجر به آشنایی او با «مولانا جلال‌الدین» معروف به «مولوی» در شهر قونیه است.
مضمون اصلی کتاب عشق و معنویت و تأثیرشان در زندگی انسان‌ها است. در واقع کتاب ملت عشق چهل قانون عشق شمس را در فواصل زمانی مختلف شرح می‌دهد.
داستان در هر فصل از کتاب از زبان یک راوی روایت می‌شود. این کتاب برنده‌ی جایزه‌ی ادبی «آلف» و نامزد دریافت جایزه‌ی ادبی بین‌المللی «ایمپک دوبلین» شد. اخبار بی‌بی‌سی ۵ نوامبر سال ۲۰۱۹، کتاب «چهل قاعده‌ی عشق» را در لیست ۱۰۰ رمان تأثیرگذار خود قرار داد. کتاب ملت عشق با ترجمه‌ی ارسلان فصیحی جزء پرفروش‌های این هفته‌ی فیدیبو قرار دارد.
در قسمتی از کتاب ملت عشق می‌خوانیم:
«شمس چنان با حالت اغراق‌آمیزی حیرت خود را نشان داد، که درست نفهمیدم جدی است یا دارد سر به سرم می‌گذارد. مدتی بی‌آنکه حرفی بزنیم، همان‌طور روبه‌روی هم ماندیم. بعد شمس تبریزی شروع به از بر خواندن کرد: مردان از آن جهت که خدا بعضی را بر بعضی برتری داده است، و از آن جهت که از مال خود نفقه می‌دهند، بر زنان تسلط دارند. پس زنان شایسته فرمان‌بردارند و در غیبت شوی عفیف‌اند و فرمان خدای را نگاه می‌دارند. و آن زنان را که از نافرمانی‌اشان بیم دارید، اندرز دهید و از خوابگاهشان دوری کنید و بزنیدشان. اگر فرمان‌برداری کردند، از آن پس دیگر راه پیداد در پیش بگیرید. و خدا بلندپایه و بزرگ است. شمس، پس از خواندن تمام آیه، چشم‌هایش را باز کرد و مرا نگاه کرد. تبسمی نامحسوس بر لبانش نشست.»
«آیا در زندگی شکست خورده‌اید؟ حداقل مرگ موفقیت‌آمیزی داشته باشید». این جمله شعار مغازه‌‌ی خودکشی است، مغازه‌ای که انواع وسایل و آلات خودکشی می‌فروشد. این کتاب نوشته ژان تولی است.
در زندگی مدرن قرن بیست‌ویکم هرج و مرج و ناامیدی زیادی موج می‌زند، بسیاری از مردم اراده‌ی زندگی کردن را از دست داده‌اند. به واسطه این روحیات کسب و کار مغازه‌ی خودکشی حسابی رو به راه است. این مغازه برای نسل‌ها توسط خانواده تواچ اداره می‌شود و انواع مختلفی از راه‌های جالب برای پایان دادن به زندگی را ارائه می‌دهد، متناسب با هر بودجه‌ای که خریدار داشته باشد. خانواده‌ی تواچ با افتخار از خدمات بیمارگونه‌ای که ارائه می‌دهند، پیش می‌روند تا اینکه کوچک‌ترین عضو خانواده تهدیدی بزرگ برای کسب‌و‌کار خانوادگی آن‌ها محسوب می‌شود. فرزند کوچک خانواده به نام آلن سلاحی دارد که موجب نگرانی‌اشان می‌شود؛ سلاح عشق به زندگی.
در کتاب مغازه‌ی خودکشی اسم تمام شخصیت‌ها بر اساس افراد مشهوری است که با خودکشی به جان خود پایان داده‌اند. این کتاب نمونه‌ای از یک طنز سیاه است که با مرگ شوخی می‌کند و او را موشکافی می‌کند.
در قسمتی از کتاب مغازه‌ی خودکشی با صدای جذاب هوتن شکیبا این متن را می‌شنویم:
«ما خودکشی رو تضمین می‌کنیم. اگه نمردید، پول‌تون رو پس می‌دیم. حالا بفرمایید، از این خرید پشیمون نمی‌شید. ورزشکاری مثل شما! فقط یه نفس عمیق بکشید و برید سمت هدف‌تون. در ضمن همون‌طور که همیشه می‌گم، «شما فقط یک‌بار می‌میرید، پس کاری کنید که اون لحظه فراموش‌نشدنی باشه.»
کتاب هزار و یک شب که نام قدیمی ‌‌‌و ایرانی آن هزار افسان بوده‌ است، مجموعه‌­ای از داستان‌های عربی «الف لیله و لیله» از خاورمیانه و هند است که تاریخ تألیف آن‌ها مشخص نیست. اصل هزار و یک شب به زبان فارسی پهلوی بوده است که بعد از ترجمه‌ی آن به عربی، نسخه‌ی اصلی از بین می‌رود. کتاب داستان‌های علاالدین، علی بابا و سندباد تقریبا بخشی از فرهنگ عامه‌ی غرب شده‌اند، اگرچه این‌ها تنها در قرن هجدهم در اقتباس اروپایی به این مجموعه اضافه شدند. مانند بسیاری از ادبیات قرون‌وسطای اروپا، داستان‌ها، قصه‌های پریان، افسانه‌ها، تمثیل‌ها، حکایات و ماجراهای عجیب و غریب یا واقع گرایانه در یک داستان چارچوب بندی شده‌اند. این کتاب به دستور محمد شاه قاجار توسط عبداللطیف طسوجی به فارسی ترجمه شد.
کتاب هزار و یک شبمکان وقوع ماجراهای هزار و یک شب، آسیای مرکزی یا جزایر و شبه‌جزیره هند و چین است؛ زمانی که شاه شهریار متوجه شد در طول غیبت‌های خود، همسرش به طور منظم خیانت کرده ‌است. شاه، همسرش و کسانی که با آن‌ها مرتکب خیانت شده است را می‌کشد. سپس با نفرت از تمام زنان، برای انتقام هر شب با یک زن ازدواج می‌کند و روز بعد همسر جدید را می‌کشد تا زمانی که دیگر هیچ دختری در شهر نمی‌ماند. قصه‌ی شهرزاد قصه‌ی دختر وزیر است که با شاه ازدواج می‌کند و هر شب برای او قصه‌ای می‌گوید که بتواند با کنجکاو نگاه داشتن شاه، از قتل‌های او جلوگیری کند.
کتاب صوتی هزار و یک شب جزء لیست پرفروش‌های این هفته‌ی فیدیبو قرار گرفته است و می‌توانید این کتاب را از فیدیبو با صدای پروین محمدیان بشنوید.
در قسمتی از کتاب هزار و یک شب می‌خوانیم:
«گفت ای ملک جوان بخت جوان جادو گشته با ملک گفت مرا گمان این بود که غلامک کشته شد. پس من از خانه بیرون آمده بقصر شتافتم و در خوابگاه خویش بخشبیدم. چون بامداد شد دختر عم خود را دیدم که گیسوان بریده و جامه‌ی ماتم پوشیده پیش من آمد گفت درش شنیدم که یک برادرم را مار گزیده و برادر دیگرم از فراز بام بزیر افتاده و پدرم بجنگ دشمنان رفته هر سه مرده‌اند. اکنون سزاست که من بعزا بنشینم و گریان و ملول باشم. من گفتم هرآن‌چه خواهی بکن. سالی بماتم داری و اندوه بنشست. پس از سالی گفت باید بقصر اندر خانه بتا کنم و صورت قبری در آنجا بسازم و آنجا را بیت‌الحزان نامیده بماتم داری بنشیم. گفتم هر آنچه خواهی بکن. پس خانه و صندوقی بساخت و غلامک را بدانجا بیاورد که او نمرده بود ولی از آن زخم برنجوری همی زیست و سخن گفتن نمی‌توانست.»
کتاب «تختخوابت را مرتب کن» بر اساس سخنرانی الهام‌بخش ژنرال بازنشسته‌ی نیروی دریایی اچ. مک ریون است. این کتاب برای مدت‌ها جزء لیست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز قرار گرفت و این هفته در لیست ده کتاب پرفروش هفته‌ی فیدبیو جای گرفته است. چکیده‌ی اصلی این کتاب می‌گوید که اگر می‌خواهید دنیا را تغییر دهید، با مرتب کردن تختتان شروع کنید.
سال ۲۰۱۴، ژنرال ویلیام اچ. مک ریون در دانشگاه تگزاس در آستین سخنرانی کرد. در این سخنرانی از آموزه‌های خود در نیزوی دریایی الهام گرفت و با کمک نظم و ساختار زندگی در ناو‌های دریایی، راهکاری برای رسیدن به موفقیت ارائه داد.
این سخنرانی با بیش از ده میلیون بازدید، همه‌گیر شد و بعدا بر اساس همان سخنرانی کتاب تختت را مرتب کن به انتشار رسید. مک ریون در این کتاب داستان‌هایی از زندگی خود و افرادی را که در طول خدمت سربازی خود با آن‌ها روبه‌رو شده‌اند، بازگو می‌کند. سرگذشت کسانی که به‌سختی کار می‌کردند و با دلسوزی، اراده، عزت و شجاعت تصمیمات سخت می‌گرفتند. این کتاب راه‌کارهای ساده ولی تأثیرگذاری ارائه می‌دهد که به شما در راه رسیدن به موفقیت کمک می‌کند.
در قسمتی از کتاب «تختخوابت را مرتب کن» می‌خوانیم:
«اتاق های سربازخانه ساده و به دور از تجملات هستند. در اتاق افسران که من و سه هم کلاس دیگر در آن مستقر بودیم، چهار تخت خواب وجود داشت و یک کمد برای آویزان کردن یونیفرم ها و جز این ها چیزی نبود. آن روزها که در سربازخانه بودم، صبح ها از تخت خواب خود بیرون می غلتیدم و فورا روند مرتب کردن آن را آغاز می کردم. اولین کار هر روز بود. روزی که می دانستم پُر خواهد بود از تفتیش لباس فرم، شناهای طولانی، دویدن های طولانی تر، عبور از موانع و آزار و اذیت توسط مربیان تکاور. »
عباس معروفی متولد اردیبهشت ۱۳۳۶ در تهران است. او که نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار معروف ایرانی است، اکنون در آلمان زندگی می کند. کتاب سمفونی مردگان یکی از آثار محبوب عباس معروفی است که آن را در دهه‌ی شصت به رشته‌ی تحریر در آورده است. چاپ این کتاب پنج سال طول کشید. عباس معروفی در مقدمه‌ی کتاب نقل قولی از قرآن می‌آورد که درباره‌ی داستان هابیل و قابیل دو برادر نخستین است. با این مقدمه باید بدانیم که محتوای کتاب هم در کشمکش بین دو برادر است که هر کدام مسیری را برای زندگی انتخاب کرده‌اند. این کتاب حکایت خانواده اورخانی است که چهار فرزند به نام یوسف، آیدین، آیدا و اورهان دارد. برادر اولی که از استبداد پدر به ارث برده است، نمایانگر دیکتاتوری و ظلم است و در کنار آن، برادر دیگر که آیدین نام دارد روحیاتی لطیف دارد، روشنفکر است و دل به عشق سپرده است. این کتاب روایتی جذاب، شاعرانه و عمیق دارد که از شخصیت‌پردازی فوق‌العاده‌ای برخوردار است. کتاب سمفونی مردگان در سال ۲۰۰۱ برنده‌ی جایزه‌ی بنیاد سورکامپ شد.
در بخشی از کتاب سمفونی مردگان می‌خوانیم:
«از جلو ساعت‌فروشی و ساعت‌سازی درستکار که رد می‌شد به صرافت افتاد لحظه‌ای بایستد و ویترین مغازه را ببیند. شاید هزاران بار در طول عمر از آن جا گذشته بود اما حالا با دقتی خاص به ساعت بزرگ و گرد آقای درستکار نگاه کرد. ساعتی از چوب بلوط، با عقربه‌هایی از چوب توسکا و صفحه برجسته منقوش و شیشه‌ای گرد و محدب که شیشه ویترین هم بود و بین شیشه و صفحه ساعت همیشه ده دوازده ساعت طاقچه‌ای هم قرار داشت. ساعت بسیار زیبایی بود که سال‌ها پیش آقای درستکار آن را ساخته بود، اما بیش از سی سال می‌شد که از کار افتاده بود؛ یعنی از زمانی که قلب آقای درستکار یک لحظه از حرکت باز ایستاد یا شاید از وقتی که ساعت از کار افتاد، قلب هم دیگر نتپید. به هر حال حادثه همزمان رخ داده بود و تنها تفاوتش این بود که قلب آقای درستکار دوباره به کار افتاد و لک و لکی می‌کرد، اما ساعت چنان از حرکت وامانده بود که آقای درستکار با تمام استادی نتوانست به کار بیندازدش. عقربه‌ها درست رأس ساعت پنج و نیم قفل‌شده بود. در ساعت پنج و نیم بعداز ظهر سال ۱۳۲۵ در یک روز گرم تابستان.»

source

توسط techkhabari