بعضی از خانم‌ها در زمان انجام آرایش و روتین‌های پوستی روزنه‌شان یکی از مهمترین مراحل مراقبت و نگهداری از پوست صورت را جا می‌اندازند. در هنگام آرایش صورت با وجود لایه‌های مختلفی از مرطوب‌کننده، کر‌م‌پودر، های‌لایتر و کانسیلرها به نظر می‌رسد که استفاده از کرم‎‌ها و محصولات ضد آفتاب کاری دشوار و سخت باشد؛ اما چطور می‌توانیم محصولات ضد آفتاب را در زمان آرایش صورت به کار ببریم به شکلی که پوستمان سنگین و چندلایه نشود؟ چطور باید زمانی که صورت آرایش دارد ضدآفتاب را تجدید کرد؟ آیا استفاده از محصولات ضد آفتاب همراه با محصولات آرایشی هم می‌تواند پوشش مناسبی در برابر اشعه‌های مضر خورشید ایجاد کند؟ در این مطلب به پاسخ این سوالات می‌پردازیم و چند ترفند برای استفاده مؤثرتر از کرم ضد آفتاب در هنگام آرایش را برایتان شرح خواهیم داد. با ما در مجله‌ی دیجی استایل همراه باشید.
وجود SPF یا Sun Protection Factor ( فاکتور حفاظتی در برابر نور خورشید) نشانگر این است که کرم ضد آفتاب شما می‌تواند از پوست در برابر اشعه‌ی UV (اشعه UVA و UVB) محافظت کند. اشعه‌ی UVA می‌تواند به عمق پوست نفوذ کرده و باعث ایجاد لکه‌های پیری‌، چین و چروک و افزایش رنگدانه شود، در حالی که اشعه‌ی UVB باعث آفتاب سوختگی می‌شود و حتی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. ضد آفتاب‌ها حاوی مواد شیمیایی غیر‌آلی هستند که می‌توانند هم اشعه‌ی UVA و هم UVB را منحرف کنند.
اکثر متخصصان پوست لوسیون‌های ضد آفتابی را توصیه می‌کنند که دارای SPF بین ۱۵ تا ۵۰ باشد. ضد آفتابی که دارای SPF 15 باشد می‌تواند ۹۳٪ از اشعه‌ی ماوراء بنفش را مسدود کند، در حالی که SPF 30 می‌تواند ۹۷٪ از اشعه‌ی UVB را مسدود کند.
در هنگام خرید کرم ضد آفتاب علاوه بر توجه به میزان SPF آن، بهتر است مواد زیر در ترکیبات آن‌ها وجود داشته باشد:
اکسید زینک و دی‌اکسید تیتانیوم نقش محافظ‌های فیزیکی را در برابر نور خورشید ایفا می‌کنند و مانع نفوذ و جذب اشعه های‌خورشید می‌شوند.
آووبنزون هم ترکیبات شیمیایی و ارگانیکی دارد که اشعه‌های UV خورشید را دفع می‌کند.
با توجه به نحوه‌ی کار ضد آفتاب‌ها و محصولات دارای SPF بر روی پوست این سوال پیش می‌آید که «آیا استفاده از محصولات ضد آفتاب همراه با محصولات آرایشی هم می‌تواند پوشش مناسبی در برابر اشعه‌های مضر خورشید ایجاد کند؟» جواب این سوال مثبت است؛ در اثربخشی محصولات ضد آفتاب زیر لایه‌های آرایش هیچ شکی نیست، اما باید در انتخاب نوع محصول ضد آفتابی که انتخاب می‌کنید دقت لازم را داشته باشید. به طور کلی چند روش برای اضافه‌کردن یک لایه‌ی اضافی برای حفاظت در برابر خورشید قبل از آرایش وجود دارد:
اگر می خواهید کرم ضد آفتاب زیر آرایش‌تان جلوه‌ی مناسبی داشته باشد، همیشه کرم ضد آفتابی را خریداری کنید که مخصوص پوست صورت باشد. این کرم‌های ضد آفتاب نسبت به کرم‌های ضد آفتاب معمولی سبک‌ترند و پوستتان را چند لایه و سنگین نمی‌کنند. همچنین اگر از کرم ضد آفتاب صورت استفاده می‌کنید، بهتر است بر روی آن از یک پرایمر استفاده کنید.
بعضی از کر‌م‌پودر‌های موجود در بازار دارای SPF هستند و تا حدی پوست را در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کنند، اما آیا SPF موجود در این کرم‌پودرها برای محافظت از پوست در برابر اشعه UV کافی است؟ خیر، باید به خاطر داشته باشید که مهم‌ترین کارایی کرم پودرها پوشانندگی پوست است و فرمولاسیون این کرم‎‌ها طوری طراحی شده که لک‌ها و منافذ باز صورت را بپوشاند و جلوه‌ی زیبایی به پوست بدهند. بنابراین کرم‌پودرها به خوبی کرم‎‌ها و لوسیون‌های ضد آفتاب جذب پوست نخواهند شد و SPF موجود در این کرم‌پودرها برای محافظت کامل از پوست در برابر اشعه‌ی UV کافی نیست. به همین جهت چه در فصول گرم و چه در فصول سرد سال زمانی که قصد دارید از منزل خارج شوید، حتما باید زیر کرم پودرتان از محصولات ضد آفتاب استفاده کنید.
پس از استفاده از محصولات ضد آفتاب، قبل از این که از پرایمر و یا کر‌م‌پودر استفاده کنید حتما چند دقیقه صبر کنید تا این محصولات به خوبی جذب پوست صورتتان شوند.
به خاطر داشته باشید که جذب کامل محصولات ضد آفتاب توسط پوست اهمیت بسیاری دارد، هم از این جهت که با جذب کامل ضد آفتاب‌ها، پوست به خوبی در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌شود و هم از این جهت که اگر این مواد به خوبی توسط پوست صورتتان جذب شوند، آرایش شیک‌تر و زیباتری خواهید داشت و پوست صورتتان سنگین و چرب به نظر نمی‌رسد. این مرحله باید اولین مرحله از آرایش روزانه شما باشد.
قبل از اینکه آرایشتان را شروع کنید، باید پوست صورتتان را برای محافظت بیشتر آماده کنید. ضد آفتاب را روی تمام صورت و گردنتان بمالید و به خوبی ماساژ دهید. در هنگام ماساژ ضد آفتاب به روی صورت به جای حرکات خشن با حرکاتی بسیار ملایم آن را روی پوستتان پخش کنید تا از تحریک پوستتان جلوگیری کنید.
روی مناطقی مانند پیشانی، نزدیک خط مو، گوشه‌های گونه و فک تمرکز کنید. این مناطق بیشتر در معرض آفتاب قرار می‌گیرند. سعی کنید به مقدار کافی از ضد آفتاب استفاده کنید. پس از این که مطمئن شدید ضد آفتاب به طور مساوی و یکنواخت روی صورتتان اعمال شده‌است، بار دیگر مقداری ضد آفتاب روی پیشانی، نزدیک خط مو، گوشه‌های گونه و فک قرار داده و پوست را ماساژ دهید. در پایان این مرحله دقایقی صبر کنید تا ضد آفتاب به خوبی جذب پوستتان شود.
استفاده از پرایمر بستگی به سلیقه و موقعیت شما دارد. چنانچه بخواهید می‌توانید از این مرحله صرف نظر کنید. اما به خصوص در فصل‌های گرم سال، برای ماندگاری بیشتر آرایش صورت استفاده از پرایمر توصیه می‌شود. فقط حتما بایستی به خاطر داشته باشید که کلیه‌ی محصولات محافظتی پوستی باید زیر پرایمر قرار بگیرند بنابراین اگر قصد استفاده از پرایمر را دارید حتما آن را پس از ضد آفتاب استفاده کنید.
اگر پوست حساسی دارید بهتر است سراغ مرطوب‌کننده‌های رنگی دارای SPF بروید. کرم‌های BB هم می‌توانند انتخاب مناسبی برای پوست شما باشند. کرم‌های BB نوعی کرم‌های ترکیبی آرایشی هستند که هم دارای SPF هستند و هم خاصیت پوشانندگی مناسبی را برای پوست ایجاد می‌کنند، بنابراین اگر پوست حساسی دارید با انجام این مراحل و در نهایت استفاده از کرم‌های BB هم بالاترین درجه‌ی محافظت را برای پوست صورتتان ایجاد می‌کنید و هم به دلیل خاصیت پوشش‌دهی این کرم‌‎ها* پوستتان جلوه‌ی مناسب و زیبایی برای آرایش صورت خواهد داشت.
اگر از مرطوب‌کننده‌ی رنگی یا کرم BB استفاده نمی‌کنید، کر‌م‌پودر را روی تمام صورت و گردن خود بمالید و پس از آن دیگر مراحل آرایش صورت مانند استفاده از کانسیلر، های‌لایتر و رژگونه را انجام دهید.
اسپری‌های تثبیت‌کننده‌ی آرایش SPFدار، نه تنها جلوی ریزش مواد آرایشی را می‌گیرند، بلکه در برابر اشعه‌های مضر خورشید هم محافظ خوبی به حساب می‌آیند. برای این کار کافی است تا در حین زیرسازی یا پس از پایان آرایش، از این اسپری‌ها استفاده کنید.
به طور میانگین شما باید هر ۲ تا نهایتاً ۳ ساعت یک بار، ضد آفتابتان را تجدید کنید تا پوستتان به خوبی در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت شود. اما چطور باید روی آرایش صورت از ضد آفتاب استفاده کنیم؟ قطعا شست‌وشوی کلیه‌ی مواد آرایشی و انجام مجدد مراحل آرایشی کار آسانی نخواهد بود. از طرفی اگر بر روی صورت آرایش شده‌مان از کرم یا لوسیون ضد آفتاب استفاده کنیم، آرایشمان خراب خواهد شد اما روش‌هایی برای تجدید ضد آفتاب بر روی آرایش وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.
با استفاده از پنکیک‌هایی که دارای ترکیبات SPF هستند می‌توانید ضد آفتابتان را تجدید کنید. این محصولات در کنار محافظت نسبی از پوست در برابر پرتو‌های خورشید، آرایش شما را مات و جذاب‌تر می‌کنند.
استفاده از اسپری ضد آفتاب یک گزینه‌ی مناسب برای خانم‌های آرایش‌کرده است. با توجه به اینکه این اسپری‌ها به اندازه لوسیون‌ها و کرم‌های ضد آفتاب پوشش ندارند، باید در حین استفاده، حجم بیشتری را اسپری کنید. در این صورت تمام قسمت‌های پوست، پوشش لازم را پیدا می‌کنند. دقت کنید تا زمانی که اسپری خشک نشده است نباید صورت را لمس کنید.
استفاده از پودرهای فیکس آرایشی که دارای ترکیبات SPF هستند گزینه‌ی دیگریست که برای تجدید ضد آفتاب بر روی آرایش صورتتان در اختیار دارید. بسته‌بندی این پودرهای فیکس آرایشی به‌شکلی است که به‌راحتی می‌توانید آن را حمل کنید، پس در هر مکانی که بودید با کمک این پودرها، آرایش‌تان را تثبیت کنید. این پودرها بسیار هم سبک هستند و آرایش صورتتان حالتی طبیعی و یک‌دست خواهد داشت.
با توجه به نقش مهم کرم‌های ضد آفتاب در سلامتی پوست، نحوه‌ی استفاده از این کرم‌ها باید به شکلی باشد که بیشترین عملکرد و کارایی را روی پوست صورت داشته باشند. از طرفی نمی‌توان تنها به دلیل استفاده از ضد آفتاب از آرایش صورت صرفه‌نظر کرد. بنابراین برای این که هم پوست‌تان را در برابر نور خورشید محافظت کنید و هم بتوانید آرایش دلخواهی داشته باشید، باید در زمان آرایش ترتیب استفاده از ضد آفتاب‌ها و مواد آرایشی را به خوبی رعایت کنید و حتما برای تجدید ضد آفتابتان هم از محصولات مناسبی که در این مطلب به آن‌ها پرداختیم استفاده کنید.
منابع: sunsensestylecraze


source

توسط techkhabari