شرکت فایزر طی مذاکراتی که با اتحادیه اروپا انجام داده، می‌خواهد قیمت واکسن کرونا خود را حدود ۲۵ درصد در این منطقه افزایش دهد. با این حساب، واکسن فایزر تا انتهای ۲۰۲۱ به پردرآمدترین داروی تاریخ تبدیل می‌شود. مدرنا هم قیمت واکسنش را در این منطقه افزایش داده است.
به گزارش فایننشال تایمز، واکسن کرونا فایزر قبلا به ازای هر دوز با قیمت ۱۵.۵ یورو در اتحادیه اروپا فروخته می‌شد، اما قیمت ۲.۱ میلیارد دوزی که قرار است تا سال ۲۰۲۳ در قاره سبز توزیع شود، به ازای هر دوز ۱۹.۵ یورو خواهد بود. همین حالا هم انتظار می‌رفت که واکسن فایزر پردرآمدترین دارو در طول یک سال باشد. درآمد پیش‌بینی‌ شده توسط فایزر برای سال ۲۰۲۱ حدود ۳۳.۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است. با این حال، فایزر اعلام کرده که واکسن را با قیمت کمتری به دست کشورهای فقیرتر می‌رساند.
مدرنا دیگر شرکت سازنده واکسن کرونا بر مبنای پیام‌رسان RNA هم قبلا هر دوز از واکسن خود را با قیمت ۲۲.۶ دلار روانه کشورهای اروپایی می‌کرد اما این قیمت حالا به ازای هر دوز به ۲۵.۵ دلار رسیده است. این رقم در حقیقت از پیش‌بینی‌های قبلی پایین‌تر است، چون اتحادیه اروپا تعداد واکسن‌های سفارشی خود را نسبت به سفارش اولیه افزایش داد.

در حال حاضر مشخص نیست که قیمت واکسن این شرکت در دور بعدی مذاکرات آن‌ها با مقامات آمریکایی افزایش خواهد یافت یا نه. فایزر و مدرنا هنوز به درخواست رسانه‌ها برای اظهارنظر در این مورد واکنشی نشان نداده‌اند.
اگرچه اکثر شرکت‌های تولیدکننده دارو از جمله فایزر و مدرنا واکسن‌های خود را با سود می‌فروشند، ولی واکسن آسترازنکا انگلیس با قیمت تولید به دست مردم می‌رسد. این واکسن به خاطر پوشش مطبوعاتی نامناسب از چند مورد محدود لخته خونی با واکنش منفی بسیاری از مردم کشورها روبرو شد. ولی ظاهرا شانس لخته خونی در واکسن فایزر هم به اندازه واکسن آسترازنکاست و در مجموع خطر مرگ از ویروس کرونا نسبت به هر واکسنی بسیار بیشتر است.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

source

توسط techkhabari