در چند ماه گذشته قیمت خودروهای دست دوم در ایالات متحده روندی صعودی داشته و چنین مدل‌هایی اینک با قیمت‌های بسیار بالاتری نسبت به سال گذشته معامله می‌شوند. این مساله در کمبود جهانی تراشه و کاهش عرضه مدل‌های نو ریشه دارد و هجوم گسترده مردم به سمت مدل‌های کارکرده باعث افزایش قیمت آنها شده است.
نتایج تحقیقات و آنالیزهای کاکس اتوموتیو (Cox Automotive) حکایت از آن دارد میانگین قیمت خودروهای کارکرده در نمایشگاه‌ها و نمایندگی‌های فروش تا پایان ماه ژوئن به عدد ۲۵,۱۰۱ دلار رسیده است. این رقم در نوع خود یک رکورد محسوب می‎‌شود. برای اینکه درک بهتری از این رقم داشته باشید، باید بگوییم که آن نسبت به میانگین سال گذشته بیش از ۵ هزار دلار افزایش یافته است. رکورد پیشین هم با ۲۴,۴۱۴ دلار مربوط به ماه آوریل بود.

آنطور که موسسه کاکس اتوموتیو پیش‌بینی کرده به دلیل انباشته شدن بیش از ۲.۴۵ میلیون خودروی دست دوم در نمایندگی‌ها و نمایشگاه‌ها، شیب افزایش قیمت‌ها به تدریج در آینده کمتر خواهد شد. بد نیست بدانید این رقم در اوایل ماه ژوئن ۲.۳۸ میلیون دستگاه بود. همچنین این رقم در مقایسه با سال گذشته شش درصد و در مقایسه با سال ۲۰۱۹ یازده درصد رشد کرده است.
چارلی چسبورو (Charlie Chesbrough) اقتصاددان ارشد موسسه کاکس اتوموتیو در رابطه با چرایی افزایش قیمت مدل‌های دست دوم گفته:
«با عقب‌نشینی قیمت عمده‌فروشی خودروهای دست دوم از قیمت‌های تاریخی، بدترین وضعیت مربوط به تامین قطعات در بازار مدل‌های کارکرده ممکن است در آینده رخ بدهد.»
این اقتصاددان در ادامه صحبت‌های خود افزوده فروش خودروهای دست دوم کمی افت کرده و این باعث شده موجودی آنها رو به افزایش باشد.

نکته جالب توجه دیگر اینکه یافته‌های موسسه کاکس اتوموتیو نشان می‌دهد میانگین کارکرد خودروهای دست دوم آماده فروش در سرتاسر آمریکا برابر با ۶۸,۶۱۳ مایل یا ۱۱۰,۴۲۲ کیلومتر است. همچنین این موسسه می‌گوید نمایندگی‌های رسمی با میانگین قیمت ۲۷,۰۱۳ دلار، گرانفروش‌تر از بقیه نمایشگاه‌ها هستند!
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

source

توسط techkhabari

نظرات بسته هستند.