گویا یکی از مدیران شرکت اینتل به صورت ناخواسته اطلاعات مربوط به مشخصات فنی تاندربولت ۵ را افشا کرده است. این اتفاق در حالی افتاده است که از نسل بعدی این پروتکل سخت‌افزاری هنوز توسط اینتل رونمایی نشده است.
این اطلاعات افشا شده از یک عکس منتشر شده در شبکه‌ی اجتماعی توییتر در روز یکشنبه به‌دست آمده است. البته باید بگوییم که این عکس اکنون حذف شده است. این عکس توسط مدیر عمومی بخش گروه Client Computing یعنی Gregory Bryant منتشر شده بود که او را در حال بازدید از آزمایشگاه مربوط به تحقیق و توسعه‌ی اینتل نشان می‌داد.
بعد از منتشر شدن این عکس، نشریه‌‌ی AnandTech متوجه شده است که این عکس گرفته شده از بخش مربوط به توسعه‌ی پورت تاندربولت، پوستری نصب شده بر روی دیوار آزمایشگاه را نشان می‌دهد که بر روی آن عبارت ۸۰G PHY Technology به چشم می‌خورد.
با توجه به این پوستر و عبارت نوشته شده می‌توان گفت که تکنولوژی تاندربولت ۵ می‌تواند که از پهنای باند ۸۰ گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی کند که در مقایسه با پهنای باند تاندربولت ۴ و USB 4 دو برابر شده است.
علاوه‌بر این موضوع، در این پوستر عبارت اضافه شدن پشتیبانی از پهنای باند ۸۰ گیگابیتی در اکو سیستم USB-C هم به چشم می‌خورد که نشان می‌دهد اینتل می‌خواهد پهنای باند اطلاعات را هم در رابط USB-C افزایش دهد و آن را به ۸۰ گیگابیت بر ثانیه برساند.
عکس اینتل از مشخصات تاندربولت 5
از جمله دیگر اطلاعات منتشر شده در این پوستر می‌توان به PAM-3 (Pulse Amplitude Modulation) هم اشاره کرد که می‌توان از آن برای پیاده‌سازی سیگنال اطلاعات ۳ بیتی استفاده کرد که به تاندربولت ۵ اجازه می‌دهد بتواند به پهنای باند بالاتری در مقایسه با پروتکل استاندارد موجود NRZ (Non-Return-to-Zero) و PAM-4، دست پیدا کند.
همان‌گونه که می‌دانید اینتل در سال گذشته از تاندربولت ۴ و تعدادی لوازم جانبی برای این پورت رونمایی کرد. با وجود رخ دادن این اتفاق، آخرین نسل از محصولات اپل مانند آخرین مک‌ها معرفی شده توسط این شرکت و مدل‌های جدید آیپد پرو تنها از تاندربولت ۳ پشتیبانی می‌کنند.
با وجود اینکه پورت تاندربولت ۴ می‌تواند قدرت و امکانات بیشتری را ارائه می‌دهد و از نسل قبلی هم پشتیبانی می‌کند، اما این پروتکل ارتباطی در مقایسه با تاندربولت ۳ دارای پهنای باند اطلاعاتی بیشتری نیست و همانند تاندربولت ۳ تنها از ۴۰ گیگابیت پهنای باند در زمان ارسال و دریافت اطلاعات پشتیبانی می‌کند.
با توجه به این موضوع، افزایش پهنای باند در تاندربولت ۵ و دو برابر کردن آن باعث می‌شود که تاندربولت ۵ در مقایسه با نسل‌های قبل از این لحاظ پیشرفت قابل توجهی را داشته باشد.
در ضمن رخ دادن این اتفاق در تاندربولت ۵ باعث می‌شود که این پروتکل ارتباطی بتواند از محتوای با رزولوشن ۴K و ۸K و با نرخ نوسازی بالا پشتیبانی کند. همچنین این پورت جدید از تمامی لوازم جانبی که برای نسل‌های قبلی پورت‌های تاندربولت و USB توسعه داده شده‌اند، هم پشتیبانی می‌کند.
با وجود افشا شدن این اطلاعات هنوز نمی‌دانیم که چه زمانی از پورت تاندربولت ۵ رونمایی خواهد شد و اپل چه زمانی از این پورت در محصولاتش استفاده خواهد کرد. با این وجود، با منتشر شدن این اطلاعات می‌توانیم درباره‌ی مشخصات فنی نسل بعدی پورت تاندربولت و ویژگی‌های احتمالی آن، ذهنیتی را داشته باشیم.
منبع: MacRumors


source

توسط techkhabari

نظرات بسته هستند.