مدت‌هاست که می‌شنویم سامسونگ احتمالا قصد دارد گوشی‌های تاشوی جدید خود را با قیمت کمتری به نسبت قبل راهی بازار کند. حالا طبق خبر جدیدی که منتشر شده است، به نظر می‌رسد نه تنها قیمت گلکسی زد فولد ۳ و زد فلیپ ۳ بلکه قیمت گلکسی واچ ۴ هم کمتر از نسل گذشته خواهد بود.
سامسونگ وقتی اولین بار در سال ۲۰۱۹ از گوشی گلکسی فولد رونمایی کرد، قیمت بسیار بالایی را برای آن در نظر گرفت که دلیل اصلی آن هم تعداد کم تامین‌کنندگان و هزینه‌ی بسیار بالایی بود که قطعات مخصوص گوشی‌های تاشو داشتند. به همین خاطر سامسونگ هم متقابلا قیمت عرضه‌ی آن‌ها را افزایش داد و در نتیجه هم عدد غیر معقولی را شاهد بودیم.
سال بعد، سامسونگ از دو گوشی تاشو رونمایی کرد؛ گلکسی زد فولد ۲ و زد فلیپ و زد فلیپ ۵G که آن‌ها هم به نسبت امکانات و قابلیت‌ها، قیمت بسیار بالایی داشتند. اما خب با ورود هواوی و سپس شیائومی به بازار گوشی‌های تاشو، تامین‌کنندگان بیشتری را شاهد بودیم که به تولید قطعات مخصوص این گوشی‌ها پرداختند. در نتیجه‌ی افزایش رقابت بین آن‌ها، قیمت قطعات کاهش پیدا کرد و در نتیجه انتظار داشتیم قیمت گوشی‌های تاشو نیز کاهش داشته باشد که اینطور هم شد.
پیش‌تر می‌دانستیم گوشی‌های تاشوی مورد انتظار سامسونگ قیمت کمتری به نسبت قبل دارند اما مطمئن نبودیم تا چه اندازه. حال به لطف افشاگر معروف حوزه‌ی فناوری که غالبا خبرها و اطلاعاتی که منتشر می‌کند درست از آب در می‌آیند، متوجه شدیم که این کاهش قیمت دقیقا به چه میزان خواهد بود. ایوان بلس این ادعا را در حالی مطرح کرده است که اسکرین‌شاتی از وب‌سایت رسمی سامسونگ صحبت‌های وی را تایید می‌کند.
متاسفانه قیمت اعلام شده به یورو است نه به دلار اما خب می‌توان تا حدودی پیش‌بینی کرد باید انتظار چه تفاوت قیمتی را بین دو محصول مورد انتظار و سال گذشته داشته باشیم. اگر اطلاعاتی که ایوان بلس منتشر کرده است درست باشند، باید انتظار داشته باشیم قیمت پایه‌ی گلکسی زد فولد ۳ با حافظه‌ی ۲۵۶ گیگابایتی، حدودا ۱۸۹۹ یورو باشد (یعنی چیزی در حدود ۲۲۵۵ دلار آمریکا، ۱۶۲۰ پوند و ۳۰۵۰ دلار استرالیا). برای مدل ۵۱۲ گیگابایتی هم به احتمال بسیار زیاد باید ۱۹۹۹ یورو در نظر گرفته شود (یعنی چیزی در حدود ۲۳۷۵ دلار آمریکا، ۱۷۱۰ پوند و ۳۲۱۰ دلار استرالیا).
به خاطر داشته باشید تبدیل قیمتی که صورت گرفت قرار نیست قیمت آن محصول در کشورهای نام‌برده را نشان دهد. چرا که قیمت محصولات بسته به بازار عرضه و واحد پولی آن منطقه تغییر می‌کند. بنابراین ۱۸۹۹ یورو شاید قیمت پایه‌ی گلکسی زد فولد ۳ در اروپا باشد اما لزوما قیمت آن در آمریکا ۲۲۵۵ دلار نخواهد بود.
برای مقایسه با نسل گذشته، باید به قیمت پایه‌ای اشاره کنیم که سامسونگ برای گلکسی زد فولد ۲ در نظر گرفته بود. این گوشی در مدلی با ۲۵۶ گیگابایت حافظه‌ی داخلی، با قیمت ۲۰۲۰ یورو در دسترس قرار گرفت که حتی از گلکسی زد فولد ۳ با حافظه‌ی ۵۱۲ گیگابایتی نیز گران‌تر است. این یعنی محصول مورد انتظار در گران‌ترین حالت خود، از ارزان‌ترین مدل نسل گذشته هم قیمت کمتری خواهد داشت.
اما برای گلکسی زد فلیپ ۳، حدودا ۱۰۹۹ یورو به عنوان قیمت پایه در نظر گرفته شده است (یعنی ۱۳۰۵ دلار آمریکا، ۹۴۰ پوند و ۱۷۶۵ دلار استرالیا). البته این قیمت مدل ۱۲۸ گیگابایتی این گوشی است چرا که مدل دیگر با حافظه‌ی ۲۵۶ گیگابایتی احتمالا با قیمت ۱۱۴۹ یورو در دسترس قرار می‌گیرد (حدودا ۱۳۶۵ دلار آمریکا، ۹۸۰ پوند و ۱۸۵۰ دلار استرالیا).
باز هم برای مقایسه به گلکسی زد فلیپ اوریجینال نگاهی می‌اندازیم که با قیمت ۱۳۵۹ یورو در دسترس قرار گرفت. یعنی گلکسی زد فلیپ ۳ هم در گران‌ترین مدل خود، قیمت پایین‌تری به نسبت گلکسی زد فلیپ اوریجینال با کمترین قیمت خواهد داشت.
البته این فقط گوشی‌های تاشوی شرکت نیستند که با کاهش قیمت راهی بازار می‌شوند. اینطور که به نظر می‌رسد، ساعت‌های هوشمند سری گلکسی واچ ۴ هم از این حیث به نسبت نسل گذشته مقرون به صرفه‌تر خواهند بود. با توجه به گفته‌های ایوان بلس، مدل ۴۶ میلی‌متری گلکسی واچ ۴ کلاسیک قرار است با قیمت ۴۰۹ یورو راهی بازار شود (یعنی ۴۸۵ دلار آمریکا، ۳۵۰ پوند و ۶۶۰ دلار استرالیا). قیمتی هم که برای مدل ۴۲ میلی‌متری آن در نظر گرفته خواهد شد، ۳۷۹ یورو است (یعنی ۴۵۰ دلار آمریکا، ۳۲۵ پوند و ۶۱۰ دلار استرالیا).
گلکسی واچ ۴ هم که البته جایگزین همان واچ ۴ اکتیو خواهد شد در دو اندازه‌ی ۴۴ و ۴۰ متری روانه‌ی بازار می‌شود که به ترتیب برای آن‌ها قیمت ۳۰۹ یورو (۳۶۵ دلار آمریکا، ۲۶۵ پوند و ۴۹۵ دلار استرالیا) و ۲۷۹ یورو (۳۳۰ دلار آمریکا، ۲۴۰ پوند و ۴۵۰ دلار استرالیا) در نظر گرفته شده است.
اگر اینطور در نظر بگیریم که قیمت‌های یادشده درست باشند، بنابراین گلکسی واچ‌ها نیز به نسبت نسل گذشته یعنی گلکسی واچ ۳ ارزان‌تر خواهند بود. با توجه به گفته‌های یک افشاگر دیگر که با نام کاربری @snoopytech در توییتر فعالیت می‌کند، گلکسی واچ ۴ کلاسیک در مدل ۴۲ میلی‌متری خود با قیمت ۳۴۹ دلار راهی بازار خواهد شد که این میزان برای گلکسی واچ ۳ حدودا ۳۹۹ دلار بود.
آخرین محصولی که قرار است در رویداد آنپکد پیش رو رونمایی شود، گلکسی بادز ۲ است که یک هدفون میان‌رده به حساب می‌آید اما زا قابلیت‌های خوبی نظیر حذف نویز اکتیو هم بهره می‌برد تا بتواند ایرپادز اپل را به چالش بکشد. قیمتی هم که برای این محصول در نظر گرفته شده است به احتمال بسیار فراوان ۱۵۹ یورو خواهد بود (یعنی ۱۹۰ دلار آمریکا، ۱۳۵ پوند و ۲۲۵ دلار استرالیا). این هدفون دقیقا مشخص نیست جانشین چه هدفون بی‌سیمی خواهد شد بنابراین نمی‌دانیم افزایش قیمت داشت یا کاهش. اما به نسبت گلکسی بادز پرو که هدفون بالارده‌ی شرکت کره‌ای به حساب می‌آید، قطعا قیمت کمتری دارد.
گوشی‌های تاشو آینده‌ی درخشانی دارند. حداقل این چیزی است که تمایل رو به رشد مردم برای خرید آن‌ها به ما می‌گوید. اکنون این گوشی‌ها به خاطر طراحی خاص خود، مقاومت پایین و قیمت بالایی دارند، به همین خاطر کمتر کسی برای خرید آن‌ها ریسک می‌کند. اما قطعا با گذشت زمان و بهبود یک سری ضعف‌ها، این نوع گوشی‌ها در میان مردم جا خواهند افتاد و فروش آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. قیمت بالا هم همانطور که گفته شد یک مانع برای خرید این گوشی‌ها به حساب می‌آید که خب سامسونگ با اعمال تخفیف در درست‌ترین زمان ممکن قصد دارد آن را از میان بردارد.
البته اگر این قیمت‌ها درست هم باشند، باز هم گلکسی زد فولد ۳ و زد فلیپ ۳ را باید جز گوشی‌های گران‌قیمت دسته‌بندی کنیم. اما خب به نظر می‌رسد این محصولات در مسیر درستی قرار دارند. چرا که اکنون گلکسی زد فولد ۳ به اندازه‌ی یک پرچم‌دار معمولی قیمت‌گذاری شده است و فقط ظرافت و آسیب‌پذیری بالای آن است که کاربران را از خرید آن دور نگه می‌دارد.
همچنین کاهش قیمت ساعت‌های هوشمند گلکسی واچ ۴ هم بسیار هوشمندانه بود. خصوصا اینکه سامسونگ اکنون از سیستم‌عامل تایزن به Wear OS کوچ کرده است و نیاز دارد تجربه‌ی کار با آن را در اختیار تعداد بیشتری از مردم قرار دهد تا بتواند مسیر خود را برای تبدیل شدن به یکی از قدرت‌های بازار در این زمینه هموار کند. تغییر سیستم‌عامل قطعا یک حرکت انقلابی به حساب می‌آید که می‌تواند باعث جذب تعداد زیادی از مخاطبین شود که پیش از این از امکانات تایزن راضی نبودند.
منبع: Tech Radar


source

توسط techkhabari