پرتاب فضاپیمای استارلاینر بویینگ که برای آزمایش توانایی اتصال مداری به ایستگاه فضایی بین‌المللی برنامه‌ریزی شده بود، به دلیل مشکل فنی بار دیگر به تعویق افتاد.
ساعتی پیش، بویینگ اعلام کرد که مأموریت «آزمایش پرواز مداری ۲» (OFT-2) «استارلاینر» (Starliner) که قرار بود امروز پرتاب شود، به دلیل مشکلات غیرمنتظره در سیستم پیشرانش این فضاپیما به تعویق می‌افتد. اگرچه طبق برنامه‌ی قبلی، فرصت بعدی پرتاب برای فردا درنظر گرفته شده است، اما هنوز مشخص نیست که تلاش بعدی برای پرتاب چه زمانی خواهد بود.
مقامات بویینگ خاطرنشان کردند: «هنگام آماده‌سازی پیش از پرتاب فضاپیمای آزمایشی بدون سرنشین CST-100 استارلاینر، مهندسان بویینگ که وضعیت وسیله‌ی نقلیه را کنترل می‌کردند، علائمی غیرمنتظره در موقعیت سوپاپ سیستم پیشرانش شناسایی کردند. مسئله‌ای که در ابتدا هنگام طوفان و رعدوبرق روز گذشته در مرکز فضایی کندی، تشخیص داده شده بود.»
بدین ترتیب پرتاب امروز که برای ۱۳:۲۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۱:۵۰ به وقت تهران) برنامه‌ریزی شده بود، به تعویق می‌افتد و تیم بویینگ تلاش می‌کند تا به پرتاب در روز آینده برسد.
«جان ولمر» (John Vollmer) معاون و مدیر برنامه‌ی پرتاب استارلاینر گفت: «ما از نتیجه‌ی امروز و نیاز به برنامه‌ریزی دوباره راضی نیستیم اما پرواز فضایی بشر یک تلاش پیچیده، دقیق و خطاناپذیر است و تیم‌های بویینگ و ناسا مجددا ایمنی و یکپارچگی فضاپیما را بررسی می‌کنند تا بتوانیم به اهداف مأموریت دست یابیم.»
پیش از این هم پرتاب استارلاینر یک بار به تعویق افتاده بود. با مشکل ایجاد شده پس از رسیدن ماژول روسی «نائوکا» (Nauka) به ایستگاه فضایی بین‌المللی و از دست رفتن لحظه‌ای کنترل این آزمایشگاه مداری، ناسا پرتاب استارلاینر را برای بررسی بیشتر مسئله تا امروز به تعویق انداخته بود.
کپسول استارلاینر بویینگ یک گام دیگر برای توسعه‌ی مأموریت‌های سرنشین‌دار تجاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) است. ناسا برنامه‌ی سرنشین‌دار تجاری را ۱۰ سال پیش آغاز کرد و تا کنون اسپیس‌ایکس با کپسول سرنشین‌دار «دراگون» (Dragon) موفق شده توانایی خود را در انجام سفرهای سرنشین‌دار پیوسته به ایستگاه فضایی بین‌المللی اثبات کند و بویینگ هم آزمایش‌های تکمیلی را برای آغاز فرستادن انسان به فضا می‌گذراند.
OFT-2 دومین تلاش بویینگ برای پرتاب فضاپیمای آزمایشی استارلاینر است. این پرتاب با موشک «اطلس ۵» (Atlas V) متعلق به «ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی» (ULA) انجام می‌شود و قرار است ضمن آزمایش اتصال مداری، محموله‌های مهمی را به ایستگاه تحویل دهد و پس از مدتی به زمین بازگردد.
عکس کاور: فضاپیمای استارلاینر بویینگ برای پرتاب در ۳ آگوست (۱۲ مرداد) بر روی موشک اطلس ۵ ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی قرار گرفته است.
منبع: Space


source

توسط techkhabari