همه طرفداران اینتل انتظار داشتند که اولین نسل از کارت‌های گرافیک اختصاصی Xe-HPG DG2 تا چند وقت دیگر عرضه شود. حالا در شایعه‌ای تازه گفته شده که محصولات اینتل در ژانویه سال آینده میلادی در نمایشگاه کالاهای الکترونیک مصرفی یا CES 2022 معرفی می‌شوند.
به گزارش منبع آگاه توییتری با نام کاربری ۹۵۵۰pro، اینتل Xe-HPG DG2 هم مثل گرافیک‌های AMD و انویدیا در چند پیکربندی به بازار می‌آیند که مشخصات و طراحی آن‌ها متفاوت خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که مدل‌هایی با تراشه کامل و مدل‌هایی با طراحی جایگزین و کوچک‌تر در دسترس قرار بگیرند. همه کارت‌های این شرکت باید رهگیری پرتو با شتاب‌دهی سخت‌افزاری داشته باشند.
مدل رده بالای اینتل Xe-HPG DG2 که تاکنون آن را دیده‌ایم ۵۱۲ واحد اجرایی (EU) دارد. این تراشه از دای (die) کامل استفاده می‌کند و با ۴۰۹۶ هسته، از رابط ۲۵۶ بیتی و ۱۶ گیگابایت حافظه GDDR6 بهره می‌برد. گفته می‌شود که مدل DG2 512 EU با ۸ گیگابایت حافظه GDDR6 هم در دست تولید قرار دارد. سرعت کلاک این تراشه حداکثر ۲.۲ گیگاهرتز خواهد بود.

در بخش مصرف انرژی، اینتل پیش‌بینی‌های اولیه خود را برای این کارت گرافیک افزایش داده است. Xe-HPG DG2 512 با توان طراحی حرارتی ۲۲۵-۲۵۰ وات کار می‌کرد اما این رقم تا ۲۷۵ وات بالا رفت. اگر اینتل تصمیم بگیرد سرعت کلاک را افزایش دهد، این عدد ممکن است هنوز بالاتر برود. اندازه نسخه ۵۱۲ EU احتمالا حدود ۳۹۶ میلی‌متر مربع خواهد بود. با این حساب، کارت گرافیک اینتل حتی از انویدیا امپر GA104 و AMD Navi 22 هم بزرگ‌تر خواهد بود.
افزون بر این، می‌دانیم که اینتل Xe-HPG DG2 384 هم وجود دارد که حداقل دارای سه پیکربندی است. تراشه کامل این نسخه دارای ۳۰۷۲ هسته، رابط سریالی ۱۹۲ بیتی و حداکثر ۱۲ گیگابایت حافظه GDDR6 است. دو نسخه ۲۵۶ EU و ۱۹۲ EU به ترتیب ۲۰۴۸ و ۱۵۳۶ هسته دارند و هر دو از رابط ۱۲۸ بیتی استفاده می‌کنند. مقدار VRAM هم فرق می‌کند: مدل ۲۵۶ EU از حداکثر ۸ گیگابایت حافظه GDDR6 و مدل ۱۹۲ EU از فقط ۴ گیگابایت حافظه بهره می‌برد.
گفته می‌شود که DG2 384 با اندازه ۱۹۰ میلی‌متر مربع تولید می‌شود. این تراشه باید ۶ محل ماژول حافظه داشته باشد؛ مشتمل بر یک رابط ۱۹۲ بیتی و حافظه ۶ یا ۱۲ گیگابایتی. همچنین انتظار داریم که یک حافظه کش هوشمند ۱۶ مگابایتی را در مدل ۳۸۴ و یک حافظه ۸ مگابایتی را در مدل ۲۵۶ ببینیم.
مدل رده پایین اینتل Xe-HPG DG2 128 EU هم بیش از یک پیکربندی دارد. مدل رده بالا با ۱۰۲۴ هسته، ۴ گیگابایت حافظه GDDR6 و یک رابط ۶۴ بیتی تولید می‌شود. در ادامه مدلی به نام ۹۶ EUS هم با ۷۶۸ هسته و همین مقدار رابط و VRAM وجود دارد.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

source

توسط techkhabari

نظرات بسته هستند.